Vrt kszts : A Pcs-goston utcai sisak msolatnak elksztse |
A Pcs-goston utcai sisak msolatnak elksztse
Wilhelm kos 2010.01.25. 21:36
A Pcs-goston utcai sisak msolatnak elksztse
Az egyre ltalnosabb vl vlekeds miatt, mely szerint a honfoglalknak is rendelkeznik kellett pnclozott „nehz” lovassggal, jtt az tlet, hogy a bemutatkon hasznlt felszerelsem teljesebb ttelhez nekilljak elkszteni egy honfoglals-kori fm pnclt. Ha valaki ismeri a honfoglals kornak szakirodalmt, az tudja, hogy a viszonylag nagy szm avar lelettel ellenttben (tbb mint 80 avar srbl kerlt el pncl vagy pncltredk) a Krpt-medence terletn nem kerlt lekzlsre honfoglal srbl elkerlt trzs vagy vgtagok vdelmre szolgl pncl. Sisakbl is csak egyetlen, a hivatalos verzi szerint szrvnyleletnek minstett pldnnyal rendelkeznk, mely egy pcsi, az goston utcban lezajlott, ptkezs alapozsi munklatai sorn kerlt el. Innen addott, hogy ennek a sisaknak prbljam meg elkszteni a msolatt.
Az anyag kivlasztsnl gyakorlati szempontokat kvettem: els prblkozs lvn olcs, knny, knnyen megmunklhat, de mgis ers lemezzel akartam dolgozni. Hogy mirt ezek voltak a kritriumok? Olcs, ha elrontom, ne legyen kr rte, knny, hogy viselse knyelmes legyen, knnyen megmunklhat, mivel elsre gy is elg nagy feladatnak ltszott, s ers, hogy mgis legyen meg a vdelmi funkcija. Egy korbbi edzs alkalmval Dani hozott be a terembe egy rgi szmtgpdoboz darabot abbl a clbl, hogy kiprbljuk, ellenll-e a nyilaknak? A teszt pozitv eredmnnyel zrult, azaz a nyilak ugyan behorpasztottk a lemezt, de komolyabb krt nem tettek benne. Ezen felbuzdulva arra a kvetkeztetsre jutottunk, tesznk egy prbt. Nekem is sikerlt szerezzek egy rgi leselejtezett P II-es gpet (az jabb gpek hza nem j, mert valsznleg a fogyaszti trsadalom jegyben olyan vkony lemezbl kszl, hogy akr egy kssel is tszrhat), melynek lemeze, mint ksbb ltni fogjuk, sajnos mg mindig csak 1 mm vastagsg volt.
Mhelynek a szomszdok nagy rmre Danik udvara lett kinevezve (ezton is ksznm Daninak a lehetsget s a segtsget), itt lltam neki a ngybe vgott szmtgp lemez megformlsnak.
1. kp Az alapanyag
Mr az els prblkozs nagyon biztat volt. A gzlng hatsra elszr a festkrteg gett le a lemezrl fertelmes bzt hagyva maga utn, de egykezes slyzn kalaplva a lemez szpen kezdte flvenni azt a formt, ami volt sznva. Flex segtsgvel a lemezek formra alaktsa is elkezddtt.
2. kp meleg alakts
Mivel a taktikai megbeszls miatt elg ksn kezdtnk neki a tulajdonkppeni munknak, hamar besttedett. A borunk s a srnk elfogyasztsa utn megegyeztnk, hogy egy kvetkez alkalommal folytatjuk a munkt.
A msodik munkanap elg kellemetlen esemnnyel kezddtt: a tartalk gzpalackbl flszerels kzben elillant a gz, az augusztusi knikula ellenre szp fehr jgkristlyokat hagyva htra maga utna mindenen, amire rcsppent. Rvid tanakods utn gy dntttnk, sse k, megprbljuk a melegts nlkli alaktst. Szerencsnkre a prblkozs eredmnyes volt, gyakorlatilag teljesen flsleges volt a melegtssel s a bzzel knldni, mert ez a lemez hidegen is nagyon szpen alakthat.
3. kp Hidegen alakts eredmnye
Mint ahogy az albbi kpen is ltszik, egy egykezes gmbslyz s egy kzepes mret kalapcs hatkony szerszm tud lenni:
4. kp Munka kzben
A msodik nap eredmnye kb. gy nzett ki:
5. kp sszelltva a. alulrl, b. oldalrl, c. fentrl
Biztat jel volt, hogy a lemezek szpen illeszkedtek egymshoz, a forma viszont hagyott mg nmi kvnnivalt maga utn.
A harmadik munkanap azzal kezddtt, hogy – felbontottuk a behttt sreinket.
Rvid taktikai megbeszls utn elbb egy kis kalapls kvetkezett, majd elkerltek a kettes frk. A lemezeket 4-4 helyen kifrva ideiglenesen sszecsavaroztam ket.
6. kp sszecsavarozva
Mivel az eredmny inkbb hasonltott egy romn-alfldi tlisapkhoz, mint a sisakhoz, a flex lett a kvetkez fszerep. A lemezek fels vgt rvidebbre vettem, majd ismt a kalapls kvetkezett.
A nap vgre az eredmny ugyan mg messze nem volt tkletes, de azrt mr kzelebb llt az elkpzelthez:
7. kp: Alakul a dolog
A negyedik munkanapon elg lassan ment a munka, az is rontotta a morlomat, hogy Dani a viking sisakjval mr gyakorlatilag a nyitolsnl tartott, ezen mr a sr sem segthetett. Szerencsre a nap vgre sikerlt rjjjek arra, hogy a slyzra val rdombortsnl van egy sokkal hatkonyabb mdszer. A farnkn, amelyikre a slyzt rgztettk a lncfrszels miatt volt egy kis lpcs, melynek nekitmasztva egyengettem a lemez gyrdseit. Mivel a lpcs bemlyedsn a lemez szpen hajtdott, gondoltam megprblom mi trtnik, ha nem egy hosszanti vjatba kalaplom a lemezt, hanem egy flgmb alak regbe? A kalapcs segtsgvel kialaktottam egy kis mlyedst, rtettem a lemezt, s az eredmnytelen nap minden dht beleadva elkezdtem pflni. Lss csodt, a lemezeken pillanatok alatt sikerlt elrni a vrt alakvltozst, radsul az vek is nagyjbl azonosra sikerltek.
Ugyan kzben leszllt az este, a lemezek befejezse a kvetkez alkalomra maradt, de mivel a helyes mdszerre sikerlt rbukkanni, ez mr csak id krdse volt.
8. kp: a negyedik nap vgn
Kzben hosszas internetes kutats utn sikerlt rakadjak nhny informcira az eredeti sisakkal kapcsolatban: jelenleg a pcsi Janus Pannonius Mzeumban tallhat a 2613-as leltri szm alatt. Magassga 23,3 cm, tmrje 21,2-18,4 cm, a lemezvastagsg 2-5 mm kztt vltakozik. A sisak a kpos alak keleti sisakok egyik legkiforrottabb pldnya. Csaknem flgmb alak harangja ngy, kzel hromszg alak vaslemezbl ll. Homlokpntja nincs, csupn a lncftyol szmra tallhat felszegecselve nhny vasfl a harang aljra.
Az oldallapok srgarz lemez bettek kzbeiktatsval voltak egymshoz szegecselve, olymdon, hogy a szegecsek kztti rszt vben kikanyartottk, azt a ltszatot keltve, mintha a szegecs hzta volna el a szlket. Ez az rdekes mintzat mg jobban kihangslyozza a rz s vaslemezek kztti kellemes kontrasztot.
A sisak vas cscsa tmr rudacskban vgzdik. A cscs fellrl nzve csaknem kerek, szle nyolcszor karjosan szeldelt.
Na itt jtt a hidegzuhany: ha a sisak vastagsga 2-5 mm kztt vltakozik, az gondolom azt jelenti, hogy a vaslemezek 2, a rzlemez 1 mm vastag, azaz ahol nincs tfeds, ott van a 2 mm, ahol meg az tfeds van, ott a kt rteg vas s a rz sszesen adja ki az 5 mm-t, nekem pedig a vaslemezem csak 1 mm vastag.
Mivel ekkor mr tlsgosan elrehaladott llapotban voltam a munkval, ezrt gy dntttem, hogy mivel az alapanyag amgy sem korh, befejezem az 1 mm-es lemezbl.
Az tdik nap a lemezek formjnak befejezse volt a program. Elbb a mlyedsbe val kalaplssal megadtam a lemezek vgs formjt, majd a maradk lyukakat is megfrva ismt sszecsavaroztam ket. Minimlis hibaigazts utn sikerlt az illesztsek folytonossgt kialaktani. Ez utn kvetkezett a lemezek szlnek kialaktsa: a rtegezett smirglis flexkorong segtsgvel a homlok s hts lemezek lyukai kz becsiszoltam a jellegzetes karjokat.
9. kp: A ksz lemezek
Ugyanezeket a karjokat belecsiszoltam a mr levgott srgarz lemezekbe, majd a vaslemez kontrja mentn vgigponcoltam ket.
10. kp A bronzlemezek a. levgva, b. kicsiszolva, kipontozva
A lemezekrl Gyuri hathats kzremkdsvel egy gzperzsel segtsgvel legettk a maradk festket is. Az ideiglenes csccsal sszelltva gy nzett ki:
11. kp Az ideiglenes csccsal
A valdi cscsot gy alaktottam ki, hogy egy kellen megdombortott lemezre rhegeszttettem egy 08-az vasrudat, lecsiszolva a flsleges cundert.
Az ideiglenes sszellts utn kaptam Vaspktl egy nagyon j rajzot a sisak fellnzetrl, ezton is ksznm neki. 1:1 arnyban kinyomtatva vettem szre, hogy a sisakom fellnzetben szinte tkletesen ugyanakkora, mint az eredeti, gyakorlatilag annyival kisebb, amennyivel vkonyabb lemezbl kszlt.
A rajzot tanulmnyozva vettem szre, hogy a lncftyol felerstsre szolgl hurkok elhelyezkedse a hossztengely szerint szimmetrikus, viszont az azonos oldalon lvk kztti tvolsg nem egyenl. Erre a kvetkez magyarzatot talltam:
Ugyan a rajz j, de valsznleg nem elg pontos. Az elejnek tartott rszen az als, felttelesen (szaggatott vonallal) berajzolt fggeszt fl egy kicsit alacsonyra kerlt. Erre kt dolog utal: egyrszt, hogy nem szimmetrikus az elhelyezkedse a felsvel, msrszt a "htuljt" leszmtva a flek kztti tvolsg nagyjbl egyenl (tbb-kevsb 6 cm), kivtel ennl a flnl, melynek az oldals lapon lv utols fltl val tvolsga tl kicsi. Amennyiben ezt a flet fnnebb rakjuk, a msik, meglv fltl val tvolsga kb. 8 cm lesz, ami gyakorlatilag elhanyagolhat mrtkben nagyobb a 6 cm-nl. Most pedig vizsgljuk meg, a "htuljn" mirt borul fl a 6 cm-s tvolsg?
Azon egyszer oknl fogva, hogy (szerintem!) az nem a htulja, hanem az eleje a sisaknak. Ennek nem igazn mond ellent semmi, mert a sisak eleje s htulja -legjobb tudomsom szerint- ugyangy nz ki, egyedl a fggeszt flek helyzete ms. Ha ez igaz, akkor a kt szls fl azrt kerlt kzelebb a -szerintem els- lemez szlhez, hogy meggtolja a lncftyol szem el csszst. Ugyanakkor a kzps flre is szksg van azrt, hogy a teljesen krber lncftyol szemnylsnl a lncot a kt szem kztt az orr eltt flvezetve lehessen a flekbe fztt drtra rgzteni gy, hogy szintn ne csszhasson a szem el.
A hts 8 cm-s tvolsg valsznleg bven elg lenne a hurok stabilan tartsra, fleg ha ott a drt dupln fut a lncszemekben, hiszen ha a befztt hurok kt vgt nem nyitoljk ssze,(legalbbis szmomra) ez a legkzenfekvbb md arra, hogy meggtoljk annak kicsszst. Az sszenyitolst azrt nem tartom valsznnek, mert ennek a mdszernek a legnagyobb elnye (szintn szerintem) az, hogy gy knny leszerelni a lncftylat tiszttskor, vagy csere esetn.
Hogy mirt nincs krben mindentt ilyen nagy tvolsg a rgzt flek kztt? Valsznleg azrt, mert az oldals kt lemez kzepre is kell essen egy-egy rgzt fl, melyek bels nyitolsa tarthatta az llszjat. Ebben taln a bels eldolgozs vizsglata nyjthatna nmi tmpontot.
Szz sznak is egy a vge, n a lncftylamat gy prbltam meg megoldani: sszelltottam egy krkrsen zrt hlt, csak a kt szemnyls maradt szabadon, s a kt oldals hurok bels fele tartja az llszjakat.
A lncftylat 0.18-as horganyzott drtbl (a fekettett drt, amit ilyen tmrben talltam, olyan lgy volt s rozsds, hogy inkbb nem vettem meg) ksztettem 8 mm tmrj szemekbl. A fggeszt fleket 3 mm-es drtbl csinltam a kvetkezkppen: a levgott drtot U alakra hajltottam, a hajlatba beletettem egy vastag drtot, majd az U kt szrt addig szortottam egy satuval, amg a kvetkez formt kaptam:
12. kp: Egy kszl flben lv fggeszt fl
Ugyanabbl a 3 mm-es drtbl ksztettem el a nyitszegeket, melyekkel ksbb az egsz sisakot sszelltottam.
13. kp: A lemezek nyitolsa s az llszj rgztse bellrl
A flek flszerelse utn szintn 3 mm-es drtbl ksztettem a lncrgzt hurkot is. gy utlag belegondolva flsleges volt olyan vastag drttal knldni, elg lett volna egy 1,5-s is.
Miutn a nyitolsokat befejeztem, a hurokra sprgval flktttem a lncftylat. Termszetesen kiderlt, hogy rvid, ezrt lebontottam, belefztem mg nhny sor lncszemet, majd amikor elg hossz lett, az egszet rgztettem a helyre.
Az llszj csatjnak flszerelse utn mr csak a rozsda elleni vdelem maradt htra.
A sisak blsn elg sokat vacillltam, de vgl gy dntttem, nem teszek r, mr csak higiniai okbl sem, mivel bemutatkon jellemzen mindenki a fejre akarja tenni, s a program vgre teleizzad bls sisakot az ember nem j szvvel adja fl msra, ezrt bls helyett maradt a sisak alatt hordott tbitejka szer nomd sapka.
14. kp: A sapka-bls
15. kp: A ksz sisak
A ksz sisakot bemutatva az ismersknek, derlt ki, hogy a lncftyol sszelltsnak rosszul lltam neki, ezrt az egszet t kell fznm, gyakorlatilag 90 fokkal el kell forgatnom a sorokat.
Ezt a kis bakit kijavtva befejezettnek nyilvntottam a sisakot. Ugyan egy-kt eszttikai javtst mg valsznleg meg fogok ejteni rajta, de az szerkeeti szempontbl mr nem vltoztat jelents mrtkben rajta.
A vgeredmnyt tesztelve a kvetkezkre jutottam:
- annak ellenre, hogy a lncftyol szinte teljesen bebortja az arcot, az jszatban, a clzsban nem akadlyoz, ugyanakkor nem csak a nyak, hanem az arc szmra is vdelmet biztost. Blelt csuklya viselsvel ezt a vdelmet mg tovbb lehet nvelni.
- a sisak hordsa nem okoz komolyabb knyelmetlensget, pedig a tmege kb. 1,2 kil. Ha 2 mm-es lemezbl lenne, az kb. fl kil tbbletet jelentene, de ettl a viselse mg mindig nem lenne megerltet.
- nem tudom az eredeti sisak mennyire lehetett stt szn, viszont gy fekettve a srgarz bettek kimondottan eszttikuss teszik az amgy is kellemes vonalvezets sisakot.
- az eredeti tulajdonosnak viszont valsznleg az enymnl kisebb kerlet feje lehetett, mivel a nagyjbl pontos mretek mellett szmomra csak elg vkony sisaktomp viselst teszi lehetv. Az eredeti kettes lemezbl kszl sisak, vastagabb (0,5-0,7 cm vastag) nemezbett mellett valsznleg komoly vdelmet jelenthetett gy a vgsok, mint az tsek s szrsok ellen is. A fokos elleni vdelemnl is inkbb jelenthetett problmt a nyakra tadd sokkhats, valamint a vllra ill. keresztcsontra lecssz er fkezse, mint a fejet, a koponyacsontokat r terhels.
Mivel az egyes lemez nem nyjt elg vdelmet, amennyiben nekillok a kvetkez sisaknak, azt mr valsznleg 2 mm-es lemezbl fogom kszteni, s a krmrett is nagyobbra fogom hagyni nhny centivel.
Krsre beszkenneltem s fltettem a lemezek "szabsmintjt". Azt ki szeretnm emelni, hogy sok fgg attl, hogy mennyire nylik a lemez, ezrt lehetsges, hogy kszts kzben majd mg alaktani kell a mreteken (pl. az oldallemez rajza sem sikerlt teljesen szimmetrikusra). A bal oldali aalapjn kszl a sisak eleje s htulja, a jobb oldali alapjn pedig a kt oldals lemez (a ceruzarajz az ksz sisakrl van levve, a filctollas pedig a megnagyobbtott -univerzlis- mret, hogy bls is frjen bele rendesen).
Forrs:
http://tgorod.ru/index.php?topgroupid=2&groupid=7&subgroupid=31&contentid=176
http://vmek.oszk.hu/01900/01993/html/index643.html
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/muzeumok/Janus_pannonius_muzeum/pages/janus_magyar/003_regeszet.htm
http://sepsik.hu/
Kalmr Jnos: Npvndorlskori sisakok (Pcs, 1964)
Szerz: Turas
|