Mongolok titkos trtnete . 1
2010.01.17. 21:42
Mongolok titkos trtnete 1
HETEDIK KNYV
Osztozkods a kereit npen. Az ldklsbl Ong kn megmenekl, de Kori-szbecsi, a najman elrs nem ismeri meg s megli. Grbesz, a najman fejedelem anyja levgatja Ong kn fejt, s elhozatja, hogy halotti ldozatot mutassanak be eltte. Fia, Tajang kn, a najman fejedelem meg akarja tmadni a mongolokat. Szvetsgre szndkozik ellenk lpni az nggt fejedelemmel, az azonban elhrtja a szvetsget, s zenetet kld Dzsingisz knnak. Dzsingisz kn hadirendbe szedi seregt, megszervezi az els ezredeket meg a testrsget, s megindul a najmanok ellen. A mongol sereg 1204 nyarn felvonul a Szaari pusztban, szthzdik az egsz pusztn, s minden ember t tbortzet gyjt jszakra. A najman elrsket sikerl megtveszteni, hradsuk nyomn Tajang kn meg akar htrlni, de mgis elsznja magt, hogy szembeszll a mongolokkal. Feldertit azonban a mongolok visszakergetik. Dzsamuka a najmanok oldaln ll, elbb usztja ket, majd Dzsingisz kn vitzeinek tlz magasztalsval ktsgbeessbe kergeti Tajang knt, aki seregeivel egyre feljebb vonul a hegyre. A nagy csata a najmanok pusztulsval vgzdik. Dzsamuka szvetsgesei Dzsingisz knhoz prtolnak. Gyzelem a merkitek felett.
(186) Imigyen leverte, kirabolta s szanaszt-osztotta a kereit npet. A Szuldusz-nembeli Takaj-baaturnak szolglatairt szz dzsirgint adott.
Azutn Dzsingisz kn gy intzkedett. Ong kn ccsnek, Dzsaka-gambunak kt lnya volt; az idsebbet, Ibaka-bekit megtartotta Dzsingisz kn magnak, a fiatalabbat, Szorkaktani-bekit Tolujnak adta. Ezrt megkegyelmezett Dzsaka-gambunak, s nem hagyta, hogy kiraboljk, hanem alattvalival, rks szolgival egyttmaradhatott, csorbtatlanul, hogy legyen az egyik kocsird.
(187) Aztn Dzsingisz kn mg gy rendelkezett. Badajnak s Kisliknek adom szolglataikrt Ong kn aranyos jurtjt, gy ahogy az abban lakott, aranyos kupit, serlegeit meg ednyeit, az azokat gondoz emberekkel egytt. Az ongkodzsit-kereitek legyenek a testreik. Legyen joguk tegezt viselni, inni az ldoms-serlegbl, s hadd lvezzk a darkan-jogokat ivadkaik ivadkainak vgezetig. Sr ellensgre ha kell trnik' s ha zskmnyt ejtenek, amit zskmnyoltak, legyen az vk. Vadon vadjaira ha vadsznak, amit elejtenek, legyen az vk. Aztn Dzsingisz kn mg gy rendelkezett. Hla azoknak a szolglatoknak, amelyeket letemben nekem Badaj meg Kislik tett, s mert az rk g prtfogsba fogadott, levertem a kereit npet, s magas trnra jutottam. Ksbb, akik az ivadkok ivadkainak vgezetig trnomra lnek, mind, mind gondoljanak azokra, akik nekem ilyen szolglatokat tettek.
A kereit npet leigztk, maguk kzt sztosztottk gy, hogy mindenkinek jutott bellk bven. A tmen-tbegeneken is megosztoztak, mindenki annyit vett bellk magnak, amennyi csak kellett. Mg egy napig sem tartott, s az olon-dongkajit npet teljesen sztszedtk. Csak a vres hadiruhkat zskmnyol dzsirgin vitzeket nem tudtk gy sztosztani maguk kztt, hogy mindenkinek jutott volna bellk. Dzsingisz kn miutn a kereit npet gy teljesen megsemmistette, a telet Abdzsia-kdegerben telelte t.
(188) Ong kn s Szenggm, csupasz letket mentve, kijutottak a gyrbl. Szomjsgtl gytrve Ong kn oda akart menni Didik-szakal Nekn nev vizhez, ekkor azonban a najman elrsbe, Kori-szbecsibe botlott. Kori-szbecsi elfogta Ong knt, s br az mondta, hogy Ong kn, de a najman nem ismerte, ht nem hitt neki, s nyomban meglte. Szenggm nem jtt Didik-szakal Nekn nev vizhez, hanem attl jl eltvolodott, s a Cslbe jutott. Mikor vizet keresett, vadlovakra bukkant, amelyeket legyek gytrtek. Szenggm leszllt a lovrl, s lesbe llt. Szenggm lovt Kkcsre, a lovszra bzta, fogja meg. Kkcs, a lovsz a paript ktfken elvezette, majd visszafel kezdett nyargalni. A felesge gy szlt: Amikor
Sznaranyba ltztetett,
Szd zes tkekkel tmte,
Kkcsm volt a neved! Knodat, Szenggmt, hogy tudod gy elrulni s cserbenhagyni! Felesge megllt, s ottmaradt. Kkcs erre gy szlt: Biztosan azt gondolod, hogy megszerzed magadnak Szenggmt, mint frfit. E szavakra gy vlaszolt a felesge: Ezzel azt mondtad nekem: Asszonyember - kutyapofj. Add ide legalbb aranyserlegt, hadd merjen magnak vizet, hogy igyk. Erre Kkcs, a lovsz ezt mondta: Fogd az aranyserlegt. Htradobta, s elgetett. gy ht eljtt Kkcs, a lovsz. Amikor megrkezett Dzsingisz knhoz, gy szlt: Megjttem, s Szenggmt gy meg gy a pusztasgban hagytam. Ezutn mindent, amit egymssal beszltek, tvrl hegyre elmondott. Erre Dzsingisz kn gy rendelkezett. A felesget megjutalmazom, de Kkcs trvnyes knjt elrulva jtt ide, az ilyen emberben ugyan ki bzhat meg most, amikor csatlakozni akar hozzm. Szlt, s kivgeztette, holttestt meg kidobatta a szemtre.
(189) A najman Tajang kn anyja, Grbesz gy szlt: Ong kn rgi idk nagy knja volt. Hozztok ide a fejt! Ha csakugyan az, ldozni fogunk neki. Erre Kori-szbecsihez kvetet kldtt, az levgta a fejet, s elkldte neki. Tajang megismerte, letette egy fehr nemeztakarra. Menyeivel elvgeztette a menyek halotti szertartst, ldomst rendelt, s megszlaltatta a kobzokat. Ekkor csszt vett kezbe, s ldozott. Amint gy bemutattk az ldozatot, a fej elvigyorodott. Vigyorgott! - kiltott Tajang kn, s szttiporta a fejet. Erre Kksze-szabrak gy szlt: Egy halott fejedelemnek levgttok a fejt, idehozttok, utna meg darabokra zzttok. Micsoda eljrs ez! Kutyink ugatsa vsztjslra fordult. Inancsa-bilge kn ezt mondta:
Asszonyom ifj mg,
mde j magam
Agg vagyok immr.
Varzslattal rtem el, hogy
Vgre ez a Tajang
Valahogy megszletett.
Hej, te sikeretlen,
Hitvny fiam, fiacskm,
csrolt szegny npemet
, jaj, vajon tudod- majd
vni s kormnyozni?
Baljs ugatssal ugatnak most a kutyk. Fejedelemasszonyunknak, Grbesznek kemny a trvnye; knom, gyarl Tajang, te meg gyenge vagy. Solymszaton, vadszaton kvl nincs msra gondod, nincs is ms ernyed. Ezt beszlik rlad.
Erre Tajang kn gy vlaszolt: Azt mondjk, valahol ott keleten l egy maroknyi mongol. Ezek az emberek Ong knt, rgi nagy sk sarjt puzdrikkal megrettentettk, megugrasztottk, s hallt okoztk. Csak nem akarnak ezek most knok lenni? Az gen m legyen kt fnyes gitest, a nap meg a hold, s csakugyan van is nap meg hold, de a fldn kt kn hogyan lehetne? Gyernk, s azt a nhny mongolt hozzuk csak ide. Erre anyja, Grbesz gy vlaszolt: Ugyan mit kezdennk velk? A mongoloknak rossz a szaguk, mocskos a ruhjuk. Innen mesze tvol lnek. Csak maradjanak ott! De taln ide lehetne hozatni nemes menyeiket, lnyaikat, megmosatjuk a kezket, s taln rjuk bzhatjuk teheneink, juhaink fejst. Erre Tajang kn gy szlt: Ha meg gy van, akkor mi baj van ezekkel? Menjnk ht a mongolokhoz, s szedjk el tegzeiket!
(190) E szavakra Kksze-szabrak gy vlaszolt: De fennhjzan beszltek ti! gyarl kn, vajon helyes a viselkedsed? Bjjatok el! Tajang Kksze-szabrak figyelmeztetse ellenre elkldte Torbi-tas nev kvett az nggt Alakus-digit-kurihoz, ezzel az zenettel: Azt mondjk, valahol keleten l egy maroknyi mongol. Lgy a jobbszrny, n innen harapfogba szortom ket; elszedjk a maroknyi mongol tegzeit. E szavakra gy vlaszolt Alakus-digit-kuri: Nem tehetem, hogy jobbszrnyad legyek. Miutn ezt megzente, Alakus-digit-kuri Jukunan nev kvete tjn ezt az zenetet kldte Dzsingisz knhoz: A najman Tajang kn megindult, hogy elvegye a tegzedet. Azt zente nekem, legyek a jobbszrnya, de n nem vllaltam. Azrt kldm ezt a figyelmeztetst, ha megjn, nehogy elrabolja tegzedet. Ezt zente. Dzsingisz kn ekkor ppen a Temeen pusztn vadszott, s mr bekertette Tlkin-csett, amikor megrkezett Alakus-digit-kuri kvete, Jukunan az zenettel. A hrre mg a vadszat alatt elkezdtk megbeszlni, mitvk legyenek. Ekkor tbben ezt mondtk: Paripink sovnyak, mit csinljunk ht most? Amint gy tanakodtak, megszlalt Otcsigin-nojan: Micsoda kifogs az, hogy a paripk sovnyak? Az n paripim kvrek! Mikor ilyen hrt hallunk, hogy maradhatnnk veszteg! Belgtej-jojan megszlalt: Ha, mg l az ember, elveszi tegzt az ellensg, mi haszna van abbl, hogy letben marad? Nem az a j a frfinak, ki megszletett, ha egyszer meghal, tegzvel, nyilval egytt nyugodjk teteme? A najman np fennhjzan beszl, mert orszga nagy, npe sok. Fogjuk henceg szavukon, gyernk ellenk! Ht nehz-e elvenni tegzket? Ha odamegynk, tmrdek mnesk nem ll-e meg hirtelen, s nem marad-e htra? Palota-jurtjuk resen nem marad-e htra? Tmrdek npk, hogy lett mentse, nem hg-e a dombokra? s mi trjk, hogy ily fennhjzan beszljenek? Hogy maradhatnnk veszteg? Kapjunk lra, ez a legokosabb!
(191) Dzsingisz kn helyeselte Belgtej-nojan szavait, abbahagyta a vadszatot, s felkerekedett Abdzsika-ktegertl, s a Kalka foly mellett Or-nuu kzelben fekv Keltegej-kadnl tborozott le. Embereit megszmlltatta, s ezresvel ezredekbe osztotta, majd kinevezte az ezredeseket, a szzadosokat meg a tizedeseket. Kinevezte a cserbiket is. Ezt a hat cserbit nevezte ki: Dodaj-cserbi, Dokulku-cserbi, gele-cserbi, Tolun-cserbi, Bucsaran-cserbi, Szjket-cserbi. Miutn vgzett azzal, hogy az ezreket ezredekbe, a szzakat szzadokba, a tizeket tizedekbe ossza, kivlasztott magnak nyolcvan jszakai s hetven nappali testrt. A testrket gy vlasztotta ki, hogy kzjk lltotta az ezredek s szzadok parancsnokainak fiait s ccseit, valamint a kzrend emberek fiait s ccseit, azokat, akik gyesek s szp termetek voltak. Azutn gy rendelkezett: Megbzom Arkaj-kaszart, vlasszon magnak vitzeket, legyen az ezredesk. Hbor idejn lljanak hadirendbe, s elttem harcoljanak. Bke idejn legyenek nappali testreim. s mg ezt mondta: A hetven nappali rnek gle-cserbi legyen a parancsnoka, de az Kudusz-kalcsannal egyetrtsben jrjon el.
(192) Aztn Dzsingisz kn gy rendelkezett. A tegzesek, a nappali testrk, a szakcsok, az ajtnllk, a lovszok, amint nappali szolglatukat elvgeztk, napnyugta eltt adjk t helyket az jszakai rknek, menjenek ki paripjukhoz jszakai pihenre. Az jszakai rk ket felvltva lljanak szolglatba, s jszaka a jurta krl foglaljk el helyket, s lljanak az ajthoz. A tegzesek meg a nappali rk, msnap, amikor levesnket esszk, jelentkezzenek az jszakai rknl, s a tegzesek, a nappali rk, a szakcsok, az ajtnllk, ki-ki sorjban, lpjen szolglatba, s foglalja el a helyt. Hrom jjel, hrom nap tart szolglati idejket befejezve hrom jszakt tltsenek egytt pihenssel, majd vltsk fel ket, legyenek megint jszakai rk, s foglaljk el helyket jszakra a jurta krl. gy szlt a rendelkezs. Miutn ily mdon megalaktotta az ezredeket, kinevezte a cserbiket, szolglatba lltotta testreit, a nyolcvan jszakai rt meg a hetven nappali rt, kivlasztotta Arkaj-kaszarnak a vitzeket, a Kalka foly melletti Or-nuu kzelben lev Keltegej-kadtl megindult lovasaival a najman np ellen.
(193) A patkny-v (1204) nyarnak els havban, tizenhatodikn, a telihold napjn megszentelte a zszlkat s elindult. A Kerlen foly mentn felfel haladt, s elrekldte Dzsebt meg Kubilajt. Amikor a Szaari pusztra rtek, a najmanok felderti ott voltak mr a Kangkar-kan cscsn. Feldertinkkel egymst ide-oda ztk. Feldertinktl a najman feldertk elragadtak egy fehr lovat egy cskanyereggel. Amikor a najman feldertk elfogtk a lovat, egyms kzt arra jutottak, hogy a mongolok paripi sovnyak. A mieink, mikor megrkeztek a Szaari pusztra, meglltak, s megbeszltk, mitvk legyenek. Ekkor Dodaj-cserbi ezt a javaslatot tette Dzsingisz knnak: Mi biz kevesen vagyunk, de meg azonkvl hogy kevesen vagyunk, elcsigzdva is jttnk meg. Itt, ahol most meglltunk, tborozzunk le gy, hogy az egsz Szaari pusztt ellepjk, amg paripink jllaknak. Minden ember, aki csak l, gyjtson t klnbz helyen tbortzet, hogy a tbortzekkel megrettentsk az ellensget. Azt mondjk, a najmanok sokan vannak. De azt is mondjk, hogy a knjuk gyva fick, aki jurtjbl mg nem tette ki a lbt. Amg a tbortzekkel ket az egyik ktsgbl a msikba sodorjuk, paripink meghznak. Paripinkat meghzlalva a najman feldertket megtmadjuk, megverjk, s arra knyszertjk, hogy trjenek vissza a derkhadhoz. Ekkor az ltalnos kavarodsban megkezdennk a harcot. Helyes volna ez? A javaslatot helyesnek tallta Dzsingisz kn, s elrendelte: hirdessk ki a parancsot a katonknak, s azonnal gyjtsanak tbortzeket. Ily mdon letboroztak, a Szaari pusztt teljesen elleptk, s aki csak lt, t klnbz helyen tbortzet gyjtott. jszaka a najman feldertk, mikor a Kangkar-kan cscsrl meglttk a rengeteg tbortzet az jszakban, ezt mondtk: Ht nem azt beszltk, hogy csak kevesen vannak a mongolok? Tbb a tbortzk, mint csillag az gen! Tajang knnak megkldttk mr az cska nyerges fehr lovat, de most megzentk: A mongol csapatok letboroztak gy, hogy a Szaari pusztt egszen elleptk. Mintha minden nap tbben lennnek! Tbb a tbortzk, mint csillag az gen.
(194) Tajang kn a Kangkaj hegysg mellett, a Kacsir-uszun viznl tartzkodott, amikor a feldertk hradst megkapta. Amint eljutott hozz a hr, ezt az zenetet kldte finak, Gcslk knnak: Azt mondjk, a mongolok paripi sovnyak, de tbb a tbortzk, mint csillag az gen. Sokan vannak a mongolok. Ha most egyszer lre megynk velk, nyilvn nehz lesz majd elszakadni tlk. Ha mr szembekerltnk velk, mersz szemk sem rebben ezeknek,
Feldhdt arcuk ha tdfjk is,
Fekete vrk ha kiomlik is -
Vakmer, szilaj mongolokkal
Vajon szabad-e szembeszllnunk?
Azt mondjk, sovnyak a mongolok paripi. Npnket az Altajon t visszavonjuk, csapatainkat rendbeszedjk. ket magunk utn csalogatjuk, mg csak nem rnk az Altaj dli oldalhoz, kzben kutyk mdjra vissza-visszafordulunk, s beljk marunk. Ami paripink kvrek, hasukat leapasztjuk, a mongolok paripit tnkrecsigzzuk, a vgn szembefordtjuk velk seregnket. Ezt zente.
E szavakra Gcslk kn gy vlaszolt: Mr megint ez a vnasszony Tajang! Inba szllt a btorsga, ezrt beszl gy! Honnan volnnak sokan a mongolok? Hiszen a mongolok tbbsge Dzsamukval egytt itt van nlunk. Ez a vnasszony Tajang,
Hov egy terhes n elvnszorog,
Ha vizelnie kell - addig sem r el.
Kerknyire megntt tulok hov eljut
Kint a legeln - addig se merszkedik.
Biztosan inba szllt a btorsga, azrt zenget nekem ilyeneket! Apjnak a kvetekkel ezt a vrig srt, porig alz zenetet kldte. Mikor kzltk Tajang knnal, hogy vnasszonyhoz hasonltva gyalztk, ezt felelte: Az ers s bszke Gcslk kn az letre-hallra szl kzdelem napjn bszkesgt csak szegre ne akassza! Ha egyszer birokra keltnk mr, bizony nehz lesz egymstl elszakadnunk.
E szavakra Kori-szbecsi, magasrang nemesr, aki Tajang kn alatt szolglt, gy vlaszolt: Atyd, Inancsa-bilge kn egyenrang ellensgnek frfi htt, paripa fart soha nem mutatta. Kora reggel van csak, mirt hagyott cserben a btorsgod? Ha tudtuk volna, hogy ennyire gyva vagy, elhoztuk volna anydat, Grbeszt: asszony ltre helyesebb lett volna rbzni a sereg vezetst. Jaj neked, hogy Kksze-szabrakon elhatalmasodott az regsg. Seregeinkben meglazult a fegyelem. A mongoloknak eljtt a vgzettl kijellt rjuk. Vge mindennek! Gyatra Tajang, tehetetlen mihaszna vagy! Szlt, megrzta puzdrjt, s elvgtatott.
(195) Tajang kn erre haragra gerjedt, s gy szlt: Haland let, szenvedsre tlt test, mindenkinl egy s ugyanaz. Ha gy van, harcoljunk ht! Elindult Kacsir-uszun viztl, vgighaladt a Tamir foly mentn lefel, tkelt az Orhon folyn. Amikor a Naku-kun keleti szeglye mellett elhaladt, s a Csakir-mauthoz rt, meglttk Dzsingisz kn felderti, s nyomban jelentettk: Jnnek a najmanok! Amikor Dzsingisz knnal kzltk a hrt, az gy szlt: Soknl a tbb, kevsnl a kevesebb kros. Majd tmadsba lendlt, s elzte feldertiket. Hadirendbe szedte a sereget, s megllapodtak, hogy karakana-boztalakulatban vonulnak fel, tllsban llnak fel, s frtaktikval harcolnak. Ezekutn Dzsingisz kn maga llt az elretolt csapatok lre, Kaszarra bzta a derkhad vezetst, Otcsigin-nojanra hagyta a vezetklovak gondjt. A najmanok visszahzdtak Csakir-mauttl, s Naku-kuntl dlre, a hegy szeglynl foglaltk el llsaikat. Ekkor feldertink a najman feldertket ldzbe vettk, s egszen addig kergettk ket, mg azok a Naku-kun dli oldaln a derkhadhoz vissza nem trtek. Tajang kn csak nzte, amint egsz hazig ldztk ket. Dzsamuka, aki szintn hadra kelt, s egytt jtt a najmanokkal, ppen ott volt mellette. Tajang kn erre megkrdezte Dzsamukt: Miflk azok ott, akik olyanok minta farkasok, melyek a birkkat a karmig hajszoljk? Miflk ezek az emberek, akik e hajszban erre kzelednek? Dzsamuka gy vlaszolt: Temdzsin andm ngy ebet emberhssal etet, lncra verve szokta tartani ket. k azok, akik feldertinket ldzve kzelednek felnk. A ngy eb az;
Vastag rz a homlokuk,
Vs a pofjuk,
Vkony r a nyelvk,
Vasbl van a szvk.
les kard az ostoruk,
telk dr, paripjuk szl.
Ezek ldkls napjn
Emberhssal lnek.
Elindulnak megtkzni:
Emberhst visznek
Ezek az tra.
Lncukrl szabadulva most rlnek, mert nincs gt tjukban, tajtkozva tartanak erre. Hogy ki ez a ngy eb? Dzsebe meg Kubilaj, Dzselme meg Szbeetej. Erre Tajang kn gy szlt: Jobb, ha ezektl a gonoszoktl kiss tvolabb hzdunk. Szlt, htrbb hzdott, s a hegyen vonult llsba. Mikor Tajang kn megltta, hogy mgttk vidman fickndozva, bekert mozdulatokkal kzelednek megint msok, megkrdezte Dzsamukt: Kik azok ott, akik - mint ahogy a reggel szabadjra eresztett csikk, miutn megszoptk anyjukat - csikk mdjra krbenyargaljk anyjukat? Mirt kzelednek gy felnk bekert mozdulatokkal? Dzsamuka gy vlaszolt: Ezek
Vgtatva rohannak lndzss frfiakra,
Vadul verik ket,
Vres ruhjukat elragadozzk.
Kardos frfiakat ldzbe vesznek,
Kegyetlenl leldsik ket,
lelmket, vagyonukat
Elszedik tlk.
Uruut s mangkut a nevk. Ht nem rlnek ezek most, hogy vgan ugrlva erre tarthatnak? Ekkor Tajang kn gy szlt: Ha mr gy van, jobb, ha ezektl a gonoszoktl kiss tvolabb hzdunk, szlt, s mg htrbb, a hegyre kapaszkodott, ott ttte fel llsait. Tajang kn ezutn megkrdezte Dzsamukt: Ki az ott, az len, zskmnyra hes
Sasknt vijjogva
Serege ln ki kzeleg?
Dzsamuka gy vlaszolt: Az, aki ott jn, Temdzsin, az n andm.
Testn sehol sincs
Rs, annyi sem, hogy
Rz rral tdfhetnd,
Vagy annyi hely, hogy tszrhatnd
Vasbl val varrtvel.
Temdzsin, az andm gy kzeleg erre, tajtkozva, mint zskmnyra hez sas. Nem ltjtok? Najman bajtrsak, azt mondttok, hogy ha megpillantjtok a mongolokat, nem hagyjtok meg nekik mg a gida lbn a brt sem! Ht most nzzetek oda! E szavakra Tajang kn gy szlt: Ez bizony rettenetes, gyernk feljebb a hegyre, ott foglaljunk llst. Szlt, s feljebb kapaszkodott a hegyre, s ott foglalt llst. Tajang kn megint megkrdezte Dzsamuktl: Ki az, aki ott mgttk a sr tmegben erre kzeledik? Dzsamuka vlaszolt: Heln anya egyik fit emberhson nevelte,
Hrom l a termete,
Hrom ves jszg kevs flfogra.
Hromrt pncl a testi ruhja,
Hrom bikt bkdve kzeledik.
Mrgben a puzdrsokat mind lenyeli,
Mg csak meg se kottyan neki.
Egy embert ha lenyel szrstl, brstl,
Ettl mg csak hesebb lesz.
Haragra gerjedve
Ha angkua-nyilt kilvi:
Hegy tls feln llkat
Hsz embert, nem tizet, nyila felnyrsal.
Ellensg ha szemben ll vle:
Ellvi rjuk kejbr-nyilt,
Puszta tls vgn lljanak br,
Pattan az j s felfzi ket.
Kemnyen ha jt felajzza,
Kilencszz lnyire kldi nyilt;
ha jt megfeszti,
tszz lnyire szll el a vessz.
Senki emberfia
Sem foghat hozz:
Srknykgy anytl
Sarjadott bizony .
Dzsocsi-kaszar a neve. Itt van, ez . Erre Tajang kn gy szlt: Ha mr gy van, igyekezznk magasabbra a hegyen, kapaszkodjunk feljebb. Szlt, s feljebb kapaszkodtak a hegyen, ott foglaltak llst. Tajang kn megint megkrdezte Dzsamuktl: Ki az, aki mgttk erre tart? Dzsamuka gy vlaszol: Az ott Heln anya legkisebb fia, neve Otcsigin, a rest. Korn fekszik, ksn kel.
Hboroghat az g, nem ksik,
Hborbl el nem maradhat.
Tajang kn erre gy szlt: Ha gy van, gyernk a hegy ormra.
(196) Dzsamuka Tajang knnak e szavakat elmondta, majd a najmanoktl elvlt, s klnment. Dzsingisz knnak jelentst kldtt, ebben ezt zente: Mondd meg az andnak, Tajang kn szavaimra fejt vesztette, s rmlten meneklt felfel a magaslatra. Megltem a szmmal, ijedtben felkapaszkodott a hegyre. Anda, lgy rsen. Felmentek a hegyre, gy ltszik, nincs btorsguk szembeszllni vled. Ami engem illet, otthagytam a najmanokat. Ezt zente. A nap leldozott, s besttedett. Dzsingisz kn a Naku-kun hegyt krlvette, hadirendbe llott, s gy tlttte az jszakt. jszaka a najmanok fel akartak kerekedni, hogy elmenekljenek, egyms hegyn-htn szorongtak, de a Nakurl leestek, s egytt, sszezzott tagokkal a mlybe zuhantak. Egymshoz szorulva, sorjban gy haltak meg, s ott fekdtek mind, mint kidnttt fatrzsek. Msnap reggel Dzsingisz kn Tajang knt tnkreverte, s elfogta. Gcslk kn, aki kln tartzkodott, nhnyadmagval kitrt a gyrbl, s elvonult. Emikor utolrtk, a Tamirnl elsncolta magt. Kerektborban azonban nem tudta magt tartani, felkerekedett ht, s tovbb meneklt.
Dzsingisz kn a najmanok npt az Altaj hegysg dli oldaln ht leverte, s a maghoz csatolta. A dzsadaranok, a kataginok, a szaldzsiutok, a drbenek, a tajcsiutok, az onggiratok s msok, akik Dzsamukval voltak, ekkor szintn megadtk magukat. Tajang anyjt, Grbeszt Dzsingisz kn maghoz hozatta, s gy szlt hozz: Azt mondtad, bdsek a mongolok, no nem? Ht akkor minek jttl ide? Szlt Dzsingisz kn, s birtokba vette.
(197) Ugyanebben a patkny-vben, sszel a Karadal-hudzsaurnl Dzsingisz kn megtkztt a merkit Toktoa-bekivel, visszaszortotta a Szaari pusztra, elrabolta tle egsz npt, orszgt. Toktoa fiaival, Kuduval s Csilaunnal nhny ember ksretben csupasz lett mentve elmeneklt. Amikor a merkit npet gy leigzta, a huasz-merkit Dajir-uszun maghoz vette lenyt, Kulan-katunt, hogy Dzsingisz knnak felajnlja. Amint elindult, tkzben katonk feltartztattk. Ekkor sszetallkozott a Baarin-nembeli Naja-nojannal. Dajir-uszun ezt mondta neki: Lnyommal Dzsingisz knhoz megyek, hogy felajnljam t neki. Erre Naja-nojan gy szlt: Lnyodat vigyk ketten. Szlt, s feltartztatta t. Amikor feltartztatta, ezt mondta: Dajir-uszun, ha egyedl mgy, tkzben a katonk - ebben a zavaros idben - tged biztosan nem hagynak letben, de a lnyod is bajba kerlhet. Hrom nap s hrom jjel nem engedte ket tovbb. Ezutn Naja-nojan maghoz vette Kulan-kadunt is, Dajir-uszunt is, s elvitte mindkettjket Dzsingisz knhoz. Ekkor Dzsingisz kn gy szlt: Naja, hogy merted feltartztatni ket? Nagy haragra gerjedt, s gy szlt: Majd szigoran, pontosan kihallgatjuk t, s tletet mondunk felette. Amikor ki akartk hallgatni, Kulan-kadun megszlalt. Najaa azt mondta: Dzsingisz kn elkel nemese vagyok, vigyk egytt a lnyodat a knhoz, mert tkzben a katonk kellemetlenkedhetnek. Erre visszatartott. Ha trtnetesen nem Najaval tallkoztunk volna ssze, hanem ms katonval, nem kerltnk-e volna nagy bajba? Alighanem szerencsnk volt, hogy sszetallkoztunk Najaval. Most, amg kihallgatjk Najat, a kn kegyeskedjk engem, minden tagomat, melyet az g rendelsbl szletsemkor szleimtl nyertem, megvizsglni. Amikor Najat kihallgattk, ezt mondta: A knon kvl nincs msra tekintetem. Idegen npnek szparc lnyra, asszonyra, jfar paripra ha bukkanok, az mind a kn. Most is erre gondolok. Ha gondolatom ms volna, mint ez, akkor inkbb haljak meg. Dzsingisz kn helyeselte Kulan-kadun szavait, s mg aznap, mikor tzetesen megvizsglta, kiderlt, hogy pontosan gy van minden, ahogy azt Kulan-kadun mondotta. Erre Dzsingisz kn Kulan-kadunt kegyeibe fogadta, s megszerette. Mivel Najaa szavai igazaknak bizonyultak, megdicsrte t, s kegyeibe fogadta. Mint igaz szav embernek, fontos megbzatst adott neki.
NYOLCADIK KNYV
A merkitek egy rsznek lzadsa: legyzetsk. Elmeneklt fejedelmk, Toktoa szvetkezik a najman Gcslkkel, de elesik; a szvetsg szthull. A trzstborban maradt merkitek fellzadnak; ket is leverik. Szbeetejt Dzsingisz kn Toktoa fiainak ldzsre kldi. Dzsamukt npnek sztzllse utn t ksr bajtrsa fogolyknt elviszi Dzsingisz knhoz, azonban a htlen hveket kivgezteti. Vgs leszmols Dzsamukval. Kvnsga szerint meglik, de vrt nem veszik, s magaslaton temetik el. Nagygyls az Onon forrsnl: kitzik a kilenclb fehr jakfarkos zszlt, Dzsingisz knt kni cmmel ruhzzk fel, aki ekkor kezdi meg a legfontosabb fmltsgok betltst s hsges embereinek a megjutalmazst. Ekkor kapja Mukali a gujang cmet, s ekkor nevezi ki kilencvent ezredest. Sigi-kutuku tiszte a meghdtott npek sztosztsa a csald tagjai kztt, ugyanolyan rszt kap is, mint a vr szerint val testvrek; az feladata a brskods elltsa, a "Kk knyv" vezetse. Mnglik s Boorcsu korbbi rdemeinek felsorolsa s kitntetsk. Mukali kitntetse. Korcsi rdemeinek dicsrete; kitntetse. Dzsrcsedej rdemeinek felsorolsa; jutalmul megkapja felesgl Ibaka-bekit.
(198) Amikor Dzsingisz kn a merkit npet kirabolta, Toktoa-beki legidsebb finak, Kudunak a felesgei, Tgej s Dregene kzl az egyiket, Dregent akkor gdej knnak adta. A merkitek fele npe kivgta magt, s a Tajkalon eltorlaszolta magt. Erre Dzsingisz kn parancsot adott, parancsnoknak kinevezte Szorkan-sira fit, Csimbajt, s meghagyta neki, hogy a balszrny csapataival tmadja meg a magukat eltorlaszolt merkiteket. Toktot, aki fiaival, Kuduval s Csilaunnal nhny ember ksretben puszta brt mentve kitrt, Dzsingisz kn vette ldzbe, majd az Altajtl dlre megllapodott telelni.
Az kr-v (1205) tavaszn tkelt az Alajon, s megindult. Ekkor a najman Gcsln kn, miutn npt elvesztette, s kitrse utn csak nhny embere maradt, a merkit Toktoval szvetsgre lpett; az Erdisz mellett Bukdurma forrsnl egyesltek, s seregeiket rendbeszedtk. Amikor Dzsingisz kn megrkezett, harcba bocstkoztak. Toktot egy eltvedt nyl eltallta, s elesett. Holttestt fiai nem tudtk eltemetni, tetemt sem voltak kpesek magukkal vinni, levgtk ht a fejt, s azt vittk magukkal. A najmanok meg a merkitek azonban egyeslt ervel sem brtk tovbb a harcot, s meneklve elvonultak. Az Erdiszen tkelve legtbbjk belezuhant a folyba, s belefulladt a vzbe. A najmanok s merkitek, azok a kevesek, akik kievickltek a folybl, az Erdiszen val tkels utn sztvltak, s kln-kln elvonultak. A najman Gcslk kn, az ujgurok s karlukok fldjt rintve, a szartaulok fldjn, a Csuj foly mellett l kara-kidatok uralkodjhoz, Gr knhoz ment. A merkit Toktoa fiai, Kudu, Kal s Csilaun vezetsvel a merkitek a kanglinokat s a kimcsautokat rintve tvoztak. Ezutn Dzsingisz kn visszafordult, tkelt az Alajon, s a trzstborban telepedett le. Csimbaj a Tajkal torlaszban magukat eltorlaszolt merkiteket megadsra knyszertette. A merkitekrl gy rendelkezett Dzsingisz kn, hogy a kiirtandkat kiirtatta, akik megmaradtak, azokat katonival kiraboltatta. Azutn a merkitek, akik korbban megadtk magukat, jra fellzadtak, hogy kitrjenek a trzstborbl, de a trzstborban lev szolgink levertk ket. Dzsingisz kn erre gy rendelkezett: Azt akartam, maradjanak egytt, egy csoportban, mgis fellzadtak. Ezrt a merkiteket utols emberig ms- s mshov sztosztotta.
(199) Ugyanebben az kr-vben (1205) Dzsingisz kn parancsot adott ki, melyben meghagyta, hogy Szbeetej, a vastaligs Toktoa fiait, Kudut, Kalt, Csilaunt meg a tbbieket vegye ldzbe. Mikor Dzsingisz kn Szbeetejnek kiadta a parancsot, kvet tjn tudomsra hozta ezeket:
Toktoa fiait, Kudut, Kalt, Csialunt meg a tbbit mentkben megriasztottuk, majd klcsns lvldzs utn gy mentek tova, mint lasszval nyakn a vadl, nyllal testben a szarvas. Ha szrnyuk n, s az gre felreplnek, Szbeetej, te akkor szongor-slyomm vlsz, ugye felreplsz, hogy elfogjad ket? Ha mormotkk vlnak, a krmkkel sva a fldbe bjnak, te s leszel, utnuk sol, s ugye nyomukat kvetve megkeresed ket? Ha halakk vltoznak, s a Tenggisz tba belebjnak, Szbeetej, te leszel a halsz-hl, s ugye kifogod ket? Most azutn, amikor elkldelek, magas hgkon haladsz majd t, szles folykon fogsz tkelni. Gondold meg, hossz az t, mely eltted ll. Sereged tartalklovait addig kmld, mg meg nem sovnyodtak, traval lelmeddel addig takarkoskodj, mg el nem fogyott. Ha mr sovnyak a lovak, kmlheted ket, az mit sem r. Ha lelmed mr elfogyott, takarkoskodhatsz, az mit sem r. Utatokon sok lesz a vad. Elreltsbl ne engedd, hogy a legnysg a vonuls alatt a vadakra tmadjon, s mrtk nlkl hajtvadszatra menjen. Ha hajtvadszatot rendeztek, hogy a legnysg ti lelmt kiegsztstek s kmljtek, vadsszatok mrtkkel. Mskor mint a rendes vadszaton, ne engedd, hogy a legnysg a farmatringot a nyereghez csatolja. Menet kzben a kantrt nem szabad felrakni, a l szjt szabadon kell hagyni. Ha gy rendelkezel, menetels kzben a legnysg hogy tudna vgtzni? Ha egyszer kiadtad a parancsot, a parancs megszegit el kell fogni, s meg kell csapatni. Akik parancsainkat megszegtk, kzlk azokat, akikrl rdemes tudomst szereznnk, kldjtek hozznk. A tbbit, akikrl nem rdemes tudomst vennnk, azokat mind ott a helysznen nyomban fejezztek le.
Tl a folyn, ha elvltok,
Tovbb is gy vonuljatok.
Tl a hegyeken, ha elszakadtok,
Ti msra ne gondoljatok.
Ha az rkkval g ertket megnveli, s Toktoa fiait kezetekbe kaparintjtok, felesleges ket hozzm kldeni. Mindjrt ott vgezztek ki ket. gy szlt a parancs. Azutn meg ezt mondta Dzsingisz kn Szbeetejnek: Amikor tged erre a hadjratra elkldelek, azrt teszem, mert mikor mg fiatal voltam, a hrom merkit kzl az udujitok a Burkan-kaldunk hromszor megkerlve engem rettegsbe ejtettek. s most jra megeskdtem: Ennek a hallos ellensgnek eredj utna a magas cscsra, a mly fenekre is. Szlt, s meghagyta, ldzze ket vges-vgig. Vastaligt kovcsoltatott szmra, s az kr-vben (1205) elkldte a hadjratra ezekkel a szavakkal: Amikor mgy, s arra gondolsz, hogy br rejtve vagyunk, mgis mintha szemed eltt volnnk, br tvol vagyunk, mgis mintha kzeledben volnnk, akkor a magas g is prtfogsba vesz. gy szlt a parancs.
(200) Mikor Dzsingisz kn a najmanokat s a merkiteket teljesen leverte, Dzsamuka, aki a najmanokkal tartott, elvesztette a npt, s t ksr bajtrsval fldnfutv vlt. Felmentek a Tanglu hegyre, elejtettek egy vadkecskt, s megstttk. Mikor evsre kerlt a sor, Dzsamuka gy szlt ksr bajtrsaihoz: Kinek a fiai ejtettek el ma vadkecskt, amelyet gy eszegetnek? A vadkecske hsnak fogyasztsa kzben Dzsamukt t ksr bajtrsa megragadta, elfogta, s Dzsingisz knhoz vitte. Dzsamuka, miutn ksr bajtrsai elfogtk, s idehoztk, a kagn andnak ezt zente:
Fekete varjak
Fogtak maguknak
Karambaj-kacst.
Kzrendbl valk,
Kznsges szolgk
Kezket vakmern
Knjukra emeltk.
Kn andm ebben hogy tvedne?
Borzas, szrke egerszlyvek
Borcsin-kacst fogtak maguknak.
Jurtm tjnak cseldei
Jzan eszket elvesztve,
Fellzadtak uruk ellen,
Foglyul ejtettek engem -
Felsges andm hogy tvedne ebben?
Dzsamuka szavaira Dzsingisz kn gy rendelkezett: Ezeket az embereket, kik kezet emeltek trvnyes knjukra, hogyan hagyjuk lni? Az ilyen emberek kinek kellenek bartnak? Ezeket az embereket, kik kezet emeltek trvnyes knjukra, ivadkaik ivadkig irtstok ki! gy rendelkezett. s Dzsamuka szeme lttra kivgeztette az embereket, akik r kezet emeltek. Aztn gy szlt Dzsingisz kn: Mondjtok meg Dzsamuknak, most megint egytt vagyunk, legynk bajtrsak! Megegyeztnk, hogy az egyik kocsird lesznk egymsnak, de amikor gy ltnk, te meggondoltad magadat, klnvltl, s otthagytl engemet. Most egy helyben, egytt vagyunk: amit elfelejtettnk, juttassuk egyms eszbe, ami elszenderlt, bresszk fel jra.
Br tlem kln utakra trtl,
Boldog, ldott andm maradtl.
Bizony, vad ldkls napjn
Bensd bnkdott, sajgott miattam.
Tlem ha mshov mentl is,
Trdtl velem gyilkos csata napjn,
Tdd, szved sajgott miattam.
Hogy mikor? Amikor a kereit nppel a Kalakaldzsit homokpusztban kzdttem, kzlted velem, mit mondtl Ong kn atynak: ezt a szolglatot te tetted nekem. Meg aztn amikor megizented nekem miheztarts vgett, hogy a najman npet
Szval gytrted,
Szjjal gyilkoltad -
s ktsgbe kergetted; ezt a szolglatot is te tetted nekem.
(201) E szavakra Dzsamuka ezt mondta: Rges-rgen, amikor kicsinyek voltunk, s a Korkonak-dzsuburban a kn andval egymsnak testvrsget fogadtunk, s egytt ettnk emszthetetlen teleket, felejthetetlen szavakat vltottunk egymssal, s gyunkban msok elvlasztottak egymstl,
Harnt acsarkodk
Haragot sztottak,
Oldalt ravaszkodk
Orvul belmdftek,
s rkre elvltunk egymstl.
Feneked szavakat szltunk,
Fjt ez nekem, - ha csak rgondoltam:
Fekete arcom brt lenyztk.
Feld se nztem,
Felsges kn andm
Forr arct ltni se brtam - gy ltem.
Parzs szavakat mondtunk prszor,
Piszkoldtunk, - ha csak rgondoltam:
Piros arcom brt lenyztk.
Trelmes kn andm igaz arct
Tbb ltni se brtam - gy ltem.
Most kn andm kegyes hozzm, s azt mondja, legynk bajtrsak! Amikor bajtrsadnak kellett volna lennem, nem akartam a bajtrsad lenni. Most mr anda,
Fktelen npekre
Fket raktl,
Szomszdaid egy tborba
Szortottad.
A fejedelmi trn neked jutott osztlyrszl. Most, mikor mr a fldkereksg kszen ll szmodra, mi haszon lenne abbl, ha bajtrsadul szegdnk? Helyette csak lmodat ksrtenm fekete jszakban, fnyes nappal szvedet gytrnm.
Tet lennk gallrodban,
Tske lennk nadrgodban.
Sok volt krlttem a vnasszony. Mikor htlen lettem az andhoz, slyos hibt kvettem el. Most mr ebben az letben, az andban meg az enymben, hrem napkelttl napnyugtig eljutott. Anda, neked blcs asszony az anyd, s te hsnek szlettl; derk csid vannak, vitzeid, ksr bajtrsaid, hetvenhrom paripd lett. Anda, veled szemben alul maradtam. n bizony kiskoromban szlk nlkl maradtam, nincsenek csim. Felesgem fecseg, ksr bajtrsaim htlenek. Ezrt maradtam alul az andval szemben, aki az g kegyeltje. Ha olyan kegyes vagy, anda, s gyorsan vgzel velem, akkor nyugalmat szerzel szvednek. Amikor kegyesen megletsz, anda, gy less meg, hogy vrem ne folyjk. Ha meghalok, s ott fekszem, tetememet helyeztesd magas helyre, ivadkaid ivadkainak vgezetig oltalmazni foglak tged, s ldsod leszek rkk. Rendkvli, elkel a szrmazsom, de az andnak, aki mg elkelbb szrmazs, a vdszelleme legyztt. Mondottam szavaim majd ne felejtstek el, este s reggel idzztek fel, s beszljetek egyms kztt rla. Most pedig siessetek velem! Mikor ezt elmondta, szavaira Dzsingisz kn gy vlaszolt: Br kln ment tlem az n andm, s tele szjjal beszlt ellenem, de hogy letem ellen gonoszat forralt volna, nem hallottam soha. Olyan ember volt, akitl tanulni lehetett. s most nem lesz tbb. Hogy megljem t, nem egyezik a sorsvetssel. Nem illik, hogy alapos ok nlkl krt tegyek letben. Nagytekintly ember . Taln mondjtok meg neki ezt az okot: Rgen, amikor Dzsocsi-darmala meg Tajcsar nyjukat egymstl klcsnsen elraboltk, akkor te, Dzsamuka anda ezrt alattomban lzadst sztottl ellenem. Eljttl, Dalan-baldzsutnl megtkztnk, s beszortottl a Dzserene-kabcsijakba. Ugye te akkor engem megrettentettl? s most, mikor tged magam mell vennlek bajtrsul, nem vagy r hajland. Mikor megkegyelmeznk letednek, kitrsz elle. Mondjtok meg neki ezt. s mondjtok meg neki ezt is: gy, ahogy kvnod, pusztulj el anlkl, hogy vredet ontank. Aztn megparancsolta, vgezzenek vele anlkl, hogy vre folynk! Ne dobjtok t a puszta mezre, temesstek el tisztessggel! Erre meglette Dzsamukt, holttestt eltemettette.
(202) Imigyen a nemez fal jurtk npeit leigzvn, a tigris-vben (1206) sszegyltek az Onon foly forrsnl, kitztk a kilenclb fehr jakfarkas zszlt, s Dzsingisz knt a kn cmmel felruhztk. Mukalinak a gujang cmet szintn ekkor adtk. Dzsebt is a najman Gcslk ldzsre ekkor kldtk hadba. A mongkoldzsin npet miutn egszen rendbeszedte, Dzsingisz kn a kvetkezkppen rendelkezett: Azokat, akik velem tartottak, hogy velem a birodalmat megalaptsk, az ezreket ezredekbe szedve, az ezredek parancsnokaiv teszem, s nekik elismersemet fejezem ki. Ezredesekk ezeket nevezte ki: Mnglik atya, Boorcsu, Mukali-gujang, Korcsi, Ilgej, Dzsrcsedej, Kunan, Kubilaj, Dzselme, Tge, Degej, Tolon, nggr, Cslgetej, Borokul, Sigi-kutuku, Kcs, Kkcs, Korkoszun, Hszn, Kujildar, Silukaj, Dzsetej, Takaj, Csakaan-koa, Alak, Szorkan-sira, Bulukan, Karacsar, Kk-csosz, Szjket, Najaa, Dzsungsoj, Kcsgr, Bala, Oronartaj, Dajir, Mge, Budzsir, Mnggr, Doloadaj, Bgen, Kudusz, Maral, Dzsebke, Jurukan, Kk, Dzsebe, Udutaj, Bala-cserbi, Kete, Szbeetej, Mngk-kaldzsa, Kurcsakusz, Gegi, Badaj, Kislik, Ketej, Csaurkaj, Onggiran, Tokon-temr, Meget, Kadaan, Moroka, Dori-buka, Idukadaj, Sirakul, Davun, Tamacsi, Kauran, Alcsi, Tobszaka, Tungkujdaj, Tobuka, Adzsinaj, Tjdeger, Szecsevr, Dzseder; Olar-gregen, a v; Kinggijadaj; Buka-gregen, a v; Kuril; Asik-gregen, a v; Kadaj-gregen, a v; Csig-gregen, a v; Alcsi-gregen, a v; hrom ezred onggirat (parancsnokai); Butu-gregen, a v; kt ezred ikiresz (parancsnokai); az nggt Alakus-digit-kuri, a v; t ezred nggt (parancsnokai). Nem szmtva az erdk npeit, a mongol np ezredeseiv Dzsingisz kn kilencvent ezredest nevezett ki.
(203) Akiket a vkkel egytt - rendelkezett tovbb Dzsingisz kn - a kilencvent ezred parancsokaiv kineveztem, azokra ezredeket bztam. Kzlk azokat - rendelkezett Dzsingisz kn -, akik rdemeket szereztek, kln megjutalmazom. Mikor azt mondotta, hogy Boorcsu, Mukali meg a tbbi nemesr jjjn be, a jurtban Sigi-kutuku tartzkodott. Mikor Sigi-kutukunak azt mondta, hvd be ket, Sigi-kutuku gy szlt: Boorcsu s Mukali kinl szereztek tbb rdemet, kinl szolgltak jobban? Ha jutalmat osztasz, n csak nem szereztem kevesebb rdemet, csak nem szolgltalak tged kevsb?
Blcss koromtl kezdve
Bszke kszbd rabja voltam.
llamon szakll sem serkedt mg,
m n mshov nem gondoltam.
Alfelem al ednyt raktak mg:
Aranykszbdn ltem mr akkor.
Mg szmnl a szakll ennyicskre ntt meg,
Mg hibs lpst egyszer se tettem.
Kzeledben, hagytad, hogy fekdjem,
Kedves fiadknt neveltl;
Engedted, hogy melletted fekdjem.
des csdknt neveltl.
Nekem most milyen jutalmat adsz? E szavakra Dzsingisz Sigi-kutukuhoz gy szlt: Ht nem vagy te az n hatodik csm? Neked, ksn szletett csmnek a jutalma: Ugyanolyan rszt kapj, amilyent az ccsk kapnak, tovbb rdemeid jutalmul kilenc bnrt ne bnhdj. gy rendelkezett. Amikor az rkkval g prtfogsba fogadott, s az egsz npet hatalmam al hajtottam, te szem voltl a ltsra, fl a hallsra. Oszd szt az egsz npet, az anynak, neknk ccsknek, fiknak, a npeket nevkn nevezve,
Nemez fal jurtk
Nemzetsgt kln kertve,
Laposfa ajts jurtk
Lakit sztvlasztva.
Szavadat ne merje megmstani senki! gy rendelkezett. Aztn megbzta Sigi-kutukut, brskodjk mindenki felett, az egsz npben:
Ha tolvajt tallsz, fenytsd meg,
Hazugsgot hozz napvilgra!
tld hallra azokat, akik hallt rdemelnek, fizettess vltsgot azokkal, akik vltsgfizetst rdemelnek. Azutn az egsz np rszekre osztst, a brskodsi gyeket rja be a Kk knyvbe, s foglalja knyvbe. s amit Sigi-kutuku velem egyetrtsben meghatrozott, s a Kk knyv fehr lapjain knyvbe foglalt, az ivadkok ivadkainak vgezetig meg ne mstsa senki! Azokat, akik megmstjk, meg kell bntetni. gy rendelkezett. Sigi-kutuku erre gy szlt: egy ksn szletett ccs, mint n, hogy kaphat egyenl rszt a tbbivel? Ha kegyes volnl, fejedelmi kegyknt azt krem, adj nekem embereket a vertfallal krlvett vrosokbl. E szavakra gy szlt: Te magad becslted arra rdemesnek magadat, te intzkedj. Sigi-kutuku miutn magt gy megjutalmaztatta, kiment, behvta Boorcsut s Mukalit meg a tbbi nemesurat.
(204) Ekkor Dzsingisz kn megszlalt, s ezt mondta Mnglik atynak: Szletni velem egytt szlettl, felnni velem egytt nttl fel. Te szerencss, ldott ember! Hnyszor nem segtettl, hnyszor nem vtl engemet! Ezek kzl pldul emltem, mikor Ong kn atya meg Szenggm anda cselbl meghvtak, s n elindultam; tkzben betrtem Mnglik atya jurtjba jszakra. Mnglik atya, ha te akkor nem intesz,
Lobogva buzg vzbe,
Lngolva g tzbe
mentem volna. E szolglatodra az imnt is gondoltam, de az ivadkok ivadkainak vgezetig hogy lehetne rla megfeledkezni? Szolglataidra gondolva, ezentl itt lesz a helyed ebben a sarokban, s vente, havonta meghatrozott ajndkot, fejedelmi jutalmat adok nked, s szolglatodra leszek az ivadkok ivadkainak vgezetig. gy rendelkezett.
(205) Aztn Dzsingisz kn gy szlt Boorcsuhoz: Kiskoromban, mikor a fak paripkat, a nyolc lovat elraboltk tlem, hrom jszakt voltam ton, s ldztem ket, akkor tallkoztunk ssze. Te ezt mondtad akkor: Bajban hozzm fordul barthoz bartul szegdm. A jurtban apdnak egy szt sem szltl; a kancdat fejted ppen, fedeles vdrdet, fejsajtrodat eldobtad a pusztban. Otthagyattad vlem kopasz fark pejkmat, egy htn fekete cskos fehr lovat adtl alm, te magad egy gyors jrs pejlra kaptl. Mnesedet gazda nlkl hagytad, s a pusztbl azon md hozzm szegdtl. Aztn hrom ll napig ldztk a fak paripkat. Amikor a kerektborhoz rtnk, ahov a rablk hajtottk ket, ott lldogltak a kerektbor szln, mi ketten erszakkal kihajtottuk, s futva elhoztuk ket. Az apd Naku-bajan volt, s te, az egyetlen fia, vajon mit tudtl te rlam, mikor bartul szegdtl hozzm? Szved btorsgt kvetve szegdtl bizony hozzm. Ezutn is sokat gondoltam n erre, s amikor elkldtem hozzd Belgtejt, hogy lpjnk szvetsgre, te
Durva nemez kpenyed kapva,
Dombor ht pejlra pattantl,
s eljttl velem szvetkezni. Majd aztn rnk trt a hrom merkit. Amikor hromszor krlkertettk a Kaldunt, velem egytt bekertettek tged is. s amikor aztn a Dalan-nemrgesznl szemben llottunk a tatr nppel, s jszakzsra kerlt a sor, az es szakadatlanul zuhogott jjel-nappal. Hadd aludjak nyugodtan, mondottad, s rm bortottad nemez takardat, nehogy csontomig hatoljon az es, s mg csak vget nem rt az jszaka, ott lltl mellettem, csak egyetlenegyszer vltottl lbat. Ez is a te vitzsgednek volt a jele. Ezeken kvl mg milyen vitzi tetteidet soroljam fel? Boorcsu s Mukali, arra biztattatok, hogy jt cselekedjem, hibimmal hagyjak fel; ezrt jutottam erre a helyre. Most ht mindenkinl magasabb helyre ljetek, s kilenc bntets all legyetek mentesek. Boorcsu a jobbszrnyon az Altaj mellett lakkbl alaktott tzezrednek legyen a parancsnoka. gy rendelkezett.
(206) Aztn Mukalihoz gy szlt Dzsingisz kn: Amikor a Korkonak-dzsubur menti Lombos-fnl megszlltunk, ahol Kutula kn tncolt, mivel vilgos volt az az eljel, amely az g elhatrozst Mukalinak jelezte, Gn-kora gondoltam: megvalsult, amit Mukalinak mondott. ppen ezrt, amikor trnra lptem, a gujang cmet adtam neki, hadd legyen Mukali ivadkainak ivadkig az egsz np orszgos hercege. gy rendelkezett, hogy a balszrnyon a Karaun-dzsidun mellett lakkbl alaktott tzezrednek Mukali legyen a parancsnoka.
(207) Korcsinak ezt mondta Dzsingisz kn: Megmondtad a jvendt, s amikor kicsiny voltam, attl kezdve mostanig szntelen
Ess idben velem ztl,
Ers hidegben velem fztl,
bizony, te voltl a szerencsm. Korcsi, akkor te ezt mondtad: Ha bevlik jslatom, s az g megengedi, hogy szved vgya szerint trtnjenek a dolgok, hadd legyen nkem harminc asszonyom. Mivelhogy most mr rendben van minden, megengedem neked: a meghdolt npek legszebb asszonyait, legszebb lenyait nzd meg jl, s vlassz ki magadnak kzlk harminc nt. gy rendelkezett. Aztn mg ezt a rendelkezst adta ki: A hromezer baarinon kvl Korcsi vegye mg maghoz Takajjal s Asikkal egytt az adarkinok kzl a csinoszokat, a tleszeket s telenggtket, s tzezerre kiegsztve ket, Korcsi legyen a parancsnokuk. Egszen az Erdis menti erdei emberekig szabadon vlassza meg a szllsterlett; az erdei embereknek Korcsi parancsoljon, legyen a tzezredes. Korcsi beleegyezse nlkl az erdei emberek se jt, se rosszat ne cselekedjenek; ha beleegyezse nlkl jrnnak el, hogyne vgeznnk velk rvid ton? gy rendelkezett.
(208) Aztn Dzsingisz kn Dzsrcsedejnek ezeket mondotta: Legfbb rdemed az, hogy amikor megtkztnk a kereitekkel a Kalakaldzsit homokpusztasgban, s szorult helyzetbe kerltnk, br Kujaldar anda vllalkozott r, feladatt mgis te vgezted el, Dzsrcsedej. s amikor vgrehajtsra kerlt a sor, akkor Dzsrcsedej, te rohamra indultl, s a dzsirgineket, a tbegeneket, a dongkajitokat, Kuri-silemnt, az ezer nappali testrt, a legklnb seregeket mind leverted. Amikor pedig a derkhadhoz rtl, Szenggm pirostval kifestett arct ucsumak-nyllal tltted. Ennek kvetkeztben az rkkval g az ajtt s a gyeplt megnyitotta szmomra. Ha meg nem sebested Szenggmt, ugyan bizony milyen sorsra jutottunk volna! Dzsrcsedejnek kimagasl, nagy rdeme volt ez. Amikor aztn elszakadtunk az ellensgtl, s a Kalka mentn lefel megindultunk, menet kzben gy gondoltam Dzsrcsedejre, mint valami magas hegy nyjtotta oltalomra. Akkor elmentnk, s a Baldzsuna tavhoz rtnk itatni. Amikor Baldzsuna tavtl jra felkerekedtnk, Dzsrcsedejt elre kldtk feldertnek, s elindultunk a kereitek ellen. Az g s a Fld ernket megnvelte, a kereit npet megsemmistettk, s legigztuk.
A legfbb orszgokat levertk; a najmanok s kereitek tekintlye megtrtt, harcolni tovbb nem brtak: teljesen sztugrasztottuk ket. E harcok sorn a merkiteket meg a najmanokat sztszrtuk, de a kereit Dzsaka-gambut kt lnya kedvrt alattvalival, npvel zrt egysgben egytt hagytuk. Amikor azonban az msodszor is fellzadt, s elszakadt tlnk, Dzsrcsedej Dzsaka-gambut, aki vgleg szaktott velnk, lpre csalta, csellel elfogta, s vgzett vele; Dzska-gambu npt msodszor is teljesen leigzta. Dzsrcsedej msodik rdeme ez. Mivelhogy
ldkls napjn
nnn lett kockra vetette.
Hallos harc napjn a
Hallt kereste,
Dzsingisz kn Ibaka-bekit kegyesen Dzsrcsedejnek adta, mikzben Ibaka-bekinek ezeket mondotta: Nem mondtam n, hogy j termszet benned nem volna, hogy kls megjelensed csf volna. De tged, aki szvembe, tagjaimba hatoltl, s felesgeim kzt foglaltl helyet, most Dzsrcsedejnek ajndkozlak, mert szemem eltt tartom a nagy trvnyt, mert gondolok arra a ktelezettsgre, amelyet Dzsrcsedej rtt rm ama szolglatval, hogy
Dflkds napjn
Drda ellen pajzsom volt.
Ellensgim ell
Engem hven elrejtett.
Sztszaladt npemet
Szpen sszeterelte,
Sztszrdott hadaim
Szerbe-szmba szedte.
Ezrt odaadlak most tged. Ezutn nemzetsgem tagjai, akik majd trnunkra kerlnek, gondoljanak az ily mdon vghezvitt szolglatokrt jr ktelezettsgre, szavaimat meg ne mstsk. Ibaka-beki rangjt az ivadkok ivadkainak vgezetig ne kisebbtsk. gy rendelkezett. Dzsingisz kn azutn gy szlt Ibaka-bekihez: Atyd, Dzska-gambu ktszz szolgllenyt adott neked hozomnyba, azonkvl Asik-temr szakcsot, valamint Alcsik szakcsot. Most, amikor az uruut nphez mgy, rd val emlkezsl hozomnyodbl add ide nekem Asik-temr szakcsot, meg adj szz szolgllenyt. Mikor Dzsingisz kn ezt megkapta, gy szlt Dzsrcsedejhez: Ibaka-bekimet neked adtam. Ngyezer uruutodnak te lgy a parancsnoka, j lesz? gy rendelkezett kegyesen.
KILENCEDIK KNYV
A tovbbi kitntetsek sorn Dzsingisz kn Kubilajra bzza minden hadidolog legfbb intzst. Kunan s trsainak kitntetse. Dzselme rdemei s kitntetse. Tolun kitntetse. nggr s Boroul, a legfbb szakcsok kitntetse. nggr a sztszrt bajaut atyafiakbl alaktott ezred parancsnoka lesz. Borokul felesgnek, Altaninak a szerepe a gyermek Toluj letnek megmentsben, mikor azt egy kbor tatr meg akarta lni. Borokul kitntetse. A csald ni tagjainak megajndkozsa. szn ap rdemeinek felsorolsa s kinevezse a beki tisztsgre. Kujildar nfelldozsrt leszrmazottai az rvk pnzbl rszeslnek. Narin-tooril apja rdemeinek elismersl szintn megkapja az rvk pnzt, azonkvl sszegyjttt negsz atyafisgnak a parancsnoki tisztt. Jutalmat kap korbbi rdemeirt Szorkan-sira s fiaival egytt: szabad legelhz jutnak a merkitek fldjn. Najaa rdemeinek elismersl a derkhad tzezrednek lesz a parancsnoka. Dzsebe, Szbeetej, Degej s Kcsgr kitntetse. A testrsg tszervezse; szmukat 10 000-re emelik. A testrk szolglati szablyzata; kivltsgaik egyb magas katonai tisztsgviselkkel szemben.
(209) Ezutn Kubilajhoz gy szlt Dzsingisz kn:
Vllasok
Vllt,
Fenekedk
Fenekt
kedvemrt fldre tertetted. Benneteket itt, Kubalajt, Dzselmt, Dzsebt s Szbeetejt, ngy ebemet, mikor a szndkoltam helyre elkldttelek,
Mikor mondtam: rajta,
Mg a kvet is sztzzttok.
Mikor mondtam: elre, a
Magas sziklt sztmorzsolttok.
Fnyes kvet sztzzttok,
Foly mly vizt elzrttok.
Amikor Kubilaj, Dzselme, Dzsebe, Szbeetej, benneteket, ngy ebemet a szndkoltam helyre kldttelek, s Boorcsu, Mukali, Borokul meg Csilaun, e ngy vitzem mellettem tartzkodott, s amikor eljtt az tkzet napja, Dzsrcsedejt meg Kujildart uruutjaikkal s mangkutjaikkal egytt magam eltt fellltottam, elmondhattam, hogy teljesen megnyugodott a szvem. Kubilaj, te lgy minden hadidolgok legfbb intzje, j lesz? Kegyesen gy intzkedett. Aztn: Bednre nfejsge miatt megharagudtam, neki ezrt ezredet nem adtam. Te jban vagy vele, vele egytt lsd el az ezredesi tisztet, s jrjatok el egymssal egyetrtsben. Bednt pedig most mr majd megismerjk.
(210) Aztn a Genigesz-nembeli Kunannak ezeket mondotta Dzsingisz kn: Nektek, Boorcsu, Mukali meg a tbbi nemesurak, nektek, Dodaj s Dokulku, valamint a tbbi cserbi-tisztsgviselnek ez a Kunan hmfarkas volt a fekete jszakban, fekete varj a fehr nappalon. Vonulskor meg nem llott, pihenskor nem vonult tovbb.
lnok ember eltt
lorct nem lttt,
Hallos ellensg eltt,
Hamis orct nem mutatott.
Kunan s Kk-csosz beleegyezse nlkl ne tegyetek semmit. Kunannal s Kk-csosszal egyetrtsben cselekedjetek. gy rendelkezett. Fiaim kzl a legidsebb Dzsocsi; Kunan, genigeszeinek az ln, Dzsocsi alatt legyen tzezredes. gy rendelkezett. Kunan, Kk-csosz, Degej s szn ap, amit lttak, el nem titkoltk, amit hallottak, el nem hallgattk. k ngyen.
(211) Azutn Dzselmhez gy szlt Dzsingisz kn: Dzsarcsiudaj ap, kovcsfjtatval a htn, Dzselmvel, akit a blcsbl vett ki, leszllott a Burkan-kaldunrl, s eljtt hozznk. Ekkor szlettem n meg az Onon menti Delin-boldaknl, s szmomra egy cobolyprmbl val plyt hozott ajndkba. Akkor adtak tged is nekem szvetsgesl, azta vagy te
Aranykszbm rabja
Ajtm rks szolgja.
Dzselmnek sok az rdeme. Szletni egytt szlettnk, nevekedni egytt nevekedtnk. Cobolyprmes plyval kezd, szerencst hoz, boldog Dzselme, ha kilencszer vtkezik is, ne bnhdjk rte! gy rendelkezett.
(212) Azutn Tolunhoz gy szlt Dzsingisz kn: Hogyan lehet apa s fi kln egy-egy ezrednek a parancsnoka? Azrt, mert amikor egytt gyjtttk a npet, atyd mellett te voltl a segt flszrny, egytt hztad velnk az igt, egytt gyjttted velnk a npet, ezrt neked a cserbi cmet adtam. Most aztn a magad szerzemnynek a felhasznlsval alkoss magadnak ezredet, s vezesd azt Turukannal egyetrtsben. Helyes? gy rendelkezett.
(213) Azutn nggr szakcsnak ezt mondotta Dzsingisz kn: A hrom Tokuraun, az t Tarkut s te, nggr, Mngget-kijan fia a csangsiutokkal meg a bajautokkal egytt egy kerektbort alkottatok nlam. Te nggr
Sr kdben
Soha el nem tvedtl,
Csata napjn
Cserben soha nem hagytl.
Ess idben velem ztl,
Ers hidegben velem fztl.
Most milyen fejedelmi ajndkot akarsz tlem, ha arrl volna sz? nggr erre gy vlaszolt: Ha megengeded nekem, hogy fejedelmi ajndkot vlasszak magamnak: bajaut atymfiai mindenfle trzseknl szanaszjjel vannak szrva. Ha olyan kegyes volnl, hadd gyjtsem egybe bajaut atymfiait, ha mr sz van ilyen dologrl. No, jl van, bajaut atydfiait gyjtsd csak egybe, s mint ezrednek, lgy a parancsnokuk - rendelkezett a kn. Aztn mg gy rendelkezett Dzsingisz kn: nggr s Boroul, amikor ti, mint szakcsok jobb- s baloldalt kiosztjtok az telt, s ha gy osztjtok ki ti ketten, hogy nem kevs az a jobboldalt llknak s lknek, nem kevs az a baloldalt felsorakozottaknak s a fel nem sorakozottaknak, akkor nem kapar nekem a torkom, nyugodt a szvem. Most aztn nggr s Boroul, mikor hadjratra vonulunk, ti ossztok ki az telt a sokasgnak. gy rendelkezett. Erre utastotta mg ket: Amikor trnon lk, a nagy hord jobb s bal oldaln foglaljatok helyet, onnan gyeljetek fel az telre. Megmutatta a helyket, hogy Tolunnal egytt ott ljenek, szak fel arccal.
(214) Azutn Borokulnak Dzsingisz kn ezeket mondotta: Az anym Sigi-kutukut, Borokult, Gcst s Kkcst, titeket ngyeteket a trzsi tborhelyrl, a fldrl felszedett, s amikor
Talpra lltvn titeket,
Tulajdon fiaiknt tpllt, vdett.
Nyakatoknl fogva hzvn,
Nyakasokat, emberekk tett;
Vllatoknl fogva hzvn,
Vllalta, hogy frfiakk tesz titeket.
Felnevelt benneteket, hogy neknk, fiainak ksr trsaiv tegyen benneteket. Anymnak hltokat azrt, hogy benneteket felnevelt, bizony, hnyszor kimutatttok mr j cselekedeteitekkel s szolglataitokkal! Borokul, bizony, mikor te hozzm szegdtl,
Hamar hadjratban
Ha mg es vert is jjel -
soha nem e
|