Nomd npek : A nehzlovasok s a Carrhaei csata. |
A nehzlovasok s a Carrhaei csata.
2010.01.17. 21:37
Prtus Birodalom s a Rmai Birodalom.
A napokban megint elkerlt a sztyeppei harcmodor, a knny, vagy nehzlovassg krdse. Amiket mostanban olvasgattam, az alapjn az a vlemnyem alakult ki, hogy a buirodalom pt sztyeppei npek nem nlklztk sem a nehzlovassgot, sem a gyalogsgot. nem is nlklzhettk, hiszen a pusztn knnylovasokbl ll hadseregekel szerintem nem lehet birodalmat hdtani. Gondoljunk csak a klnbz terepviszonyokra (erd, mocsaras, hegyvidki terep, vrostromokra, stb., ahol nehezen rvnyesthet a knnylovasjsz gyorsasga, taktikja.
Azt mr Czintutl tudjuk, hogy a mongolok alkalmaztak gyalogsgot is (legalbb is, ha jl emlkszem), a nehzlovassguk is kzismert. A nehzlovassg esetkben a pnclozott lovat, lovast jelenti, lndzsa s j hasznlattal.
Az tny, hogy ezeknl a npeknl (szktk, szarmatk, prtusok, hunok, avarok, vagy ksbb a mongolok) a gyalogsg szerepe szinte elhanyagolhat, az teljes egszben a behdolt, ksr npek kzl kerlnek ki. Ennl nagyobb szerepe volt ellenben a nehzlovassgnak, amelyre vannak adatok, a szktknl, a prtusoknl, az avaroknl, a hunoknl, a mongoloknl, a szarmatknl is, alnoknl is. Grg s rmai forrsok pontos lersokat adnak ezekrl.
Lehet, hogy a htrafel nyilaz csak knnylovasjszokbl ll hadsereg kpe azrt alakulhatott ki, mert a nehzlovassggal ellenttben ez jszer, ppen ezrt flelmetes volt, s ezt a nyugati hadviselsre nem jellemz motvum kerlt kiemelsre. Valamint k lehettek a legnagyobb szmban, hiszen ide kerltek a szvetsges lovasnomd trzsek harcosai, valamint a szegnyebb rtegek.
De ott voltak a nehzlovasok is, akik fknt az arisztokrcibl, a mdosabb rtegbl kerltek ki, s adatok vannak arra, hogy mind magukat, mind a lovakat pnclozztk, akr tetl-talpig is.A nehzlovasoknl fknt vas pnclzatot hasznltak, habr a szarmatknl adat van arra, hogy vas hinyban kemnyfa pikkelyekbl kszlt a l teljes egszt bebort pnclzat.
Elg j sszhangban lehetett hasznlni a knny s nehz lovas fegyvernemeket, erre itt van egy plda Rma s a prtusok kztti carrhaei csata, amelyet Plutarkhosz rnk rktett (kicsit hossz lesz, de roppant rdekes):
"Amikor gy elrenyomultak, egy Baliszszosz nev nem nagy s nem is bviz folyhoz rkeztek, de a katonk gy is rltek a szrazsgban s hsgben, a fraszt s vztelen utakon megtett menetels utn. A tisztek tbbsge azon a vlemnyen volt, hogy tborozzanak itt le, s gy? tltsk az jszakt, majd amikor kipuhatoljk, hogy milyen nagy az ellensges sereg, s milyen csatarendben llt fel, akkor induljanak kora reggel ellene. Crassus, fia s a vele lev lovassg unszolsra, hagyta magt elragadtatni, hogy nyomban megtkzzenek; kiadta teht a parancsot, hogy akik hesek s szomjasak, a csatasorban llva egyenek s igyanak; de mg mieltt ezzel mindnyjan szpen vgezhettek, mris vezette ket nem lassan, idrl idre megpihenve, mint amikor tkzetbe szoktak indulni hanem gyorsan, erltetett menetben, mg meg nem pillantottk az ellensget, amely vrakozsuk ellenre nem ltszott sem soknak, sem flelmetesnek, mert Szurna hadserege zmt elrejtette az els vonalbeli csapatok mgtt, s megparancsolta a katonknak, hogy kpenyekkel s llatbrkkel takarjk el a csillog fegyvereket. Amikor a kzelkbe rtek, s a vezr felemelte a jelvnyt, az egsz sksg megtelt mly s flelmetes erej zajjal. A parthusok ugyanis nem krttel s trombitval lelkestik a harcosokat a csatra, hanem fmstket, brrel bevont dobokat vernek az arcvonal klnbz rszein, s ezek mennydrgsszer robajjal vadllati vltshez hasonl szrny s flelmetes hangot adnak. Helyesen tltk meg a parthusok, hogy az ember valamennyi rzkszerve kzl a halls zavarja meg leginkbb a lelket, ez kelti fel leggyorsabban indulatait s zavarja meg jzan tlett.
Amint a rmaiak rmletbe estek a visszhangz lrmtl, a parthusok hirtelen levettk fegyvereikrl a takarkat, s lthatv lettek margiani aclbl kszlt, vaktan fnyl sisakjukban s mellvrtkben; minden csillogott rajtuk lesen s tkrfnyesen, lovaikat is bronz- s acllemezek bortottk. Legnagyobb s legszebb volt Szurna md divat ruhzatban, festett arccal s kzptt elvlasztott hajjal. Szinte mr nies szpsge nem is illett vitzi hrhez, azrt sem, mert a tbbi parthus szkta mdra megnvesztette homlokn a hajt, hogy ezzel is flelmetesebb klsejk. Els szndkuk az volt, hogy lndzsikkal a rmaiakra rontva az els sorokat htrlsra knyszertik; mikor azonban lttk, hogy a nagy mlysgben pajzsukkal szorosan egymshoz felzrkzott katonk szilrdan s mozdulatlanul tartjk llsukat, visszavonultak, s gy tnt fel, mintha sztszrdnnak, s soraik felbomlannak, pedig kzben szrevtlenl krlvettk a rmaiak ngyszgt. Crassus ekkor knny fegyverzet harcosait kldte rohamra, de alig jutottak elre, mris nylzpor fogadta ket, mire gyorsan visszavonultak a nehz fegyverzetek sorai kz, s ezzel rendetlensget s flelmet keltettek, mert megtapasztaltk jaik flelmetes erejt; a nylvesszk thatoltak vd fegyvereiken s keresztltttek mindent, amibe belecsapdtak, akr kemny, akr puha volt. A parthusok csoportokba oszolva nagyobb tvolsgbl lttk ki nyilaikat minden irnybl; arra nem is volt szksg, hogy pontosan clozzanak, mert a rmaiak sr s tmtt arcvonalt mg kszakarva sem lehetett elhibzni. A nagy s ers, gyesen meggrbtett jakbl kiltt nylvesszk hatsa flelmetes volt, mert ellenllhatatlan gyorsasggal csapdtak a clba. Ettl kezdve ktsgbeejtre fordult e rmaiak helyzete, mert ha hadllsukban maradtak, tmegesen megsebesltek, ha pedig megksreltk, hogy rtmadjanak az ellensgre, semmivel sem rtek el jobb eredmnyt, s vesztesgeik ugyanolyan nagyok voltak. A parthusok ugyanis futs kzben lttk ki nyilaikat, amihez a szktk utn a legjobban rtettek; menekls kzben rtk el biztonsgukat, s ezzel elvettk a futs szgyent. Amg a rmaiak remltk, hogy a parthusok nyilaik ellvldzse utn abbahagyjk a csatt vagy kzitusba kezdenek, szilrdan kitartottak, de amikor szrevettk, hogy nylvesszkkel megrakott tevk llnak a kzelben, ahonnan az ket mr elbb bekert csapatok jakat kapnak, Crassus beltta, hogy a harcnak nem lesz vge, elcsggedt.
Kldncket menesztett ht fihoz, s megparancsolta neki, hogy mindenron tkzzk meg az ellensggel, mieltt mg bekertik. A parthusok ugyanis fknt Crassust tmadtk, s az szrnya krl prblkoztak lovassgukkal, hogy a htba kerljenek. Ezrt a fiatal Crassus maghoz vett ezerhromszz lovast, akik kzl ezret Caesartl hozott magval, tszz jszt s a hozz legkzelebbi csapatokbl nyolc cohors pajzsos harcost, s ezekkel tmadsra indult. A parthusok szerettk volna bekerteni, akr mert, mint nmelyek mondjk, mocsaras terletre rtek, akr pedig mert mozdulataikkal igyekeztek a fiatal Crassust minl tvolabbra csalogatni apjtl; ezrt teht megfordultak s futsnak eredtek. Publius erre odakiltott embereinek, hogy az ellensg megfut ellk, s utnuk eredt Censorinus s Megabacchus trsasgban; az utbbi btorsgval s nagy testi erejvel tnt ki, Censorinus pedig szentori rangot viselt, kivl sznok, s mindketten a fiatal Crassus kortrsai s j bartai voltak. A lovassg nyomukban volt, de eltelve harci kedvvel s remnysggel, nem akartak elmaradni a gyalogosok sem; mr azt hittk, hogy gyznek, s ldzik az ellensget, amikor elbbre nyomulva szrevettk a cselfogst, mert a ltszlag meneklk megfordultak, s mg sokkal tbben csatlakoztak hozzjuk. A rmaiak ekkor meglltak, s azt gondoltk, hogy kzitusba kezdhetnek velk, mivel olyan kevesen voltak De a parthusok vrteseiket lltottk szembe a rmaiakkal, mg a lovassg tbbi rsze krlttk szguldozott, feltrtk a talajt, s a krnyez homokbuckkrl olyan sr porfelleget vertek fel, hogy a rmaiak semmit nem lttak s hang is alig jtt ki a torkukon, majd szk helyre sszeszorulva egymsra zuhantak, sebeket kaptak, s nem knny, hanem knokkal teljes s gytrelmes halllal pusztultak el; a fldn fetrengve, vergdtek sebeslten, prbltk kihzni a sebkbe betrt horgas nylhegyeket, amelyek tjrtk izmaikat s idegeiket, de sebeiket ezzel mg jobban elmlytettk Rengetegen haltak gy meg, s az letben maradottak is alkalmatlann vltak a harcra. Amikor Publius biztatta ket, hogy tmadjk meg a vrtes lovasokat, mutattk neki, hogy kezk pajzsukhoz, nyllal tltt lbszruk pedig a talajhoz szegezdtt, s kptelenek akr futni, akr vdekezni.
Lovasait mgis nekibtortotta, nagy ervel elretrt, s sszecsapott az ellensggel, de egyenltlen volt a kzdelem, a tmadsban csakgy, mint a vdekezsben, mert az emberei gyenge s rvid drdikkal tmadtk a parthusok brrel s acllemezekkel bortott mellvrteit, mg azok lndzsikkal trtek a galliai csapatok knny pncllal fedett, majdnem meztelen testre. Pedig Publius leginkbb ezekben bzott, s valsggal csodkat mvelt velk, gyhogy megragadtk a parthus lndzskat, birokra keltek velk, lerncigltk ket lovaikrl, mivel slyos fegyverzetk miatt nehzkesen tudtak mozogni. Sokan leugrottak lovukrl, ellenfeleik lovai al bjtak, s azokat hasba szrtk. A lovak fjdalmukban felgaskodtak, rtapostak lovasaikra ppen gy, mint az ellensgre, s gy vesztek oda. A galliai csapatokat nagyon gytrte a hsg s a szomjsg is, mert egyikhez sem szoktak hozz, s hozz mg legtbben lovukat is elvesztettk, amikor lhton rohantak szembe a parthus lndzskkal. gy aztn knytelenek voltak visszahzdni e nehz fegyverzetekhez, s vittk magukkal a slyosan megsebeslt Publiust is. Kzben megpillantottak a kzelben egy homokdombot, s oda vonultak vissza; a lovakat a domb kzepn megktztk, majd pajzsukkal kifel szorosan egyms mellett felsorakozva, azt remltk hogy knnyebben vdekezhetnek a barbrok ellen. De ppen ellenkezleg trtnt, mert mg a sk terepen az els sorban harcolk a htuls soroknak nmi vdelmet nyjtottak, itt a dombon a talaj egyenetlensge miatt a htul llk fokozatosan magasabbra kerltek, s semmi lehetsgk nem maradt a meneklsre, hanem a nylvesszk egyformn lecsaptak mindnyjukra, s jajveszkelve, tehetetlenl rte ket utol a dicstelen hall.
Kzben az ellensg harci kiltozssal s gyzelmi dalokkal egyre kzeledett, s ez mg flelmetesebbekk tette ket. jra megszlalt a dobok dbrg hangja, s a rmaiak jabb csata kezdett vrtk. Hoztk Publius fejt lndzsahegyre tzve, kzelkbe vgtattak, mutogattk, s megvet gnnyal krdeztk, milyen csaldbl szrmazik, s kik a szlei, mert nem volna ill, hogy egy gyva s hitvny apnak, mint Crassus, ilyen nemes s kivlan vitz gyermeke legyen. Ez a ltvny a rmaiakat mg jobban megtrte s ktsgbe ejtette, mint mindaz a szrny baj, amelyet addig el kellett szenvednik; nem a bosszra gondoltak, ami pedig termszetes lett volna, hanem borzalom s rettegs vett ert mindnyjukon. De Crassusban, mint mondjk, a szrny csaps lelke legfnyesebb tulajdonsgait keltette fel. Hangos szval jrta vgig a hadsorokat, s gy beszlt: "Ez a gysz, rmaiak, egyedl az enym, de bennetek Rma nagy szerencsje s hre tretlen, s legyzhetetlen, s ebben van a ti szabadulsotok. Ha szntok engem, hogy elvesztettem a vilgon a legderekabb fit, mutasstok meg ezt haragotokkal az ellensg ellen. Fossztok meg rmtl, s bosszuljtok meg kegyetlensgt! Ne rmljetek meg a trtntektl, mert annak, aki nagy dolgokra tr, szenvednie kell! Lucullus sem gyzte le vr nlkl Tigranszt sem Scipio Antiokhoszt, seink ezer hajt vesztettek Sziclia krl, Itliban pedig sok impertort s hadvezrt, de egyikk veresge sem akadlyozhatta meg ket abban, hogy ert vegyenek azokon, a kik gyzelmet arattak, mert a rmaiakat nem a j szerencse, hanem polgrainak llhatatossga s vitzsge emelte fel mostani hatalmuk magas fokra. Crassus ltta, hogy hiba buzdtja ket,szavainak nem akadtak lelkes hallgati, st amikor harci kiltsra szltotta fel ket, tapasztalhatta, milyen levert volt a hadsereg, milyen gyenge, ertlen hangon s csak szrvnyosan kiltoztak, de annl harsnyabb s btrabb volt a barbrok harci kiltozsa. Mihelyt a harc elkezddtt, az ellensg knnylovassga oldalt fogta, s nyilakkal elrasztotta a rmaiakat, kzben pedig a vrtesek szembetmadva, lndzsikkal szk trre szortottk ssze ket. Nmelyek kzlk, hogy menekljenek a nylverte sebektl, merszen s ktsgbeesetten a parthusokra rohantak; sok krt nem tettek bennk de nagy s pillanatok alatt kapott sebeikbe legalbb gyorsan belehaltak, mert a lndzsk, amelyekkel keresztldftk ket, olyan slyosak voltak, hogy gyakran egyszerre felnyrsaltak kt embert is. gy tartott a csata besttedsig, amikor a parthusok abbahagytk a harcot; azt mondtk kegyelembl meghagynak Crassusnak egy jszakt hadd gyszolja meg fit, br sajt rdekben jobban tenn, ha beletrdnk, hogy menjen az Arszakszhoz, mint gy vigyk hozz.
A parthusok a kzelben tboroztak le jszakra, s nagy remnysg tlttte el ket; annl gytrelmesebb volt az jszaka a rmaiakra. Nem is gondoltak arra, hogy eltemessk halottaikat, vagy poljk sebesltjeiket, folyton csak sajt szomor sorsukat sirattk. A hall elkerlhetetlennek ltszott, akr megvrjk a msnap reggelt, akr belevetik magukat a vgtelen sksgba, mg az jszaka tart. Sebesltjeik sok gondot okoztak nekik, mert ha magukkal viszik ket, akadlyul szolglnak a gyors meneklsben, ha pedig htrahagyjk, hangos jajveszkelskkel futsokra felhvjk a figyelmet. Br jl tudtk, hogy mindennek Crassus az oka, szerettk volna ltni s hallani, de kpenybe burkolzva fekdt e sttben, mint a sors vltozandsgnak jelkpe. A blcsen gondolkodk az esztelensg s a nagyravgys ldozatt lttk benne, aki nem elgedett meg azzal, hogy els s legnagyobb legyen annyi ezer meg ezer ember kztt, s azt hitte, hogy semmit nem r az lete, ha kt embernl albbvalnak tekintik. Alvezrei, Octavius s Cassius, igyekeztek maghoz trteni s lelket nteni bele, de hasztalan; k maguk hvtk ssze a centurikat s a szakaszparancsnokokat, s mivel tancskozsuk eredmnyekppen gy hatroztak, hogy nem maradnak ott, ahol voltak, felkeltettk a katonkat csendben, krtjel nlkl, de ekkor a slyosan sebesltek szrevettk, hogy bajtrsaik el akarjk ket hagyni, s egyszerre teljes zrzavar s hangos jajveszkels tlttte be a tbort. Mihelyt elindultak, zavar s rmlet vett ert rajtuk attl val flelmkben, hogy az ellensg rjuk tmad. Tbbszr is megvltoztattk tirnyukat egyszer csatarendbe lltak mskor a velk tartani akar sebesltek kzl egyeseket magukkal vittek msokat letettek a fldre, ezzel tltttk az idt hromszz lovas kivtelvel, akik Ignatius vezetsvel eljutottak Karrhaiig, krlbell jflkor. Ignatius latin nyelven odakiltott a falakra lltott rsgnek, s amikor azok visszakiltottak, szlt, hogy hvjk oda a parancsnokot. Coponiust, akinek csak annyit mondott, hogy nagy csata volt Crassus s a parthusok kztt; tbbet egy szt sem szlt, mg a nevt sem mondta meg; tovbb vgtatott Zeugmba, s embereivel egytt megmeneklt, de nagyon hibztattk, hogy cserbenhagyta vezrt. Crassusnak mgis hasznra volt a Coponiusszal kzlt hr, mert az jl sejtette, hogy a hr nem lehet kedvez, ha az, aki hozta, ilyen gyorsan odbbllt; ezrt azonnal fegyverbe szltotta az rsget, s mihelyt szrevette, hogy Crassus az ton kzeledik, elje sietett, s hadseregvel egytt bevezette a vrosba. A prthusok mg az jszaka folyamn szrevettk az ellensg megszkst, de nem indultak ldzskre; reggel azonban a tborban maradt nem kevesebb mint ngyezer emberre rtmadtak, s mind leldstk, azokat pedig, akik a sksgon bolyongtak az rtk kldtt lovasok sszefogdostk."
|