Pannnia rmai megszllsnak rvid trtnete
Tth Imre 2010.01.21. 21:43
Pannnia rmai megszllsnak rvid trtnete
Tth Imre, 2008. mjus 11 Felhasznlt irodalom: Sgi Kroly - Szntdpuszta trtnete a magyar llamalaptsig.
Pannnia rmai megszllsnak rvid trtnete
(Felhasznlt irodalom: Sgi Kroly - Szntdpuszta trtnete a magyar llamalaptsig.)
Pannnia rmaiak eltti trtnett nem szoks a magyar trtnelem rszeknt oktatni, ezrt arrl az tlagember szinte semit sem tud. Annyit azonban mindenkppen el kell mondani, hogy a terleten mr tbbszzezer vvel ezeltt megjelent az ember, s az utols tzezer vben folyamatos volt a jelenlte. Mr az jkkorban (ht-nyolcezer ve) hatalmas hzakat pt, leteleplt fldmvesek laktak itt, akik mell a rz s bronzkorban klnfle egyb npcsoportok is bekltztek. Ez az alapnpessg a rmaiakig (st, mint ltni fogjuk, mg azutn is) megmaradt! Ezeket a fldmveseket nevezzk pannonoknak. Csak a Balaton krnykn kzel ktszz „dunntli vonaldszes” - azaz jkkori fldmves - telepls nyomait talltk meg eddig, s ezek a teleplsek a ksbbi korokban csak tereblyesedtek, szaporodtak! Alapvet hiba, hogy a rz s bronzkori bekltzket a hivatalos trtnelem npirtknak, „invzis” puszttknak tnteti fel, ezt ugyanis a rgszeti leletek nem igazoljk! Az rz s bronzkori kultrk alapja is a fldmvels maradt, annak ellenre, hogy az akkori beteleplk elssorban llattenysztssel foglalkoztak! Az persze igaz, hogy a flfegyverkezett, harcias, lovas npcsoportok rvid id alatt vezet szerepet vvtak ki maguknak, de ettl mg a np zme ugyanaz maradt! St, a ksbbiekben betr, (de a hatalmon lvkkel rdekes mdon rokon) csoportoknak is inkbb csak az uralkod rteg volt az ellensge, gy aztn azok legyzse utn, (ha sikerlt,) szinte minden maradt a rgiben! Ugyangy, a fldmvels volt Pannnia f ernye mg a keltk idejn is, akik szintn affle hdtkknt jelentek meg itt, de ksbb testvrekknt igyekeztek felkszteni a pannonokat a rmai terjeszkeds elleni hathats vdelemre. Hatalmas fldvrakat ptettek, mindenfle fegyvereket gyrtottak, de a terlet megtartsa ezek ellenre sem sikerlt... (Keltk: a fennmaradt rsokban scordiscok, tauriscok, eraviscok, bojok, osusok, cotinok.)
A rmai csapatok Kr.e. 35-ben megszlltk a Szva vlgyt, s ezzel megnylt az t elttk a Dunntl fel. Augustus csszr a birodalom hatrul a Dunt s a Rajnt jellte ki, ezrt a mai Ausztria terletn lv vas s ezstbnyk megszerzse utn tovbb folytatdott a terjeszkeds a Dunntl irnyba. Pannnia meghdtsra Kr.e. 11-ben, „nagy s slyos” hbork rn kerlt sor, de ezekrl a hborkrl alig tudunk valamit. St, az utlagos kdsts miatt ,gy tnik, mg azt sem tudhatjuk, hogy igazbl kiktl foglaltk el a tartomnyt! Az kori trtnelem jkori tri ugyanis sok mindent elhallgattak, a npeket a sajt szempontjaik szerint jracsoportostottk, s azok megtlst ennek megfelelen mdostottk. gy ma mr a keltk s a szktk is indoeurpainak szmtanak, mikzben a magyarok meg mr nem szktk, st, bennnket a szktkkal, hunokkal s avarokkal mg egytt emlteni sem ill „hivatalos” berkekben! Fogalmazhatnnk gy is, hogy elloptk tlnk a szktkat, hiszen neknk legalbb annyi kznk van hozzjuk, mint brki msnak Eurpban. Valjban jval tbb: k az sei kzpkori nemessgnknek!
A keltk tvoli rokonai voltak a szktknak, affle nyugati szktk, rjk is itt-ott az kori trtnetrk, hogy „celtascythk”. A Duntl nyugatra kelta, attl keletre szkta rdekeltsgi vezet volt egykor Eurpa. Ahogy azt pl. a grg trtnetrk szmtalanszor megrtk, a szktk kz tartoztak pldul a szarmatk, a dkok, a jszok, a hunok, a besenyk s az avarok, akik valjban szintn hunok voltak. Hun-utdok, teht szktk voltak a honfoglalk is. Nem vletlen, hogy a rmaiak idejn a szarmatk, jszok, dkok nemegyszer sszefogtak a kzs ellensg ellen! (A mi szmunkra azonban - ezttal - az a legfontosabb, hogy megtudjuk, miknt viszonyultak az ppen uralkodkhoz az itteni slakk, a pannonok? Ezek ugyanis az rott trtnelembl gyakorlatilag hinyoznak, mert az jformn csak az uralkod npcsoportok hborinak trtnete, teht a bks fldmves lakossg azokban legfeljebb csak mellkszerepl!)
A mai trtnettudomny a szktk kort mindssze t-hatszz vre igyekszik sszenyomni, ez azonban teljesen alaptalan dolog! Ha figyelembe vesszk az kori trtnetrk rsait, s a szktk ismert sajtossgait, akkor szre kell hogy vegyk, a szktk azonosak a korbbi idk halomsrosaival, harcibaltsaival! Mskppen fogalmazva: azok nevestett utdai! Trogus Pompeius pl. azt rta, hogy a szkta a vilg legrgibb npe, rgisgben mg az egyiptomiakat is megelzi! Ez csak akkor rtelmezhet helyesen, ha a szktk hivatalos korhoz hozzvesszk a kurgnosokt is! Hrodotosz pedig arrl rt, hogy a szktk „sagar-is” (ma szeker-ce) nev harcibaltval – azaz fokossal – jrtak, s elkel halottaikat halomsrokba temettk. Itt, Magyarorszg terletn a rzkorban kezddtt a halomsrok ptse, teht mr ekkortl szmolhatunk bekltz szktkkal. („Kunhalmokat” aztn, egszen Szt. Istvn idejig ptettek, a Dunntlon pldul Tihanyban, Balatonszemesen s Szabadi-Sstn. Csak Szalacska-Nagyberki krnykn 130 halmot talltak eddig!)
rsos emlkek a rz s bronzkorbl mg nincsenek, ezrt itt csak a rgszeti leletekre hagyatkozhatunk. A vaskorrl mr akadnak forrsok, de a dunntli trtnsek mg ezek szerint is elgg zavarosak. Dlrl lltlag illrek kltztek be, akiknek a nyelve a felttelezsek szerint rokon volt a pannonokval, mikzben „rszben” k is, halomsrosok voltak! Ugyanakkor kelet fell jv „szkta” beramlssal is szmolni kell, mert pldul a hegymagasi, vagy a mihlyfai leletek egyrtelmen a hivatalosan is szktnak tartott szktk jelenltre utalnak! (Pl. bronzcsrgk)
Kr.e. 350 krl tntek fel szakkeleten a keltk, akikrl pedig azt lltjk, hogy elldztk az illreket, gy ltszik teht, hogy akkoriban szinte folyamatos volt a harc a Pannnia feletti uralomrt. (A keltk ksbb a dkokkal is hborztak.)
„Az uralkod rteg szinte lland hbort viselt a szomszd npekkel... A trzsi kzpontokban hatalmas fldvrak pltek, ahol a bks fldmves telepek laki is helyet kaptak veszly esetn... De a kelta trsadalomban msodrend szerepet jtsz fldmvessg lete a trzs hatalmi helyzetnek fggvnyben alakult... A keltk az Alfld szaki peremn is terjeszkedtek, ahol „kelta-syginna keverk kultrs temetk” is tallhatk.” (Sgi) A „sygin-nk”-at a grg trtnetrk emltik, mint alfldi slakkat. A sz felteheten a magyar szgin/szegin – ma mr szegny – sz grgs tirata. (Szginek, szeginek, szegnyek.)
Mint mr emltettem, Pannnia rmaiak ltali meghdtsra Kr.e. 11-ben, „nagy s slyos” hbork rn kerlt sor.Nem tudhatjuk, hogy ekkor csak a keltk hborztak a betolakodk ellen, vagy esetleg a pannon snp is rszt vett ezekben a honvd hborkban. Mindenesetre valsznnek ltszik, hogy a Duna msik oldaln lak rokonok, a szkta jszok s szarmatk ekkor mg nem segtettek, teht magukra hagytk a dunntliakat! Ksbb viszont annl jobban igyekeztek helyrehozni a renomt, amint az a kvetkezkbl is kiderl!
A rmaiak a meghdtott lakossgot termszetesen nem irtottk ki. Szolgkra, kiszipolyozhat npessgre volt szksgk. „A terleten l, korbban szabad „trzseket” civitasokba osztottk be. Ezeket zmmel az ott lkrl neveztk el... A civitasok lre egy-egy rmai prefectus kerlt, de a kzigazgats knytelen volt a helyi testletekre, a korbbi trzsi vezetkre tmaszkodni! Ezek a gazdag bennszlttek („princepsek”) csakhamar rmai polgrjogot kaptak, s megbzhat kpviseli lettek a rmai rdekeknek. A pannniai slakossg az I. szzadban rizte mg megszokott letformjt, s a helyiipar hagyomnyos gyrtmnyait hasznlta. Az itliai ipar ksztmnyeit csak a katonasg, s az itt letelepedett idegenek vsroltk... Szntdpuszta rmai telepei nem ismeretesek, hiszen sats nem folyt mg ott. Annyi gy is ltszik, hogy a telepls egy nagyobb, ksvaskori falu lett folytatta. A rmai mintj tetcserepek a telep keleti vgben tallhatk meg, nyugatra ezek hinyoznak. A nyugati rszen ndfedeles hzak llhattak.”
A rmaiak teht bekltztek a mr meglv teleplsekre, de mellettk az slakossg zavartalanul folytatta addigi letmdjt!
Pannnia utn Dcia megtmadsa kvetkezett, s a rmaiak 85-tl 106-ig tart, hasonlan keserves hborkban vgl legyztk a dkokat is, annak ellenre, hogy ket segtettk az alfldi szarmatk, s a Krptok tloldaln mr akkor ott l besenyk is. Egyre inkbb vilgoss vlt ugyanis, hogy Rma ellen csak a szkta utdnpek nagyarny sszefogsval lehet eredmnyt elrni! Ennek nyomait ltjuk a ksbbiekben Pannnia visszafoglalsakor is. Amikor a msodik szzad kzepn a rmaiak tcsoportostottk haderejk egy rszt keletre, a prtusok elleni tmadsokra, elrkezettnek lttk az idt a szarmatk a Dunntl visszafoglalsra. Szvetkezve a jszokkal (jazigokkal) s a Pannnitl szakra lak, ma germnnak tartott npcsoportokkal, Kr.u. 164-tl kezdve, kzel tz ven t tmadtk a megszllkat, risi puszttsokat okozva nekik. „A balatoni satsok azt bizonytjk, hogy a tmadk ezt a vidket is elrtk, kiraboltk s felgyjtottk az itteni rmai telepeket is. Ezt a sorsot a szntdi rmai telep sem kerlhette el.” Kb. 175-re azonban a tmadk kimerltek, s a Dunntlon egyelre mg a rmaiak maradtak az urak. A hangsly ekkor ismt Dcira tevdtt t, ahol a keletrl rkez rokonnpek egyre hathatsabb segtsge rvn kijult a szabadsgharc. Rma 271-ben knyszerlt r a tartomny feladsra. Ezt kveten, Diocletianus idejn mg inkbb megerstettk Pannnit, gy pldul a nagyobb vrosok kr falakat ptettek. A munkkat termszetesen a helyi lakossggal vgeztettk, fizetsg nlkl. A rmai elkelsgek szmra - szintn „kzmunka keretben” – kln erdtmnyeket emeltek. Becslsek szerint a fenkpusztai erd kanyagt szz kocsi, tz vig hordta a helysznre. „Aztn kiderlt, hogy a hatalmas erket mozgat, a npet kiuzsorz nagy terv a gyakorlatban nem llja meg a helyt. 350-ben jabb ellensges tmads puszttotta el a felshetnypusztai, sgvri, fenkpusztai s kisrpsi erdt is. Biztos, hogy a tmadk felgyjtottk a szntdi rmai telepet is.”
Mg ezek utn is helyrelltottk az erdket, de a 374-es jabb tmads vgkpp megpecstelte a rmaiak sorst. Ismt legtek a Balaton krnyki rmai erdk. „A birodalmi kormnyzat csak ekkor ltta be, hogy a bks polgri lakossgtl nem vrhatja az emltett erdk hathats vdelmt...” Mindez nem is csoda, mert feltehet, hogy a helyi lakossg sokkal szvesebben fogadta a szkta urakat, mint a rmaiakat! Hunor s Magor utdai, a halomsros szktk s a fldmvel „magorok” ekkor mr tbb vezrede ltek egytt itt!
Vannak forrsok, amelyek szerint a 374-es tmadshoz mr a hunoknak is kze volt. A Trih-i ngrsz pldul azt rja, hogy „sz prfta (Jzus) 373. esztendejben” indultak el Pannnia meghdtsra, Kattar (Kdr?) vezetsvel. Ezek szerint akr ide is rhettek volna. A szkta csapatok zmt mindenesetre ezttal is a szarmatk adtk, tallkozsukat a hunokkal a Trih-i ngrsz gy rja le: „Vgl is a Tiszn tkel Hunor npe egyeslt Hunornak azzal a npvel, amelyik Adzsem padisahjval (korbban) erre a tjra kltztt, s itt telepedett le.” (Ezekrl pedig azt rta elbb, hogy „Amikor abba a tartomnyba rkeztek, - mrmint ide, - lttk, hogy bterm,... s az nyelvkn beszlnek az ottani npek.”)
A szarmatkat a hivatalos trtnelem egyszeren eltntette, de nyilvnval, hogy utdaik ma is itt lnek kzttnk!
Rma az V. szzad elejn kivonta kzigazgatst s haderejt Pannnibl. „Bizonythat, hogy a menekls a vezet rtegre korltozdott, a termel tmeg rgi lakhelyn maradt. A pannniai rmai llamgpezet felbomlsval megsznt a brelt fldek jradkainak fizetsi knyszere, az jonclltsi ktelezettsg, megszntek az adk, s szolgltatsok, s ez Pannnia dolgoz tmegei szmra tmenetileg kedvezbb helyzetet teremtett. Nehz elkpzelni, hogy a tartomny slaki a rmaiakkal eltvozva vllaltk volna a rmai llami let gylletes igjt.”
A szveg, minden szocializmust idz vonsa ellenre is helyesen kzelti meg a trtnteket, mert vgre nem az idegen rmaiak, hanem a hazaiak szemszgbl rja le a lnyeget: a pannon fldmvesek tlltk a rmai hdtst! Ennek ellenre a rmaiak utni kor hivatalos trtnelmbl mr k is hinyoznak, akr a dkok s a szarmatk. Trtnszeink, trtnetrink valsznleg tlsgosan is az "indoeurpaiakra" koncentrltak, mikzben a sajt rokonaink kikerltek a ltkrkbl. Olyannyira, hogy az iskolsoknak legutbb ksztett trtnelmi atlasz a Krpt-medence Pannnin kvli rszt a rmai megszlls idejn gyakorlatilag resnek brzolja! (ld. kpek!)
Tth Imre, 2008. mjus 11
|