tarsoly-pancel
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2024. Szeptember
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Elrhetsg

Telefon: 06203322035 .

 
rsok Karaul Tltos gyjtemnybl valk.
rsok Karaul Tltos gyjtemnybl valk. : Koppny 2

Koppny 2

Kkesi  2010.03.31. 22:21


 

Szalay Lszl „Magyarorszg Trtnete” cm munkjnak I. ktetben rja:
„Alig hunyt el Gejza, midn a tar Zirind fia, Koppny, a Somogysgban letelepedett trzs fnke, bosszt veend, hogy Gejza „az vi irnt kemny vala” s annak rzetben, hogy a nhny v ta hirdetett valls nem fog a trzsfejek hatalmval megfrhetni, fegyverre klt Istvn ellen (998-999), kiben az j hitnek, ugy annak, mi e hit ksretben az orszgra jvend vala, szemlyestst lt. A fejedelemnek kivlt azon rendelete, melynl fogva a keresztny rabszolgk Esztergomban megllaptott vltsgdj mellett szabadsgukat visszanyerhettk - hozzjrulvn mg az, hogy Istvn valamennyi keresztny rabszolgit mr elbb minden dj nlkl bocstotta szabadon - sokakat aggodalommal tlttt el, s a dunntuli vidk lakossgnak nagyobb rsze Koppnyhoz llott, ugyltszik, Istvn tancsosnak tart, szkhelybl Esztergombl, a folyam innens partjra tkelni. Kmnden fell egy rnyira, hol most a flkrt kpez bnyi sncokat nma sejtelemmel nzi az utas, tbort ttt a fejedelem, s maga kr gyjtvn sszes trzst, s a hozz hv maradt egyb tbeli nemzetsgeket, ugy a klfldrl bekltztt lovagokat, s a korbbi hadjratok alkalmval az orszgba hozott telepeseket, melyek szabadsgukat vagy mr nyertk, vagy vrtk a keresztny fejedelemtl, - kszlt az eldnt csathoz. Wasserburgi Vencellin, a Sztrayak s Niczkyek se, s vele Hunt s Pazman, kiket utdaikban, a halhatatlan esztergomi rsekben, a Batthynyiakban s Forgcsokban, a Kubinyiakban s Ujhelyiekben bszkn magnak vall a magyar, - voltak a sereg vezrei; a Garam folyban Istvnt lovagg tttk, s Domonkos, kit az orszg fegyhzi mltsgra sznt volt a fejedelem, buzdtsul s ldsul a hit igit olvas a sereg flbe.
 
„A vezrek most a Dunn tkelve, seregkkel Koppny elbe sietnek, ki a veszprmi vrat ostroml, szmot tartvn, hogy ennek bevtele utn a fejedelem tbbi erssgeit a vidken knnyebben kezbe ejtheti. A kt sereg egymsra tallt. Innen s tulnan a harcot most nem nyitk meg nylzporral, mint szoksuk vala, midn idegen harcosokkal volt dolguk; a hadi mvszet minden fogsait tvol ellktk maguktl s az ellensges testvrek dhvel rohant meg vitz vitzt, vezr vezrt. A vgezet kimond, melyik gyzzn, melyik vesszen a kt gy kzl. Koppny sszerogyott Vencellin csapsai alatt, s Istvn volt a diadal.
 
„E gyzelem kvetkeztben trtnt meg a trts, melynek mvben a klfldrl kivlt most nagyobb szmban jtt papok csak segdekl szolgltak: az apostol Istvn volt. Midn a nagy fejedelem emlke mg lt az utdokban, Verbczi s ltala az orszg, mond: „A magyarokat nem klfldrl jtt papok, hanem sajt fejedelmk szent Istvn trtette a keresztny hitre.” A fejedelem maga jrta be az orszgot, s hol szksgesnek lt, fenyegetst is vegytvn az oktats kz, rvid id mulva valamennyi nemzetsgfejei felvettk a keresztsget.
 
„A naprl-napra mindinkbb fenyegetdztt veszly, hogy a keresztny npek s fejedelmek szvetsge (Ugyan melyik) a klnben is mr huzamosabb id ta bal eredmnnyel harcolt nemzetet el fogja nyomni, szerencssen el volt hrtva . . .”
 
Horvth Mihly: Magyarorszg Trtnete I. ktetben gy rja le az esemnyt:
„s valban, alig hirdettetett ki a keresztnysg flvtelrl szl rendelet, mris ujabb lngra gyulladt a mr Gejza alatt is nyilatkozott ingerltsg; veszlyes forrongs terjedt el az orszgban s a fejedelemtl kegyelt nmetek ldzse eljele volt a lzadsnak. A lzadsi mozgalmak kivlt az orszg nyugati rszn, a Dunn tl tnedeztek fel legelbb, mert itt, Nmetorszg szomszdsgban kezddtt meg leginkbb a trts, itt vtetett a rabszolgk felszabadtsa is legnagyobb mrvben foganatba. E rszeken Koppny, Tar Zirind fia, a fejedelem rokona volt a leghatalmasabb nemzetsgf s egyszersmind legidegenebb is a keresztny vallstl. Maga kr gyjtvn mindazokat, kiknek az j rendelet nem tetszett, 998-ban nyltan kitzte a lzads zszlajt, eltklve Istvnt fejedelmi szkbl kibuktatni, a fhatalmat elfoglalni s a nemzet si intzmnyeit fenntartani. A lzongk mindazokat, kik velk nem tartnak, ellensg gyannt tekintettk, „javaikat puszttani, a keresztny szolgk ellen kegyetlenkedni, a fejedelem hatalmval dacolni, tekintlye ellen gnyoldni kezdnek” (Legenda minor, V.)
 
„Istvnnak nem lehetett ktsge, hogy a lzads gyors elnyomstl fgg mind a maga megmaradsa fejedelmi szkn, mind a keresztnysgnek gye. A mr keresztnny lett, vagy azz lenni hajland h nemzetsgfket s a bevndorolt nmet urakat teht fegyveres npeikkel gyorsan maga kr gyjttte, s nehogy, mieltt teljesen felkszlve, lzadktl hborgattattassk, a Garam partjn szllott tborba. Hadak vezrletben maga gyakorlatlan lvn, Vencellin, wasserburgi grfra s Hunt s Pzmn vitz lovagokra bzta a sereg vezrlett; kiktl azutn maga is nmet szoks szerint lovagg ttetett. Majd, miutn fogadst tett, hogy ha Isten ellensgei fltt gyzedelmet ad, a prtt Koppny javait s megyje minden termkeinek tizedt, az atyjtl pttetni kezdett Szt. Mrton-hegyi aptsgnak adomnyozza, Szt. Gyrgy s Mrton zszlit ell lobogtatva, seregt a Dunn tvezette.
 
„A prtos Koppny ezidben ppen Veszprm vrt ostromolta, me1y a fejedelemhez h, vele tartani nem akart. A vezrek minden ttova nlkl megtmadtk a lzadkat. A harc heves, a diadal sokig bizonytalan volt, mg nem Vencellin a harc folytban Koppnnyal tallkozvn, t prviadalban meglte. A vezrt vesztett had, mihelyt elestnek hre elterjedt, rendetlen futsban keresett menedket.”
 
Szab Kroly „A Vezrek Kora” cm munkjban gy rja meg a Koppny esetet:
 
„Az elgletlenek ln, kiket mr Gejza szigoru kormnya alatt is az idegen papsg s a vendglovagok kegyelse, az si nemzeti intzmnyek, szoksok s erklcsk kmletlen figyelembe nem vtele mlyen elkesertett, st kitrsekre ingerelt, a nylt flkels zszlajt a Somogyban s krnykn hatalmas Koppny, a Tar-Zirind fia, a ht nemzetsgfnk egyiknek utdja tzte ki. A flkelk clja volt Istvnt a kormnyrl elzni, a keresztnysget s azzal egytt az idegen befolyst megsemmisteni, az si vallst s a szvetsges vrsgi kormnyrendszert rgi alakjba visszalltani. Ez a prt, ha gyzhet, haznkat az eurpai polgrisultsgtl teljesen elszigetelve s abban a reformeszmk terjedst megakadlyozva, nemzetnket a pognysgot gyll keresztny npek rdekeivel a leglesebb ellenttbe lltotta, s ezek hdtsi trekvseinek clpontjul tzte volna ki. Nem lehet ugyanis ktelkednnk, hogy az akkori eurpai viszonyok kzt a magyar llam fnntartsra a keresztny npek rokonszenve s ennek megnyersre a monarchiai kormnyforma elfogadsa elkerlhetetlen szksgg vlt. S ha nemzetnk e rokonszenvet eljtszva s a monarchit visszautastva Eurpa szvben tovbbra is zsiai letmdjt akarta volna folytatni, a keresztny npek tmadsai s az sszpontostatlan kormnyszerkezet gyengesge mellett kimaradhatatlan belvillongsok miatt, a magyar haza mr fldrajzi fekvsnl s nagyon vegyes lakossgnl fogva is sokkal hamarabb sodortatott volna a hanyatls s vgveszly rvnybe, mint vrrokonaink s szomszdaink, a bessenyk orszga, mely rpd korban a magyar llamnl hatalmasabb volt, de mr a XIII. szzad kzepn elenyszett, s melynek egykor a magyar haznl szlesebb terletn ma csak 40-50,000 moldvai csng tartja fnn az egykor a magyaroknl szmosabb bessenyk emlkezett.
 
„A flkelk a fket szaktott szenvedly dhvel dultk Istvn s hvei dunntuli brtokait. Kezdk, mond a XI. szzadbeli legenda. vrosait dulni, jszgait puszttani, falvait rombolni, szolgit ldklni s hogy egyebet elhallgassak, t magt gunyolni. A flkels tl a Dunn oly gyorsan terjedt, oly ert fejtett ki, hogy Istvn tancsosnak ltta udvarval egytt szkhelyrl Esztergombl a Duna tuls partjra thzdni.
 
„Itt a Garam foly partjn, Katona (XIX. Szzadbeli trtnetr. Katona Istvn) vlemnye szerint a nagyszer bnyi sncok kztt, ttte fl tbort Istvn; ide parancsolta a hozz hsggel viseltet fnkk s nemzettsgek zszlaljait s a gazdag rksgekkel megajndkozott klfldi lovagok csapatait; itt vrta be a keresztny szomszd fejedelmek seglyhadait, kikkel kormnyra lpte utn legels gondja volt az atyjval eddig is fnllott szvetsget mg szorosabbra fzni s kik valsznleg nem kstek t a szvetsg rtelmben a flkelk ellen erlyesen tmogatni. Itt a garamparti tborban avattk nmet szoks szerint lovagg a csatba induland fejedelmet a nmet Hont s Pzmn lovagok, a fejedelmi testrhad parancsnokai.
 
„Istvn mlyen rezvn, hogy ha a lzads cljt rheti, fejedelmi szke s azzal egytt a keresztnysg gye veszve van, udvara nagyjainak krben htatos llekkel imdkozik Istenhez gye oltalmazsrt s nneplyes fogadst tn, hogy ha szent Mrtonnak, az ltala klnsen kegyelt pannonhalmi aptsg vdszentjnek, kzbenjrsra, fegyvereit az g megldandja, legyztt ellensgei birtokaibl az emltett monostort gazdagon megadomnyozza s azutn Isteni seglybe vetett ers bizodalommal indtotta meg tbort, melynek vezrlett, maga a hadvezetsben gyakorlatlan lvn, tapasztalt hadvezrre, a bekltztt Wenczelin wasserburgi grfra bzta.
„A flkelk ekkor az ers fekvs Veszprm vvsval vesztegettk idejket. E vrat, mely az ltaluk gyllt Gizella birtokaihoz tartozott s azzal egytt a fejedelemn itt tartott fnyes udvart hajtottk legelsbben is kezkre kerteni, hogy innen, mint kzppontbl intzhessk hadmveleteiket a krnykbeli fejedelmi vrak elfoglalsra. Itt leptk meg Istvn elnyomul hadai, melyek a tbor eltt magasra emelt kereszt, mint hitk jelvnye utn, szent Mrton ppa s szent Gyrgy vrtanu kpvel dsztett zszlik alatt, vallsos elragadtatssal rohantak a haza sorst eldntend csata mezejre.
 
„Az tkzet, melynek eldntsre az ostrommal hven dacolt vrrsg is sikeresen kzremkdhetett, mindkt rszrl a vallsos rajongs egyenl dhvel folyt, de az elny Istvn jl rendezett, szoros fegyelem alatt tartott hadai rszre, Koppny gylevsz, szilaj csapataival szemben, melyek egyrszt, mint a flkelseknl rendesen trtnik, a bosszszomj s rablsvgy gyjttt zszli al, nem lehetett ktsges. Hosszas makacs viadal s dhs vronts utn, mikzben Koppny tbornak legjobb vitzei elhullottak s maga is Wenczelinnel, a fvezrrel viaskodva, ennek csapsai alatt elesett, a flkelk sztveretve, rendetlen futsban kerestek menedket. Sokan bortottk kzlk a vres csatatrt, de mg tbben jutottak a gyztes keresztny hadak fogsgba.
 
„Istvn e nagy nap hst, Wenczelint, ktsgtelenl a flkelk elkobzott jszgaibl, gazdag rksgekkel ajndkozta meg, Koppny holttestt pedig, hogy diadalt az orszgban az ellenszeglni netaln mg hajlandk hasznosnak hitt megflemltsvel hirdethesse, nggy vgatta s hrom rszt a flkels sznhelyl szolglt Dunntul legnevezetesebb vrosai: Esztergom, Veszprm s Gyr kapuira szegeztette, a negyedik rszt pedig Erdlybe kldette, mely akkor Thtm kisunokja, a keresztnysg irnt ellensges rzlet ifjabb Gyula trzsfnk hatalma alatt llott s melyet nhny v mulya, 1002-ben, midn Gyula a mr megkoronzott Istvn kirly rendeleteivel is dacolva, a keresztny hit terjesztst akadlyozta, fegyverrel meghdtsa, szorosabb ktelkkel csatolt ssze birodalmval.
 
„Fogadst hven megtartva Istvn az elesett Koppny trzs birtokt kpezett Somogy sszes termsnek tizedt a pannonhalmi Szt. Mrton monostornak adomnyozta, mg pedig oly szoros meghatrozssal, hogy akinek tz gyermeke tall lenni, abbl is a tizediket a monostornak tartozzk adni.
 
„A gyzelem utn hatalmba kerlt foglyokat a trtsben buzgolkod fejedelem a keresztnysg flvtelre knyszertette, akik pedig kzlk si hitkhz ragaszkodva megkeresztelkedni hatrozottan vonakodtak s ilyenek bizony nem csekly szmmal lehettek, azokat szabadsguktl megfosztva, gyalzatos szolgasgra vetette.
 
„Mely vben trtnt Koppny flkelse s Istvn diadala, forrsaink nem emltik, eladsukbl kvetkeztetve, azonban a legbiztosabb szmtssal tehetjk azt ujabbkori rinkkal egytt Istvn vezrsgnek elejre, a 998-ik esztendre.
 
A Szilgyi Sndor-fle Milleniumi Krnika I. ktetben Marczali Henrik ezeket rja:
„III. Fejezet. Istvn mint fejedelem.”
 
„Krlbell 997-ben srba szllott Gza, a magyar fejedelemsg ujjalkotja, a letelepts megkezdje, a keresztnysgnek ttrje. Meglehet, hogy srjt egyarnt ldotta meg a pspk s a tltos, de br valsznleg keresztny szertartssal temettk el, nyugvhelyt sohasem emltettk azok, kik Magyarorszg keresztny uralkodinak nekropolisait sorban megjelltk. Hiba, az els nagy szent kirly atyjt mg halla utn sem lehetett befoglalni az igazhiv fejedelmek koporsjba.
 
„A mg fiatal Istvnt a vezrek s a np elismertk fejedelmknek. rpd hzbl a vezri szkhez legkzelebb llott Gza testvre, Mihly, kitl szmos sarjadk szrmazott. Nem talljuk nyomt annak, mintha trnralpst brmi csaldi viszly elzte volna meg. A fejedelmi csald s Gza vitzei mr keresztnyek voltak. Az uj fejedelem ifjsgnak egsz tzvel s hitnek egsz buzgalmval igyekezett vallst egsz orszgban kiterjeszteni, egyedl uralkodv tenni.
 
„Amit a pognyok a hatalmas Gztl eltrtek, azt tapasztalatlan, finak nem engedtk meg. Klnben is csak most vette kezdett az igazi ldzs, az si szoksok s szertartsok eltiltsa, legalbb ott, ahol a fejedelem maga tartzkodott. Mg msban is klnbztt Istvn helyzete atyjtl. Gza sikereit, gyzelmeit magyarokkal vvta ki, magyarok ellen. A harcokban nem kesertette az ellenllkat az a tudat, hogy vesztesgk egyttal gyllt idegenek diadala. Istvnt ellenben hzassga ta bajor vitzek sokasga vette krl. Mert nem kpzelhetjk msknt, minthogy Gizellt szmos h lovagja, hlgye ksrte ide; hogy nlklzhette volna azok tancst, tmogatst, az idegen, flig pogny orszgban? De tvednnk, ha ezekben ltnk Istvn erejt. Gza alatt, ki a katonasgot tette az orszgban uralkodv s birtokoss, megtrt mr a vitzi rend, vagy legalbb annak elkel rsze. A nmet lovagokat nem szmuk, hanem megbzhatbb hitk s a fejedelemasszonynak hozzjuk val termszetes kegyessge tette a bekvetkezend harcok fontos elemv.
 
„Merre csak szles Magyarorszgon eljutott hre annak, hogy keresztny fejedelem, az si hit ellensge s megrontja lpett rpd rkbe, mindentt tompa megadssal fogadtk a rgi magyarok ezt az annyi vltozst rejt, aggaszt jsgot. De ki tmadt volna fel rpd vre ellen ha nem olyan vezr, kinek szintn rklt a mltsga?
 
„Ilyen vr volt Kupa, Tar Zerind fia, „ki mr Gza idejben vezrkedett.” Azt mondtk rla, hogy Istvn zvegy anyjnak kezre vgyott; Sarolta pedig megakarta szerezni a fejedelemsget s letasztani au ifj uralkodt szkrl. E hagyomny egyarnt mutatja szemlyes nagyravgyst s namnak nagysgt. Meglehet, hogy rpd vrbl val volt, de valbb szn, hogy valami ms hres vezrnek, taln Bulcsnak volt rokona. Erre mutat legalbb az a vidk mely zszlajt kvette, a Balaton mellke, ahol a hres karksznak trzse tborozott. Kupt somogyi vezrnek mondtk. A Drvtl a Balatonig terjed tjk viseli most is e nevet: szlv laki hatalmas tlgy s bkkerdsgei utn neveztk el (Sumadia), termszetes hatrai, mocsarai, berkei zrt vidkk teszik, melyen t sohasem vezetett a forgalom valami nagyobb utja s melyben annyi idn s viszontagsgon t tretlenl fennmaradt az a minden jtl, idegentl irtz szellem, mely akkor fegyvert adott Kupnak s hveinek kezbe. E kemny, vitz faj ellen Istvn szemlyesen szllott skra, magyarjain kvl krle csoportosultak Esztergomban a bajor vitzek, kiket a harc hre, taln a fejedelem meghvsa, csdtett ide. Els hadjrata volt a magyar keresztnysgnek, kimeneteltl nemcsak Istvn hadi dicssge s trnja, hanem a nemzet vallsa, Eurpban val megmaradsa fggtt.
 
„Esztergombl, mely akkor a fejedelmek lakhelye volt s ahov Gizella udvart hozta, indult ki a keresztny sereg dlnek, a Bakony fel. Lobogjn mr nem fenyegetett a Turul; keresztny hsnek, a pannniai szlets Szent-Mrtonnak, ki pogny korban rmai centurio volt, s a srknyl szent Gyrgynek kpe lobogott a had eltt. Ott volt a gyzelem legbiztosabb zloga gyannt a kirlyi jelvny, szent Mricz vrtanunak, a thbai lgi tisztjnek lndzsja, melybe egy szeg volt erstve Krisztus keresztfjrl. Ehhez folyamodott nagy Ott nehz csatiban s a magyar s nmet uralkodhzak bels szvetsgt mi sem mutatja jobban, mint hogy Ott csszr, Istvn hzassga alkalmval, kedves rokonnak e hatalmas ereklyt adta nszajndkul. (Fentebb mr volt sz errl a lndzsrl. Kkesi.) Az ifju uralkodt, amint hborba indult, nmet ksri felveztk a lovagi karddal, gy mint ez Henrikeknl s Ottknl volt szoksban. Mg azzal is dicsekedtek a svb lovagok, hogy az rizetkre volt bzva a fejedelem szemlye. Hunt s Pzmn nemzetsge emltette ezt seirl. Mg nagyobb tiszt bzatott egy ms nmet rra: mivel Istvn mg tapasztalatlan volt, a vitz Vencellin, Wasserburg grfja, kitl a Jk nemzetsg szrmazott, volt az egsz sereg fvezre. Csakugyan a ksbbi nemzedk szemben ez a nmetek harcnak ltszott a magyarok ellen. A gyzelem amazoknak juttatott nagy birtokokat s rksgeket e hazban, a magyarok legvitzebbjeit pedig keserves szolgasgba tasztotta.
 
„Kupa volt a tmad. Npe rlhetett az alkalomnak, hogy megint portyzhat, prdzhat. Puszttani kezdtk Istvn vrosait s majorjait, kiraboltk jszgait, szolgit megltk. (Legenda minor, II-5.) Mr Veszprm vrt, a fejedelmi rksg egyik kzpontjt, hol a monda szerint mr Szvatopluk is szkelt, vetettk ostrom al, midn megrkezett a felment sereg. Kemny tkzet fejldik, melyben vgre a pognysg veresget szenved. gy mondtk, hogy Kupt Wencellin vgta le pros viadalban. A holtban nemcsak a pognyt, hanem a trnkvetelt s felsgsrtt sjtottk. Hulljt felngyeltk s egy-egy rszt Esztergomba, Veszprmbe, Gyrbe s Erdlybe kldtk, hadd tudja meg mindenki, min sors vr az ura s az igaz valls ellen agyarkodra. Kemny bntets sujtotta a lzad npet: minden termsnek tizedit Szent Mrtonnak ajnlotta fel Istvn.” . . .
 
Az idzett trtnelmi kutforrsokbl, ugy vlem, megrthet, miknt, milyen krlmnyek kztt zajlott le a Koppny-fle „pognylzadsnak” elhresztelt esemny. Amelyet n, a magam rszrl, nem vagyok hajland lzadsnak elismerni. A sok, hitelesnek mondott kutforrs dacra sem. n inkbb a magyarsgnak szabadsgharct ltom benne. Az orszgba nagy tmegekben bejtt idegenekkel szemben. Akik csupn eszkzk voltak. Eszkzk a Nmet csszrsg hdtsi, terjeszkedsi trekvsben. A hittrts meg els sorban rgy eme hdtsi trekvsek szolglatban. Az idzett komoly krnikkkal, a nagynev krniksokkal szemben azonban bizonytani tartozom.
 
A bizonytst az esemnyt megelztt dolgokkal kezdem. Mirt, milyen okok miatt mrgesedett el a helyzet annyira, hogy vgre is erre az erszakos kirobbansra kellett vezetnie?
 
A keresztny hittrtsnek jval korbbi idejn kel kezdenem.
A nagy npvndorlsi mozgalmak elltek. Eurpa szaki s kzps rsze, amennyire-annyira, megtelt emberekkel. A keresztnysg Rmja egyremsra kldzgette trtit azokra a vidkekre. Frankniba Bonifcius jutott, a nmetek ksbbi szentje. Ugy veszem ki "    "a krnikkbl, hogy a ppk nem voltak megelgedve a trtsi dolgok menetvel. L. Stacke rja Deutsche Geschichte cm munkjnak I. ktetben, Bonifczius mkdst jellemezvn: „Gyakran kellett ltnia, hogy a kikeresztelkedettek is mennyire ragaszkodtak mg pogny szoksaikhoz s hogy a megtrtett frankok a maguk rabszolgit a pogny szszoknak adogattk el, emberldozati clokra.”
Ezek az llapotok voltak bizonyra okai a frank Meroving dynasztia buksnak. „Radbod s Martell Kroly kztt kitrt hbor minden trtsi eredmnyt meghiustott s (t.i. Bonifc) kt ven t teljesen hiba dolgozott. Visszatrt teht kolostorba, hogy tovbb is hivatsra kszljn el. Kzben mindjobban meggyzdsv vlt, hogy eredmnyes munklkods csak a pphoz val szoros csatlakozssal rhet el”- rja tovbb Stacke az idzett munkban. II. Gergely ppa, akihez Bonifcius Rmban fordult, szvesen fogadta az angol szrmazs nmet hittrtt. Aki angol pspki ajnllevllel jelentkezett nla. Ki rendelte el a Merovingek trnfosztst - II. Gergely, III. Gergely vagy Zakaris ppa - nem lehet megllaptani. De hogy Bonifcius keze benne volt a dologban, az bizonyos. Valamint abban is, hogy a Merovingek utn azok „major domusai,” Karlmann s Pipin, a Karoling dynasztia megalapti, kerltek a frank birodalom trnira.
 
Stacke szerint teht Bonifcius elmjbl pattant ki az a gondolat, hogy vallst s politikt ssze kell keverni. A megvalsts, ugyancsak Stacke szerint, ekpen trtnt: „A durva Gewilieb mainzi pspk eltvoltsa utn, aki laikus ltre nyerte el ezt a pspksget s aki pogny szoks szerint vrbosszt is kvetett el, Karlmann s Pipin ezt a fontos pspksget Bonifciusnak adomnyoztk. Hogy Nmetorszgnak mindazon npei fltt, akiknek az Isten igjt hirdette volt, uralkodjk s rejuk felgyeljen.”
 
Bonifcius nagyon komolyan fogta fel ezt az hivatst. A fuldai bencs aptsg alaptsval kapcsolatosan ezeket rja: „Tres pusztasgban, szent beszdemre bzott nptrzsek kztt, van egy hely, ahol kolostort pttettem s azt szerzetesekkel npestettem be, akik szent Benedek atynk ltal kiadott szablyok szerint lnek, kbt italokat nem isznak, rabszolgkat nem tartanak, az lelmkhez szksgeseket sajt kezeik munkjval teremtik el. Itt akarom majdan, ha csak nhny napra is, fradt testemet pihentetni. Itt akarok hallom utn nyugodni. Mert az a ngy nptrzs, melyeknek n, Isten kegyelmbl, egykoron az evangliumot hirdettem volt, ezen a krnyken lakik. Ameddig lek s szellemi erm birtokban maradok, hasznukra akarok lenni, a rmai egyhz hveknt s hallomig val kitartssal azon np kztt, amelyhez kldve lettem.”
 
Kzben azonban a frank trn krl is trtnik egy s ms dolog. Karlmann, alig hogy a trnszk melll a trnszkbe jut bel, elkeseredetten kolostorba vonul. Ok? Nem tudatik. Pipin egyeduralkod marad. Felismeri a ppai tmogats fontossgt, hasznos voltt. III. Gergellyel a hatalom kzs gyakorlsa vgett egyezsgre lp. Zakaris ppa a detronizlt Merovingek skldsai ellenben kijelenti, Hogy a frank kirlyi cm s mltsg az, a ki a tnyleges hatalmat brja. Erre Pipin az utols Merovingot, III. Childerichet, kolostorba csukatja. Mint frank kirlyt, Bonifcius szenteli fel Pipint, 751-ben. Pipin 754-ben kti meg III. Istvn ppval azt az egyezsget, hogy „a csszr az egyhz vdnke s Rma vros „patrciusa.” Megszletett a germn rmai kirlysg eszmje. Vele az „Isten kegyelmbl” val uralkods gondolata. Melyeket Nagy-Kroly, Pipin fia, fejlesztett tovbb - a csszrsg hatalmnak nvelsre, mr mint csszr. III. Le ppa maga lltja, hogy Rmnak vilgi ura a csszr. s - csszrr avatja N. Krolyt. Amellett egyezsget is ktnek egymssal, amely szerint ppa csak az lehet, akit a csszr akar. Csszr viszont csak az, akit a ppa akar. A pspkket a csszr nevezi ki. Vagy az hbres kirlyai. Nmetek. s nmeteket, persze. Akik azutn tzzel-vassal „trtenek.”
A maguk kirlya javra. A „nyugatrmai nmet csszr” hatalmnak regbtsre.
 
A nmet krnikkban pontosan meg van rva ennek a trtsi, jobban mondva terjeszkedsi s hatalomgyaraptsi mozgalomnak a fejldse s histrija. A nmet pspkk mindig s mindentt csak eszkzk az uraik kezben, szintn klcsnssgi alapon. Dmler, Geschichte des ostfrankischen Reichs, II. ktetben rja: „A pspkknek igenis ersen rdekkben llott, hogy a kirlysg intzmnye megersdjk. Mert egyhzi birtokaikat csak a korona tudta holmi erszakossgok ellen megvdelmezni; csak az tudta ket magukat megvdeni, tleteiket s zsinati hatrozataikat rvnyre juttatni. A kirly tancsban ket illettk az els helyek; ket, akik a kirlyt felkentk volt. A kirlyhoz val kzeli szemlyes viszonyuk bven szolgltatott alkalmat arra, hogy ujabb s ujabb adomnyokhoz jussanak. A kirlyi tmogatsra mg inkbb rszorultak az aptok, akik egyedlvalsgukban jobban voltak kitve tmadsoknak mg a - pspkk rszrl is”
 
Stacke rja az idzett munkban: „I. Ott csszr fivre, Henrik bajor herceg kelet fel a Tiszig(?) terjesztette ki hatalmt. A szszorszgi szaki gyarmatostsnak megfelelen egy dli gyarmatot akart ltesteni. Itt a regensburgi (bizonyra salzburgit akart Stacke mondani. Szerz.) s a passaui pspksgek segtettk el a gyarmatostst. A keresztnysg abban az idben mindentt tmogatta a germn uralmi trekvseket. A nmet harcos nyomban nmet pap ment tvoli orszgokba. Ezt kvette a nmet keresked. Egyeslt igyekezetk nyomn az Elba, az Odera, a Duna mentn csakhamar lnk vrosi let fejldtt, ahol keresztny mvelds, ipar s kereskedelem vltottk fel a barbarizmust s annak durvasgait.”
 
Majd meglssuk, gy volt-e?
 
Das rmische Reich deutscher Nation - ahogyan a nmet krniksok ezt a kort szernyen nevezik - a nyugati nemzetek szemeiben valami magasabbrend, ihletszer hatalom jellegvel brt. Nmetorszg csak a csszri hatalom birtokban emelkedhetett arra a magaslatra, melynek az eurpai egyb npek kszsgesen rendelik al magukat, amely, mint az egyhzat tlel vdhatalom, a napok vgezetg volt hivatva uralkodni e fldn”
 
Hiba no. Csak szp dolog a szernysg !
 
Ezutn a kicsiny, de szksges kitrs utn pedig nzznk nhny, hozznk kzelebb es krnikt.
 
Mikor a magyar nemzetnek egsz Eurpa ellen viselt vres harcai, melyeket - klfldi hrforrsok nyomn - mg a mi krnikink is „rablkalandozsoknak” szeretnek nevezni, vget rtek, az itthoni magyar szllsok a vallsi trelmessgnek szp pldit mutattk. Az ezekrl szl hradsokat annl inkbb fogadhatjuk el igazaknak, mert a vallsi trelmessg a magyar lleknek si ernye.
 
Szalay Lszl rja, „Magyarorszg Trtnete” cm munkjnak I. ktetben.
 
„Gejza, Taksony fia, husz s egynehny ves lehetett, midn atyja hallval fejedelemm ln. Azon csapsok, melyek, vltozvn a szerencse, atyja letben a nemzetet nyugaton s keleten rtk vala, ellenszenvet kltnek fel benne a flszzadnl tovbb folytatott rablsi kalandok irnt; s ez rzelemben megersttetett, ugyltszik, nejnek, Gyula erdlyi fejedelem lenynak kora halla utn, ki neki mg atyja letben Salamon fit nemze - msodik hitvese, az imnt keresztnny vlt lengyel herceg Mesko vagy Micziszlv testvre Adelheid ltal. A nmet chronistk nagy megelgedssel emlegetik, hogy 973-ban, midn II. Otto Quedlinburgban a hsvti nnepeket llen, magyarok is voltak jelen, kik ajndkokat vittek magukkal; s ez alkalommal trtnhetett, hogy Micziszlv lengyel herceg, ki szintn jelen vala, testvrt Gejznak eljegyz.
 
„Az egykor trtnetrk megjegyeztk Gejzrl, hogy egszen hitvese kezben lvn, ennek nagy befolysa volt az orszglsra. Eszerint ktsgtelenl Adelheid hozzjrulsval trtnt, hogy mindjrt orszglsnak kezdetn a klnben kemny s zordon frfiu mdfelett engedkenynek mutatkozott a keresztnyek s idegenek irnt, minek hrre mind hadi, mind egyhzi frfiak nagy szmmal rkezvn Nyugateurpa tbb tartomnyaibl Magyarorszgba, Piligrin lorchi rsek rendszeresen ltott hozz a magyar npnek keresztny hitre trtshez. Piligrinnek VI. Benedek pphoz 974 tjban intzett, levelbl vilgos, hogy, Magyarorszgbl jtt felhvs kvetkeztben nyittatott meg a terts mve. ,,A magyar npnek kvnsgra - gy r - hogy vagy magam jjjek hozzja, vagy helyettem s ltalam msok: alkalmas frfiak . . . kldttem oda . . . s csakhamar oly gymlcsznek mutatkozott az isteni kegyelem, hogy a mindkt nemen lev jelesebb magyarok kzl mintegy tezret oktattak a katolikus hitben s kereszteltek meg; a keresztnyek pedig, kik a lakossg nagyobb rszt teszik, miutn a vilg minden rszbl hozattak foglyok ide, kik gyermekeiket csak lopva, oktathattk a mennyei igazsgra, most versenyt s minden flelem nlkl kereszteltetik meg ket s rvendeznek, . . . hogy keresztny imahzakat szabad ptnik . . . Maguk a barbrok, ha mindjrt tbben kzlk mg pognysgban snyldnek, nem ellenzik alattvalik keresztelst, s a papoknak megengedik, hogy jrhassanak s kelhessenek, merre s hov nekik tetszik. A dolgok oly ponton llanak, hogy az egsz magyar nemzet hajland a szent hit elfogadsra.”
 
„Ugyltszik, Gejznak szkhelyn, Esztergomban is szvesen lttattak a trtk, s a fejedelem taln kevssel e levl ratsa utn kereszteltetvn meg, keresztny szertartsokat is vegytett az si kultusz kz. Az egykoru Ditmr merseburgi pspk rva hagyta, hogy midn Gejzt keresztny papja e vallskeverk miatt megrtta, vlaszul nyer: n gazdag vagyok, teht jogomban is, mdomban is ll, gy cselekednem. - Most azonban rgtn flbeszakttattak a Piligrin levelben ktsgkvl nagytva eladott, de nem ppen foganatlan trtsi elkszletek...
 
„A hborskods (a nmet belhborkat rti alatta) kzben megfonnyadsnak indultak a keresztnysg csiri Magyarorszgon, mglen Adalbert prgai pspk 994. tjban, Piligrin munkjt folytatand, Esztergomba rkezett, hol - ugy ltszik - hosszabb ideig mulatozvn, Gejznak mg 969-ben szletett fia Salamon, ki az Apulibl jtt sanseverini grf Deodat ltal neveltetvn, most dics orszglst gr ifjusga fnyben llott, szintn megkereszteltetett ltala s Vajk s Istvn nevet nyert tle.”
 
Mintegy kiegsztse ennek a Szab Kroly „Vezrek Kora” cm munkjban foglalt rsz: „Piligrin pspk jelenti a ppnak, hogy maguk a barbrok, mbr mg egy rszk a pognysg bilincsben snyldik, a mindenhat Isten kegyelmnek munkja llal, senkinek alattvalik kzl nem tiltjk a megkeresztelkedst, sem a papokat nem gtoljk, hogy brhov menjenek. Hanem olyan egyetrtk a pognyok a keresztnyekkel s olyan bartsgosan vannak egymssal, hogy itt beteljesedni ltszik zsais jvendlse: a farkas s brny egytt legel, az oroszln sznt eszik, mint az kr. Teht ugy ll a dolog, hogy csaknem az egsz magyar nemzet hajland a szent hit bevtelre... s itt sok az aratni val, de kevs az arat.”
 
Ennyit a magyar vallsi trelmessgnek bizonytsra. Piligrin pspknek ezt a levelt, annak valdisgt soha senki nem vonta ktsgbe. maga is knytelen a magyarok trelmessgi ernyt elismerni. Pedig. Hogy mikp vlekedett egybknt a magyarokrl, mutatja levelnek egy passzusa, melyben a „baromi mdra kegyetlen” magyar pognyokat emlegeti. A magyarok vallsi trelmessgnek elismerse teht annl sulyosabban esik itt a latba. Ez a vallsi trelmessg, ismtlem a magyar lleknek egyik veleszletett tulajdonsga. A rgi idkben mg termszetesebb, mint manapsg. A nagy mveltsg, nemes rzlet rgi magyarok eltt a lelki nemessg volt az letnek fkellke. (Nagy prszkls lesz emiatt, tudom. De majd bizonytani fogok!) gy teht a keresztny valls is csak kvnatos lehetett elttk. Amelyiknek vgs clja szintn az emberi lleknek nemestse. Hogy gy fogkonyabb vljk a tudsnak, a tkleteseds fel val igyekezetnek befogadsra.
 
- Ha azoknak a rgi magyaroknak olyan nagy volt a telki nemessge, hogy az mr szinte htotta a keresztny valls megismerst fogjk sokan krdezni, - mirt nem trtek t a magyarok azonnal s tmegesen a keresztny hitre?... Azrt nem, mert ennek a trtsnek sok volt a keser mellkze. A magyarok, a maguk letsztneivel hamarosan meglttk, hogy a trtsi buzgsg htterben hdtsi szndkok leselkednek. Meglttk, hogy ez a trts csupn eszkz amannak szolglatban. Amihez jrult az is, hogy a trtst fenyegetsekkel akartk siettetni, nylbe tni. Mr most: aki ismeri az igazi, a bszke, a hajlthatatlan magyar lelket, az csak termszetesnek fogja tallni, hogy a magyarok hzdoztak a trtsnek ettl a mdjtl. Trtk is, hdtk is azt hittk, hogy ugy kezelhetik a magyart, mint a tbbi leigzott npeket.
 
Az erszakos trtsnek okait az elbb elmondottak utn, ugy vlem, nem kell kln elmagyarzni.
 
Idzem mgis Szalay Lszl emltett munkjnak ezen tovbbi sorait: „A nyugati keresztnysg a X. szzadban azt tartotta, hogy valamint az sszes keresztnysg feje a rmai ppa, ugy vilgi gyekben az sszes keresztnysg feje a rmai, nyugati csszr. A szszok legrgibb trvnyknyve, a „Sachsenspiegel” ezt igen szabatosan akkp mondja ki: „Kt kardot hgy vala Isten a fldn, a keresztnysg oltalmazsra: a ppnak hagyta az egyhzit, a csszrnak a vilgit.” A fejedelmek seregestl megannyi hbresei voltak a csszrnak - elmletben s gyakorlatilag is mg minapban (Mr mint a X. szzadban) alkalmaztatk e tan Csehorszgra s rszben Lengyelorszgra is.”
 
Balics Lajos hittudor „A kath. egyhz trtnete Magyarorszgon” cm munkjnak I. ktetben meg ezeket mondja: „De mikpen az egyhz, ugy a nmet csszr is felssgre trekedett; a csszr fegyverei hdtottk meg a ppa lelki alattvaliv a birodalmukkal szomszd szlv (Meg egyb) pogny npeket s ezekre ksbb ignyt tartottak; a rmai szentszk belenyugodott azon gyakorlatba (Egyelre legalbb),amely szerint a csszrok a nmet papsg befolysval megtrtett npek fejedelmeit hbreseik gyannt tekintettk.”
 
Az a rgi paktum teht, hogy amit a ppa emberei megtrtenek, azt a csszr magnak hbrl foglalja el - tovbb is reztette hatst. Csehorszg s Lengyelorszg utn most a magyarok orszgra kerlt volna a sor. Trts is, hdts is - egy ideig mintha sznetet tartottak volna. Addig az ideig t.i. amg a nmet birodalomban, II. Ott csszr uralkodsa idejn, ers bels harcok dultak. m alig szntek meg az ottani belvillongsok, megkezddtt a legyrs politikja minlunk is.
 
me:
Fessler az fent idzett munkjban ezeket mondja: „III. Ott (Fessler tvesen hivatkozik III. Ottra. – A dolog mg I. Ott uralkodsa idejn trtntgy nzem.) csszrnak quedlinburgi tartzkodsa kzben egy magyar deputti jelent ott meg. Bruno werdeni pspk volt a kezdemnyez. A csszr fenyegetdzve, kemnyen rjuk parancsolt a magyarokra, hogy mind azokat a keresztnyeket, (rtsd: nmeteket.) akik Pannniban akarnnak letelepedni, vendgszereten fogadjk. Papokat s szerzeteseket maga a fejedelem kteles fogadni.”

 

Rake Lipt vilghr nmet trtnettuds ekknt jellemzi Ott csszr uralmt (Weltgeschichte VII. ktet): „A csszrsghoz ragaszkodott, anlkl azonban, hogy a nmet birodalom elmlethez kttte volna magt. Nem. Itt inkbb egy ltalnos mozgalom jutott kifejezsre, mely az szaknak s keletnek irnyul keresztny (s nmet) propaganda rdekben indult volt meg. Ennek keretbe tartozott a magyarok vgleges megtrtses (s beolvasztsa), valamint az uj kirlysguk is.”
 
Emlti azutn Ranke Piligrin passaui pspk rdemeit; aspirtiit a lorchi rseki szkre, melyeket Piligrin hamistott okmnyokkal trekedett altmasztani. Ezekkel az aspircikkal szemben llott a salzburgi rsek, aki magnak vindiklta a Pannonia fltti egyhzi uralmat. „A nmet birodalomnak nem kis rdekei fzdtek ehhez a kzdelemhez, - folytatja Ranke - mert ezltal Magyarorszg pp ugy a nmet egyhzhoz kapcsoltatott volna, mint Csehorszg. Nem kellett volna teht attl tartani, hogy Magyarorszg egyhzi tekintetben nll lesz. Fjdalommal, szgyenkezve kell megllaptani, hogy ugy a passaui, mint a salzburgi preltus - egymson tettek tul okmnyok hamisitsa dolgban. Maga a csszr, II. Ott sem brt kzttk igazsgot tenni, ugyltszik.”
 
A kt fpap versengsnek Magyarorszg szempontjbl igen-igen komoly httere volt. Dmmler Ern mondja egyebek kztt (Piligrin von Passau): „Errl a fontos aktusrl, (t.i. a magyarsg megtrtsrl) nincsenek megbzhat adataink. A Thietmar ltal emlegetett szigor vagy Istvnra vonatkozik, vagy a nyugati rtelemben vett (vagyis abszolutisztikus) monarchikus kormnyforma kimletlen vgrehajtsra. Milyen nehezen ment a magyarok megtrtse, erre bizonysg Istvnnak 40 ves uralkodsa. Hiba erszakolta a keresztnysget. Halla utn rgtn felborult minden. St mg ksbben is, I. Bla idejn. Piligrin teht, amikor Pannonia rszre pspkket kr a pptl, nemcsak tl optimisztikusan tli meg a helyzetet, hanem ersen haza beszl. Pannniban; jobban mondva Magyarorszgon - rsek szeretett volna lenni. Ha ezt elrnie sikerl, Magyarorszg sokkalta ersebb fggsbe kerl Nmetorszggal szemben s valszn, hogy ppen olyan szoros, elvlaszthatatlan rsze lett volna a nmet birodalomnak, mint Csehorszg. Amelynek tarts leigzsa els sorban annak volt tulajdonthat, hogy a prgai pspksg a mainzi rsek hatskrhez tartozott...”
 
A magyarok szerencsje volt teht, hogy Piligrin a maga nagyravgy terveit - a pannniai rseki szk elnyerst - nem brta kierszakolni.
 
Nem csoda ilyen viszonyok kztt, hogy a magyarok megtrtse olyan lassu tempban trtnt. Hogy olyan nehezen ment. Mert ismtlem - lehetetlen elkpzelni, hogy az lesszem magyarok ennek a trtsnek stt httert ne vettk volna szre. A quedlinburgi fenyeget, dlyfs, parancsszer csszri zenet; a magyar fejedelemre rerszakolt vad, rszeges, erszakos - de keresztny - lengyel felesg; az idegeneknek a trtk nyomn folyton szaporod beznlse: egymagukban is elgsgesek lehettek, hogy a magyarok gyanja feltmadjon. Csehorszg sorsnak megfigyelse eljk trta, mi vr a magyarsgra a nmet papi hierarchia itteni megersdse esetn.
 
Az idegenek beznlse. Ugyancsak jelents helyet foglal el a magyarsg felzaklatsban. Krnikink elgg rszletesen trgyaljk ezt is. gy Szab Kroly „A Vezrek Kora” cm munkjban ezeket rja:
 
„A quedlinburgi sszejvetel utn nemsokra, 973-ban, Piligrin passaui pspk, kinek egyhzmegyje szenvedett legtbbet s volt leginkbb veszlyeztetve a magyarok rszrl, (Magyarorszg nyugati hatra akkoriban a Duna melletti Melk-ig terjedt.) s kinek eszerint nagyon is rdekben llott harcias szomszdainak megszeldtse, szmos papot s szerzetest kldtt Magyarorszgra. Ami csak Gejza fejedelem engedelmvel s az flszltsra trtnhetett meg. (Piligrin a pphoz - VII. Benedekhez - rott levelben azt lltja ugyan, hogy t a magyar nemzet sok knyrgssel hvogatta, de - mondja Endlicher /Endlicher Istvn Lszl, a XIX. Szzad elejn lt neves trtnetr/) - hogy a meghvs nem a nemzet kzakaratt kifejez kzgyls vgzsrl, hanem csak Gejza s udvara akaratbl, az eszkzlsre s az nevben trtnhetett /n mg ezt is btorkodom ktsgbe vonni/). arrl nem kell ktelkednnk). . .
Brunner szerint pedig (Einfalle der Ungarn in Deutschland) „Bajororszg pspkei s aptjai szmos papot kldtek Magyarorszgba, ennek bks meghdtsa vgett. Vagyis: igazi keresztnyi mdon fizettk vissza azt amit az a np Bajororszg ellen vtkezett.”
 
Engel Jnos Keresztly „Geschichte des ungarischen Reiches” cm munkjban ezekrl a mozgalmakrl ekpen emlkezik meg:
 
„A nmet csszr (III. Ott t.i.) a magyarok megtrtsnek munkjt fkpen Adalbert prgai pspkre ltszott bzni. Ez tnyleg kldtt is hittrtket Csehorszgbl. Ezek kztt volt az kebel bartja is, Radla (A ksbbi magyar rsek: Anasztz.). Ugy ltszik, hogy Radla vette r az reg Gecst (Gzt), hogy kikeresztelkedjk s gretet tegyen arra nzve is, hogy orszgban ezentul komolyan fog a keresztnysg terjesztshez hozz ltni. Erre nzve pedig megtrtntek az elkszletek is. Gza finak, Vajknak nneplyes kereszteljhez magt Adalbertet hvtk meg Prgbl. Adalbert 994-ben rkezett az esztergomi udvarhoz. Megvalsult az a tervezs is, hogy Nmetorszgbl idegen lovagok s fegyveres csapatok hozattassanak. Akik a trts munkjt szksg esetn fegyveresen is elmozdtsk. Evgbl valsznen kvetsgek mentek Ott nmet csszrhoz s Lipt rgrfhoz. Mert Adalberttel majdnem egyidben rkezett meg az esztergomi udvarhoz Sanseverini Adeodt grf, aki hihetleg ppen a csszri udvarnl tartzkodott volt. Itt azonnal nagy birtokterletet kapott. Tatt alaptotta. volt a ksbbi Istvn fejedelemnek nevelje is. Utna jttek Wolfger s Hedrich, hennebergi grfok. Velk 300 lndzss katona. Ezek a grfok alaptottk a gyri ispnsgban Hdervrt. Jttek tovbb Venczel s Istvn, wasserburgi, bajororszgi grfok. Velk negyven lovag. s jttek Hunt s Pzmn svb lovagok, akik a szentfld fel igyekeztek, azonban itt kellett maradniok, Magyarorszgon. A magyar nemzet nagyjai gylsre hivattak ssze. Ezen a gylsen komolyan megintettk ket, hogy kikeresztelkedjenek; mert ha nem, erszakkal lesznek megkeresztelve. Adalbert unszolsra hatrozatba ment az is, miutn nem trhet, hogy keresztnyek pognyoknak legyenek rabjai, az sszes keresztny foglyok szabadon bocsttassanak, de st, mvelsre alkalmas telkeket kapjanak.
 
„Az erszakkal val fenyegetdzs, nemklnben ez az utbbi hatrozat ltalnos felzdulst, elgedetlensget keltettek.”
 
Engel krnikja emlti elszr Adalbert prgai pspk nevt. n gy ltom a dolgokat, hogy a passaui s salzburgi pspkk marakodsa ersen htrltatta a pannoniai magyaroknak amugy is nehezen men megtrtst. Erlyesebb embert kerestek. Aki egyuttal rdektelen is. gy eshetett a vlasztp Adalbertre. A csehek meghdtjra. Aki egyarnt kedves embere volt a csszrnak is, a ppnak is. 996-ban, III. Ottnak els rmai utja alkalmval, ott szerepelt is Rmban.
 
Szab Kroly a tovbbiakban mg ezeket mondja ezekrl a mozgalmakrl (Vezrek kora)
 
„Gizellval, mint a (nmet) csszr kzeli rokonval, szmos s fnyes ksret rkezett a magyar fejedelmi udvarba: st annak is van nyoma, hogy az hveibl egsz gyarmat telepedett haznkba; a nmet vndorlovagok pedig, kik ktsgen kvl mindjrt Gejza kormnyra lpte s a csszrral val szvetkezse (Szvetkezs?) utn kezdtek a magyar fldn szerencst prblni, ezentul a fejedelmi udvar kegyre mg biztosabban szmthatva, kisebb-nagyobb fegyveres ksrettel mind srbben jttek honunkba uj hazt keresni. Krnikink ezek kzl tbbek emlkezett tartottk fnn, kik a dunntli rszeken terjedelmes jszgokkal megajndkoztatva, tbb ma is virgz elkel magyar csaldot alaptottak. Ekkor telepedtek be haznkba Nmetorszgbl: Tibold, a tannenbergi grfok csaldjbl, kitl a kihalt Babocsaiak eredtek; Hont s Pzmn testvrek a svb fldrl, kik vitzeikkel haznkon t a szentfldre szndkoztak, de Gyejcs ltal tartztatva nla maradlak s Istvn seregben s udvarban fnyes llsra emelkedtek, kiktl szrmaznak a Batthynyi, Forgch, Kubinyi s Ujhelyi csaldok; Wasserburgi Wenczelin, ki mint Istvn vezr hadainak parancsnoka a lzad Koppnyt elejtette, a rgi Jk nemzetsg se, melybl erednek a Niczkyek s Sztrayak; Wolfger s Hedrich testvrek, kik hromszz pnclos lovagot vezettek Gyejcshez, Nmetujvr s Hdervra pti, a Plffy s Hdervry csald sapjai; vgre a Gizellval bekltztt nrnbergi Herrmann, kinek nevvel hozza kapcsolatba a hagyomny az erdlyi Szeben (Herrmannstadt) alaptst.
 
Ezen klfldi elkel lovagok behvst krnikink Gyejcsnek tulajdontjk s a keresztnysg fegyveres terjesztsnek szndkval indokoljk. . .
 
Kzai szerint Gyejcs, miutn hznpvel egytt megkeresztelkedett, „amit kellett s lehetett, nem mulaszt el megtenni nemzete megtrtsre, szent Adalbert prgai pspk utastsa szerint. Kveteket klde azrt a keresztny orszgokba, hajtst mindenkinek tudtra adni. Mit hallva, sok ispnok, vitzek s nemesek jttek hozz a keresztnyek orszgbl, nmelyek Isten szerelmbl, hogy a vezrt a pognyok ellen, kik a hitet fl nem vennk, segtsk; msok, hogy ezen pognyoktl, ldziktl megszabaduljanak: mert a pognysgban lt nemzet kegyetlen ldzje volt a keresztnyeknek.” - Mg vilgosabban szlnak a keresztnysg idegen segtsggel eszkzlt terjesztsrl tbbi krnikink. Ezek szerint Gyejcs a magyar nemzetet a keresztny hitre kezd trteni, s minthogy intssel a pogny szertartshoz ragaszkodkat meg nem trthette, nmelyeket fegyverrel kellett megalznia. Hogy ezt megtehesse, minthogy tbben voltak, akik a hittl vonakodtak, mint akik hozz ragaszkodtak, szksgesnek tartotta hajtst a keresztny kirlyoknak s fejedelmeknek tudtul adni. Kik ezen kivnsgt hallvn, nemcsak segtsget kldnek, hanem szemlyesen is eljvnek hozz, mint akiknek a magyarok kegyetlensge igen rtalmas s gylletes vala. A bekltztt idegen lovagok elszmllsa utn mondjk nmely krnikink: Ezen ispnok s mg inkbb Isten segtsgben bzva Gyejcs vezr s fia Istvn nmely lzadkat a fegyver rmtsvel, nmelyeket pedig nszntkbl trtettek a keresztsgre; mely ispnokat Gyejcs vezr, valamint fia, szles s terjedelmes rksgekkel ajndkozott meg szolglataikrt.
 
„Krnikink e hiteles adatait, melyek szerint ktsgtelen, hogy Gyejcs erszakos trti eljrsa a nemzetben ellenzsre tallt s ingerltsget, st felkelst tmasztott ellene, tmogatjk a szent letrk is, kik Gyejcsrl rjk, hogy igen szorgalmatoskodott a lzadk levrsben s a pogny szertartsok kiirtsban. Hogy a flkelk leversben, kik nemcsak si hitk vdelmre, hanem alkotmnyos jogaikrt is ragadtak fegyvert, nagyon kemnyen, st irgalom nlkl jrt el, bizonytja az egykoru Thietmar pspk. Ez Gyejcsrl, miutn t igen kegyetlennek jellemezte, ki hirtelen dhben sok embert meglt, (Ilyen dolgokat a krnikk inkbb Gza msodik felesgrl, Adelheidrl rnak.) hogy midn keresztnny lett a ht megerstse vgett, ellenszegl alattvali ellen dhngtt s rgi bnt Isten irnti buzglkodstl lngolva lemos. (Azt akarja ez jelenteni, hogy Gza az rtatlan vrrel mocskolt kezeit (?) a keresztnysg terjesztsrt ldklt alattvali vrvel mosta tisztra.)
 
„Ennyi s ily klnbz hiteles rk tanbizonysgai utn, melyek mind keresztny papok tollbl folytak... Gyejcs kormnyzsnak utols veit - mert csak az megkeresztelkedse, fia hzassga s gy a klfldi segly biztostsa utnra tehetjk erszakos trti fellpst - viharosoknak kell tartanunk. Mltn sajnlhatjuk azonban, hogy e kzdelmes vek esemnyeit idzett forrsaink rszletesen nem ismertetik, (alapos okaik lehettek r, hogy ne ismertessk) s gy e szellemi s anyagi harcok kpe lelknk eltt az ltalnos kifejezsek kdhe vsz. Csak annyira tallunk mg nmi tmutatst, hogy a viharok flidzsre a magyar s nmet faj klcsns gyllete is kzremkdtt, melyet a fejedelmi udvar ltal klnsen kegyelt s az llam gyei intzsben hatalmas befolyshoz jutott jvevny nmeteknek a nemzet kzrzlett mltn srt uralma az si jogaikhoz s szoksaikhoz ragaszkod magyarok szvben folytonosan sztott. (A pannonhalmi aptsg 1001-iki alapt oklevele a lzadst vilgosan megklnbzteti a Koppny tmadstl, amelyikrl csak lentebb trtnik emlts, tbb mint valszn, hogy a magyarok s a nmetek kztt trtnt ez az sszetkzs mg Gza idejben trtnt.)
 
„Gyejcs tbb buzgsggal, mint eszllyel, tbb akarattal, mint tehetsggel, tbb erltetssel, mint meggyzdssel indtotta meg trti munkssgt, s gy nem csodlhatjuk, ha az ltala kivvott eredmny nem a lelkek meggyzdsbl szrmazott valdi megtrs hanem csak knyszersg szlte sznmutats, az egykoru Bruno szerzetes s trt rsek jellemz szavai szerint csak a keresztnysg rnyka volt mindaz, mit paranccsal s fegyverrel ki brhatott vinni, a flingerelt nemzeti szellem lzongsokban nyilatkoz erszakos visszahatst knnyen eltrlhette volna, ha Gyejcsnek csakhamar, 997-ben bekvetkezett halla finak, az apostoli trtsre s a magyar kirlyi trnra hivatott s mlt Istvnnak, jkor nem nyit trt retten meggondolt, lelke mly meggyzdsvel polt s lete fladatv tztt reformtervei vgrehajtsra.”...
gy Szab Kroly.
 
Bdinger viszont (sterreichische Geschichte I. kt.) ezeket rja:
„ppen gy s akkor, mint Lengyelorszg fel, kivndorlknak nagy tmegei rasztottk el Magyarorszgot is. Nmet s olasz lovagokat emlegetnek... Ha nem mind igaz is, amit egyes csaldok a maguk si mivoltnak nagyobbtsa vgett kigondoltak, annyi bizonyos, hogy szmos bevndorl jtt kzp s nyugati Eurpbl, hogy a magyar fejedelemnek haderejt ksretkkel egytt nveljk.”
 
Szembetl, hogy a rgi krnikk - s velk egytt, nyomukban, Szab Kroly is - mennyire azon igyekeznek, hogy ezeket a mozgalmakat Gza fejedelem kezdemnyezsnek tudjk be. Gza volt az, aki kvetsgeket kld szerte Eurpba, hogy az idegenek jjjenek megszllni - az orszgt. Gza volt, aki tzzel-vassal trtett. (Noha maga mg nem volt keresztny.) Gza volt, aki kegyetlenkedett, gyilkolt, puszttotta sajt fajtjt - idegen hit, idegen rdekek kedvrt. Vagy azrt, hogy minl hamarbb hbrese, alrendeltje lehessen a csszrnak... Mindent elhitethetnek velem a krnikk. De hogy egy rpdivadk ilyeneket tegyen - azt n nem tudom elhinni. Szp els felesgnek, Saroltnak korai halla utn felesgl vette a lengyel Adelheidet. Akit reparancsoltak, mert ez mr keresztny volt. Szeld, jmbor lelklet, bkeszeret ember lehetett- fknt bkessgszeret. Ilyen emberrl nem lehet elhinni azokat a dolgokat, amiket a krnikk refognak. Errl a msodik felesgrl pedig maga Szab Kroly llaptja meg (idzett munka), hogy: „frfias, iszkos, dlyfs, dhben az emberlstl sem irtz asszony volt, aki az orszg dolgaiba illetktelenl avatkozott bel.” Van ennek az llapotnak egy igen jellemz analgija a rgi magyar trtnelemben. II. Endre kirly s els felesge, merni Gertrud. Minden bnt, minden gonoszsgot az asszony eszelt ki. A krnikk bnbakja mgis Endre lett. Gertrudrl meg sz sem esik. Vagy ha igen - csak a sajnlkozsnak szava. gy nzem, Gza dolgval is gy vagyunk.
 
Gza, a bkessgszeret fejedelem, egy szp napon azon vehette magt szre, hogy az udvarnl mr mindenki parancsol, csak nem. Hogy udvara tmve van idegen papokkal, szerzetesekkel, lovagokkal, meg ezeknek szmos, mindig hes zsebrk ksrivel. s hogy teljesen s tkletesen el van zrva a maga nptl. az npe meg el van zrva tle. Az udvarnl rendelkez idegenek kiadtk a parancsot hogy a fejedelemnek Esztergomba kell kltznie. A fejedelem Esztergomba kltztt. Az idegenek megparancsoltk, hogy a fejedelemnek ki kell keresztelkednie. A fejedelem kikeresztelkedett. - Mert Esztergombl jobban, knyelmesebben lehetett rintkezni Nmetorszggal, mint reg-Budrl. Mert az illendsg, meg a politika, gy kvntk, hogy vgre kikeresztelkedjk a magyar fejedelem is. - Gza engedelmesen fejet hajtott. Megtette, amit orszgnak, nemzetnek leigzi parancsoltak. Azutn fogta magt s - meghalt.
 
Fia, Istvn, mr mint abszolutisztikus uralkod lpett sei trnjra. Uralkod, aki guzsba ktztt foglya, eszkze az orszgot, a nemzetet, az udvart hatalmukba kertett idegeneknek.
 
A stt Vgzet pedig ment, rohant, feltarthatlanul, elre.
 
- Az idegen invzit a Dunntlon lttk s reztk legjobban. Klnsen reztk. Mert egyik birtok a msik utn cserlt gazdt. Fld, amit magyar kardok szereztek magyaroknak, idegenek prdja lett. A magyar si alkotmny eltnt. A magyarnak nem volt tbb szava orszg, nemzet dolghoz. Mg a fmagyaroknak sem. A magyar nem jrulhatott tbb a fejedelem el. Mg a fmagyarok sem. A fejedelem el volt zrva a nptl. Fogoly volt. A sajt otthonban. Idegenek foglya. Akik az nevben uralkodtak. Uralkodtak s erszakoskodtak.
 
Ez, ezek mr nem a vallsi trelmessg lapjra tartoztak. Ezek bketrbb npeket is kihoztak volna sodrukbl. A tuladunai npek, akik legkzelebbrl nztk, leginkbb reztk ezeknek az llapotoknak veszedelmes mivoltt, si szoks szerint elbb megtancskoztk a dolgokat. Azutn elhatroztk, hogy - kiverik az idegeneket. Mert azok okozi minden bajnak. A veszprmi vron kezdik. Ez az idegenek ffszke. Azok itt gylekeznek, innen msznak szt az orszgba. Azutn majd sor kerlhet Esztergomra. A fejedelem kiszabadtsra. Amivel a tbbi dolog is elintzdik magtl... Akiben magyar llek lakik, el sem tudja azt msknt kpzelni. Mert ezeket elkpzelni muszj. A krnikk nem rnak rluk. Hiszen az akkori krnikkat nem magyar kezek ksztettk! Egy hibjukat azonban fel kell rnom azoknak a tuladunai rgi magyaroknak. Elbizakodottak voltak. Vagy tlbecsltk a maguk erejt, vagy lebecsltk az ellensget. Nem gondoltk meg, hogy „sok ld disznt gyz”. Nem zentek a Duna innens partjn lak testvreknek. Nem krtek ezektl segtsget. Maguk akartak a gyllt idegenekkel kibnni. No - megadtk az rt!
 
Kvetkez tavaszon, mikor a fvek kizldltek a mezkn, lovat nyergeltek, kardot ktttek, kopjt ragadtak. Csapatokba verdve, megindultak Veszprm irnyban. Baranybl, Somogybl, Zalbl, Tolnbl, Fejrbl. Mindennnnen, ahol magyarok tanyztak. Vezrk az egyik fmagyar volt. Koppny, mondjk a ksi krnikk. Meglehet volt. El kell hinnnk, mert magyar krnikk nincsenek. Magyar hrads nem maradt abbl az idbl. J lenne bizony, ha napvilgra kerlne egyszer az az rs is, amelyikbl az osztrk krnikahamistk a maguk tudst mertettk.
 
Mi trtnt tovbb, hogyan folyt le, milyen gyszosan vgzdtt a tuladunai magyaroknak ez a hazafias felbuzdulsa, tudjuk a krnikkbl.
 
Esztergomban, a fejedelmi udvart megszllva tart msik idegen fhadiszllson, nagy rmlet tmadt a magyarok felkelsnek hrre. Az idegen Ritterek, gy ltszik, annyira megijedtek, mintha a magyar csapatok mr ott jrtak volna valahol Bicske tjkn. Sietve tkaptattak a Dunn s a kzeli bnyi krsnc mg bujtak el. A fogoly fejedelmet, termszetesen magukkal vittk. Papi trsaik nknt tartottak velk. A bnyi krsncban addig is, amg a srgsen krt nmet katonai segtsg megrkezik, elszrakoztak kiss. (Errl a katonai segtsgrl a krniksok szintn nem beszlnek. Katonai titkokat, gyltszik, abban az idben sem tttek dobra. Nem ktttk krniksok orrra. Megtudjuk azonban, amit tudni akarunk, ha Fesslernek a hradst vgigolvassuk. „Jobbszrny, balszrny, centrum, htvd.” Ksz, katonailag szervezett ers sereg. De vajjon honnan tudta meg ezeket Fessler?) A Ritterek Istvn fejedelmet, rpd kunokjt, a szletett lovagok lovagjt - lovagg tik. Ritterek, akik egyiknek neve: Hund... Megjtt a nmet katonai segtsg. Indulhatnnak. Elbb azonban vezrt kell vlasztani. Vezrt? Minek? Hiszen itt van Istvn, a fejedelem. Az rpd ivadk. A szletett s illetkes hadvezr. Aki mr nem is olyan fiatal: a harminc krl jr. Azutn. Milyen szp reklm lesz ez a csszr gynek. A hdtk gynek. A magyar fejedelem - nylt harcban a sajt npe ellen! - Az idegenek oldaln!. . . Nem Istvn lett a fvezr. Egy nmet Ritter: Wenzellin von Wasserburg. Mirt? Fltek taln tle, hogy Istvn kezeibe tegyk le a hadsereg sorst? Avagy Istvn tagadta meg a flajnlott tisztsg elfogadst? Akrhogyan trtnt a dolog, bizonyoss vlik belle, hogy Istvn s a nmetek kztt - nem volt nagy a bartsg. A sereg alvezrei is. Egyetlen magyar nevet nem tallunk kzttk. Ami fltt szintn el lehet gondolkozni...
 
A krnikk egygy megllaptsa, hogy „Istvn mg jratlan volt a hadvezetsben”, gy ltszik, lelki szegnysgben szenvedk szmra rdott.
 
Vgre indulhattak. Fehrvron tl, a mai Vrpalota mellett tallkoztak Koppny vezr harcosaival. Mert Koppny nem kerlgette a nmetet. Nem bujklt elle. A veszprmi ostrom kzben is rrt, hogy annak jvst-menst figyelje. Azutn - elje sietett.
 
Az tkzet vgt tudjuk. Koppny s - vele a magyar fggetlensg - elbukott... m buks volt-e az buksa? Nem. Nem az volt.
 
Magvets, volt. A msodik vezred magyarsgnak jjszletse ebbl a magbl fog kisarjadzani.
 
 

 
ra
 
Szmll
Induls: 2008-11-28
 
Trkszentmikls

Cmertm98db4.jpg

 
Ltogatottsg
free counters
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints