MAGYAROK
2010.01.21. 21:22
MAGYAROK
motto:a tudomny nem dogma
A tudomnyban - plne a trtnelemben - nincsenek sarokigazsgok, csak rvek alapjn kzmegegyezssel elfogadott hipotzisek, amelyek addig rvnyesek, mg valaki meg nem cfolja ket.
Minl kevesebb bizonytk van valaminek a ltezsre, annl hamarabb megdlhet az adott rvek alapjn fellltott elkpzels.A trtnelemben a dolgok rendjbl addan az strtnelem a legingovnyosabb terlet. gy aztn nem csoda, ha a magyarok felttelezett szrmazsi helye is llandan vltozik.
150 ven t - osztrk nyomsra - a finnugor eredet volt az elfogadott nzet, ahol az shaza a Kzp-Uralba , a Kma foly vidkre helyezdtt. E szerint az smagyarok idszmtsunk kezdetn mg halsz-vadsz hordt alkottak egy olyan terleten, ahol a rgszet becslse szerint a npsrsg 0.1-0.2 ember volt km2-enknt.(a francik szerint 1-2 f)
"...Az lltjk, hogy a magyar nyelv, amely a vilg egyik leggazdagabb szkincs snyelve, tbb szzezer szval, szbokorral, eredetileg csak abbl a 4-500 (maximum 660) szbl llt volna, amely - gymond - minden finnugor nyelvben fellelhet. Az a szavunk, amelyik nincs meg egyik rokonnyelvben sem, az eredetileg nem ltezett. A biztos vogul megfelels szma: 319, az osztyk 287, a zrjn 221, a votjk 199, a cseremisz 153, a mordvin 156, a finn 212, az szt 160, a lapp megfelels szma pedig 173 sz.
A Kr.sz. eltti VI-IV. vezredben, gy szl az elmlet, vagyis az un. urli korban, amikor mg valamennyi finnugor el-snp egytt lt valahol Szibriban vagy az Ural nyugati oldaln vagy a keleteurpai htsgon (shazalnc?!) vagy msutt, beszltk, kpzetk szerint, az un. urli snyelvet. Ma is azt valljk a nyelvszek, hogy a rekonstrult alapnyelv a valsgban ltezett, st az alapnyelvet beszl npek nyelvszvetsgeket (Sprachbund) hoztak ltre, s ezek a nyelvek csaldfa-modellben felrajzolhatk (August Schleier tallmnya a nyelvek csaldfja!). Hman Blint szavval lve: urli snp termszetesen nem volt, amint urli snyelv sem ltezett soha. Ma mr sok nyelvsz is idejtmltnak nevezi a keletrl nyugatra vndorl npek nyelvi migrcijt. De alapjukat vesztettk az un. shaza-meghatrozsok is. Azrt kell a kitallt shazt az Ural krnykre s Szibria tajgira s tundrs vidkeire tenni, mivel a rokon kis npek ma is ezen a terleten laknak, rvelnek vonalas s mrvad tudsaink.
A finn strtnszek azonban egyre hatrozottabban utastjk el a keletrl bevndorls dogmatikus hipotzist s skraszllnak amellett, hogy az eleik 8-9 ezer ve ugyanott laknak, azaz Skandinviban, mgpedig a lappokkal egytt! Ezzel hallos dfst kapott a finnugrizmus.
Amikor a szamojdok kivltak, gy szl a hivatalos elmlet, akkortl mr az un. finnugor alapnyelvet beszlk maradtak csak egytt. Ez Kr.sz. eltt tjkn lehetett. Ezutn ismt osztdott a np: s lett finn-permi s ugor g. Az ugor gbl 2500 krl vlt ki az elmagyarsg, de tovbbra is gyjtgetsbl, halszatbl, vadszatbl ldeglt, majd egyszercsak a korbbi sztyeppe flsivatagg vlt, amikor is a vogulok s az osztykok szakra a hideg s zord tajgra-tundrra kltztek rnszarvasaikkal s kutyasznjaikkal, az elmagyarsg azonban, valamilyen oknl fogva, helyben maradt, illetve dlebbre vndorolt s ttrt az llattenysztsre. Majd valamikor Kr.sz. eltt 500 krl a magyarsg a mai Baskiriba kltztt, onnan pedig lesodrdott a Fekete-tenger vidkre, innen tovbb, megveretve s elldzve, fejveszett meneklssel bezdultak a IX. szzadban a Krpt-medencbe. Annak pedig, hogy dlen nem olvadtunk bele a trk npek tengerbe, az az oka, egy msik jeles mrvad akadmikus (Rna-Tas Andrs) szerint, hogy vszhelyzetben eleink egyszeren visszaszaladtak a rejtekad erdkbe s ott vszeltk t a nehz idket. Majd a vsz elmltval jra elbjtak az erdrengetegekbl.
me, itt a nagy elmlet, prre vetkztetve. S aki ezen terit nem fogadja el, amint ezt a kzelmltban elhunyt egyik mrvad akadmikusunk (Engel Pl) nagy garral kijelentette: az kirekeszti magt a tudomnybl, mert a finnugor rokonsg-elmlet tagadsnl vget r a tudomny! (t.i. a finnugorszok tudomnya! a szerk.)
Nos, milyen j eredmnyek szlettek az elmlt vtizedekben s ezek az eredmnyek megerstik a finnugor-elmletet avagy ellenkezleg: megcfoljk?
Kezdjk a nyelvszettel. A tbb szzezres magyar szkincs-llomny elemzse sorn a Magyar nyelv etimolgiai sztrnak kszti arra az "exakt eredmnyre" jutottak, hogy az alapszkincsen kvl (4-600 sz) a magyar szavak javarsze idegen nyelvekbl tvett jvevnysz, kzel fele azonban ismeretlen eredet. Az teht fel sem vethet, hogy a magyar tad nyelv is lehetett, csakis s
mindig kizrlag tvev. tvettnk mindent az irni nyelvekbl, a trk nyelvekbl, a szlv nyelvekbl, a nmet s latin nyelvbl, etc.
Azon tnyt azonban, hogy ti. az un. magyar- finn tpus nyelvek, nyelvtanilag is s csekly szkszleti egyezs rvn is, kzel llanak a magyarhoz, nem lehet ktsgbe vonni. Mi ht a vals magyarzat? Nyilvnvalan az, hogy ezredvekkel, vagy az obi ugorok esetben cca. msflezer vvel ezeltt a nagy llekszm magyarsg szllsterletnek kzelben laktak ezek a kis, nyelvileg s gazdasgilag is fejletlen npcsoportok, akik a kereskedelmi s egyb kapcsolatok folytn tvettk a magyar nyelv szerkezett s bizonyos mennyisg alapszavt. Ez a trsg Kzp-zsiban s Nyugat-Bels-zsiban volt, ahonnan eleink a VII. szzad vgn nyugatabbra kltztek, mgpedig hrom irnyban. A np zme a kazr birodalom rsze, ltrehozja lett a Kaszpi-tenger s a Kaukzus vidkn, egy rszk a kaukzusi szavrd magyarok sei lettek, a harmadik csoport pedig a volgai bolgrokkal felhzdott a Volga-Kma vidkre, k Julianus bart baskiriai magyarjai.
Az obi-ugor vogul (manysi) s osztyk (hanti) nyelvben pldul megvan a magyar l (lu) sz s tbb ms ltartsra vonatkoz kifejezs, m lovat sohasem tenysztettek, nem htltk, magyarn: nem voltak lovas np. Vagyis: csak tvettk a szavakat s elssorban az isteneik trtneteiben szerepeltettk ket, mint "a dli tjak szrnyaslb szp llatait" vagy az isteneik ldozati llatait, ami azt is jelzi, hogy a magyarok uralmuk alatt tartottk ezeket a mongoloid s paleoszibirid npeket. A kengyel sz is megvan a vogulban, de brharisnyt jelent! A lovagl ostor alapszava pedig egyszer vesszt jelent. Nem arrl van teht sz, hogy az smagyarok, gymond, kiszakadtak az urli, majd a finnugor shaza primitv npei kzl s valamilyen csoda folytn, egyedl e csoportok kzl, dl fel sodrdva, a trkk vezetsvel, megtanultk az llattarts fortlyait, hanem arrl, hogy a magyar nyelv np a kultrjval s az erejvel hatott a peremterleteiken l kis npek nyelvre, mint kzleked nyelv (lingua franca). Az elmaradott peremterletek izollt nyelveit beszlk ugyanis mindig nyelvileg is s kulturlisan is tvettk a fejlettebb szomszdaik nyelvt s mveltsgnek bizonyos elemeit. A magyar s a finnsgi nyelvek keleti s permi csoportjnak rintkezsi terlete azonban nem a szibriai tajga s tundra volt, hanem Kzp-zsia trsgnek szaki, szakkeleti s szaknyugati vezetei.
Ugyanakkor ma mr az is vilgos, hogy a magyar nyelvhasonlts eddig kvetett tja tkletes zskutca, hiszen minden nem finnugor tpus nyelvvel val egybevets f bnnek s tudomnytalan, gld tettnek minsl. Holott igenis szksges s fontos a trk, a mongol, a sumer, stb. nyelvvel val egybevets, aminthogy tovbbra is vizsglni kell a finn, az szt, a lapp, a lv, etc. nyelvvel val rokonsg trtneti, rgszeti s nyelvszeti httert. Annl is inkbb, mert az elmlt vtizedekben a finn kutats alapjaiban dnttte ssze a finnugor rokonsg dogmjt, kimutatvn, hogy a finnek sei sehonnan sem vndoroltak mai hazjukba, hanem mindig (8-9000 ve!) ott lnek, ahol ma. Lehetsges, hogy az embertanilag a germnsghoz kzeli np nyelvcsere rvn jutott a nyelvhez valahol Kzp-Eurpban vagy annak szakkeleti trsgben. Mg azt sem helynval kategorikusan kizrni, hogy az skor idejben vgbemehetett egy nyugat-keleti irny npmozgs is, akr a Krptmedencbl kiindulan is.
Amint a szkta-szarmata npek nyelvi hovatartozst is szakadatlanul vizsglni kell, hiszen hiteles bizonytkunk mig sincs arra nzvst, hogy a szkta s a szarmata nyelv irni nyelv lett volna, aminthogy a finnsgi nyelvek kzl sincs egyiknek sem, nemhogy tbbezer ves, archaikus nyelvemlke, de flezer esztends is csak a finneknek.
Az elfogadott tudomnyos dogmk a tudomny fejldsnek legnagyobb kerkkti. Ugyanis vitathatatlanul olvashat (teht kt vagy tbb nyelv, mint pldul a vilghr rosette-i k vagy az Orchon vidki trk rovsfeliratok!) szkta, szarmata, hun s avar nyelvemlknk nincs! Tettek s tesznek ugyan ksrleteket, mint pldul a magyar nyelvben fellelhet avar szavak sszegyjtse (tr, terem, etc), m ezek mg nagyon a kezdeti stdiumban vannak. Ugyanakkor fellendltek az antropolgiai kutatsok, amelyek kimutattk, hogy a magyarsg embertani alkata mg ma is 46%-ban turanid s csak 4,6%-ban kelet-balti (Henkey Gyula adatai), st a trtneti antrpolgiai adatok szerint a IX-XI. szzadi magyar csontvzak legkzelebbi rokonleletei a Kaszpi-tenger mellki szarmata srokban lelhetk fel (Tth Tibor).
Ma mr egyrtelmen bizonytott, hogy a finnugristk ltal az eddig f rvekknt felsorakoztatott adatok s forrsidzetek nem alkalmasak a magyar nyelv- s nprokonsg un. finnugor szrmaztatsra.
Kiderlt, hogy a XV. szzadi adatok nem a vogulokra s az osztykokra vonatkoznak, kiderlt, hogy az un. ugor shaznak vlt Jugrihoz az Ungarinak s a magyarsgnak semmi kze sem volt, Jugria nem Szibria tartomnya volt, kiderlt, hogy Sigismundus Herberstein XVI. szzadi kirlyi kvet megjegyzseinek semmi alapja sincs, kiderlt, hogy Philip Johann Strahlenberg 1730-ban kiadott mve nem tartalmaz perdnt adatokat, csak megersti a finnsgi nyelvek, kivlt az obi ugor nyelvek s a magyar nyelv kztti felsznes nyelvi rokonsg tnyt. Kiderlt, hogy nagyon is igaza volt azoknak a nyelvtudsoknak, akik a magyar nyelvet egy eredeti snyelvnek tekintettk, gy mindenek eltt Sir John Bowringnak, aki a kvetkezket llaptotta meg: "A magyar nyelv tvoli s magnyos. Pontos megrtshez ms nyelvek tanulmnyozsa rendkvl csekly haszonnal jr. Lnyegben sajt ntformjbl kerlt ki, kialakulsa s felptse bzvst oly korszakra tehet, amikor a mai eurpai nyelvek tbbsge vagy nem is ltezett, vagy nem hatott a magyarlakta trsgre."
Beigazoldott, hogy a magyar nemzeti trtnetrs jelesei kezdettl elutastottk a finnugor szrmazs-elmletet: Beregszszi Nagy Pl, Krsi Csorna Sndor, Jszay Pl, Fessler Ignc, Wenczel Gusztv, Szab Kroly, Toldy Ferenc, Bartal Gyrgy, Ribry Ferenc, Vmbry rmin, Czuczor Gergely, Mtys Flrin, Szildy ron, etc.
A hivatalos s a bcsi udvar ltal elismert s tmogatott trtneti irnyzat az 1848/49-es forradalom s szabadsgharc utn mgis dnt flnybe kerlt, elssorban Hunfalvy Pl, Budenz Jzsef, Ppay Jzsef, Munkcsi Bernt rvn. A kiegyezs korban a krds msodrendv vlt, a trianoni Magyarorszg pedig elfogadta a finnugor szrmazs-elmletet, aminthogy teljesen vitathatatlann s tmadhatatlann tettk ezt az elmletet a marxista trtnettudsok 1945 utn, akik s utdaik ma mr odig jutottak el, hogy kijelenthetik: aki a finnugor rokonsg s szrmazselmletet nem fogadja el vagy kritikval illeti, egyszer s mindenkorra kizrja magt a trtnettudomnybl.
A finnugor-elmlet egyeduralma azonban a XX. szzad elmlsval vgetrt. j korszak kezddtt, j kutatsi mdszerekkel s j kutatsi szemllettel.
A finnugor szrmazs-elmlet sszeomlst elidz a legnagyobb erej bomba a legjabb DNS-vizsglatok egyre bvl sorozatai, amelyek termszettudomnyos mdszerekkel mutattk ki, hogy a magyaroknak semmi kzk sincs sem a finnekhez, sem a permi, sem az obi-ugorokhoz. Maradtak persze nyitott krdsek, mint pldul a finn s a magyar nyelv rokonsgnak okai s kialakulsnak helye s ideje, avagy a trk-magyar nyelvi kapcsolatok kora s mlysge, de ezekre a krdsekre is meg fogjuk tallni a helyes s hiteles vlaszokat.
Trdnnk kell a mltunkkal, mert az a sajtunk, az a mi si rksgnk. Hallgassunk Bl Mtys intelmre: "Az a mi npnk legfbb baja, hogy a sajt dolgaival rt hanyagsgig nem trdik s semmibe veszi a sajtjt, csak az idegent magasztalja."
A magyar nyelvre pedig jobban kell vigyznunk, mint a szemnk fnyre, mivel - ahogyan a nmet Eugen Kremserbl lett magyar r, Rkosi Jen mondotta volt - "a magyar nyelvnek rendkvli ereje van. A magyarsg fennmaradsnak egyetlen biztostka s jvjnek zloga a nyelv. Ez a nyelv csodatv hats, titokzatos er van benne s mg fizikailag is talaktja annak az agyvelejt, aki elsajttja." Egy negyed vezred ta mozdultak meg hatalmas erk a magyar nyelv s ezen keresztl a magyar np kzvetett kiirtsra, mindenek eltt mltjtl val megfosztsa rvn, amelyet kivlan jelez az, hogy a magyar nyelv hasznlatt mr a XV. szzadban meg akartk tiltani, majd II. Jzsef, a kalapos kirly rendeletben tiltotta meg a magyar trtnelem tantst az iskolkban! S hogy egy np kiirtsa lehetsges, ezt ppen egy finnsgi nyelv np, a lv igazolja, akikbl ma mr csak hsz f l a vilgon!..."
Az elmlt msfl vszzad alatt a finnugorizmus is nmi fejldsen ment t. Ma mr nem nevezik rokonnak finnugor nyelvszeink a finneket, csak NYELVROKONnak. Ami valban vitathatatlan tny, csak a nyelvrokonsgi fokon lehet vitatkozni, meg az tvtel irnyn. A finnugorszok sem egysgesek mr:
VERES PTER: Az urli s magyar shaza meghatrozsa a legjabb adatok fnyben
"....Az smagyarok minden valsznsg szerint a Kr. e. 12-10. szzad kztt kerltek az erd znjbl a sztyeppvezetbe. Ezt az kolgiai okok ltal kivltott vndorlst tkrzi az andronovi jelleg cserkaszkuli rgszeti kultra bekeldse a sztyepp znjba. seink a Kr. e. 2-1. vezred fordulja utn vltak klasszikus lovasnomdokk, amikor a 12-7. vszzad kztt az eurzsiai sztyeppi nagyllattarts mint gazdasgi-kulturlis tpus kialakult...."
Egy link a finnugorszathoz: modern finnugorszat
Hajdu Pter mr a hatvanas vekben az Url keleti oldalra helyezte az urli shazt is!
Vagy lsd pldul Veres Pter Akadmiai szkfoglaljt:
"A magyarok sei sohasem ltek az Url hegysg eurpai oldaln, a Volga–Kma folyk erds vidkn, amely nzet a hazai szakirodalomban Kppen hibs koncepcija hatsra 1916 ta szleskren elterjedt."
Fodor Istvn is az Url hegysg kt oldalra teszi az urli shazt s sem kveti a rgi elmletet.
|