Tarihi ngrsz 4,
Budenz Jzsef 2010.03.31. 22:13
A tatrjrs.
Tr. . 142 b,-155 levv.
A mint Andarjas (Andreas) is e vilgbl kimlk, htra maradott fia Bejla (Bla) atyja helybe korons kirlyly ln, s szkt elfoglalvn orszgai fltt uralkodni kezde.
Azonban a tatroknak annakeltte egy khn-jok vala: Bathuszi Akdur-nak hvjk vala. s amaz idben kvle Tatrorszgban Bathuszi Akdur khn alatt val egyb tatr trzsek fltt uralkod mg t kis khan vala, (uvak khan). Ezek a khnok azon idben kz megegyezs szerint minden kett kzl egyszer Kara Boghdan orszgra (Moldavra) tmadvn, azt az orszgot nagyon dljk s puszttjk vala. Ez okrt Boghdan npe fltte igen zaklattatvn, s vghetetlenl nyomorttatvn, soha azoknak kegyetlensgeiktl nem vala biztossgban.
Akkoriban pedig Moldava orszgnak egy nagy vajdja vala, kinek Kuten vala neve. A mint a tatrnak azon kegyetlen dlogatsit s nyomortgatst el nem hrthat, egsz npvel, regvel fiataljval, flkerekedvn, lakhelyeikbl elkltznek. Onnt azutn eljvn, tmennek Magyarorszg fldjre. S a moldovai vajda, Bla kirlyhoz jrlvn, elpanaszl neki szomor llapotjt. A mint a kirly az dolgrl rtesle, kvnsguk szerint nekik fldet ada, s jl fogadvn megvgasztal ket.
Innt a mi elbeszllsnk megint a tatr khn Bathuszi Akdur-hoz tr.
Mihelyest Boghdanorszg npe lakhelyeit elhagy, amaz a keze alatt val np khnjait udvarhoz hvn, velk tancskozni kezde. Egyik elbeszlls szerint, szndka Oroszorszgra (Ruszcsian = Russia), egy msik szerint meg Magyarorszgra vala irnyozva. A mint teht (e fell) egyezkednek, a khnoknak megparancsol, hogy mennnek, sergeiket egybegyjtenk, s evvel tisztessgesen elbocsjt ket. Maga Bathuszi Akdur khn is egsz tatrorszgbeli seregt maghoz hvta vala. Azutn amaz t khn is elindlva, s kiki a maga seregt egybegyjtvn, a khn udvarnl sszegylnek. - Azonban azon nagy tatr sereg egybegylse Oroszorszg kirlynak flhez jutott vala, ki ezen megijedvn, mly gondolkods tengerbe kezde merlni. - Elbeszllsnkben pedig erre rnk, hogy a mint Bathuszi Akdur khn egsz tatrorszgi seregt egybegyjttte vala, szmbavevk, s tgy tallk, hogy 100,000 embernyi tatr sereg gylt egybe. Onnt azutn a tatr sereg, Krisztus utn 1241-ik esztendben Oroszorszgra tmadvn, nmely helyt tzzel vassal fldlk s elpuszttk.
Azon napokban pedig Oroszorszgbl egy keresked megmenekedvn, e trtnetekrl hrt hoza. s azon ember, hogy Magyarorszgba rkezk, Bla kirly eltt megjelenti, hogy Bathuszi Akdur khn nagy sereget gyjttt. „S Orosz orszgra tmadvn - gymond - annak mr is nmely helyt tzzel vassal fldlta. Ezentl pedig bizonyos, hogy red fog jni. Aztn nem is olyan ellensg az, kit semmibe lehetne venni. Mihelyt (amaz) ezt mond, (a kirly) ktelkedsbe esk, s megijede rajta. - Nmelyek mondsa szerint, azon embernek hradst nem hiv el: mert Magyarorszg kztt s Oroszorszg kztt egy nagy hegysg s fltte szk hegyszoros vala, a melyen sereg alig mehet t. Azon okbl a kirly ama tudstsnak nem ada hitelt. Azon szorost Demir-kapu (= Vas-kapu)-nak hvjk vala. Azonban mgis a kirly szvben ktsg keletkezett vala; azrt mindjrt amaz orszg fel kmeket bocsjta ki, s ezenfell orszga minden rszeibe leveleket kezde kldzni, hogy kszen tartsk magokat.
Azonkzben a kirly mg mulatvn, a tatr sereg fel kldtt kmeit vrja vala.
Csakugyan a napok kztt egy napon a kmek megjvn, azon hrt adk, hogy Oroszorszgot mr elpuszttottk, s azutn - gy mondnak – „igaz s bizonyos, hogy azonnal te red fognak fordlni.”
Ezen a kirlynak lelke fejbe ugrk, (igen megijede). - Akkoriban pedig a kirlynak mellette egy nagy bg vala, kit Palatinusz-nak hvnak vala. Azt maghoz hv, s megparancsol, hogy mindjrst elindlna, s a Vasapu szorosban megszllvn, azt rizn, s a tatr sereget azon t ne ereszten. S amaz a parancsnak engedelmeskedvn, a kirly azonnal mg egynehny bget ada mellje, s dszruht (khilat) ltvn reja: „Megltnm (mit fogsz tenni)” - ily nyjas flbuzdtssal elbocsjt tet. S a Vas kapu fel vala menben.
De Bla kirly is Magyarorszg nagyjait s minden hadseregt maghoz hv, s Fehrvr eltt egybegyjt. s a tatr seregre szemet flet tarta. - E rszrl a palatinusz is jjel-nappal egyarnt azon szoros fel sietvn, a mint azutn a Vaskapuhoz rkezk, ott seregvel megpihene. s az tat elllvn, ersen vigyzvn, hogy az ellensg mihez kezdene, ott megvr a harczot.
A trtnetbeszll gy rja, hogy a kirly is, a msik rszrl, sereget gyjtvn, dolgra vigyz vala. Minden becses kincst egybeszedetvn, Nmetorszg csszrjnak levelet ra, s kincseit felesgasszonya mell advn, elkld Nmetorszgba.
Maga pedig gondolra veszi vala, hogy a vilg sorsa mire juthatna, s a palatinusnl a dolgok hogyfolytra szemt flt fordtja.
Azutn a trtnetbeszllk gy mondjk, hogy ama rszen a tatrok, - minthogy Moldovba szakadatlan betsk miatt az emltett orszg (Moldova) fejedelme s npe elkltztek s Magyarorszgban telepedtek vala, - azon okbl most Magyarorszgra tmadni indulnak. - Szllsrl szllsra haladva, valamely napon azon szoroshoz rkeznek, s seregk eleje hogy a Vaskapu helyhez juta, ht ltk, hogy az tja el van zrva, s hadsereg rzi azt. A tatr seregnek azon rsze, mely mr eljtt vala, ott meglla; vgre a szoros megtelk tatr nppel, s az tzr rseregre re kezdnek vvni. Szmtalan tatr npet vesztnek ott, de a viadal mind nagyobb ln. A khnhoz hrmond rkezk: a tatr khn aztn tat kerese hogy tmenne, de a palatnus a jvket tekintet nlkl levgja vala.
Vgre a khn is megrkezvn, az tjt ll seregre oly annyira dhsen hezdnek vvni, hogy szval nem lehet meg mondani. Utvgre teht a tatr sereg diadalmas ln, s a palatinus ersen megsebeslvn elszalada. A mint a palatinus elszalada, a tatrok a hegyszoroson tkelvn, Magyarorszg fldjre lpnek. - Azonban hogy a palatinus esetnek hre a kirlyhoz eljuta (- pedig azon idben Csehorszgbl segtsget krt vala -), azrt Szkes-Fehrvrrl flkelvn, Esztergom eltt a Duna folyn tmene, s Morav-ba (Morva) rvn, ott a Csehorszgbl jvend segtsget megvr. - A khn pedig hogy Magyarorszgba juta, a mellette val khnokkal tancskozvn egyezkedk velk. A khnok egyikt Petha khan -nak hvjk vala: azt a maga seregvel Lengyelorszgba kld. Mihelyt Petha khn Lengyelorszgba bete, a lengyel kirly sereget klde ellene. Krakov nevezet vr kzelben a kt sereg egymsra tallvn, nagy viadalt tartnak. Azon csatban Petha khn meggyzettetvn, egsz serege elesk; egy sem menekedk meg, s nyomuk ott vesze.
Egy msik khnt Kajkan-nak hvnak vala, azt is kln jratra egynhny ezer lovassal Moldava orszgra kld.
Egy napon Kajkan teht Erdlyorszgnak azon nehz jrat hegyein thgvn, Szeben vra (Zibin ) kzellben Otla (? Olta, Aluta) nven ismeretes foly partjn egy nagy falu vala, - oda rkezvn, az emltett folyn tkele. Azonban hogy Erdly nphez is ezen hr rkezk, azonnal k is egybegylvn, amazoknak elejkbe mennek, s velk megtkzvn, nagy viadalt tartnak. Vgre a tatr sereg elszaladvn, ama zord hegysg kz elrejtezk. De miutn az erdlyiek megint kiki a maga helyre visszatrtek vala, s mr semmit nem flnek vala, ezt a khn mihelyt szrevev, egyszerre rejok tmadvn, s Erdly vidkeit megrohanvn, a npet kard lre knyk, s az egsz orszgot fldlk s elpuszttk. - Onnt azutn tovbb llvn, megint a nagy khnhoz mennek. - Azalatt Bathuszi Akdur khn is elindlvn, Szegedin-re szllott vala. Arra a helyre Kajkan is rvn, a nagy khnnal egybetallkozk. Ott tancskozst tartvn, a kirlynak egy kikel levelet rnak; azt mondk; hogy „Te, ki Bla, Magyarorszg kirlya vagy! Ezennel tudjad, hogy hited s szertartsod szerint val leted mind hibaval. A kiralysg sem illethet tgedet: a kirlysg az n jogomhoz tartozik; mert kt kirly egyms mellett nem lehet. Mr most ha azt kvnod, hogy kardomtl megmenekedjl, ht nyakadra ktelet akasztvn jj el, trj a mi hitnkre s nekem lgy szolgm, n pedig megint meghagylak s megerstlek birodalmadban. - Ellenben ha erre re nem llsz, kszen tarthatod magadat mindenre. Mert me n red megyek, nem mondhatod azutn, hogy, azt nem tudm.
Ily tartalm levelet klde, a kirlynak s nyomban maga is a kirly ellen indla.
Azonban a kirly is onnt elmenvn, s eljvn Pest vrosba bevonlt vala, s seregt is mind beszlltvn, s a vrat ersen elsnczolvn, senkit nem eresztett vala ki, mind addig, mg e rszrl a khn is, egy j darab fldn tjrvn, Pesthez kzel rkezett vala. s azon a helyen szguldozsokat indtvn, a krltte val vidkeket kizskmnyoltat. A kirly holltrl azonban senki biztos hrt nem adhata. Ez pedig akkor, hogy felesgt s kincseit Nmetorszgba kld, egyszersmind segtsget krt vala. Azon okbl egy jeles nmet bg alatt szmos sereg jtt vala al, Vczig a kirlynak segtsgre.
Ugyanakkor a khn egy szguldozst rendezett (indtott) vala, melynek alkalmval a tatr sereg hirtelen Vcz vrra tmadvn, minthogy a vrbelieket rajt kapk vigyzatlansgukon, a vrt megvevk, s a frfiakat levgvn, a nket s gyermekeket rabsgba ejtk. Azutn a vrt flgyjtk s elpuszttk. Midn pedig a tatrok onnt visszatrnek, ltk mentkben, hogy szemben velk csapat sereg j. - Ugyanis a kirly Nmetorszgbl segtsget krt vala: azon sereg pen az vala. A mint a kt sereg ott egymsra talla, mihelyt ott egymsrl tudst, hrt vnek, azonnal hozzfognak a viadalhoz. A tatrok ersebbek levn, zporknt szrk a nyilakat. S a nmet sereget megvervn, egyszeriben megrontk s megsemmistk, bgjeit pedig fogsgba ejtk. Onnt azutn visszatrvn, megint a tatr khnhoz csatlakoznak.
Ezeltt mr emltettk vala, hogy miutn a tatrok hborgatsaik miatt Moldava fejedelme, Kuten vajda, orszgbl sok npvel elkltzvn, a (magyar) kirlytl lakhelyeket krt vala, ez sok bgnek, sziphinak s alattivalnak tulajdon fldjeit kezeikbl elvevn, Bogdan (Moldava) npnek adta vala. Azrt a magyar bgek s egyb alattvalk ezt zokon vettk, s igen megharagudtak vala. Pedig a kirly, mikor a tatr sereg bete, mindent Kuten vajdval egytt szerez s rendez vala, s t nagyon szereti vala.
Hogy teht a tatrok jvnek s Magyarorszgban sok krt s puszttst mvelnek, az orszg bgjei s npei ezen megbslvn, azt mondk, hogy most me moldavai (boghdan) fejedelem okozta a tatrnak ide betrst: „mert azokkal egy rtelemben van”. Ilyen gyanakods tmada kztk, s noha Boghdan npvel egyesltek vala, mg sem szeretk egymst, s kzlk a harag s gyllsg el nem tnk. Vgre, a tatr ezen hadakozsa idejben, a magyar np bgjeivel egybellvn, fejet emelnek: „Minden bizonynyal - gy mondnak - Kuten vajdt elvesztjk; mert miatta jtt renk az ellensg. Azonkvl a kirly sajt birtokainkat (fldjeinket) erszakosan keznkbl elvevn, neki s npnek adta.”
Egy napon teht, a nmeteknek is egy rsze velk tartvn, flfegyverkeznek; mondnak: „A kirly is az orszgra ksz ellensget hozott: menjen ht, s Boghdan npvel (a knokkal) feleljen az ellensgnek.” - gy fllzadvn, neki mennek azon , hznak, amely ben Kuten fejedelem lakik vala; a hzat krlvevk, s meg kezdk vvni. Vgre Kuten ellen alkalmat tallvn, a hzba betrnek, s tet kegyetlenl levlgk.
Pedig akkor, hogy az ellensg bejve az orszgba, Bobhdan npe (a knok) egybegyltenek vala, s fegyveres kszlet utn ltvn, a kirlyhoz akarnak menni, midn innt annak hre juta kzkbe, hogy a magyarok serege fllzadvn, az fejedelmket, Kuten vajdt megltk. Azonnal k is fejet emelvn (fllzadvn) azt hatrozk, hogy a tatr khnnal egyeslvn, a magyarokon bosszt llannak.
Ugyanakkor pedig a kirly rszrl hozzjok meghv mene, de azt k semmi tekintetbe nem vevk. - Mihelyt a kirlynak hrl adk, hogy gy van a dolog, azokra hadsereget indta: (a knok) pedig szembeszllvn velk, azon sereggel megtkznek, s a kirly serge ellen alkalmat tallvn, annak nagyobb rszt megrontk. Azok pedig nagy flelemmel elszledvn s futsnak eredvn, egszen elpusztlnak.
Azonban a trtnetbeszllk gy hozzk meg, hogy ezalatt a tatr khn a kirlynak Pesten ltrl biztos hrt vn. Azrt meg akar tet ott tmadni, de megint abbahagy. A kirly is ott a krnykbl segtsget remnylvn, szntelen vrakozsban vala. Azutn azon napokban Nmet-, Cseh-, Lengyelorszgokbl szmtalan sok sereg rkezvn segtsgre, a kirly is flkerekedk, s Pestbl kimenvn, a tatr khn ellen indla. - Msik fell a khn is eszbe vev magt, s seregt tbb csapatokra oszt, mindegyik csapatot egy-egy helyen lesbe llt, s meghagy nekik, „vigyzzanak, nehogy a kirly seregvel szembe szllvn, vele megtkzzetek. Csak tvol nzztek: n merre megyek, ti is utnam eredvn, nyomban kvessetek.” Ugyanis ezen intzkedsnek az vala czlja, hogy (csak) a kirlyi sereg elgyenglte utn tartson vele diadalt. Azonban vizsga szemmel a kirly fel fordlvn, mihelyt annak nyoma mutatkozk, a khn is azonnal lra le, s seregt egy futamatnyira visszahuz.
A kirly azon jjel ugyanott megpihene. Beszd kzben, nmelyek mondk, hogy a tatr sereg elfuta. - Mihelyt a hajnal jelei fltnnek, a kirly megint flkerekedk. Egy futamatnyi fldn thaladta utn egyszerre a tatr sereg leshelybl elrohanvn, mutatkozk. Hogy ezt ltk, azt gondolk, hogy ihol itt a khnnal tallkoztunk ssze; s azonnal az egsz magyar sereg minden fegyvervel lra pattanvn, azt gondolvn hogy „ihol van a khn” - az nap egsz estig a tatrt zegetk. Az jjel pedig lhton egsz reggelig mint a csillagok az gen tvirrasztnak. Reggelre kelvn, hogy a vilg megvilgosodk, ltk, hogy egy (oldal) fell az ellensg mutatkozik.
Teht az nap is zk azokat, egsz estig, mg tovbb nem brvn az zst abba kelle hagyniok.
Azonban oly annyira elre mentek vala, hogy a Tisza (foly) kzelben Agria szomszdsgba jutnak. Hogy megestveledk, elfradtan ott megszllnak s megnyugovnak.
A khn is a megmondott folyhoz kzel megszllvn, egsz seregvel az nap megint egyesle. Azutn az jjel, mi helyt a vilg zaja zgsa megsznk, khn derk jeles khnjait mind maghoz hv, s monda: „Tudjtok, lehetetlen hogy megint ilyetn j alkalom keznkbe kerlne. Azrt mindjrt legyetek kszen, minthogy ma jjel az ellensgre jjeli megtmadst indtunk.” A khnok erre csapatjaikat rendezk, s azutn elnyargalvn, a kirly seregt hat oldalrl krlvevk, s legott azokra zporknt kezdnek nyilakat vetni. Oly szerfltt nagy sok nyilat ejtegetnek, hogy az jjel, reggel eljttig, kimondhatlan sok lovat s embert vesztnek. S egyszersmind a sereg npe kzl szmtalanokat sebbe ejtettek vala.
Reggelre kelvn a kirly is lra le, s csapatfait elrendez. A kirlynak egy jeles testvre vala: az a kirlynak jobb szrnyn llt. fl hadait, s a bal szrnyn a csszrtl segtsgre jtt nmet sereg rendez magt. Azutn az nap a tatrokkal egsz nap leldoztig nagy viadalt tartnak. - s mind a kt rszrl sok np vesze oda: klnsen a tatrsereg csapatonknt nylzport, szrvn, sok sereget trt vala meg. Olyannyira viaskodnak vala, hogy a csatatr sznn val nppel harczolvn . . . . . . . minden oldalrl oly mrtkben nylzport szrnak vala, . . . . . Vgre a magyar sereget meggyzvn, rszt megtrk, rszt sebbe ejtk. A nmeteket is ersen megtrvn, (sokat) vesztettek vala (bennk). A kirly lt, hogy a tatr npen semmikpen nem nyerhet gyzedelmet, (hanem) a maga serege nagyobbrszt megtretvn legyzetk. Azrt mindjrt futsra tklvn el magt, azon jjel a kirly s testvre Kolomanusz lra lvn elfutnak.
N'oldu ahvli bularin' dinle jr:
M1 mlk, takht rakht her ne ki var
(Mi ln dolga ezeknek halld meg bartom:
Pnzk fldk, szkk szerk a mi van)
Dsumleszin terk ejlejiben, aj aziz
Ejlediler kacsmagha ghjet szitz
(Mindenket elvesztvn, oh jmborom,
Elfutsra tnek nagy iparkodst.)
Jgrk atlara olup bunlar szvr,
Kacsdilar terk ejlejip nmsz 'r.
(Gyors lovakra ezek fllvn,
Elfutnak, odahagyvn hrket szemrmket.)
Her kisi le kacsardi joluna,
Kimsze bakmazdi onne szonuna
(Minden ember gy szalad vala tjnak,
Senki nem nz vala se elre se htra.)
Csnki kardasila kacsdilar kirl
Leskere dakhi n'olur, gr, szonra hl.
(Miutn testvrivel elfuta a kirly,
A seregnek, haj mi lesz aztn dolga?)
Hogy ezeknek ily llapotjokat a tatr megtud, azonnal lra lvn, jjeli megtmadst tn rejok, s azon sereget tkletesen sztvervn, rszint a Tiszba ugrasztk, rszint kard lre is hnyk s kirablk ket. A kirly szomoran elfutvn, menben vala.
E rszrl a tatrok a megvert sereg holmijt prdra hnyk, s a krltte val helyeket tzzel-vassal puszttk. Szintn a hatalmokba (kzre) kerlt tartomny npt megtrvn, az asszonyokat s gyermekeket rabokk tevk. Azutn a khn onnt elmenvn, ltalkelt a Dunn s -Budn (Eszki-Budin) lla meg. Miutn nmi ideig ott megnyugodott vala, aztn megint a khnokat szguldozsra ereszt, a kiket is mindeniket egy-egy tjkra kldvn, mindenfel az orszgot dlk s puszttk. Kzttk egy Szafan-nak nevezett khnja is vala. . . . . . . ra[1] kldvn, oda eredvn, meghdtotta vala azt.
De mr ezeltt is megrk, hogy (a kirly) mg a hadjrat eltt felesgt s sok kincst Nmetorszgba kldtte vala. Azrt, hogy a viadalban meggyzetk, a csszrhoz mene. Azonban a trtnetbeszll gy beszlli, hogy a viadalban megmaradt csszri bgek a kirlyrl s a magyar bgekrl a csszrnak panaszolkodvn, mondnak: „Felsges csszr! Neknk a tatr seregtl nem vala mit flnnk. Hanem hogy azon vlsgos helyzetben Boghdan npe (a knok) s a magyar bgek kztt viszlyok tmadnak, s (ezek) a boghdani (kn) fejedelmet meglk, azrt k okozk, hogy a tatrok ellennk alkalmat tallvn, oly fltte sok krt s puszttst mvelnek.” gy bnatosan, knyek kztt mondk el panaszukat.
A csszr e dolgokat figyelmesen tudomsl vev; megharaguvk, s Bla kirlyt megfogatvn, egy ers vrba fogsgba vettet.
Azutn az auctornak beszde gy van, hogy mikor a tatr khn a kirlylyal viadalt tarta, a kirlyi pecst a khnnak kezbe kerle. s a kirly divnjhoz tartoz egynhny scriba (rnok, secretarius) is kzre kerlvn, a khnhoz mint szegny foglyok jvnek.
A kirlynak testvre Kolomanusz pedig, ki a viadalban megveretvn elszaladott vala, azon a vidken egy nehz jrat hegysgben tartzkodvn, mindenfel legnagyobb figyelemmel vala. A khn teht, mihelyt ezt eszbe vev, azonnal mintegy a kirlynak szjbl Kolomanusznak ily levelet rata „Te, ki testvrem vagy, Kolomanusz! Tudtodra legyen, hogy n mostanban (megint) sereget gyjtk. Azrt te is, veled val seregeddel minl hamarbb jj el, s csatlakozzl hozzm, hogy ismt indlvn, a khnon bosszt lljunk.” Azutn a levelet a kirlyi pecsttel megpecstelvn, a kirly npbl a khnhoz llott egynhny ember ltal Kolomanusznak elkld. Azonkzben a tatr khn egynhny ezer embert Kolomanusz tjra lesbe helyezett vala. Azutn Kolomanusz, mihely a levl hozzja rkezk, csakugyan onnt flkerekedk. De tkzben a tatrok re, tmadnak, s seregt megvervn, egszen sztugrasztk ket. Maga Kolomanusz pedig nem tuda megmeneklni a futsban, hanem elfogatk.
E fell pedig, hogy a nmet csszr a kirlyt fogsgba vettet, ez elgondolvn magban, hogy mi volna oka s czlja az fogsgba vettetsnek, az irnt a csszrhoz levelet ra. A mint e levl a csszrhoz rkezk, ez neki ily feleletet klde re: „Hogy red ellensg jve, te n tlem krl segtsget; n krsedet el is fogadm, s segtsgl derk jeles bgjeimet s hadseregemet mind neked adm. De a te nped kztt rgi rossz tettek folytak, s rgtlfogva a bartsg megbomlott vala. Minthogy teht kztte csak ellensgeskeds s viszly vala, hogy llhatl aztn az ellensg eleibe? gy teht csalsoddal annyi derk emberemet ejtd veszedelembe, s azonkivl hogy vghetetlen sok kincsemet hiba elkltd, mg annyi seregemet is porba hullatd. E dologban csakugyan egyszer napfnyre jutnak a te vtkeid. Immran, ha az n kezembl ki akarsz szabadlni, mindaddig, mg a nekem tett krt meg nem trted, neked sehogy nem juthat szabadls.” - Ily feleletet ada neki. A kirly lt, hogy miutn e nagy szerencstlensg s nyomorsg, s ily viszontagsgok jutottak re, mr senkitl hsget s segtsget nem remnylhet; vgre teht a mi kincse vala; azt a csszrnak ad, s annakfltte mg sok drga kvel kirakott eszkzt is, s egyszersmind megigr, hogy ha egszen visszanyerendi orszgt, abbl is mg (egy rszt) enged ltal ajndkl a csszrnak birtokba.
Mihelyt a kirly minden kincse odaengedsvel a csszrnak kezbl kiszabadla, ott egy perczig sem maradvn tovbb, Rm (Rma)-orszg fel a pphoz fordla. A rmai ppa is t tisztessggel s kegyessggel fogad, s a kirly tle hadsereget s pnzt kre segtsgl. A ppa teht sereget gyjtvn, a kirlyt nagy meggondozssal elbocsjt. Azutn hajra szllvn, kedvez szllel Rodusz szigete fele indla. s ezen sziget uraitl is pnzt s segtsget kre. s csak ugyan azoktl is a kegyessg j remnyt s a frfias segtsg jeleit nyer: k flkarolk az gyt s kszlnek, neki sereget adni.
Azonban a trtnetbeszllsben gy kvetkezik, hogy, mikor a tatrok Magyarorszgot elfoglalvn, npt erszakosan az orszgbl elhajtottk, a viadalban mg megmaradott bgek is, rszint Nmetorszgban, rszint a hatrszli tartomny okban, oly szndkkal hogy az esemnyek menett megvrjk, vagy letelepedtek, vagy a krltte val vrakba elszledtek vala. - A hbor miatt pedig a nmetekkel ellenkezsbe estek vala.
Azalatt e rszrl a tatr khn is az orszgot ersen dlja s puszttja. - Azutn a csszr is lt, hogy a tatr mr az hatrn val tartomnyt puszttja, s azrt megparancsol, hogy mg mieltt Magyarorszg mg rintetlen rszeit a tatr fldln s kiraboln, a nmetek menjenek s puszttsk el. Ekkpen a nmetek is betvn, azon mg rintetlen helyeket, melyek a magok hatrn valnak, fldlk s kiprdlk. s minthogy a tatr khn ellen val hadakozsban a nmeteknek sok nplt odaveszett vala, s ezt a magyarokra rttk vala; azrt, hogy a csszrtl ily j alkalmat nyernek, dulnak fel annyi sok helyet, s a magyarokat, ellensg gyannt, rszint lelvn rszint megfosztvn, parancsvtelk ellenre is mindenfle kihgsokat s kegyetlensgeket mivelnek. Azrt ezen puszttgatsok miatt a magyar np igen flindla.
Azonban hogy a kirly a rmai pptl segtsget vett, s seregkrs vgett a Rodusz szigetebeli urakhoz jrlvn, azok is sereget adtak vala, akkor mr csak azon vala, hogy megint hadakozsra indlna. Egyszersmind a magyarokhoz szakadatlanl jrnak vala hrvivi. A mint a nmetek ellensgkpen e nagy kegyetlensgeket mvelk, a tbb magyar bgek egybegylvn, hogy nem tudtak mskpen segteni, k is flkelnek azon szndkkal, hogy Horvtorszgba tvn be, ott sszetallkoznnak a kirlylyal. Azutn, hogy fejet emelvn lbra kelnek, a csszrhoz hallgat kt vrat hirtelen megvevnek, s minden benneval npet, asszonyostl gyermekestl levgvn, a vrakat lerontk s az eltallt kincseket s jszgokat mind prdra hnyk. s sok nmet npet elvesztvn, egynhny elkel embert is fognak el. gy azutn elindlnak, s Horvtorszgba tvn be, ott egsz figyelemmel a kirly fel fordulvn, azt megvrk.
A trtnetbeszllk s rgisgtudk tovbb gy beszllik, hogy e rszrl a tatr khn Bolgr s Rm orszgokra szguldozst eresztett, s azon tartomnyokat is puszttotta s az asszonyokat s gyermekeket rabsgba hurczolvn, a frfiakat legnagyobbrszt lelette vala. Azutn mindegyik, az bejrta tartomnybl visszatrvn, megint a khnnal egybetallkoznak s hozz csatlakoznak.
A mint a tatrsereg megint egybegylt vala, abba egyeznek meg, hogy Nmetorszgot is megtmadvn, azt elpuszttsk. De a csszr is hogy ezeknek ily szndkukrl kmei ltal rtesle, azonnal sereget kezde gyjteni, s megparancsol, hogy a hatrszleken val vrakat jl megrizvn s megerstvn, mindenkpen vigyznnak.
Mihelyt azrt a khn megtud, hogy a csszr sereget gyjttt, egszen ellla az szndktl s a Dunn tkelvn, Cseh- s Morava (Morva) orszgokra tmada, s azon tartomnyokat tzzel-vassal fldlvn, pusztv tev.
Ekkpen a khn azon orszgokat egsz hrom esztendeig dlogat, s puszttgat, s mindenfel rontst s pusztargot mivele. E kzben hrom v lejrta utn, - akkor idben pedig Esztergam (sztrgun) alatt[2] egy nagy vr vala s azt a khn mr tbb zben szp szva flkrte vala uraitl. Vgre, minthogy evvel semmit nem gondoltak vala, re menvn, a vrat megszll. Sok megrohanst ttete, de vgre hogy meg nem vehet, parancsolatjra az egsz seregnek megmondhatatlan sok ft kelle sszehordani. Azutn az egsz vr krl flrakk a ft, a vrfalaknl is magasabbra emelvn fl azt. S tzet vetvn bel, a vrbelieket kegyetlen knokkal meggetvn elvesztk. Egy kvet sem hagynak a msikon.
Azutn Szkes-Fehrvr fel vonlvn, azt is elpuszttk.
Azonban, hogy Bla kirly is megtud s szrevev, hogy egy rszrl a khn , msfell a csszr az orszgt puszttgatja, ennek meggondolsn hol flindlvn hol elbslvn, vgre a roduszbeli uraktl elbcszk s seregt hajra szlltvn s vitorlit eresztvn, azon nagy hadsereggel a khn ellen indla.
A khn e dolgokrl hrt vevn, azonnal -Budt is elpusztttat. Azutn egsz seregvel a Dunn tkelvn, onnt megint Tatrorszgba vev tjt. - E fell pedig Bla kirly szllsrl-szllsra haladtban, egy napon megint Magyarorszgba tev be lbt. Megszemll, hogy a napok esemnyei az orszg minden zugnak ms sznt adtak, s azon val elbslssal re szkvroshoz. De mindltig orszgnak elpuszttsa miatt nagy bnattal vala. Annakutna mg tizent vig hzvn lett, e vilgbl kimlk. A Duna, kzepn val egy szigeten, az ott plt templomban temetk el.
Serb-i telkh-km szondu ana merg:
Kharb abd-i dehri ejledi terk.
(A keser italt nyjt neki a hall:
Az let pusztlt mezejt elhagy.)
[1] De eltte hinyzik, hogy mire, s helye sem hagyatott meg a taln rubricval ratand sznak.
[2]Tulajdonkpen Esztergamhoz csatlakoz lefel (val) rszen v. oldalon
|