tarsoly-pancel
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Elrhetsg

Telefon: 06203322035 .

 
Nomd npek
Nomd npek : Tbori Lszl: Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia

Tbori Lszl: Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia

Tbori Lszl  2010.01.17. 21:47


Tbori Lszl: Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia 1. rsz
Elsz
Knyv a prtusokrl
Gyakorlati tmutat
A prtus hdts eltti Irn
Nagy Gza: A szktk nemzetisge
A Greko-Baktriai s Prtus kirlysg kialakulsa
A Greko-Baktriai kirlysg sszeomlsa
Parthia harca a bels-zsiai nomdokkal s nyugati birtokainak kiterjesztse
Tbori Lszl: II. Az arsakidk birodalma
II/2. Perzsk s prthusok
II/3. A prthus uralkodk dinasztija: az Arsakidk
II/4/A.  Fldrajz s trtnelem
XII. knyv: A parthusok
II/4/c. Florus; Rma hbori
II/4/d. Tacitus: A germnok
II/4/e. Plutarkhosz: Prhuzamos letrajzok
II./4/f. A prthus birodalom buksa
II. Az arsakidk birodalma
II/6, A birodalom buksnak okairl
II/7. A prthusok nyelvrl.
II/7/c. A nisai osztrakonokbl
II/8/a Egy si megvlts- mtosz
II/8/b. A Gyngy-himnusz
II/9. Prthus sajtossgok
II/10. Irodalmi idzetek:
Tbori Lszl   II: Arsakidk birodalma
Baktay Ervin: India mvszete
A nagyszentmiklsi kincs
II/16. llamszervezet s kzigazgats
II/17.  A Birodalom keleti hatra
II. AZ ARSAKIDK BIRODALMA    Tbori Lszl
A prtusok s a grgk
II/ 20 Prtusok s rmnyek
Az nll rmny llamok kialakulsa
II. Tigranes birodalma
Armnia trsadalmi s politikai rendje az i.e. I. szzadban
Prtusok rmny forrsokban
Movszesz Chorenaci: Nagy-rmnyorszg trtnete
II/21. Az apostolok Keleten
II/22 A vrszerzds
II/23. Hadmvszet
II/24. Mezopotmia prtus uralom alatt.
II/25. A prtus birodalom s az kori zsidsg
II/26. Blcsek napkeletrl
II/27. "Prtus lovas" /Parthian Horseman/
II/29. Rgi magyar szerzk a prtusokrl.
VIII. A szvetsgkts formja, s np jelleme, prtus ernyek
II/30. A prtus kirlyok koronzsa
II/31. Aranytrn
II/32. Az j mint hatalmi jelvny
II/33. Temetkezs a prtus birodalomban
II/34. Prtus szemlyisgek
II/35. A prtusok s a hunok
II/35 Prtus s hun prhuzamok
II/36. Mi lett prtusokkal
II/32. Irniak s magyarok
II/ 38. 11 szarmatkrl
II/39. Az Aral-t krnyke
II/40. Az antropolgia bizonysga
TBORI LSZL  II. Az Arsakidk birodalma
II/41. II. prtusok s a magyar strtnet
A prtusok eredete
A magyar strtnet
Prtia hagyatka /utsz/
Ksznetnyilvnts
III. fggelk Uralkodsi tblzatok

Elsz
A Kr.e. IL, szzad msodik harmadban feltnik egy "szkta" trzs az perzsa birodalom egyik adfizet kerletnek helyn. Az Arsakida dinasztia vezetsvel - amely egyike volt a ht nagycsaldnak, vagy nemzetsgnek -, "honfoglalst" hajt vgre. Felveszi a tartomny nevt, s j nyelvet kezd beszlni. Nemsokra Prtia, a hrom meglv mellett (Kna, India, Rma), a vilg negyedik nagyhatalma.
Az Eufrtesztl a Hindukusig terjed birodalom terletn sok np lt, ezek tbb vallst gyakorolnak, sokfle nyelven beszlnek, tbbflekppen temetkeznek. Rma kptelen tovbb terjeszkedni Kelet fel; lland harcot folytat Prtival. A prthusok a sztyeppei npek harcmvszetvel harcolnak, egsz letket a lovon tltik, szguld lovas hadseregeiket felszabadtknt dvzlik a sivatagi arabok, a palmriaiak, e nabateusok s a palesztinai zsidk. Tbb fvrosuk volt, rsukat csak nhny vtizede ismerjk, sajtsgos mvszetet fejlesztettek ki. Irodalmuk szbeli hagyomnyban, igricek, - nekmondk, -nekmondk-, rvn terjedt. Uralkodik oldalgi rokonai az rmny trnra s a vazallus llamok lre kerltek, hadvezreik feltntek a biznci hadseregben.
Ez a birodalom alig ismert. A perzsa Szaszanidk kitrltk ket a krnikkbl (mint ahogy Firdauszi mondja: "Csak neveiket hallottam, de nem lttam ket a krnikkban"). gy a vilg csaknem elfelejtette lelte ket. A trkpek (nhny trtneti atlaszt kivve), egyszeren tugorjk a majdnem tszz esztendt, amikor k voltak Irn urai. A mveltebb emberek csak annyit tudnak rluk, hogy a perzsa trtnelem. egy korszakt kpviseltk. A trtnelem knyvekbl hinyoznak Mi lehet a magyarzata annak, hogy mr az kortl ellenszenv ksri ket?
Mindez arra ksztetett minket, hogy megksreljk feltrni ezt az kori vilgbirodalmat, amelynek kutatsa mg mindig egy sor megvlaszolatlan krdst vet fel, habr a modern rgszet s ms tudomnyok  jvoltbl egyre tbbet tudunk rluk.
Mivel ezt a knyvet elssorban magyar olvasknak sznjuk, ezrt magyar szemmel vizsgltuk meg kultrjukat s szoksaikat.
Az Olvas ezrt egy egsz sor "ismers" dologgal fog tallkozni. Mivel ilyen tfog antolgia - tudomsnak szerint - mg sohasem kszlt, tisztban vagyunk hinyossgainkkal s korltainkkal. Pldul azzal, hogy csak csekly szm orosz s knai forrst tudtunk megszerezni, s terjedelmi okokbl tbb szerzrl le kellett mondanunk. Azt viszont nyugodtan llthatjuk, hogy nemigen fordult mg el, hogy a prthusok hun prhuzamait is megprbltk volna szmba venni s rzkeltetni, hogy milyen risi terletet foglalt el ennek a kt sztyeppei npnek a birodalma.
Akkor lennnk elgedettek, ha sikerlne igazsgot szolgltatni ennek az "Elfelejtett birodalomnak" s a "Kelet lovagjainak".
A szerkeszt Budapest, 2002 prilisa

Knyv a prtusokrl
Az irni nyelv prtusok kori npnek a Kr.e. 247-ben ltrejtt birodalma kzel fl vezreden t ltezett az Eufrtesz keleti partjtl a msik hatalmas folyig, az Amu-Darjig, mikzben magba lelte szakon a Kszpi- tenger egsz als felt, dlen pedig a Perzsa-blt. A vele szakkelet fell szomszdos - velk rokon nyelven beszl szogdok hres kereskedllama, valamint a nyugati Dura-Europosz kztti kereskedelmi t birtoklsa az emltett kt rtkes tengerrsz kitn kiktivel risi lehetsget biztostott a prtusok szmra a kereskedelemben s a vele egytt jr kulturlis rintkezsben. Amg birodalmuk ltezett, bksen fejldhettek ozisaik, mg sibb gyker vrosaik. Rendkvl rdekes momentum az, hogy a prtus llam vezeti a Kszpi- s az Aral- tenger kztt lt, daha nev nomd szaka np parn nev trzsbl kerltek ki, akik a szeleukidk Partijt foglaltk el, valamint Hyrknit is hozzcsatoltk. Az j llamalapts lefolysa utn azonban visszatrtek a szeleukida dinasztia hadseregei s azok gyzelme nyomn az orszg, mint szeleukidk- uralta Prtus Birodalom tretlenl lt tovbb, st egy ideig terjeszkedve ltezett. Maguk a dahk beolvadtak a prtusok kz.
A szeleukida uralom mg Rmval is sikeresen szembeszllt, llta e harcot, annak ellenre, hogy az orszgon belli kzdelmek e rmaiak malmra hajtottk a vizet. Rma s Prtia egyarnt rdekelt volt a kereskedelem zavartalan fenntartsban. Sajnlatos mdon a vgs eredmny az orszg egysgnek a megsznst hozta magval. Kr.u. 229-ben a vazallus perzsk dnt csatban vertk le a prtusok hadait. gy a birodalom ezutn a perzsa szaszanidk orszghoz kerlt.
A magyar olvask eleddig viszonylag keveset tudhattak a prtusokrl s nagyjelentsg kori birodalmukrl, hiszen magyar nyelven vajmi kevs, rszben rgebbi s alaposan sztszrt ismeretek llhattak rendelkezskre. Tbori Lszlnak a nagy szorgalommal sszelltott s jl megszerkesztett ktete alapos segtsget nyjt a hiny betltsre. Neknk, magyar olvasknak egyltaln nem rdektelen a prtusok szerepnek s orszgnak megismerse mr csak azrt sem, mert ltrehozsban-vezetsben egy lovas-nomd np jtszott dnt szerepet, amint az nem egy kelet-eurpai llam ltrehozsban is hasonlan trtnt. A birodalom buksa utn sem ment veszendbe a mr felhalmozott kultrkincs, mert azt a szaszanidk uralma tovbb rktette s tovbbtotta azok fel, akik ltrehoztk azt, a szaszanida uralom utni, posztszaszanidnak nevezett mvszeti kort, amelybl a honfoglal magyarsg mvszete is jelentsen profitlt. Itt is emlkeztetnnk kell olvasinkul arra ezzel kapcsolatban, hogy Irn mvszetnek s kultrjnak elemei, a szintn keleti eredete trks elemek mellett nagy fontossgak s azoknl sokkal kevsb vizsgltak, annak ellenre, hogy nagynev kutati elmk, mint pldul Ipolyi Arnold, hvtk fel a figyelmet si mitolginkbl ered, mg a 18-19. szzadban is fellelhet rszletekre.
Tbori Lszl knyve rirnytja a figyelmet Prtinak arra a rszre is, ahol utols nagyszabs helyszni kutatsait ppen haznkfia, Stein Aurl vgezte az 1930-as vek elejn. Az errl szl, 1940-ben megjelent angol nyelv knyvt ugyan kiadta jra a Magyar Tudomnyos Akadmia Knyvtra 1994-bon, de mr magyarul nem volt md annak lefordtsra s kzreadsra (Old Routes of Western Iran). A Prtus Birodalmat eredetileg ltrehoz dahk parn nev trzse szakabbrl szrmazott, arrl a terletrl, ahol korsban, a Kr.e. 6. szzadtl kezdden az sszmagyarsg etnogenzisnek els fzisa is vgbement Tth Tibor antropolgus hipotzise szerint.
Dr. Erdlyi Istvn

Gyakorlati tmutat
Ugyanazt a tmt, vagy annak sszefggseit, prhuzamait tbb szemszgbl (tbb szerz tollbl) igyekeztnk bemutatni. Meghagytuk a klnbz szvegekben az eredeti rsmdot, (prthus, prtos, prtus, Oxus, Oxusz, stb.).
Zrjelben megtallhat a szerz neve s a hivatkozott knyv megjelensi ideje, pl.: (Altheim, 1957.). A knyvek cme fellelhet a Fggelkben, az Irodalom c. fejezetben.
A szerkeszt megjegyzseit, kommentrjait s szvegeit igyekeztnk eltr bet tpussal rni, vagy a szveg utn TL. rvidtssel jellni. Terjedelmi okokbl csak meglehetsen rvid idzetek kzlsre volt lehetsg.
Ezt az antolgit ktflekppen tehet szemllni. Lehet gy is tekinteni, mint kori s modern szvegek gyjtemnyt, de lehet, magyar szemmel olvasva, az sszefggseket s vonatkozsokat megrtve, rdbbenni arra, milyen mlyek az eurzsiai fves pusztkrl szrmaz npek - gy a magyarsg - kulturlis gykerei!
A knyv szerkezete
Az antolgia azt a bonyolult folyamatot mutatja be, melynek folyamn a Kzp zsibl (Bels-zsibl) szrmaz "szkta" trzsbl egy csaknem tszz vig fennll irni birodalom vezet ereje lesz.
I.  A prtus hdts eltti Irn
Az perzsa birodalomban ltezett egy Prthava nev tartomny, amely a birodalom egyik adfizet kerlete volt. Hrodotosz is r az I. Dareios alatti, XVI. adfizet kerletrl, a prthusokrl. Az perzsa birodalom buksa utn a prthusok Nagy Sndor uralma, ksbb pedig a Szeleukidk. fennhatsga al tartoztak. A Baktribl, vagy az Oxuson (Amu-Darja), tli terletrl szrmaz Arsak vezetsvel a parnik, vagy parnok, (ahogyan Strabn rja: aparnosok) meghdtjk a hajdani Parthia nev adkerletet, majd fokozatosan legyzik a Szeleukidkat s sajt kirlysgot hoznak ltre. A dahk trzsbl szrmaz parnik teht nevket errl az perzsa orszgrszrl kaptk. Felvettek egy j nyelvet is, s az Arsakidk alatt (gy hvtk a mindenkori kirlyokat) birodalmat alaptottak.
II. A msodik rsz ezzel a most mr prthusnak nevezett birodalommal Foglalkozik, (nyelv, irodalom, hadmvszet, stb.) egszen annak buksig.
Az antolgia megksrli mindazt sszefoglalni, ami a prthusokkal kapcsolatos: (rmnyorszg s a prthusok, a vazallus llamok, Mezopotmia prthus uralom alatt, stb.)
III. A Fggelk trkpeket, uralkodsi tblzatokat, rstblzatokat tartalmaz, ezek teszik rthetbb ezt a kort.
A prthus birodalom trkpe legnagyobb kiterjedse idejn (Ghirshman s Colledge nyomn)
I/1. Irn az, i.e. 2. vezredben
R. Ghirshman: Az kori Irn; mdek, perzsk, prthusok  (Budapest 1985.) rszlet.
"Nyugat- zsia trtnelmt az i.e. 2. vezredben alapveten meghatrozta az az esemny, hogy indoeurpai eredet csoportok tntek fel az kori vilgnak ezen a rszn slakknak nevezhet npek kztt. Ez a npmozgs Irnt sem kerlte el, br a Felfldn az jonnan jtteknek egyelre mg csak viszonylag kis szerep jutott Az indoeurpaiakat, minden jel szerint, az ltaluk lakott terletek htorszgban l npek nyomsa ksztette arra, hogy elhagyjk hazjukat, a dloroszorszgi sztyeppeket, ahol a nagy vndorlst kzvetlenl megelzen ltek, s ahonnan valsznleg kt gra szakadva keltek tra.
Egyik csoportjuk  a nyugati g, a Fekete-tenger mentn haladt vgig, majd a Balknon s a Boszporuszon tkelve behatolt Kiszsiba. Itt az j jvevnyek, az ezen a terleten slakosnak tarthat azinus npessggel keveredve, hamarosan megszereztk a vezet szerepet, s ltrehoztk a hettita szvetsget. Birodalmuk a korszak nyugati monarchiinak sorban fszerepet jtszott. Hdtsaikat egyre nagyobb terletre kiterjesztve, mg Babilonon is sikerlt rajtatnik, elfoglaltk s kifosztottk a vrost. De gyzelmket nem hasznltk ki, szinti azonnal visszavonultak, s a hdt korszakot hamarosan hanyatls kvette. Az i.e. 2. vezred msodik felben azonban a birodalom friss erre kapva szletett jj, bekebelezte a szomszdos kirlysgok egsz sort, kztk a hurri birodalmat s Mitannit, s szemtl szemben tallta magt a szriai s palesztinai terleteken terjeszked Egyiptommal.
Az indoirninak nevezhet keleti g a Kaszpi-tenger partjai mentn indult kelet fel. Egyik, meglehetsen kis ltszm s valsznleg elssorban harcosokbl ll csoportja keresztlhaladt a Kaukzus eredet slakossggal, a hurrikkal, ltrehoztk a Mitanni kirlysgot, uralmukat kiterjesztettk szak-Mezopotmin s Asszrira is, st hatalmuk nagysgnak bizonytkt adva, bekebeleztk a Zagrosz szaki vlgyeit is, ahol a gutik ltek. A kirlysg legfnyesebb idszaka i.e. 1450 tjra tehet. Egyiptom szvetsgese lett, s a leghatalmasabb frak mitanni kirlyok lenyait vettk felesgl. m a kirlyi csald bels viszlyai s lzadsok kvetkeztben meggyenglt orszg nem tudta a virgzsa teljben lev hettita birodalommal szembeni fggetlensgt megvdeni. Az i.e. 14. szzad vgn Mitanni vgleg eltnt a trtnelem sznpadrl, de az utkorra hagyta fejlett civilizcija, erteljes s sajtos mvszete szmos emlkt, melynek gykerei a sumer mvszetbl tpllkoztak, s amelyet ugyanakkor egyiptomi s gei hatsok is gazdagtottak.
Valsznnek tnik, hogy a Mitanni kirlysg kialakulsa idejn a hurri npessg mr teljesen elnyelte az indoeurpai jvevnyeket, csupn vallsuk nmely eleme s si panteonjuk nhny isten neve emlkeztetett egykori jelenltkre. Az egyik hettita kirly s az egyik mitanni uralkod kztt jtt ltre az a szerzds, melyben Mitra, Varuna, Indra, s a Nszatjk neve szerepel, ugyanazok az istenek, akiket a mitannik kzeli rokonai, az ugyanebben a korban Indiban leteleplt indoeurpaiak is ismertek.
Ugyanezen istenek egyike- msika a hettitknl s a kassuknl is kimutathat. Az indoirniak emlkt rzi nhny ltenysztsrl szl rott forrs is: a l, a jelek szerint, velk rkezett Nyugat-zsiba. si indoeurpai vallsuk kevs fennmaradt emlke arra enged kvetkeztetni, hogy istenprt tiszteltek, melynek egyike volt a fisten, a termszeti elemek, a hegycscsok" a vihar, az es istene, asszonyprjban pedig helyenknt a napot, mshol a fldet tiszteltk. A lovas harcosok egyik csoportja a Zagrosz kzps vonulata mentn vgighaladva behatolt a nagy kzlekedsi tvonaltl dlre elterl vidkre, amely a ksbbiekben a ltenysztsrl vlt hress, s itt letelepedett. Ez az egybknt leters kisebbsg - gy tnik - rvidesen szintn beolvadt az azinus eredeten kassu npbe.
Ennek a meglehetsen kis ltszm indoeurpai gnak a bevndorlsa, az sszkpet tekintve, nmi hasonlsgot mutat egy jval ksbbi esemnnyel, a kimmerek s a szktk i. e. 8. szzadi vndorlsval. Az j etnikai elem Nyugat- zsiba rkezst vzol rvid ttekintsnkbl egy lnyeges megllapts kvnkozik. Valahnyszor az si dokumentumok kt olyannyira klnbz eredet npcsoport sszeolvadsrl adnak hrt, mint az azinusok s az indoeurpaiak, az utbbiak jval kisebb arnya ellenre is rendkvl meglep az ezeknl a keverk npeknl mutatkoz, hosszabb-rvidebb ideig tart jelents fellendls, valamint politikai, diplomciai, katonai, gazdasgi s kulturlis kisugrzsuk olyan vidkeken, amelyeknek a kevereds eltt gyszintn trtnelmk sem volt. Terletek, amelyek korbban egy sereg kis fejedelemsgbl, vros- s templomllambl lltak, hatalmas szvetsgekk vltak, olyan letervel s lendlettel teli birodalmakk, hogy egy csapsra koruk legnagyobb hatalmai kz emelkedtek. Ilyen volt a hettita birodalom, ilyen a Mitanni kirlysg, s gy alakul majd, mint ltni fogjuk, a kassu np sorsa is.
Az indoeurpaiak mozgalmnak keleti ghoz tartoz trzsek nagy rsze lassan nyomult elvre kelet fel. Keresztlhaladtak Transzoxinn, tkeltek az xoszon, a mai Amu-Darjn, rvid idre megtelepedtek a baktriai sksgon, majd a Hindukus hgin tkelve India hdtinak klasszikus gn, a Pandzsir s a Kabul folyk mentn haladtak dl fel.
Lehetsges, hogy a baktriai sksgrl nhny trzs nyugat fel nyomult. Vajon kapcsolatba hozhat-e velk, hogy a heszri lelhelyen vgleg megsznt az let, ami az satsok szerint erszakos hdtsnak tulajdonthat. Mivel az utols telepls pusztulsnak idszakra vonatkozan megoszlanak a vlemnyek, erre a krdsre pillanatnyilag nem tudunk vlaszolni. Ha a pusztts az i.e. 2. vezred kzepn kvetkezett be, akkor az az indoeurpai (indorja) csoport is okozhatta, amelyrl a fentiekben sz esett. Ha azonban az i.e. 2. vezred utols szzadaiban trtnt, akkor taln egy jabb indoeurpai hullmhoz kthet, ahhoz, amellyel az irniak rkeztek a Felfldre".
(MOLNR gnes Fordtsa)

A PRTHUS HDTS ELTTI IRN
I/2. Dareios behistuni Felirata (rszletek)
I. Dareios (perzsa Drayavaus ) hromnyelv (perzsa, jbabiloni, elami) behistuni felirata trtneti s nyelvi szempontbl egyarnt az kori keleti krsos rsbelisg egyik legkiemelkedbb alkotsa. E felirat tette lehetv annak idejn az perzsa s annak segtsgvel a tbbi krs megfejtst. A felirat tartalma: hogyan verte le Dareios Gaumta mgus, majd a perzsa uralom alatt ll tbbi orszg felkelst, s hogyan szervezte jj az kori kelet leghatalmasabb birodalmt A felirat hrom vltozatbl az perzsa (414 sor) s az elmi (270 sor) elg j, a babiloni (112 sor) azonban ersen srlt llapotban maradt rnk. A feliratnak volt arameus vltozata is, ennek egy tredke az elephantini arameus papiruszok kztt maradi fenn. (Szveg: R. C; Kent: Old Persian Grammar Texts, Lexicon, New Haven 1953.)
1. " n /vagyok/ Drayavaus, a nagy kirly, a kirlyok kirlya, kirly Prsban, a tartomnyok kirlya, Vistspa fia, Arsma unokja, Haxmanis leszrmazottja.
2. Kinyilvntja Dasrayavaus kirly: Az n apm Vistspa, Vistspa apja Arsma, Arsma apja Ariy ramna, Ariy ramna apja Caispis, Caispis apja Hax manis.
3. Kinyilvntja Darayavaus kirly: Ezrt neveznek bennnket Hxamanis leszrmazottainak (Haxmanisiry). Rgtl fogva derekak voltunk. Nemzetsgnk rgtl fogva kirly volt.
4. Kinyilvntja Drayavaus kirly: Nyolcan nemzetsgembl korbban kirlyok voltak, n vagyok a kilencedik. Kt gon kilencen vagyunk mi kirlyok.
5. Kinyilvntja Drayavaus kirly: Auramazd akaratbl vagyok n kirly: Auramazd nekem adta a kirlysgot.
6. Kinyilvntja Drayavaus kirly: Ezek (azok) a tartomnyok, amelyek birtokomba kerltek (man patiyaisa) Auramazd akaratbl n ezeknek kirlya voltam: Prra, Uvaja, Bbirus, Ahur, Arabya, Mudrya, a szigetek, Sparda, Yauna, M da, Armina, Katpautuka, ParAava, Zraka, Haraiva, Uvrazmy, Bxtris, Suaguda, Gadra, Saka, Aatagus, Harauvaos, Maka, sszesen 23 tartomny".
(Fordtotta: Harmatfa Jnos)
(Ez a felirat azrt fontos szmunkra, mert a kirly Prtit is emlti a meghdtott tartomnyok kztt)
(T. Dareios: Kr. e. 521-486) (T. L.)
 A felsorolt tartomnyok azonostsa sorrendben a kvetkez: Persis, Elm, Babilon, Asszria, Arbia, Egyiptom, Kypros, s a Kis-zsihoz tartoz grg szigetek, Sardeis /Lydia/, Inia, Mdia, Armenia, Kappadkia, Prtia, Drangian, Areia, Chrasmi, Baktria, Sogdian, Gandhra, sakk, Sattagydia, Arachsia, makk.
Hrodotosz
I/3. Az perzsa Birodalom szervezete s adgye I. Dareios idejn
(Hrodotos: III: 88-97.) (rszlet)
Dareios a behistuni (bisotuni) feliratban uralkodi rdemei kztt sorolja fel, hogy "valamennyi tartomny beszolgltatta a rjuk kirtt adt". Hrodotos pontos felsorolst ad az egyes satrapik venknti adktelezettsgeirl. Ezek a fejezetei az Achaimenida birodalom gazdasgtrtnetnek elsrend forrst alkotjk, br egyes rszletkrdsek rtelmezse mg bizonytalan. Hrodotos minden bizonnyal valamilyen hivatalos feljegyzs alapjn jutott adataihoz. Kzlseinek hitelessgt nveli, hogy is- hasonlan a behistuni felirathoz - 20 tartomnyt ismer. Mg azonban a behistuni felirat s Dareios ms feliratai (pI. a Naqs-i- Rustam) az egyes tartomnyoknak egysges nevet adnak (v. a behistuni felirat szvegben), addig Hrodotos az illet tartomnyban l tbb npet, ill. vrost sorol fel, s mellzi az egysges elnevezs kzlst. Mg bevezet soraiban satrapikrl szl, rszletes felsorolsaiban nemeseket, azaz adkerleteket emlt; ebbl egyes kutatk arra kvetkeztetnek, hogy az adkerletek nem voltak azonosak a satrapikkal mint kzigazgatsi- katonai egysgekkel- ez azonban nem ltszik valsznnek. A grg trtnet r kzlsei mindenesetre alapjukban felttlenl hitelesek.
93. "Paktyiktl s Armnitl, valamint a vele szomszdos terletekrl egszen a Fekete-tengerig 400 talentum: ez a tizenharmadik adkerlet. A sagartiosok, sarangeusok, thamanaisok, altosok, mykosok(6) s a Vrs-tenger(7) szigeteinek laki, amelyekre a kirly ez n. szmztteket telepti le: mindezekrl sszesen 600 talentum adt kapott: ez a tizennegyedik adkerlet. A sakk s kaspiosok 250 talentumot szolgltattak be: ez a tizentdik adkerlet. A parthusok, rhorasmiosok, sogdok s areiosok 300 talentumot: ez a tizenhatodik adkerlet".
(Fordtotta: Hahn Istvn)
5 Paktyik: egy kelet irni terlet megnevezse
6 Nagyjbl a mai Afganisztn terletn l trzsek
7 Vrs-tengernek az korban a mai Perzsa-blt neveztk.
I/4. A "Szkta-krds"
Bevezet gondolatok
Milyen nyelvek, kultrjak s milyen etnikumak voltak a "szkt"-nak nevezett npek? Mit rtnk ez alatt a gyjtnv alatt? Milyen kzs vonsok jellemzik a sztyeppei npeket
Ezek a krdsek knyvnk olvasjt tbb szempontbl is rdekelhetik. Elszr is azrt, mert a prthusnak nevezett birodalmat, amely az Arsakida- dinasztia uralmval tszz ven t llt fenn, azok a daha-trzsbeliek alaptottk, akiket az kori forrsok szktnak neveznek. Msodszor pedig azrt, mert a magyar krnikk szerint seink "Scytia fldjrl" vndoroltak nyugat fel. A lersok, lexikonok (a XX. sz. els feltl kezdve) a szktkat indoeurpainak, ("irni nyelvnek") mondjk. Vagy ezt rjk "Az eurzsiai sztyeppe irni nyelv kori npei". Helyszke miatt, csak egy munkbl tudunk hosszabban idzni. Ez is ktsgess teszi azt az elmletet, mely a kevs nyelvemlk alapjn ilyen kvetkeztetsre jutott.
Lssuk teht, hogyan vlekedett Nagy Gza rgsz s etnogrfus a MTA lev. tagja (1855-1915) errl a fontos s a mai napig megnyugtatan nem tisztzott krdsrl. Mve a Nprajzi fzetek sorozatban jelent meg 1895-ben A szktk nemzetisge cmmel.

Nagy Gza: A szktk nemzetisge
Budapest, 1895 (rszletek)
"A szkta- krds irnt, melyet a szzad els felben mg a magyar strtnelmi kutatsok egyik legfontosabb gnak tartottak, az utbbi hrom-ngy vtized miatt nagyon megcsappant nlunk az rdeklds. Mindinkbb elterjedt az a felfogs, hogy a szktkhoz semmi kze sem lehetett annak az smagyar nptrzsnek, mely valahol szakon, Kma-menti s szibriai nyelvrokonainak krnyezetben lte t gyermekkort; mikor pedig azon a vidken kezd szerepelni, hol egykor a szktk tanyztak, akkor mr onnan rg eltnt a szkta elem s gy mg az esetben sem kpzelhet kztk valamifle kapcsolat, ha a szktk az uralaltjisghoz tartoztak is, akr a szumir- akkdokhoz, mint pl. Csengery A. vlte, akr pedig a trksghez, mint ahogy trtnelmi alapon s nhny szkta nvre, klnsen az isten nevekre utalva gr. Kulin Gza magyarzta vagy amint Vmbri . a szktk letmdjbl kvetkeztette.
De e legtbben mg azt a vkonyka szlat is ignorltk, mely valami tvoli rokonsgba fzte volna a magyarsgot a szktkkal. Hallgatagon elfogadtk a nmet tudsok vlemnyt, akik Zeus ta mind jobban vitattk, hogy a szktk s a velk egy nyelvet beszl, tlk csak dialektusban klnbz szarmatk nomd rjk voltak, a legltalnosabb felfogs szerint Irnok, Cuno G. szerint lettszlvok, amely rjk azonban, mint Fligier gondolja, jelentkeny uralaltji elemet vettek magukba.
Munkcsi B. legjabb kutatsai utn, melyek kvetkeztben az ugorsg s gy a magyarsg si fszkt az eddig flvett Jugrinl dlibb vidkre, a Kspi tenger, Aral t s Ural hegysg kzt elterl pusztasgra kell helyeznnk (Etnogrfia. V 172) a szkta- krds ismt visszanyerte a magyar etnolgia szempontjbl egykori fontossgt.
Brmi volt, is a szktk nemzetisge, bizonyos, hogy befolyst gyakoroltak az smagyarsg trtnelmi letre s kulturlis fejldsre a ez a hats nem tnhetett el nyomtalanul.
Egy pr ilyen nyomra akarok mutatni az albbi sorokban s ezzel kapcsolatban valamit a szktk nemzetisgrl is fogok szlni nhny adatot hozva fl ama felfogs egyoldalsgnak feltntetsre, mely a szktk ltal megszllt fld rgebbi lakossgnak irni jellegt s a szktkra gyakorolt befolysnak jelensgeit kapcsolatba hozza a szktk nemzetisgvel s ezt a kt dolgot sszezavarja. Majd albb ki fogom mutatni, hogy az Irn nyelvsg vitati korntsem arra a nhny -jelents szerint is ismert szkta szra alaptjk elmletket -, melyek utvgre is els sorban jnnek tekintetbe, hanem nevekre, melyeknl sohasem szabad feledni egy rszrl azt, hogy rtelmezsknl sokkal tbb tr nylik a legklnbzbb s legellenttesebb sszehasonltsokra, mint mikor a sz vagy nvjelentse mr adva van; msrszrl azt sem szabad szem ell tveszteni, hogy mg a flreismerhetetlenl irni eredet szkta szemlyneveknl is flmerl az a krds, vajon lehet-e egyb jelentsget tulajdontani nekik, mint pl. nlunk az rpdok alatt nagyon elterjedt szlv neveknek? Jegyezzk meg jl, hogy Mllenhoff a szkta neveknek krlbell csak egynegyed rszt magyarzta meg az Irnsgbl, ennek is csak egy rszrl lehet elmondani, hogy ktsgtelenl irnnak bizonyul, mg a msik rszt, - mint Cuno vli, a nagyobb rszt - pp oly jl s tallan lehet magyarzni a lett-szlvbl (Die Skythen 376.) s esetleg ms nyelvekbl. A vgeredmny mindenesetre az, hogy a szkta nevek nagy rszt irni sztvekre eddig mg nem tudtk visszavezetni; az irnnak magyarzott neveknek egy rsze mskpp is rtelmezhet; ami teht valdi irn nvnek tekinthet, arrl csakugyan el lehet mondani, hogy amint a szkta Aripeithesz, Idanthyrszosz, Szpargapeithesz s ms hasonl szemlynevekbl a szktk irnsgt; ugyanolyan joggal a magyar Lszl, Lodomr, Bogomr Boguszl, Kzmr, Szoboszl, Szaniszl, Raszl, Radovn, Tihamr, Bogt, Deda, Zerzivoj, Medve, Drga; Szereda, Pntek, Unoka s mg ms rpdkori nevekbl a magyarok szlvsgt is lehet vitatni. Az volna a dnt bizonytk az irnsg mellett, ha azt mutattk volna ki, hogy az olyan szkta szk mint oior - frfi, pata - lni, arima = egy, szpu = szem, Temerinda = tenger - anyja sat., csakugyan irn szk; de az irnsg p ezeknl mondta fl a szolglatot s egyik-msik szra mg a nagy rjasgban is alig-alig lehetett valami megkzelt analgit tallni.
A nmet tudsok ezen el nem tagadhat valsgnak a magyarzatt mindenben kerestk, csak ppen arra nem gondoltak, a mi a legtermszetesebb, hogy taln az elmletben van a hiba s abbl, hogy a szktasgrl egy sereg szemly-, np- s fldrajzi nvnek Irn eredetre mutathatnak, mg nem szksgkppen kvetkeztethetik egyttal azt is, hogy a szktknak irn nyelveknek kellett lenni. Nem mltattk kell figyelemre azt a kivl fontossg krlmnyt, hagy a szktk nem slaki annak a fldnek, a hol Herodotus tallta ket a Kr. e. V szzad derekn, hanem a kzpzsiai pusztasgrl kltztek oda pr szzaddal elbb. Ha teht a szktk etnikumban olyan jelensgek tapasztalhatk, melyek majd az rjasg majd pedig az uralaltjisg jellemvonsait tntetik fl: akkor mindenesetre azt kell gondolnunk, hogy e jellemvonsoknak csak egy rsze tartozik a szktasg seredeti sajtsgaihoz, a msik rszt szksgkpp a meghdtott s rszben taln magukba olvasztott rgebbi lakossgtl rkltk. Ilyenforma felfogs vezette az orosz etnolgusokat, Miller V.F. moszkvai s Miscsenko P. G. kijevi tudsokat arra a vgeredmnyre, hogy ott, ahol a nmetek csupa irnsgot lttak, klnbsget tegyenek az uralaltji eredet harcias s hdt nomd keleti vagy kirlyi, meg az rja (irn) eredet mveltebb fldmvel szktk kztt, a kiknek egymshoz val viszonyt - gy ltszik - krlbell olyannak kpzelik. mint a min volt a bolgrok s aldunai szlvok vagy a Ghaznevidk s Szelsukidk trkjei, meg az irnok kztt
Nehz is volna msklnben megrteni, hogy az kor nprajz- s trtnetrinak soha nem jutott eszbe a szktkat a perzsk rokonainak tenni meg, a kiket vgre is jl ismertek, ellenben folyton ssze- zavarjk velk az j meg j nv alatt feltnt uralaltji npeket. Maguk a perzsk is gy talltk, hogy azok a turkok, kik a VI. szzad kzepe fel kezdtek elhatalmasodni, ahhoz a nphez tartoztak, melyet k rgen szaknak neveztek" vagyis a szktkhoz, mert hiszen mr Herodotus megirta (VII. 64.), hogy a perzsk az sszes szktkat szakknak hvjk.
------------------
 Zeuss: Die Deutschen und die Nachbarstmme. Mllenhoff. ber die Herkunft und Sprache der pontischen Scythen und Sarmaten. (Monatsberichte der Preussischen Akademie in Berlin.1866. 549-579) -TOMASCHEK W. Kritik der ltesten Nachrichten ber den szktischen Norden. (Sitzungsbericht des kaiserlichen Akademie Bcs, 1888. CXVI. 775-780. CXVII.1-70)
Die Skythen. (Forsrhungen im Gebiete der alten Vlkerkunde. I. Theil) Berlin. 1871.
 ber die Herkunft der Sarmaten. (Archiv fr Anthropologie. XVII. 1887. 302.)
-------------------
Nagy Gza: A szktk nemzetisge 2.
Budapest, 1895 (rszletek folytatsa)
II.
A szkta elem behatolsa a Fekete tenger mellkn elterl sksgra nem egy idben, nem egyhuzamban trtnt, hanem, mint minden ilyen terjeszkedsnl, tbb szzad leforgsa alatt vndorolt be majd az egyik, majd a msik trzs.
Bizonyos, hogy azoknak, kik Herodotus korban mr fldmvelssel foglalkoztak, jval meg kellett elznik a dloroszorszgi pusztasgon nomadizl szktkat, kikkel minden esetre ugyanazt a nyelvet beszl egy npet kellett kpeznik, ha taln a bennszltt elemmel val huzamosabb vrkeresztezds bizonyos vltozsokat idzett is el fizikumukban, mert klnben Herodotos, ki jl megklnbzteti a szktktl a szkta szoks szerint l, de ms nyelven beszl npeket, mint p. az androfagokat, s a szarmatkrl tudja, hogy szkta nyelvek, de ms a kiejtsk: a fldmvel- s nomd szktk kzt lev esetleges nyelvi klnbsget alig hagyta volna megjegyzs nlkl.
A klnbz idbeli bevndorls gondolata nyert kifejezst a szktk eredetrl szl mondban is, melyet Herodotos kt vltozatban kzl (IV 5-7, 8-10); egyik maguktl a szktktl val, msik a pontusi grgktl, a kik a szkta mondai elemeket a maguk felfogshoz idomtva hellenizltk ugyan, de a monda lnyegn nem vltoztattak. Mindegyik monda hrom testvrtl szrmaztatja a szktkat; mindegyikben ki van fejezve az a felfogs, hogy az idsb testvrek a nyugati trzseknek voltak az sapi, mg a legifjabbtl a keleti vagy kirlyi vagyis a tulajdonkppeni szktk eredtek; mindegyik elbeszli a monda nyelvn, hogy az uralkodsra val rtermettsgvel a legifjabbik testvr vlt ki s gy s lett e kirly. Mindez arra mutat, hogy maguk a szktk hrom nagyobb bevndorlst klnbztettek meg s a legksbb bekltztt vagyis a legifjabb gyermektl szrmaztatott trzs lett a tbbinek is az ura.
E klnbz idben trtnt bevndorlsok magyarzzk aztn meg a szkta mondk s hagyomnyok azon ellentmondsait, hogy a szktkat a Puntus mentn majd nagyon rgi lakknak, st autorhtonoknak tntetik fl, gy a grg monda szerint Heraklestl s egy als kgytest ntl szrmaztak", ms szval a nap s fld fiai azaz autochtonok (Her: IV 8-9), a msik vltozat szerint pedig a mondai sapa, Targitaos az gnek (Zeusnak) s a Borysthenes folyam lenynak volt a fia s Targitaostul Driusnak a szkta fldre val betrsig ezer esztend telt el (Her: IV 5., 7.); majd pedig maguk a szktk beszlik Herodotusnak, hogy k a legfiatalabbak az sszes npek kztt
(IV 5.), s emlkeznek zsiai hazjukra, honnan a masszagtk vertk ki, emlkeznek az Araxes folyamon val tkelskre, pontusvidki megtelepedskre, hol az ellk kivndorl kimmerek fldjt szlljk meg, kiknek emlke ekkor mg oly lnk, hogy ismerik a helyet a Tyras (Dnyesztert) foly mellett, hova a kimmerek halottaikat temettk s szmos szktafldi helyet rluk neveznek, vannak kimmer falak, kimmer kikt, Kimmeria nev vidk, kimmer Bosporus sat. (Her. IV, 11., 12.)
E hagyomnyon kvl volt mg egy msik forrsa is Herodotusnak, mely hasonlkpp bevndorlknak mondja a szktkat s krlbell egykor a szktk kltzkdse ltal elidzett npmozgalmakkal. Ez a forrs, melyet Herodotus meg is nevez, a Kr: e. 700-650 krl lt prokonnesosi Aristeas eposz-klt "Arimaszpe" cm hskltemnye; e szerint a kzp-zsiai masszagtk keleti szomszdai az isszedonok voltak azok, kik a szktk rgebbi fldjt elfoglaltk, mely a mai kirgiz pusztasgon lehetett, mert Herodotus szerint  (IV 22.) a thysszagtktl s jyrkktl szak fel is tanyzott a kirlyi szktknak egy elszakadt ga; az isszedonok ltal kiszortott szktk aztn dlnyugat fel trve elkergettk a "dli" vagyis Fekete tenger mellett lak kimmereket s ezeknek a fldjn telepedtek meg. (Her.IV 13.)
gy ltszik, a szktk, mieltt elfoglaltk volna a Pontus mellkt, egy ideig a Volga, Jajk, Kaspi-tenger kzti pusztasgon tanyztak, honnan a Vll. szzad dereka tjn a masszagtk szortottk ki, a mikor aztn a szktk egyik rsze a Tanaistl s Maeotistl nyugatra fekv dloroszorszgi sksgra, msik rsze pedig Mdiba hatolt, hol - mint Herodotus mondja - 28 vig voltak az urak s uralmuknak csak Kyaxeres md kirly vetett vget Kr. e. 605 krl. (Her. I. 103-106. IV ). Ez utbbiak azok a szktk, a kik az Akhemenidk korban a perzsknl szaka nven ismeretesek. Hogy Herodotus idejben mg nagyon j dolog lehetett a puntusi nomd szktk s az zsiai szakk egymstl val elszakadsa, abbl kvetkeztethetjk, hogy Herodotus felfogsa szerint Mdit tulajdonkpp a puntusi szktk foglaltk el ldzvn az ellk menekl kimmereket s annyira sszefolyt Herodotus kortrsainak szemben a szktk ezen kt gnak rgebbi trtnete, hogy a puntusiak hagyomnyainak egyes, ekkor mr kellkpp nem rtett rszlett is a mdiai expedcival igyekeztek megmagyarzni...
Nagy Gza: A szktk nemzetisge 3.
Budapest, 1895 (rszletek folytatsa)
III.
A nmet tudsok kzt, kik a fennmaradt szkta nevek s szavak magyarzatval foglalkoztak, legkimertbben s egyttal a nagy nyelvszeti appartus mellett is a legnagyobb egyoldalsggal trgyalta a szktk nemzetisgnek krdst Miillenhoff. Az Irnsg vitati els sorban is az rtekezsre szoktak tmaszkodni s ezrt midn annak az lltsnak, hogy a szktk irni nyelvek voltak, tzetesebb vizsglatba akarunk bocstkozni, szksgesnek ltjuk megismerkednnk azzal az eljrssal, mellyel Mllenhoff a fntebbi eredmnyre jutott.
A szkta nyelvmaradvnyok - mint az Etnogrfia mltkori szmban is emltettem - egy pr sz kivtelvel csupn nevekbl llanak. Ezeknek tlnyom rsze Herodotusnl s az olbiai fliratos emlkeken tallhat s rszint istennevekbl, rszint np- s helynevekbl, rszint mondai szemlyek neveibl, rszint pedig szkta kirlyok s olbiai barbr eredet polgrok szemlyneveibl llanak.
A szkta nyelv eredetnek megllaptsra nzve termszetesen legtbb slyt azokra a szkra s nevekre kell helyezni melyeknek jelentse is ismeretes. Fontosak tovbb az istennevek, a mondai hsk nevei s aztn a szkta trzs- s nemzetsgnevek, mert ezek minden valsznsg szerint maguktl a szktktl szrmaznak s ezenfll gy rszknl, mint az istenneveknl s bizonyos fokig a mondai alakok neveinl is nagyjban adva van az a fogalmi kr is, a honnan erednik kellett. A szkta nemzetisg szempontjbl legkevesebb bizonyt ert kell tulajdontanunk a rendes szemlyneveknek s a szktkat krnyez npek, valamint a szktiai helyek neveinek, mert egy bevndorolt s mindenfle idegen befolysnak kitett npnl mindig krds trgyt kpezheti, hogy nem egy ms npnek a nyelvkincshez tartoznak-e ezek a nevek pp gy, mint pl. a nlunk elterjedt szemlyneveknek tlnyom s helyneveinknek nagy rsze; azonkvl az ilyen nevek rtelmezse, mint mltkori cikknkben is emltettk, semmifle korlthoz sincs ktve s bajos eldnteni, hogy a midn a magyarzatban tbbfle lehetsg knlkozik, kzlk melyik a helyes. Erre nzve nhny pldt hozok fl. A Targitaos nv Tomaschek szerint (Sitzungsb. d. k. Akad. in Wien. CXV1. 721.) a. m. az irn "tighra- tava" (pfeilkrftig) de ez a nv az avarok kzt is megvolt Targitios alakban, melyet Vmbry (Magy. Er. 50.) "sztszrnak" magyarz a tr. tat. "targit"; "tarkt" (sztszr, szthny) tbl; Irn nv volt-e mr most a Targitaos vagy pedig trk. A szkta Tumbagos s a mongol Timbaghai nv nagyon kzel ll egymshoz, Mllenhoff azonban tagadja a kt nv egybetartozst s amazt Neumann ellenben irn eredetnek lltja; mely a "tuma" [ers) vagy "tava" (br) s "baga' (szerencse) szavakbl szrmaznk, mg Cuno az -szlv "tanpu" (vastag) szval egyezteti. A Sobodakos nvben Neumannal a mongol Szubutaj nv analgijt is kereshetjk s mint Cuno, a szlv "svobodi" (szabad) szbl is magyarzhatjuk. Mllenhoff szerint a szkta Badagos, Badaks nv az irn "vdha" (tni) szbl ered, Cuno ennek ellenben az orosz Vodoku (a. m. vezet) nvvel teszi egynek, de ezzel mg kornt sincs vge a lehetsges analgiknak, mert pl. a mongol- tatr Batu vagy az smagyar Bati vagy Bodaj nevek is flhozhatk. Mllenhoff a Dados, Dadagos, Dadsak neveket a perzsa "d" (adni) tre vezeti vissza, Cuno szerint a szlv Dedu, Dedaku (a. m. dd, s) szemlyneveknek felelnek meg. Ugyancsak Mllenhoff ellenben azt vitatja, hogy a Mastus, Mastarus, Mastarns, meg a Radamaseus, Radamasadios s Rathagsos nevek nem a zend "maz" (nagy) s "ratha" (szekr), hanem az -szlv "mastitu" (facilis, comis), litvn "mastus" vagy -szlv "misfi" (vindicta) s aztn az szl. "radu" (alacer) vagy "rati" (bellum) tkhz tartoznak, miknt a szlv Mistui, Mistislav, Mastivin, Radogost stb. nevek.
Folytathatnnk mg e pldkat, de az is elg annak a feltntetsre, mily ingatag alapot szolgltatnak a szkta nemzetisg megllaptsra a nevek, melyek klnben is minden valsznsg szerint tbbfle npelemtl valk.
A tovbbiakban Nagy Gza klnfle szktnak nevezett szavakat elemez. Ebbl a rszbl csak egy rvid rszletet kzlnk...
Ltjuk ezekbl, hogy minl szkebbre szorul ssze az a fogalmi kr, melyben a szkta nevek magyarzata keresend, annl ritkbbak s erltetettebbek az irn analgik s ha mr az is fltn, hogy a szkta istennevek, mint ilyenek, merben klnbznek az Irn vagy mg sibb idkre hivatkozva, a hindu- irn istennevektl az egyetlen egy kzs isten- vagy mtikus nvre sem lehet rmutatni: mg fltnbbnek kell tartanunk, hogy mg csak irn eredet jelzi neveket sem lehet flismernnk ezen istennevekben s ilyen tapasztalatok utn csakugyan tarthatatlannak kell tekintennk azt az llspontot, mely mindezek ellenre irn npet keres a szktkban.
De legdntbb bizonytkot szolgltat e tekintetben az a nhny sz s nv, melynek jelentst is tudjuk. Ezek a kvetkezk:
a) Az oiorpata vagyis magyarul "frfil". Emlti Herodotus (IV 110.) ezeket rvn:"az amazonokat a szktk oiorpatknak nevezik, a mi grgl azt jelenti frfil ( androktonoi) mert oinrnak hvjk a frfit, pata pedig azt teszi: lni.
Ezek a sorok egsz vilgosak s joggal elvrhatjuk, hogy a milyen flreismerhetetlen irn jelleget tntet fl nmely szkta nv (pl. Xouvapof; zend: hunara - erny, Xodavod = zend: hudana evguvof), pp olyan irnnak bizonyuljon az a kt szkta sz, az oior - frfi s pata = lni is.
De mit tapasztalunk?
Az oiornak mg csak megvan az analogija (zend s szanszkrit: viras, latin; vir, porosz: wyrs, gt: wair), a pata sznl azonban megakad az irn magyarzat. "Allein der zweiten Namenhlfte ist die Bedeutung (tter, tterin) ohne Zweifel untergeschoben - mondja Mllenhoff (id. m. 555.) - Sei es dass mann dabei an das causale pt.- faIlen von pat - fallen oder an vad skr. vadh - schlagen dachte". Mllenhoff teht, gyszintn Cuno sat. Zeussnak a nzethez csatlakozik aki a rosszul rteslt Herodotus adatt oly mdon javtotta ki, hogy az "oiorpata" jelentst "Frfil" helyett "frfiak rnjnek" Mnnerherrinen, Mnnerbeherrscherinen) magyarzta s a pata szt a zend paitis, szanszkrit patis, litvn patis azaz "r", "uralkod" szkkal egyeztette.
Ht n elhiszem, hogy az amazonokat csakugyan az irnok neveztk el "virapatknak" - frfiak rninek. De ha gy volt is, ebbl csak az kvetkezik. hogy a szktk tvettk az irnoktl ezt a nevet s npetimolgival frfilnek magyarztk. Mert az nyelvkben a pata mr nem azt jelentette: "rn", hanem azt, hogy: "lni". S Herodotus nagyon jl volt rteslve, midn a szkta sznak ezt az rtelmet tulajdontja s nem azt, a mit az irn elmlet hvei akarnak bele magyarzni. Az a sz nem ll magban; ktsgtelen analgijt megtalljuk a szumir- akkd nyelvben, hol bat a. m. lni, meghalni (tuer, mourir ) s azutn a mdiai szkta vagy protomd nyelvben, a melyben bat. a. m. lni, megtkzni (tuer, combattre). A szumir-akkd sz ige nvi alakja "bat-a" vagy "bat-ma", uru pedig a. m. frfi (male).
E szerint a szkta oior-pata = frfi-l, melyre az irnsgban nem lehetett kielgt magyarzatot tallni, zrl-zre megfelel a szumir- akkd uru-bata sznak.
 A szktk egszen ms nyelven beszltek. Nyelvk - gy ltszik - a szumir-akkddal volt kzelebbi rokonsgban (v., oiorpata, Oitosyros) de mindenesetre az uralaltji csaldhoz tartozott. A szumir-akkd nyelvrl ma mg nagyon hzagosak ismereteink, helye sincs mg kimutatva az uralaltjisgon bell, Lenormant szerint pl. kzphelyet foglalt el az ugor s trk-tatr nyelvek kztt, mg Hommel az strkkel tartja testvrnyelvnek; a szkincsbl azt ltjuk hogy ha geneolgikus szempontbl Hommelnek volna is igaza, az ugorsggal tbb olyan ponton rintkezik, a mely rintkezsi pontok a trksg s ugorsg egyms kzti viszonynl nem mutathatk ki.
Ilyen szempontbl magyarzhat, hogy: a szkta szk s nevek is majd a trksg majd az ugorsg fel mutatnak. De az sem lehetetlen, a mit mr kzelebbi cikknkben is felhoztunk, hogy az a npsg, melyet szktnak neveztek, ktfle elembl llt, . m. egy szumir-akkd fle elembl s aztn ugorokbl, a melyek egymst thatottk a nlkl, hogy teljesen sszeolvadtak volna. A tulajdonkppeni szktkat a npvndorls korban jobbra a trksg szvja fl, mg az ugorok a lett-szlv elemmel ersen vegylve egymstl nagyon klnbz jelleg npekre szakadoznak.
17. E mozgalmak idpontjnak meghatrozsra mg a Gyges (Gug) lyd kirly s a kimmerek (Giamirri) kzti kzdelmek is felvilgostsul szolglnak, melyek a Kr e. 670- 660 krli vekre estek.
18 ber die Herkunft und Sprache der pontischen Scythen und Sarmaten. (Monatsberichte der Preuss. Akademie in Berlin. 1866. 549-579. l.)
19 Jkai, nem emlkszem, hogy hol, mint magyar szt emlti az rpatt, mely - he nem csaldom - katons termszet nt jelentene. Nem igen bzom ugyan benne, hogy npies eredete sz volna inkbb a Herodotos- fle oiorpata tudkos talaktsnak vlem: mindamellett nem tartom flslegesnek e sorok olvasinak figyelmt flhvni erre a szra, megvan e a npnyelvben az orszg valamelyik rszben?
20 Lenormant Fr. La Langue prirnitive de la Chalde. Paris, 1875. 314.
Nagy Gza: A szktk nemzetisge 4.
Budapest, 1895 (rszletek folytatsa)
IV.
Ha mr a nyelvi adatokbl is kimutathat, hogy a szktk nem voltak irnok, hanem uralaltjiak: klsejk, letmdjuk, szoksaik, vallsuk s egyszval egsz erklcsi jellemk mr egsz hatrozottan s flremagyarzhatatlanul azt bizonytjk, hogy itt csakis egy uralaltji nprl lehet sz, melynek etnikuma sehogysem illik bele az rja vagy indoeurpai npek nagyon elgazott, sokflekpp mdosult, mindazltal a kzs szrmazsnak s egy meglehetsen egyntet skultrnak tbbfle jelt magn visel csaldjba.
A nmet tudsok annyira belemerltek a nvmagyarzatokba hogy azok mellett egszen mellztk a tbbi etnogrfiai jelensget s egyebek kzt alig mltattk valami figyelemre azt a taln nem egszen fontossg nlkli krlmnyt, hogy a szkta nomd lovas np volt a mongol tpus jellemz sajtsgaira emlkeztet klsvel.
A szktk klsejt a hrneves grg orvos, Hippokrates irta le.
E lersbl mindenekeltt az tnik ki, hogy a szktknak igen ersen kidomborod faji jellegk volt, mely merben klnbztt a grg vilg eltt ismert npeknek a tpustl s ezek a faji sajtsgok annyira eltrbe nyomultak a grgk szemben, hogy azok mellett egszen elmosdtak az egyes szktk kzt lev individulis klnbsg jegyei.
Hippokrates szavai e tekintetben oly vilgosak s hatrozottak, hogy semminem flrertsre nem adhatnak okot. A szktkrl gymond - a mi klsejket illeti, ugyanazt mondhatni, a mit az egyiptomiakrl, hogy csakis sajt magukhoz hasonlk s semmifle ms nphez sem." Mekkora fontossgot tulajdontott e jelensgnek, kitetszik abbl, hogy utbb mg egyszer ismtli fntebbi megjegyzst; testalkatra nzve- rja - a szkta np teljesen klnbzik a tbbi emberektl s csupn sajt maghoz hasonl, mint az egyiptomi." Egy ms helyen pedig azt mondja, hogy a szktk kzt egyik ember a msikhoz nagyon hasonl, frfiak a frfiakhoz, asszonyok az asszonyokhoz s ezt abbl magyarzza, hogy a szktk ltalban vve kvr testek s szrtelenek.
rjkrl, kaukzusi rasszhoz tartoz nprl alig beszlt volna gy Hippokrates. Ha a szktk Irnok vagy szlvok lettek volna, tpusuk semmi esetre sem tnhetett volna fl olyan idegenszernek a grgk eltt, hogy ez egyni vonsok finomabb jegyei irnt elvesztik a fogkonysgukat s ppen azrt nagyon igaza volt Neumannak, midn azt lltotta, hogy itt mr rasszbeli klnbsgre kell gondolni.
A rszletek, miket a szktk klsejre vonatkozlag hoz fl Hippokrates, nemcsak megerstik azt a hiedelmet, hogy itt csakugyan kln rasszrl van sz, hanem a rassz felismersre is rvezetnek.
Ezek kzl klnsen jellemz a szakll nlkli csupasz arc s a szennyes-srga vagy vrhenyes br. Az utbbit nuppv-nak nevezi Hippokrates, s azt mondja, hogy ezt a hidegsg idzi el, a mely a fehr szint elfonnyasztja s ebbl srga lesz." Neumann (Id. m. 155. 1.) Platonra hivatkozva, aki szerint a pyrrhon a srga s szrke vegylke (15m. 68. c.), szennyes-srgnak (schmutzig gelb) magyarzza. Mindkt testi sajtsg a mongol rasszhoz tartoz npeket jellemzi s a mennyiben a pyrrhont vrhenyes sznre magyarznnk, annyiban a finn tpusra gondolhatnnk, melynek a lngvrssg nagyon gyakori s egyik megklnbztet sajtsga."
Nem olyan lesen elvlaszt rasszbeli sajtsg a tbbi, a mit mg tudunk a szktk klsejrl; ennyiben mgis fontosak, hogy kiegszt rszei a mongol tpusnak. Ilyenek: az egyenes, lgy, sima haj, aztn az elhzott, szles test, minden lesebb tagozs nlkl, klnsen az altest sokkal lgyabb, mint ms emberek szokott lenni, mert - mint Hippokrates vli - lehetetlen, hogy olyan orszgban, min a szktk fldje s olyan termszeti s galji viszonyok kzt, mikben a szktk lnek, a test als rsze szilrd s ruganyos maradjon.
rdekes mg az a megjegyzse is, hogy a szktk kajla lbak; ennek oka - gymond - egyrszrl az, mivel a gyermekeket nem ktzik plyba, mint Egyiptomban, mert azt tartjk, hogy ha nem hajlik meg a lb, nem lhetik meg jl a lovat; ms rszrl oka az l letmd, a gyermekek ugyanis mindaddig, mg lovagolni nem tudnak, idejk java rszt a szekren lve tltik, s menet kzben vajmi kevs hasznt veszik lbaiknak.
Ahny hres lovas npet csak ismernk, mindegyiknl el van terjedve a tbb-kevsb kajla lb. Npvndorlskori temetink kzl a keszthelyinl figyeltk meg ezt a sajtsgos, hol a csontvzak nagyobb rsze ilyen kajla lb lovas npsgre vall, mely Trk Aurl szerint a mongol s kaukzusi faj keverkt tnteti fl. Ez a npsg `vlemnyem szerint abbl a dloroszorszgi szkta-szarmata (roxoln) elembl llt, mely a III. szzadban a gtok uralma al kerlt s a. gtokkal egytt mr a II. szzad folyamn bevndorolt Magyarorszgba.
Mindezek egyttvve azt bizonytjk, hogy az a semmi mshoz nem hasonl, magban ll tpus, melyet a grgk - Bels-zsival nem rintkezve - a szktkon kvl ms npnl nem talltak fel, a mongol rassznak volt egy vltozata. Neumann, kinek fejtegetseit kvettk a fntebbi sorokban, abban tvedett, hogy a mongol tpust azonostotta a mongol nemzetisggel, holott amaz sokkal ltalnosabb emennl s a mongolokon kvl sokfle, egymstl teljesen klnbz csaldbeli npeket is foglal magban. Csak rjkat nem - termszetesen figyelembe nem vve azt az utbbi szzadok alatt Irnban megtelepedett s elirnosodott egy- kt apr mongol eredet trzset, melyet nem lehet nagy nemzetekkel, min a szkta volt, prhuzamba vonni.
Nem is tagadta senki a szktk mongolos tpust, csupn jelentsge fell voltak eltrk a vlemnyek. De mg azok is, kik a nevek utn irnoknak lltottk a szktkat, elismertk, hogy jelentkeny uralaltji elemet kellett magukba vennik s ers vrkeresztezdsen mentek keresztl.
21 De aere, aquis et locis c. mvben. A szktkra vonatkoz helyek kimert magyarzatt, I. Neumann Krolynl (Die Hellenen im Skythenlande. I. Berlin. 1855. 148-174 a "Krperbeschaffenheit der Skythen" c. fejezetekben).
25 A szktk egymskzti hasonlsgt a kvrsg mellett a szrtelensgnek tulajdontja Hippokrates (99,)
27 Topnard P.  Az antropolgia kziknyve Ford. Peth Gy. s Trk A. Budapest. 1881. 613. 1. Topinard a vrs tpusrl szlva elsorolja azon knai adatokat, melyek azt bizonytjk, hogy zsia belsejben s szaki zsiban a Jenyiszej mentn valaha egy zldszem s vrshaj rassz ltezett Ennek nyomai tallhatk fl a finn tpusban. (ld. m. 616, 1)
31 Rszletesebben kifejtettem ezen vlemnyemet Arch. rt, 1893. XIII. 110.- 111.
32 A szktkkal rokon nyelv szarmatk keleti gt, az alnokat Ammianus Marcellinus (XXXL.. 2,21.) magas s szp termeteknek, szke hajaknak s szemeik mrskelten komor kifejezsnl fogva  retteneteseknek mondja. (Proceres autem Halani paene sunt omnes et pulchri, crinibus mediocriter flauis, oculorum tempera toruitate terribiles.) Az alnok rja voltnak egyik bizonytkul ezt is fl szoktk hozni. Ht az bizonyos, hogy ez a kls nagyban klnbzik attl, a minnek az uralaltji npeket szoktk rajzolni, csupn a szem kifejezsben van olyan sajtsg, a

 
ra
 
Szmll
Induls: 2008-11-28
 
Trkszentmikls

Cmertm98db4.jpg

 
Ltogatottsg
free counters
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros