TRKH-I NGRSZ AZAZ MAGYARORSZG KRNIKJA
BUDENZ JZSEF 2010.03.31. 22:01
CZM TRK KZIRAT ISMERTETSE
MAGYAR
AKADMIAI RTEST
A PHILOSOPHIAI,
TRVNY S TRTNETTUDOMNYI
OSZTLYOK KZLNYE.
II. KTET. 1861. III. SZM.
TRKH-I NGRSZ
AZAZ
MAGYARORSZG KRNIKJA
CZM TRK KZIRAT ISMERTETSE
BUDENZ JZSEFTL.
Ktsgkvl magyar histrikus eltt igen rdekes, de mg magyar nyelvsz eltt is igen becses irodalmi emlkkel gazdagtotta meg Vmbry r a Magyar Akad. knyvtrt, midn a maga nemben egyetlen, trk nyelven rt magyar krniknak, a Trkh-i ngrsznak igen csinos kziratt megkld.
„Trk nyelven rt tzetesen magyar krnika", e pr sz, gy hiszem, elgg megmagyarzza azon rdekeltsget; mely e mnek, Vmbry r a tavalyi M. Akad. rtestben adta els jelentse utn, nmi bvebb ismertetst kvnatoss, teszi; ezt gy-amgy megksrteni, me kvetkez rsomnak czlja, melyhez egyttal magbl a trk krnikbl vett egy-kt mutatvnyt csatoltam h fordtsban.
I.
A „Trkh-i ngrsz”[1] = „A Magyarok v. Magyarorszg krnikja”, mint annak elszavbl tudjuk, Mahmd Terdsmn mve, Nagy Szulejmn uralkodsa els idejben, nem sokkal a, mohcsi csata utn keletkezett, mg pedig egy latin eredetibl fordtva, azaz olyan utn dolgozva, mint szintn maga Mahmd rtest, noha azt a nlkl is, a munkban tallhat nem egy jelensgbl megtudhatnk.
De mieltt a trk munknak a kzelebbrl mg nem ismert eredetijhez val viszonyrl nmi vlemnyt, valamint egybknt jellemrl tletet kpeznnk magunknak, kell, hogy elbb kiss rszletesebben lssuk tartalmt, hogy mit s mennyit mond tulajdonlpen.
Az 1-2. leveleken a felsges risten s prftja, meg az uralkod szultn (Szulejmn) szoksos megdicsrse utn rviden eladja, hogy Szkesfehrvrott, (Usztulni Belghirad)[2] egy latin nyelven rt knyv kerlvn kezbe, mely Magyarorszg rgi krnikja volt (Ungrsz viljetinin kadm-i ’l- ejmdan tevrikhi), , Mahmd Terdsmn azt lefordt, s most a szultn kegyes tekintetnek ajnlja.
A 3. levl a magyaroknak Nimrodtl Hunor ltal szrmazsa. Hunor testvre Magor; de ez nem szerepel tovbb. Hunor npe Scythiban (Szidija v. DSidia), mely Szamarkandtl a Fekete tengerig terjed. - Egy hbor alkalmval, melyet a perzsa kirly Konstantinpoly fejedelmvel visel, a vele szvetsges magyar sereg egy rsze Pannniba szguldoz, s ott letelepedvn az ottani kirly alatt, nem sok, kveteket kld vissza Scythiba, a tbb magyarokat is elhvni. Ez egyik oka a magyarok kijvetelnek. Az 5-6. levlen van azon versio is, hogy Hunor vadszat alkalmval egy csodallat ltal, melyet el nem ejthet, a kimenetelre indttatja magt. - Hunor meghal, helybe Kattar (=Kadar) lp. 6. levl - A megindtand pannoniai hadjratrl val tancskozs kzben a Pannoniban volt Nagy Sndorrl tesz emltst. Azrt „bgjeinek” flszltsra a 7-42. levv., meglehets krlmnyesen a macedoniai kirlyok rgi trtnett, Nagy Sndor szrmazst s tetteit adja el.
Jllehet nmely furcsa ttelek tallkoznak ez eladsban, p. o. hogy Korinthusz a „rmi" kirlyok szkvrosa, s az elbeszl nem brja tisztn a tnyeket; mgis az ltszik ki hatrozottan, hogy nem a „keleti” Nagy Sndor trtnete ez, hanem az mind csak rgi grg-rmai ktfkbl foly ki, ha nem is kzvetlenl. Meg kell jegyezni, hogy az vek a vilgteremtstl szmttatnak (dm aerja). Olympiasz, Sndor anyjnak cselszvsei pontosan fejtetnek meg; legkevsbb vilgosak a grg llamokat illet rszei. Kr, hogy sok tulajdonnvnek, mely rubrikval akart volna ratni, csak res helye van hagyva. Azonban Sndor halla mg nincs emltve: csak addig terjed, hol nagybtyjnak a frankok kztt esett halla ltal, N. Sndor Frankorszgba s Pannoniba val hadjratra indttatik. (Ezt bvebben a mellkelt I. mutatvnybl lthatni.)
Bgjeinek ismtelt krdseire, Kattar a szikambriai trn keletkezsrl is ad flvilgostst, annak trjai Firanko (=Franco) ltal megalaptsrl, s a szikambriai kirlynak N. Sndor ell elfutsrl. (42, b-45.)
Kr. u. 373. esztendben a magyaroknak Kattar (Kadar) alatt bejvetele. Elszr sszetkznek a tatrokkal; Moldvt (Boghdan) s Olhorszgot foglaljk el; hrom hnapi pihens utn Erdlybe trnek. Erd1yben, a Tisza partjig telepednek, mert nagyon gazdag s ldott orszg; nha-nha a Tiszn t bszguldoznak Pannoniba. gy van dolguk egy ideig, s egyszersmind az annakeltte ide jutott kis csapat Hunor np egyesl velk (47. lev.) De mr most Pannonia kirlya Matrinusz, Nmetorszg kirlyt Tetrikusz-t segtsgl hvja fl az oly fenyegetleg kzeledett Hunor np („kik szintn tatrok”) ellen. (-48.) Matrinusz nagy sereggel 3 nap 3 j alatt egybe rkezik vele. 49. Kattar azalatt Pannoniba kelvn, Tulna vrosnl a Dunn t akar kelni. A kt kirly errl kmei ltal rteslvn, ugyanoda vonl, a tulnai trsgre. 49. Kattar teht oda rvn, a Duna partjn megszll. Ltvn, hogy azok a Dumn val tkelst nem vrjk, az jjel tkel s megtmadja. A kt ellensges sereg egymst meg nem klnbztethetvn, maga magt ldkli, mg reggel flismervn tvedsket, az jjeli tmadk ellen llanak (50.). Egsz napig tart a viadal, hol egy idben Kattar fradt seregvel knytelen visszavonlni, de aztn jra folytatja a csatt. Estve mind a kt sereg megpihen; a pannoniai s nmet sereg 210,000-et vesztett, Kattar serege 125,000-et (51.)
Msnap Kattar megint tmad, s Matrinusz is elesik; Tetrikusz pedig estve kevesedmagval elszalad. (Az nincs meg, hogy a nylvasat hordja homlokban.) Magyar maradt 47000. Kattar aztn Szikambria trnjait elfoglalja, s meghal nemsok.
A bgek megvlasztjk Atilusz-t (!) kirlyl, kinek testvre Buda. Atilusz alaptja majd j szkvrost, „Etil” a mi = Budin (= Buda). Testvrt Budt erdlyi bnn tette vala. (-54.) Azalatt Bcsben Tetrikusz, hogy megtarthassa mg lzads bgjei ellen is birodalmt, bartsgra lp Atiluszszal. Legottan kezd Atilusznak j tancscsal szolglni, hogy ha Frank s Nmetorszgot akarja elfoglalni, Szuluvin-en (ms helytt: Szilavin, Szalavin = Slavonia) kell kezdeni. Atilusz roppant serejet gyjt: 441,000 embert, kzte 130,000 gyalogot. Kr. utn 402. esztendben foglalja el Szuluvint. Buda maradt mint kim-makm (helytart.) (-55.)
Atilusz nagy tancsot tart, s krdi, merre induljon legelbb, hogy Nmetorszgot legsikeresebben meghdtsa. Tetrikusz javasolja elszr Bcs elfoglalst, (noha maga Bcs kirlya!), s hosszabb beszdben tmogatja tancst N. Sndor pldjval, ki itt mg egyszer elkerl, hogy Pannonia meghdtsa utn, Bcsbl indulva Nmet- s Frankorszgokat megvette. (N. Sndornak van egy Perszuz nev vezrje, ki aztn Szakïz (Xoς) vrt alaptja). (Az itt beigtatott versek vgn szerencst kvn Szulejmnnak Bcs ellen val jratra.) - Azutn nneplyes lakoma folyt. Kzben Atilusz Bcsnek hogy keletkezest akarja tudni. Tetrikusz teht beszli, hogy hajdan a nmet, frank, cseh, s egyb fejedelmek egy nagy szkvrost akarvn pteni, egy rmai bg, Viennusz (szintn hosszabb beszdben) Cseh-, Nmetorszg s Pannonia hatrn, a Duna partjn ajnl helyet, a hol aztn a nagy szkvrost meg is ptik. (Azon a, helyen hajdan a nmetek a Pannonit br „rmi”-akat vertk volna meg). Atilusz azutn elindl, Bcset elfoglalja. (56-59.)
Atilusznak hamar meghdol egsz Nmetorszg[3], s hogy azutn Franczia-orszgra (Firancsia) indl, ennek kirlya (- nevnek csak res helye van -) elle elfut. Azutn Firenk-orszgra[4] akar indlni, a mi vgett Tetrikusz neki tancsolja, hogy legelbb Marcsilia ers vrt vegye meg. Ennek histrija utn tudakozdik Atilusz. (-60.) Episodium Marcsila-rl. Rgi idkben a rmiak Francziaorszg hatrn a kereskedknek leszll helyl egy vrost akartak pteni. Azrt megkmlsre kt bgfit kldnek, Perjanuszt s Furiuszt, kik is a Rodan partjn j helyet tallnak. Azutn egy kvetsg jr el a franczia, kirlyhoz Szennuszhoz; ott lakodalom van, azaz a kirly lenya, ottani szoks szerint, magnak frjet vala vlasztand; a leny a rmi kvetet, Perjanuszt veszi, s azutn Marcsilit is engedik pteni. Ez a rmiaknak nagy hasznukra volt: azrt vegye meg Atilusz is. (60-63. lev.) - Atilusz elfoglalja Marcsilit s szndkozik az (. . . .) folyn tkelni Firenk-orszgba. - Elbb pedig mg egy hres remetvel tallkozik, ki szp beszddel inti tet, hogy az Isten vghetetlen hatalmnak alja vesse magt. Atilusz meg akarja ajndkozni, de el nem fogadja; csak hagyja t ott bntatlanl. (64-65.)
A megszaladt franczia kirly is, Marcsilia eleste utn, knytelen Atiluszhoz jrlni, s neki meghdolni, s meghagyatik kirlysgban. (A kirly gy szltja meg Atiluszt: „Tudom, hogy te Jildirim kamcsili - villm ostoros vagy” ; - ez a sereg kz terjede, s gy Atilusz neve ln Jildirim kamcsili.) Azonban a franczia kz alatt a firenkbeli bgekkel s a rmai ppval (rm papa) Atilusz ellen szvetkezik, hogy hadat gyjtennek ellene. - Atilusz a franczia kirlylyal tancskozik (ennek is Szenanusz a neve); de Tetrikusz inti t, hogy ne bzzk benne. Mgis a franczia azon szn alatt, hogy az ellensgnek htt venn, elkldeti magt j nagy sereggel, s mindjrt az ellensghez ll. Nagy csata 3 nap 3 jjelig; mindktfell 180000 ember elesik. (Ez akar a catalni csata lenni, de nincs meg ez a nv.) Atilusz diadalmas lesz, s most egsz Francziaorszgot foglalja el. Azutn, vissza tr szkhelyre. (65, b-68.)
Buda atyjafival val baja, kit egyik beszd szerint Konstntinpoly kirlya Szegizmunduz (!) flsztnztt vala. Atilusz kivgezteti. - Franczia hadjrata utn 5 vig nyugszik trnjn. (Az is van emltve, hogy Budnak nevt sehogy nem tudta eltiltani.) (68-69.)
Atilusz a konstantinpolyi kirly Szegizmunduz ellen hadat indtvn, ez mr Csorlu -ig kld eleibe kveteket, s meghdol, s lenyt is neki adja felesgl, kitl Kaba (nem Csaba; gy olvasna a latin: Chaba-t) szletik. (70-71.) - Annakutna Atilusz a firenkorszgiak ellen indl, kikkel mr annakeltte baja volt. Tetrikusz azt tancsolja, hogy Rmt szllja meg. Atilusz krdsre ennek histrijt is elbeszlli, azaz Romusz ltal trtnt alaptst. (Lsd ezt a M. Nyelvszet VI. 1. fzetben 71.l.) (A kitbi Jusztinusz - J. knyve mint ktf emlttetik fl.) - A firenki bgek azonban a rmai ppt (rm papa) flszltjk, s ez kieszkzli a bkt kzttk s Atilusz kztt. - Atilusz felesge, a konstantinpolyi kirly lenya meghalvn, j felesget vesz magnak: (nmet!) Szivatapolud lenyt, kitl Aladarinusz (!) fia lesz. (71- 74.)
Az ellenszegl Aquilejt (Akileja) megveszi. Tetrikusz meghal. (75.)
Atilusz kikt Venedik bgjeivel, kik tbbszr alattomban krostottk vala. Ezek az astrologok hagysbl, hogy fbl ptett vr kell, Atilusz ell hajkra meneklnek, s gy most a tengerben van Venedik vrosa. Atilusz megint hazatr. (75, b-77) Meghal felesge, Szivatapolu (sic!) lenya.
- Hajkat parancsol a Dunn pteni, hogy a Feketetengeren t a Fehrtengerbe kerlvn, a tenger melletti orszgokat meghdthassa, klnsen, hogy a venedikiekhez is hozz frhessen. Azalatt megint Tetrikusz lenyval nagy lakodalmat szerez. (77, b.) Annak alkalmval lerszegedvn, jjel az orra vre elindl, megfl benne. Hallakor 124 ves volt, 24 vig (sic!) uralkodott. Eltemettk Budn (!). Rla val versek. (78-79.)
Atilusz halla utn Kaba s Aladarinusz a birodalomrt egyms ellen harczra kelnek. Atilusz zvegye, a nmet asszony; a maga testvrt Vincselauszt (Venceslaus) hvja, s ennek segtsgvel a csata Aladarinusz rszre dl el. Vincselaus kirly lesz, Aladarinusz pedig erdlyi bn. („Akkor Erdly npt Szikuli-nak hvjk vala”). Kaba Konstantinpoly fel menekl, s ott fogadja Szegizmunduz (!) kirly. Tizenhrom vig l ott. Azutn rokonainak srgetsre megint Szidit (Scythit) keresi fl, s egy vi t utn (hajra szllt) Szidia hatrhoz r. Ott a kirlynak levelet r, a mire ez, Bendekusz (Atilusz ntestvrnek fia!), t szvesen fogadja, s orszgban letelepti. Ott azutn meg is hal Kaba. (79-82)
Kaba nemzetsge, sokig lvn Szidiban, mg sem tudta elkerlni az ottani npnek szbeli viszlkodst, s tbbfle alkalmatlankodst. Ksbben kztk ht bgfi vala, kiket kapudnok-nak (kapitnyok) hvnak vala; nagyjuk (ulu) rpd vala. Ezek elvgre eltkltk magokat, hogy az seiktl brt Pannonia orszgot megint flkeresik, s azrt elbocsjtst krnek a kirlytl. gy indlnak rpd hadvezrsge alatt (szerdr) 212,000-en Atilusz halla utn 300 vvel, Kr.u. 745 esztendben (!). - Elszr hogy Tatr orszghoz rnek, a khntl tmenetelt, elesget s tmutatst krnek levlben, a khn jnak is ltja a kvntakat megadnia. (83-84.) gy teht Erdlybe trnek be, s a szp orszgot elfoglaljk. rpid magnak Zibin vrt pti; a tbbi hat kapitny szintn kiki magnak vrat pt. „Azrt ama tartomnyt Zibin-burughnak, azaz „jedi kulle” (ht halom)-nak nevezik.” ngrsz (Magyarorszg) kirlya akkor . . . . . vala; (a nvnek res helye van hagyva; de 87, b. gy van: Csupolugh!). Megkmleltetik az orszgot; (ldott gazdagsga meg van dicsrve); s gy hatrozzk, hogy egy fehr lovat, ezst nyerget, s drga kvel kirakott fket kldenek.
Kldenek is kvetet levllel, „jord”-ot (fldet, lakhelyet) krni. (A kvet mindjrt meg mondja, mirt valk ez ajndkok, hogy a fld, folyk s term fvekrt valk volnnak). Csupolugh (Svatapolug) megengedi, akrhol lakhatnak az fldn. Erre elindlnak az orszg meghdtsra; elszr Szegedre rnek. Az alatt Csupolugh sereget gyjt ellentllsra, noha vezrjei mskpen tancsolnak. (85-88.) rpdk levlben Csupolughtl jogos birtokukat kvetelik: takarodjk kincseivel el az orszgbl. Erre ez nem kevss megharagudvn; seregvel rpd ellen indl; ez is tovbb kelvn szembe szll vele. (89.) Nagy veszedelmes viadal rpd s Csupolugh kztt; vgre az megszaladvn belhal a Dunba. (Akart volna Pestnl tmenni a Dunn s Buda vrban tartani magt.) (90-91.) rpd azutn Pestre s Budra megyen s elveszi a birodalmat. (Pedig mg nem vala kirly, nem levn mg „tds", a mit koronnak hvnak.) Egy ideig eszik, iszik, mulat; aztn meghal. (92.)
A bgek most tancskoznak; jnak ltjk kirlyt vlasztani, s gy kzs megegyezssel Isztefan-t vlasztjk annak, s koronval megkoronzzk, Kr.u. . . . , esztendben. (Megint az vszmnak csak res helye van). - Hadakozsai kzl ennyi van megemltve: 1) A bulghar fejedelem Kean (v. Kn) ellen. Csatt vv ellene, s Kean meghal sebben.
2.) Illiria (= „Iszlavin memleketi”) fejedelme, Marcsianus kszleteket tesz Isztefan ellen; ez oda indl; de addig amaz egyik bgjnek vrba menekl, azon bg pedig meggyilkolja; s fejt Isztefanhoz viszi. - Annak utna Isztefan valami nagyot akar tenni, a mi neki hrt szerezne; akkor „egy szzat jut neki”, hogy a zskmnybl nagy vrat s templomot ptsen. Meg is pti Sz. Fehrvrott, hol Kr.u.1008-ban a maga ptette „kelisz”-jban eltemetik. (92-96.)
Petrusz, Isztefan kirly fia (sic!) kirly leszen. Az elgletlen bgek nem sok Ab-t Isztefan kirly ntestvre fit, az erdlyi bnt, lltjk ellene. Petrusz elszalad a nmet csszrhoz, ki „Kolonia vrosban, a mi Kizil-alma (Roma!) lakik vala.” (96-97.)
Harmadik kirly Aba lesz. Nmetorszgban tett puszttsaira a csszr hadat kszt ellene; de Aba alzatos levelre, melyben minden kr megtrtst gri, megint vissza megy a csszr. Azalatt Aba kegyetlenkedik; sok bget (ksbben szma is mondatik 50-re) elfogat, meglet: ezen meghborodnak a magyar bgek, s a csszrnl keresnek segtsget. Mg egyszer akarja Aba levelvel a csszrt elmtani, de ez megharagudvn, nem is bocsjtja maga eleibe a levl vivt. (98-102.) Teht Aba is a viadalra kszl s a Ribad (= Ak szu, Fehr vz; Rba) vizig elre megyen, hova a csszr is r, s vele Petrusz kirly. Aba a csszrt meg nem akadlyozhatja az tkelstl, majd ers viadalom ll kztk, melyet a csszr majdnem elveszt. De vgre mgis gyz; Aba elfut, a Dunn s Tiszn t egy bgjnek vrba, ki t megli, s fejt ksbben Petrusz kirlynak viszi. (105.) A csszr jra ott hagyja Petruszt a magyaroknak, ki is Sz. Fehrvrott megkoronztatja magt. - Petrusz nagy rmmel fogadja azon bget, ki neki Aba fejt hozza. Hat vig uralkodik mg; azutn neki mrget d egy a maga nemzetsgbl val vezrje Andarjas, ki maga is. a birodalomra vgyik vala. Eltemetik Pcsett, a nagy klastromban (dejr), mit maga ptett. (103-106.)
Andarjas. A csszr (soha sincs a neve: Henrik) Petrusz halalrt megharagudvn, nagy hadat indt Andarjas elesges hajkat kld al Pozsonyba, s megszllja azt. De elslyesztik a hajkat: (A buvr azonban nincsen megemltve.) Ms elesges hajkrt kld levelet: de Andarjas „nyelvfogi” elfogjk, s megmstott levelet, ellenkez parancsolattal kldenek fl. gy elmaradvn az elesg a vr „hkim”-jei sem indttatjk meg magukat a csszr megadsra flszlt levele ltal. Vgre a, csszr, hogy rszedetst ltja, bkert kvetet kld And.-hoz, ki azt azon flttelhez kti, hogy a csszr Szafia lenyt az finak Szalamonnak grje, rk bartsg jell. - A csszr azutn visszatr, s lenyt is meggri, ha finak a koront bztosthatja. Azrt Andarjas rajta kezde lenni, hogy azt finak megszerezze. (107-110.)
Nem sok And. gyermek finak, Szalamonnak, hogy a csszr lenyt elnyerhesse, elismerteti az orszggylssel a koront; maga, finak nagykorsgig, annak he1ytartja lenne. Azutn fit a csszr udvarhoz kldi, hol roppant nagy tisztessggel fogadjk, s a lenyt neki eljegyzik. (111-112.) Azonban Andarjas tart Bejla cscstl, az erdlyi bntl; elhvatja, mintha beteg volna, s korona s kard kzl vlasztatja; Bejla „egyik vezr" int jelre a bal oldalon lev kardot veszi. Azutn pedig megrtvn, hogy kirly btyjtl jt nem vrhat, megszkik a leh (lengyel) kirlyhoz, segtsget krni tle. (112-113.) A leh kirly (nincs meg a neve: Mesco) sok npet ad neki; Bejla Erdlybe is kld leveleket, hogy sereget gyjtsenek szmra, mely a Tisznl vele egyeslne - Azalatt, Andarjas a csszrhoz folyamodik, ki is egy nagy nmet s cseh sereget d, Belhemuz (Vilhelmus) alatt. Ez Andarjassal egytt a Dunn tkelvn, a Tisznl Bejlval szembeszllanak.
Reggel kezddik a nagy viadal: a csehek tmadnak legelszr, de visszaszorttatnak; a kirly is csakhamar bajba kerl; vgre, klnsen az erdlyi sereg vitzsge ltal, Bejla diadalmas lesz. Az elfogott vn kirly Andarjas, Bejltl kivgeztetik (sic!) ; Belhemuznak szemt toljk ki. (113-117.)
Bejla kirly. Igen igazsgos, s azrt npei eltt kedves. Szegszrdon nagy „dejr”-t (klastromot) pt, hol 3 v mlva eltemetik. Kt fia marad: Gejza s Ladiszlaus (118.)
Most Szalamon srgeti a csszrt, hogy kldje t al Magyarorszgba, elfoglalni az trnjt. A csszr meg is teszi. Erre Gejza s Ladiszlaus egynhny ezer emberrel s kincseikkel a lengyel kirlyhoz meneklnek; ott nvrk a kirly felesge. Ez fldet d nekik, s mindennel jl tartja.
Vgre, midn a kirlyn fiat szlt, rbrjk a kirlyt, hogy segtsget adjon, s bmennek Erdlybe. Szalamon jnak ltja j szerivel velk megbklni; levelet r hozzjok: a kirlysgon kivl mindent d; Gejznak az erdlyi bnsgot, Ladiszlausnak is „egy bnsgot” (118-121.). - Azonban id folytval baja ln a kirlynak a konstantinpolyi kirlylyal, kivel Gejznak j bartsga vala. Ezt a kirly vezrje Radoan (Radovan), ki maga szerette volna brni az erdlyi bnsgot, flhasznlja, hogy Gejzt a kirly eltt gyanba hozza. Szalamon mr intzkedik, hogy Gejzt Erdlyben meglepje, s kzre kertse; Gejza pedig megtudvn ezt, Ladiszlaust is tudstja, ki akkor Csehorszgban vala, hogy ez mg a lengyel kirlytl is krjen segtsget. A lengyel kszt is, fia Otonusz alatt, sereget. Azalatt Gejza mr a Tisza fel vonlt, s a kirly elindl ellene. Gejza srget levelet kld Ladiszlausnak, hogy a kirly mr kzel van hozzja. (121, b.-124.) De vgre gy is szembeszll a kirlylyal; nagy viadal utn Gejza megveretik, s elfut Lengyelorszg fel. tkzben azonban rtallkozik Otonusz s Ladiszlaus seregre. (Ladiszlaus lmot ltott vala, hogy a koront Szalamon fejrl elvevn, Gejzra teszik). Most jra a kirly ellen szllnak, ki ezen nagyon meg dbben. A dolog viadalra kerl; a kirlyt megverik, Pozsonyba fut, hova felesgt is kldte vala.
Azutn Gejza nagy siratssal s sajnlkozssal nzi a csatatrt, a halottak kztt a cseh vezr Szeventbolugh is van s Radovan. Fogadta volt, hogy ha gyz, ott nagy templomot ptene. Vcs remetvel (din uluszu tkp. vallsnagy) tallkozik. Pestre s Budra megy. (125-129.)
Gejza legelbb teljesti fogadst: Vcs-on (Vcz) vrat s templomot pt. - Ladiszlaus lesz erdlyi bn. - Aztn, hogy Szalamon megint a csszrhoz folyamodik, ez mr is hajland j segtsg adsra; de Gejza, fleg a csszr megnyert „vezrjei" ltal megint eltrtteti ezen szndktl. (129, b-131.) De mgis Szalamon izgatstl s bktlensgtl tartvn, megszllja re Pozsonyt.
Akkor Szalamon megtr, hogy bksen egyezkedjk Gejzval; s lemenvn Szegszar-ba (sic!), ott Szalamon Magyarorszg harmadrszt kapja. - Annak utna 3 gy- mlva Gejza meghal, s eltemetik Vcs-on. (131, b-132.)
Ladislaust akaratja ellen kirlyly teszik; de a koronzst nem engedi meg. - Szalamon megint fondorkodik. - Lad. azrt elfogatja s rizteti Visegrdon (Viseghirad). De egyszer megszkik a vrbl (sic!) s kibjdosik, a vilgrl lemondvn. Eltemetk Polban. (132-133.) Ladislaus-nak, ki Csehorszgot is brja, az ott hborg „hkim”-ekkel baja lesz; oda megy, de nem llnak ellene a cseh urak, s j nagy kincseket vesz el tlk. Ezekbl Vradon vrat s nagy ”kelisza”-t pt. - Nagy hrneve lesz. Iszpanja, Firancsia, Anglia, Berbania (? vagy Berjania? - alkalmasint a pontozs hibs, Bertania azaz Britannia) orszgokbl bartsgos kvetek jnek tisztelkedni. 19 vi uralkods utn meghal, Kr. u. 1098-ban[5]; eltemetk Vradon. (134.)
Ladiszlaus kt fia: Kolomanusz s Almusz kzl amaz kirly leszen, noha Lad. Almusznak sznta vala a kirlysgot. Almusz erdlyi bn, Dimsikar (!) vrt megersti, hogy abban Kolomanuszt csellel elfogja; mert oda bcsjrat vala. - Almusznak fia Bejla ; Kolomanusznak van kt fia: Ladiszlaus s Isztefanus. - Kolomanusz Dimsikarra megy; Almuszt megfogja; neki s finak szemt tolatja ki. - Meghal miutn 25 v, 6 hnap, 5 napig uralkodott, s eltemetik „Varadin”-ban. (134, b-135.)
Isztefanusz, Kolomanusz fia, szintn kegyetlen; azrt vak Almusz elle megszkik (sic!) Konstantinpolyba; ott jl fogadja a kirly ; egy vrat (Kosztantine) pt neki. Meghal ott. Azonban testt elhozzk, s tisztessggel eltemetik Sz.Fehrvrott. - Isztefanusznak nincs fia, csak Szafia ntestvrnek van fia: Szaul (!); ennek hagyja a kirlysgot, azutn meghal. De Szaul is hamar meghal utna. (135, b-136.)
A magyar bgek Bejlt, vak Almusz fit, kit elrejtettek vala, kirlyly teszi, noha vak vala. Ngy fia van: Gejza, Ladiszlaus, Isztefan, Alamusz (sic! nha Almusz is). Lengyelorszg hatrn Borkh (a latin Borich-bl rosszl olvasva, e helyett Boricz) mint Kolomanusz fia ellene tmad. - Azalatt nhny bg is Bejlra mernyletet teszen, de nem sikerl. - Bejla Borkhot legyzi. - Tat-ban vrat s keliszt (templomot) pt. - 9 v, 11 hnap, 2 napig uralkodta utn meghal; eltemetik Sz. Fehrvrott. (137-138.)
Gejza, vak Bejla fia, kirly lesz. Konrad a nmet csszr Magyarorszgot akarja elfoglalni; seregt a bcsi „bn” Henrikusz-ra bzza. Gejza kszl, s segtsgre van a horvtorszgi bn, ntestvre fia ( csak ktszer fordl el a neve; a msodik alak, melynek csak pontozsa hibs, Uros akar lenni). A bn egy hajtsnyi fldre elre megy; megtkzik, aztn Gejza kirly hozzrkezte eldnti a viadalt; a nmetek rtl megszaladnak. (Henrikusz egyszer „a csszr bglerbgjnek” mondatik). 20 v, 3 hnap 15 napig uralkodsa utn meghal Gejza, Kr.u. 1161-ben; eltemetik Sz.-Fehrvrott. (138, b-140.)
Isztefan, Gejznak fia. 11 v, 9 hnap, 3 napig uralkodta utn meghal; eltem. Sz.-Fehrvrott.(141.)
Ladiszlaus, Vak Blnak fia. Csak 6 hnapig uralkodik. Meghal. Eltemetik Sz.-Fehrvrott. (141.)
Isztefan, „Ladiszlaus nemzetsgbl”, kirly leszen. Kegyetlen; megmrgezik. Eltemetik Sz.-Fehrvrott (141. b.)
Bejla, Isztefan fia (sic!) 23 v, 1 hnap, 19 napig uralkodsa utn meghal. Eltemetik Sz.-Fehrvrott. (142.)
Emerikusz, Bejlnak fia, kirly lesz. 8 v (!) 7 hnapig uralkodik. Eltemetik Aghrim vrosban. (Ebben rejlik a latin Agria accusativusa Agriam (142, a.)
Ladiszlaus, Emerikusz fia. 6 hnap mlva meghal. Eltemetik Sz.-Fehrvrott. (152.)
Andarjas, Ladiszlausz fia. 30 vig val uralkodsa utn meghall. Eltemetik (= Egresen[6]). (142, b.)
Bejla, Andarjas fia. - Tatrjrs 142, b-155. 1ev. - Akkor a tatroknak nagy khnjuk Bathuszi Akdur; alatta t kis khn van. Hborgatjk nagyon Karaboghdant (Moldovt) a mirt ezek Kuten alatt Magyarorszgban keresnek lakhelyeket. – A tatrok Ruszcsian (!) orszgba tnek; onnt puszttsaik hrt egy keresked hozza Bejla kirlynak, ki vgre mgis csak kszlethez lt, s a nagy „begzdt (bgfit, bget), kinek neve Palatinusz” a Demir-kapu (Vas kapu)-hoz kldi. Felesgt s kincst pedig a nmet csszrhoz szlltja. (A tatr sereg indlskor 100,000 ember). De a palatinusz nem brja a most Magyarorszgra fordlt tatrokat fltartztatni; megverik t, s betrnek M. orszgba is. (142, b-145.)
A kirly Sz.-Fehrvrrl Morvba ment vala, ott a cseh sereget vrni. - A tatrok legelbb egyes szguldozsokat tesznek: Petha khn Lengyelorszgba, de Kraknl megveretik; K jkn Boghdanba (Moldovba) kldetik: ez Erd1yben Zibin mellett valamely falunl csatt vv, s knytelen visszavonlni; de megint elre trvn szerteszt pusztthat. Azutn visszatr Bathuszi Akdurhoz, ki azalatt Szegedinre szllott. Kvetel goromba levele Bejla kirlyhoz. Bejla Pestbe zrkzik; Bathusz oda r, s kezd puszttani. Azalatt a nmet segtsg Vczra rt; ott megtkzik a tatrokkal s megveretik. A tatrok Vczot mr fldltk vala. - Azonkzben nmely magyar urak a boghdanbeliekre (= knok; a kn, Cumanus nv soha sincs hasznlva) gyanakodvn, annyira mennek, hogy Kutent meglik. A boghdaniak erre flzdlnak, s a tatrokhoz llnak. - Bathusz megtudja a kirlynak Pesten ltt: de nem tmadja meg; vgre a kirlynak nmet cseh segtsg jut, s avval elbe megyen a tatrnak, ki tet tettetett futssal kifrasztvn, egsz a Tiszig csalja, hol Agria kzelben elszr jjeli tmadssal megrohanja, azutn msnap rendes csatban is dlig tartott nagy viadalom utn meggyzi. A kirly s Kolomanusz testvre megfutamnak. (145, b - 150). Bathusz most szltiben tzzel vassal kezd puszttani; -Budra szll s onnt khnjait dl jratokra kldzi szllyel. (Szafran khnt . . .re, - kifelejtette a nevet, - ki azt megveszi). Bejla azalatt Nmetorszgba meneklt; ott a csszr, bgjeinek a magyarok ellen val panaszolkodsaira, elfogatja. - A kirlyi pecst a tatrok kezbe kerl, ki ravasz okossggal hasznlja, hogy Kolomanuszt lesbe csalja, s kzre kertse. (151). Bejla csak nehz flttelekkel szabadl ki a csszr kezbl. A rmai- pphoz megy, ki segtsget d; azutn a rodusz-i urakhoz, kik szintn adnak. - A tatrok ell tbb urak kimenekltek vala az orszgbl, s a hatrokon lappangnak. A csszr is kezd a kzel es rszeken pusztttatni. - A flkel magyar bgek kt a csszr alatt val vrat foglalnak el, s Horvtorszgban vrjk kirlyuk eljvetelt. - A tatrok azalatt Bulghar s Rm (grg) orszgot fldltk vala s kszlnek Nmetorszg ellen; de a csszr sereget gyjt, s k azrt csak Cseh s Morva orszgokba tnek be. - gy hrom vig puszttgatnak; vgre Esztergomot is megveszik, legetik, leromboljk; Szkes-Fehrvrt is dljk. - A kirly elindl Roduszrl. - A tatrok mg -Budt raboljk ki, azutn haza trnek Tatrorszgba. Bejla kirly elrkezik. Mg 16 vig l, az orszg nyomorsgn nagyon bnkodva. Meghal. Eltemetik a Duna szigeten, egy „kelisz-" ban. (151-155).
tdik Isztefan („kit elbb emltnk; annak egy fia marakodott vala, szintn Bejlnak nevezik vala” - ez flrerts: most kvetkezik V. Isztefan, ki Bejlnak fia). Uralkodsa 2-dik vben a cseheket megveri Pest-nl; De a 3-dikban mr meghal. Eltemetik szintn a Dunaszigeten. (155, b.)
Fia Ladiszlaus. A viszavonlt boghdani np fejedelme, Aldamur, Kuten fia, bosszt akar llani s hadat kszt; de a, kirlytl a hatron megveretik. Akkor a tatr khnhoz folyamodik, ki szvesen kap az alkalmon. Ladiszlaus ennek hrre elbe szll, 1240-ben (!=1290) Karaszdsigh (Kereszdsig=Keresztszeg)-nl. Hatalmas viadal; melyben Ladiszlaus kirly kzre kerl, s elvesztik tet. - Azutn a tatrok puszttjk az orszgot, s visszatrnek (156-157). (Ladiszlaus knoskodsrl nem tesz emltst).
Ladiszlausnak nem vala magzatja. Azonban annakeltte Andarjas, Firenkorszgban jrtakor, egy majlni bg lenyt megszerette s magval elhozta vala. De a kirlyn miatt t ott nem tarthatvn, visszaereszt terhesen. A leny fit szl, Ludovikuszt. Apja pedig haragszik re; azrt Venedikben tartzkodik, mg vgre a, venediki fejedelem figyelmes lesz a fira, dolgt megtudja, s Andarjasnak nevezi. (158). Ezt az Andarjast most, Ladiszlaus odaveszte utn, Venedik fejedelme ltalkldi Magyarorszgba, a hol kirly lesz. Azonban a rmai ppva1 egy Karolusz nev bgfi vala, kit nagyon szeretett volna magyar kirlyly tenni; ht mr most csak gy kldi a kirly mell. Andarjas igen btor s erlyes; 11 vi uralkods utn meghal; eltemetik Budn, egy nagy „keliszban” (-159).
Most a magyar urak egyik rsze a pptl kldtt Karoluszt (vagy Karluszt) akar kirlynak; tbbnyire pedig ezt mint idegent (firenket, olaszt) nem szvelhetvn, a cseh kirlytl Vincselaus fit krk, s ez el is kld. Vincselaus azonban, a mint ltja, hogy a bgek nagy rsze Karolusz prtjn van, s hogy veszly fenyegeti t, azonnal levlben megkri atyjt, hogy vigye t vissza Csehorszgba. Atyja nagy sereggel lej s kincsestl haza viszi. (159, b-161).
Azutn Otonuszt tevk kirlyly, a „Bavoria-beli bnt” noha elbb vonakodik vala. Ez a koront mindentt magval hordozza. Minthogy Bejla kirlynak Erdlyben mg egy fia vala, kivel meg akara bklni s egyezkedni, egyszer vadszatot rendel oda. Elveszti a koront, de megint eltallja. Azonban ott egy „nagy bn" Ladiszlaus, ki kirlyi vrbl szrmazott vala, megfogja, s egy ers vrban fogsgba veti. (161-163).
A ppa, jra Karoluszt kldi fenyeget levllel, hogy a magyarokat eltkozza, ha el nem fogadjk. („Bed du'” = maledictio, eltkozs, malae preces; „attl nagyon flnek vala"). Azrt 1310 esztendben kirlyly teszik tet, s Ladiszlaus is, az erdlyi bn, nmi vonakods utn, kiadja, nekik a koront. - Azta trvny, hogy Visegrdon tartassk a korona. 1326-ban Karolusz a Maros partjn Lipv-n nagy klastromot pt. - 1328-ban Visegrdon ltben egy udvari embere meztelen karddal tmad re, s a „kirlynak ngy ujjt vgja le.” (Nem a kirlynnak; a neve sincs emltve, de csaldjnak kegyetlen bntetse.) - Az Iflh-ok (olhok) ellen indl, hogy fejedelmket, Baszarat vojvodt kzre kertse. De ez a szoros hegyeken megveri, s a kirly alig illanhat el, egy h embervel helyettestvn magt, kit az olhok elvesztenek. - Nmetorszgban pusztt. - 1334-ben Kaszimirusz, a lengyel kirly j, t Visegrdon ltogatni; 1335-ben hasonlkpen a cseh kirly Johanisz; 1338-ban egyb sok hres neves bg. - Kt fia van: Andarjas meg Ludovikusz; amazt, minthogy maga is ,,puliai” szrmazs, Pulia (Apulia) trnjra akarja juttatni: Indl Szaghiria (!) orszgra, a mi „Herszek viljeti” (Herczegovina; tn ezt: Illyria flre olvasta). Hrom v mlva azutn fit Puliba kldi, hol csakugyan kirlyl fogadjk t. - 42 vig val uralkods utn meghal. Eltemetik Sz.-Fehrvrott. (163-167. lev.)
Ludovikusz, Karolusz fia. Erdlyben a Szikuli npe nem akarvn tet elismerni, hanem Ladiszlaus bn fit, oda indl s azonnal nknt alvetik magukat a Szikuli. Csak a fbnsket veszti el. Erre az iflh (olh) fejedelem, Alekszander is meghdol. Hasonlkpen Boghdan (Moldava) fejedelme. - Akkor idben a tatrok nagyon bntogatjk vala Boghdant. A fejedelem azrt az . . . . nev (res hely van) erdlyi bnhoz folyamodik, hogy a kirlytl segtsget krne. A kirly megadja azonnal, a bnt nevezvn ki hadvezrr. A bn megveri a tatrokat; khnjuk fogva esik, s flkldik Ludovikuszhoz Visegrdba, ki nagy rmnnepet rendel. – Horvt (Hirvat) s Szalavin urai meghajtjk magokat a kirly oda indltra. - Dalmacsia (Dalmatia)-ba, a mi „Herszek viljeti” (v. . fentebb), s ott Zadra s Sejenik (ez Jadra s Segnia akar lenni) s egyb vrakat veszen; a venediki hajsereg azonban krt teszen neki. - egybirnt Pulia orszgra indl vala. Ugyanis Andarjas testvre, hogy puliai kirly lesz, egy firenk lenyt veszen el. De ez Ludovikusz-szal a tarenti fejedelemmel kezd szerelmeskedni; az olaszok sem szeretik Andarjast. Tarenti Ludovikusz azrt a pphoz folyamodik, ki azt vlaszolja, hogy vgezzk el elbb magok a dolgot Andarjassal. Azrt mreg ltal (sic!) elveszti az asszony, s Ludovikuszt puliai kirlyly teszi. - Lud. kirly kzeledvn, hajra elmeneklnek. (168-172.) Lud. kirly Puliban kt bgjt hagyja, egyike Bolfikard (Wolffhard), hogy ellenszegls ellen ervel s szigorsggal ljenek. Az orszg fvrosba, Napoliban szkelnek. Az olaszok (firenkek) pedig Bolfikard ellen fllzadvn, Duka Verneri nagy bg krl sereglenek, Ez levlben elmenetelre szltja fl Bolfikardot; de ez is kemnyen felel neki. Vgre a npolyi sereg egybegyl; Bolf. pedig a vrosban lev prtosokat elfogatvn, s rszint flakasztatvn, azutn ki a vrbl eleibe szll az ellensgnek, kin hsies elszntsggal vvott harcz utn diadalmas lesz. Magt Duka Vernerit is fogva Ludovikusz kirlynak kldik Visegrdba. (172, b -176.) - Annakutnna a kirly Litvnira megy, me1y Cseh s Ruszcsian orszgok kztt van;”Rusz viljeti”-t is meghdtja s megprdlja. – Visszatrtsvel hallja, hogy Bulghar orszg lzadsban van: gogy azonban oda kszl, meghajtjk magokat. - A nmet csszrral is keletkezik „valami okbl" baja, de a bgek megbktik ket, s egyessgleveleket vltanak. - Szval „akrmerre indtott hadat, mindentt szerencss s diadalmas lett” - 40 v, 1 hnap, 22 napig val uralkodsa utn meghal; eltemetik Sz.-Fehrvrott. (176, b-177.)
Ludovikusz kirlynak fia (!) vala Karolusz, ki akkor Puliban kirly vala; s kt lenya vala, nagyobbika Maria, kit mg kicsi korban a csszr finak, Szegizmunduznak eljegyeztek vala. Knytelenek voltak Marit kirlyly tenni; de sok bgnek ez nem tetszk, hogy asszony uralkodjk flttk, s levelet kldnek puliai Karolusznak, hogy jjjn el a birodalmat elfoglalni. Knnyen reveszi magt ez, s nagy puliai sereggel indul. rkezik Szadra (v. . Zadre, e h. Jadra) s Sejenik (Segnia) vrakhoz, s a horvt vgekhez. Akkor Maria - kt ve mlt, hogy kirly - kitudja, mi szndkbl j; Budn azonban tettetett szvessggel fogadja tet. Azalatt a kirly emberei mindent elfoglalnak; Maria szra vonja Karoluszt: ez a bgekre hivatkozik; a bgek aztn kinyilatkoztatjk, hogy ez az mvk s akaratjok; most mr Karoluszt kirlyly teszik, s megkoronzzk Sz.- Fehrvrott. - Egy v mlva nhny bg a kirlyon is megbnkodik, s klnsen az gynevezett Palatinusz segtsgre akar lenni Marinak, s egy gyes embert, Balazs Farkast (sic!) ajnlja szolglatjra. Ezekkel Maria cselt sz: betegg tettetvn magt, elhvja Karoluszt s a nla elrejtezett Balazs Farkas s a Palatinusz meglik Karoluszt; aztn testt eltemetik Visegrdon.
Maria megint uralkodik. (I77, b- 183.) De Karolusznak nmely hveire haragudvn, klnsen Johaniszt a horvt bnt meg is akarja tmadni. Ez ellene kszl. Azonkzben elhvja Szegiszmunduzt, minthogy „mr megl Karolusz kirlyt.” A horvt bn seregt elindtja, Maria is ellene indul sereggel; megveretik: Balazs Farkas s a Palatinusz elesnek, maga fogva esik; a bn Kurpa (=Krupa) vrba teszi fogsgba. Ennek hirre a csszr siet Szegiszmunduzt kldeni; de mg elbb visszaereszti a bn Marit azon flttellel, hogy bnmentessget szerezzen neki. -Maria egybekel Sz.-zal s Sz.-Fehrvrott neki a kirlysgot ltaladja. - Nem sok Szegizmunduz el akarja Johanisz bnt fogni; megszllja re Pozsugha vrt; de ez elillan Dobrba Boszniban; onnt meg Polba akarvn meneklni, tkzben elfogjk: Szegizmunduz Pcsett kegyetlen halllal megleti. Annakutna Kara-Boghdan (Moldava) fejedelmt engedelmessgre hajtja, az Isztefan vojvodt. - Azonkzben Konstantinpoly kirlya meghalt; Aszibl pedig, - „a mi a. m. Anatoli” a „trk” nyomlt elre, Galibolit elvettet Rmorszgot el-elfoglalja. - Azrt a rmi bgek levllel folyamodnak a hatalmas Szegizmunduz kirlyhoz, hogy segtsen rajtok. Sz.-nak javalljk bgjei, hogy egyb segtsget is gyjtsn Franczia s Nmetorszgbl. Azalatt mr Bajezid Khan, Szelnik megvtele utn, ggs levelet r Szegizmunduznak, hogy hdoljon meg. - Sz. most nyakra fre kszl, megtudvn az iszlmi sereg nagy sokasgt. (185, b-188.) Vgre seregvel elindlvn, Bulghar orszgba s Vidinhez rkezik, a tbb kereszthadakkal egytt. Onnt azutn Eszki-Nikapolira szll, az oda gylt iszlmi sereg ellen. 1396-ban ott nagy viadal. A franczia hadak eleibe lltak vala a magyar seregnek. Tkletesen megveretnek, a kirly Konstantinpoly fel menekl.
-Azalatt kt magyar r, kiket Sz. kirly, Sikls vrokat elvevn, fogva tartott, kiszabadl, s visszafoglaljk birtokukat. - Sz. kirly Konstantinpolyban hat hnapig mulat, aztn Rodoszba megy segtsget krni; onnt fl v mlva vissza Horvtorszgba rkezik, aztn be is megyen Magyarorszgba. De ama, kt „begzde” (bgfi, bg) megfogja, s Siklsba teszik fogsgba. - Akkor idben az elbbi kirlyok nemzetsgbl val egy „erdlyi bn” (sic!) Ladiszlaus vala azt akartk kirlyly tenni. De eljvn, azutn mg sem fogad el a kirlysgot, Szegizmunduz kirly mg letben volta miatt. A siklsi uraknak atyjok (sic!) a fogoly kirlyrt knyrg, s azok vissza is eresztik. - De hamarjban a prtos urak cseh s morva sereget indtanak ellene; azonban legyzi azt, s megbnteti a bnsket. - Trnra juttnak 23-dik vben a „viljeti Rm” (Rmaorszg, rmai birodalom) is alveti magt neki, szintn Csehorszg is, s hogy a nmet csszr meghalt, a „nmet, firenk, rm-i s egyb bgek Majlnban tartott nagy gylekezetben Szegizmunduzt vlasztjk csszrr; el is fogadja, s Majlnban nagy nnepet tartanak. - Hogy sokig knt van,
Magyarorszgban hangosan kezdik kvnni, „hogy a kirly jjn”. Helytartja azrt levl ltal srgeti, s lej Magyarorszgba. - Azutn Prgba megy, hogy a csehorszgi gyeket rendezze. De ott betegsgbe esik az agg kirly, s 50 vig magyar kirly volta utn, s 5 vig nmet csszr volta utn meghal. Kvnsga szerint eltemetik Vradon. (188 -193.)
Albertusz, Szegizmunduz fia (sic!), kit ltben Nmetorszgba kldtt vala, sereggel eljvn, kirly lesz. Szintn brja Cseh- s Rmorszgokat. Meghal 1 v, 9 hnap 28 napig uralkodta utn; eltemetik Sz.-Fehrvrott. (194.)
Albertusznak maradt ngy ves fia (!); anyja traktl a bgekkel, hogy addig oltalmukba vennk, mg megnne; de nagyobbrszt nem akarjk. Erre az asszony Visegrdba megy, a koront elvinni.
- Azalatt a bgek Ladiszlaust, a lengyel kirly testvrt krik, s ennek a lengyel gyjt sereget. Erre Albertusz kirly zvegye a nmet csszrhoz fut, s odaajnlja neki a koront s Sz.- Fehrvr kulcsait. - Ladiszlaus elj; hogy nincs korona, vgre a „dn ululari” (vallsnagyok, itt: pspkk) engedelmvel „basli bughdaj” (! = fejes, kalszos bza)-bl kszlt koronval koronzzk meg. (195.) Nmely bgekkel erszakoskodik s baja van. - Azalatt a trk is Murad khn alatt elre megy- Belgrdra. Annak bnja Johanisz „a horvt, szalavin, bulghar bnoknak testvrk.” Belgrad eltt llvn a viadalom, Johanisz vagy Janko vojvoda (gy neveztetik aztn rendesen) klnsen egy jjeli kits ltal megszortja a trkt. Ez Havla vrt pti, knnyebb meglvets vgett. Ht hnapig tartott krlzrs utn nagy ostrom. De akkor egy flreppentett rok (vagy llik) nagy krt teszen a mszlmnokon. Azrt Murad visszatr, ott hagyvn Iszhk Past. Janko vojvoda Iszhk past is megveri, s hogy ez j ervel megint ellene megy, mg meg is fogja. Azonban mr annakeltte Murad Szemendre krl sokat a deszpot-tl elvett vala; annak visszaadsval Murad megvltja a past Ladiszlaus kirlytl, s megsznik kztk az ellensgeskeds. De nem sok a kirlynak ftancsadja nmi Pulapusz ( , olv. Julanusz) „vallsnagy” rveszi a kirlyt, Hogy a nem az hitkn val ellensg irnt megszegje a bkektst. jra hadat kszt a trk ellen. Ezt hallvn Murad is gyjti egybe az iszlmi sereget. - Varnai tkzet, melyben a kirly is elesik, s serege egszen szllyel veretik. (Lsd: M. Nyelvszet VI. 73.1. a vrnai tkzetet mint mutatvnyt kzlve). (197-198.) - A futsban Janko vojvoda Draghul (Drakul) az iflh (olh) fejedelemhez kerl ki annakeltte neki bartja, most megfogatja, s drga pnzen megvltatja.
A magyarok most Ladiszlaust, Albertusz fit vlasztjk mr azrt is, hogy a csszrral ne gyljn bajok. De ez megkri ket, hogy egyelre „kim-makm” legyen helyette; ez Janko lesz. - Janko legelsben Drakulra megyen; ez fival egytt fogva esik, s Erdlyben ersen zrva tartjk. – Azutn az iszlmi np ellen akar indlni: Szevrin -nl a Dunn t; 3 napig csata, a melyben „a porba val kfirek (kffr)” legyzetnek. Janko kt mszlmnnak kezbe akad; kiszabadtja magt; azutn Bulghrorszgba kerlvn, egy embert veszen fl kalauzl; de ez a deszpotnak vezeti kezbe, ki szintn drga ron megvltatja, mg fia is kezesl maradvn (189-200.).
Jank Szegedinre megy, sereget gyjt, a deszpot helyeit puszttja. - Azutn Csehorszgba. - Azalatt a szultn a deszpotra ndlt vala, mert Jankt elereszt: ez Jankhoz fordl. s ketten megverik a trkt. (201.)
Azonkzben Ladiszlaus derk legny (javar jigit) lett vala; krsre a csszr elkldi Magyarorszgba. Jank tisztessggel fogadja s 1452-ben tadja neki az orszgot. A kirly nagyon szereti s tiszteli Jankt: Bisztricst s Erdlyben mg nmely vrat ajndkozza neki. Pecstet is d neki, a melyen oroszln kpben vala. - Erdlybe kldi. Ladiszlaus 13 ves korban, 1353-ban (hiba; kell: 1453) lpett vala trnra. Muhammed Khn Ghzi azalatt Konstantinpolyt megvette vala s mr megint Belgradra akara menni. Ugyancsak nagy hajsereggel stbivel elindl, s krlzrja, Ladiszlaus kirly erre megijedvn, sereget gyjt; a bcsi hatron azonban egy hnapig vrakozik. Lej Budra, s hajkat rendez. - De Erdlyben Janko is kszlt, hogy az iszlmiakra menne. A Dunhoz rvn, a kirlyi hajkkal egyesl. Janko hajkat kttet egybe, s jjel rereszti az ellensgre; azutn a flottval nagy krt teszen, sok trk hajt elslyeszt.
- A szultn ostromot parancsol, de ez sem sikerlvn vissza tr. - Azalatt prtosok kelnek fl: a kirly Prgba megy; ugyanott meghal, s eltemetik ott. (201- 204.)
Matias. Erdlyben „a kirlyok nemzetsgbl val egy bn vala, Matias”. A magyar bgek tet 1458-ban kirlyly tevk. Soha nem vala baja a trkkel. - Tbbire sok hadat viselt, (de krniknk nem emlti fl egyenknt); vgre a lengyel kirlyra megy, meghdtja Lengyel, aztn Litvnia s Tatrorszgokat is. Ezen rszrl pedig az iszlm npei Bgrdelenre (Szabcs) indlnak. Matias azrt ellenk akara menni. De elbb a csszrral keveredk bajba; azalatt Bgrdelent megvevk. Matias az seregvel csak Nmetorszgba megy, Bcset krlzrja, s sok harczot vv ott.
- Uralkodsa 32-ik vben s 3-dik napjban meghala. Eltemetk Sz.-Fehrvrott. (205 - 206.)
1490-ben Ladiszlaus jut trnra. „Az is hadakat viselt, s birodalmnak 25 vben hala meg.” Eltemetk Sz.-Fehrvrott. (207.)
Ludovikusz, Ladiszlaus fia. Az idejben Szulejman szultn kezd uralkodni. (Nagy tisztelettel neveztetik meg; czme utn versek.) Szulejmn Belgradra hatroz hadjratot egy tavaszkor elindl, krlveszi gyval, hamar lerontja. A kfireket kardra hnyja, a dejr-eket (klastromokat) pedig mecsetekk vltoztatja t. - Aztn egy darabig megpihente utn Rodusz-ra: azon is gyzedelmes lesz. - Megint Magyarorszgra, Ludovikusz kirly 10-dik vben. Petervardin s szekin (Eszk) vrakat megveszi, s Buda fel fordul. Azonban Mohcs trsgn Ludovikusz kirly vele szembe szll. nagy viadal. - A „kfir”-eket (kffr-t) megverik. (A kirly halla nincs megemltve.) „Az nap reggeltl kezdve napestig oly viadalt mvelnek, hogy a vilgot szkk szortk a kfirek szemeire. Vgre a Hatalmas r kegyelmvel a kfrek serege meggyzetvn, az iszlm npe diadalmas ln. A hitetlen sereget kard lre hnyjk - Azutn j szerencsvel megint szkhelybe rkezvn, az uralkods szkben megllapodk (Szulejmn t. i.).” (207-209.)
Evvel vge szakad trk magyar krniknknak. Mg a szerz bezr versei. (209, b-210.)
|