ERDLY A MAGYAR HONFOGLALS S LLAMALAPTS KORBAN
2010.01.15. 00:02
ERDLY A MAGYAR HONFOGLALS S LLAMALAPTS KORBAN
AZ ROTT FORRSOK S A RGSZET
Erdly honfoglals kori trtnetnek vizsglata sorn a rgszeti anyag, a helynevek s a fldrajzi nevek ltal nyjtott ismeretek mellett szembe kell nznnk a legterjedelmesebb s legtbbet hasznlt rott „forrssal”, Anonymus Gestjval. E fejezetben ezt a forrst – amelyet a klnbz orszgok tudomnyossga homlokegyenest ellenkez mdon rtkel, s ezek az rtkelsek mlyen beleivdnak a Krpt-medence npeinek trtneti tudatba – a rgszet eredmnyeinek fnyben kvnjuk bemutatni.
Az 1210 krl rott regnyes honfoglals-trtnet tuds, vilgot jrt egyhzi szerzje, brki lett lgyen is („P dictus magister”), testestl-lelkestl a maga kornak embere volt, mvben mindenekfelett sajt kornak viszonyai, trekvsei tkrzdnek.
A m keletkezsekor hrom vszzaddal tl vagyunk a honfoglalson, s csak egy vtized vlaszt el az Aranybulltl. P. magister a magyar nemessg politikai szvivje, mvvel s mvszetvel azt kvnja bizonytani, hogy az „sfoglal” nemzetsgek jogai ppoly szilrdak s elvlhetetlenek, akr az rpdok. Minden talpalatnyi fldrt vrk hullsval kzdttek meg, s magnak rpdnak az adomnybl brjk mindazt, amit brnak.
Mivel szerznknek – nhny rtkes csaldi-nemzetsgi hagyomnyt nem szmtva – mg kds elkpzelsei sincsenek a honfoglals valdi esemnyeirl, nem maradt ms lehetsg szmra: ellensgeket-ellenfeleket klt, hogy hseivel legyen kiket legyzetni. Nem sokat tpreng, folykbl (Laborc), hegyekbl (Tarcal, Zobor – az utbbi a szlv „Templom”-hegy = obor szbl, vagyis tkletes mellfogs!), vrakbl (Gyalu) s falvakbl (Glad) alkotja meg Laborcy bolgr, Turzol kun, Zobur cseh, Gelou vlach s Glad vidini bolgr vitzeket-vezreket. A f ellensgek: Saln s Mnmart sajt – rszben npmondai eredet – lelemnyei.
Vitathatatlan: Anonymus a honfoglal magyarok egyetlen valsgos ellenfelnek sem tudja a nevt (I. s II. Szvatopluk, II. Mojmir, Arnulf nmet kirly s Braszlav, Pannonia hercege, Simeon bolgr kn, Luitpold bajor herceg), nincs tudomsa a honfoglalst eldnt pozsonyi (Bresalauspurc) csatrl, mit sem tud a helyi vdelem lehetsges vagy tnyleges kzpontjairl (Csongrd, Mosaburg, Belgrd), s a bolgrokat leszmtva nem ismeri a honfoglalk tnyleges ellenfeleit (morvk, szlovnek, karantnok, frankok, bajorok) sem. Klttt ellensges npei – a honfoglals korban mg a Cseh-medencben l csehek, a 11. szzadban Eurpba kltz kumn-kunok, a vlachok – a 12. szzad nprajzi s politikai viszonyairl tanskodnak. Aminthogy magyar hsei sem msok, mint a 12. szzadi gazdag birtokosok „felmeni”, kevs kivtellel az ezredfordul tjrl. Munkja hallatlanul fontos viszont az 1200 krli Magyarorszg fldrajzi s birtokviszonyainak megrtshez.
A helyi ellenlls „kzpontjaihoz” nemcsak sajt ragyog fantzija vezeti el, hanem a npi kpzelet is. A Tisza menti bolgr uralom szerny mocsrvrt, a „Fekete vrat” (Csernigrad/Csongrd) csak a gyztes Ete vezrrel emelteti, mikzben a bolgr Saln vrv a messzire ltsz Titelt s Alprt, a „bolgr szv” Mnmart vrv pedig Bihart teszi meg – mindhrom bronzkori eredet fldvr volt.
Klnsen tanulsgos Alpr, ahol Anonymus „munkamdszere” teljes pontossggal megfoghat. rpd ugyanis a Gesta szerint „Alpr homokjn” vvja dnt csatjt a bolgr Salnnal, akinek vitzei menekls kzben hirtelen grgg vlnak, hogy az alpri „Grgrvnl” bele tudjanak veszni a Tiszba. A „portus Grecorum” azonban csak a 12. szzadban kapta a nevt a rvet birtokl bazilita szerzetesekrl. A „castrum Olpar”-on 1974–1977-ben vgzett satsok magas fldsncokkal krlvett bronzkori fldvr maradvnyait trtk fel a Tisza rterletbl messze ltszan kiemelked vrdombon. E bronzkori fldvr 9–11. szzadi birtokba vtelre, felhasznlsra egyetlen cserpnyi lelet sem utalt. Csak a 11–12. szzad fordulja tjn ptteti t valamely helyi hatalmassg sajt vrv, feltlteti a bels jrszintet, megmagasttatja a fldsncot, s arra gerendkbl ers falat emeltet. Anonymus korban j karban lv igazi castrum emelkedett a bronzkori vr maradvnyai fltt, amelyhez azonban idkzben hozztapadt a nphit: a honfoglals eltt a honfoglalk ellensgei, a bolgrok ptettk eredetileg, hiszen mr a honfoglals eltt is llott. A bronzkor s vaskor nagy fldvrait teszi meg mshol is a honfoglalk ellensgeinek fszkv a npi kpzelet, Biharban, Zemplnben, Titelen s ms helyeken. Ezek trtnelmi rtke pontosan ugyanannyi, mint a trk hdoltsg all felszabadult terletek megannyi Trk- s Tatrsnca, Trkdombja, Trktorony elnevezse – skori vagy rpd-kori sncok, telepek, skori kurgnok, romba dlt rpd-kori templomtornyok npi elnevezsei. Olyanok, mint a Nmetorszgban tallhat sok-sok Schwedenschanz, Schwedenhgel, amelyek ott is skori erdtmnyek s srhalmok. Anonymus teht kitapinthatan a npi kpzeletbl varzsolt ds esemnytrtnetet Alpr kr.
Erdly honfoglals kori trtnetben, brmely nemzet trtnsze rta lgyen, eddig az anonymusi hagyomny uralkodott. A „Verecknl” bejtt honfoglalk a Tisza vlgybl a Szamos s Maros mentn „ksreltk meg” a behatolst Erdlybe. Mr a kezdet kezdetn nagy-nagy ellenflbe tkznek, a „bolgr szv” kazr vezrbe, Szatmr s Bihar vr urba, Menumoroutba (neve magyar nyelven morva mnt, morva csdrt jelent, mivel lltlag sok-sok bartnje (amica), de csak egy szl lenya, s egyetlen firkse sem volt, vagyis npmesei figura), akivel nem brnak, s vgl szvetsgre lpnek. Szamos menti vrbl Gelou, „valami vlach (quidam Blacus) vezr” szervezi ellenllsra „annak a fldnek a lakosait”. A Marostl Orsovig Glad vidini vezr kunjai, bolgrjai, vlachjai csatznak a diadalmas Kadocsa vezrrel. – A honfoglalst tnylegesen biztost valsgos hborkhoz kpest bka-egr harcszer csatkbl egyetlenegy sem igazolhat.
Anonymus regnyes figurit s csetepatit egyetlen t megelz rott forrs sem ismeri, elbeszlst senki nem tmasztja al: sem az egykor, 10. szzadi klfldi forrsok, sem a 11. szzadi magyar skrnika, az sgeszta (Gesta Ungarorum) nhny j hagyomnyt rz adata. s megint csak ellentmondanak neki a rgszeti forrsok is.
A rgszeti leletek s lelhelyek rtkelse-megtlse a rgszettudomny msfl szzados fejldsvel prhuzamosan alakult s vltozott. Klnsen vonatkozik ez a korai kzpkori – npvndorls kori s honfoglals kori – rgszetre.
Amg a leletek-lelhelyek szma kicsi volt, a kevs lelhelyet igyekeztek valamilyen logikai sszefggsbe hozni egymssal. A magnyos fegyveres temetkezseket (ezek tbbnyire azrt voltak magnyosak, mivel nem kutattk a lelhelyeket) kezdetben valamely „harcban” elesett hsk srjainak tekintettk. Olyan szemllet ez, amely a npi kpzeletben ma is ltalnos, de a flromantikus kutatsban is fellelhet (pl. a zemplni honfoglal vezrsr „rgszeti” rtkelsben). Ksbb az egyre szaporod magnyos srokbl vagy nhny sros kis temetkbl a „megszlls” tvonalra, seregek vonulsra igyekeztek kvetkeztetni, jobb esetben vlt vagy valdi folyami tkelhelyeket, hgkat s szorosokat „vdelmeztettek” az egykori srok tulajdonosaival. Gazdasgtrtneti szempontok eltrbe jutsval az azonos tpus trgyak elterjedst nyomoztk, „kereskedelmi tvonalakat” rekonstrultak a leletekbl. jabb idkben a fegyveres temetkezseket az llamalapts klnbz fzisainak – avagy Erdly esetben az llamhatalom „terjeszkedsnek” – szemszgbl szoks megtlni, a fhatalom s a helyi ellenlls kzpontjait lltjk szembe egymssal. – Mindezek, jobb esetben, munkahipotzisek. A srok s temetk ugyanis egy valamit jeleznek biztosan s egyrtelmen: szllsokat, telepeket, falvakat. A 10–11. szzadi temetk nem harci, kereskedelmi vagy katonapolitikai „mutatk”, hanem – mint a vilgon mindentt a temetk – a megtelepls, ha gy tetszik, a teleplsi rend „mutati”.
Mr a Brentnl majd Pozsonynl ezrvel jutottak a gyztesek kezbe az elesettek kitn, damaszkolt pengj ktl kardjai, aclosra edzett, hossz pengj lndzsi – 907-tl kezdve akr egy egsz magyar hadsereget „nyugati” fegyverzettel lehetett volna elltni. A rgszeti irrealitsok vilgba tartozik teht a Krpt-medence 10. szzadi kardos (gyakran lovas!) temetkezseit klnfle „helyi” harcosokkal kapcsolatba hozni s szembelltani a „ktelezen szablyt visel” magyarokkal. „Viking” vagy „Karoling” kereskedelmi utakat ppoly bajos a kardok elterjedsbl rekonstrulni, de aligha lehet ket egyedl a Gza–Istvn-fle llamhatalmi szervezet rgszeti jelkpeknt is szmba venni.
A magyar nemesi gyker s szemllet rgszetben egy vszzadon t uralkodott az a ttel, hogy honfoglal magyarnak csak a lval-lszerszmmal, fegyverekkel eltemetett szabad vitz tekinthet – a tbbiek az alvetett szolgk s a legyzttek maradkai. E velejben hamis trtneti tudatot tkrz felfogs az igazi honfoglalkat nhny ezer nemes harcosra, rgszeti hagyatkukat vagy 150-200 szablys-kardos lovas vitzre korltozta – soha „nemzeti” szemllet nem ejtett nagyobb sebet nnn testn.
Ma, amikor a trtneti, nyelvszeti s rgszeti adatok jraelemzsvel sikerlt kimutatni, hogy a (kisszm) vezet s „kzp”-rteg uralma alatt a magyarsg kznpe szzval ltestett falvakat, s szzval nyitott mellette temetket, mr alig lehet az ellentmondsos helyzeten vltoztatni. Erdlyben ma is azok a leletek s lelhelyek szmtanak honfoglal magyarnak, amelyeket a millennium idejn annak tekintettk.
A realitsok azonban msok. Erdly 10–12. szzadi magyar kznpi mveldsnek ppgy nincs szerves elzmnye a 8–9. szzadban (pontosabban: a megismert idegen elzmnyei vannak), mint a Tisza-vidken. Vitathatatlan rgszeti kritriumok alapjn j npessg, j teleplsi rend, j kultra tkrzdik belle, mg ha halovnyabban is. Erdlyben ugyanis 1912 eltt trtak fel utoljra olyan honfoglal magyar kzprtegbeli s kznpi temetket, amelyeket tudomnyosan kzz is tettek. – Az egyetlen modern kivtelt, Maroskarna B. temetjt kifejezetten nem honfoglal magyarknt ismertettk.
A HONFOGLALS S A KALANDOZSOK
„…et ab ungerorum nos defendas iaculis.”
A Don vidkrl nyugat fel hzd magyarok 832–836 kztt tnnek fel a Duna torkolatvidke tjn. Etelkz – „Atelkuzu” – nev szllsterleteik elbb-utbb nyilvn nyugat fel is kiterjeszkedtek a Dnyeszter, Prut s Szeret vlgyre. Itt-tartzkodsuknak ugyan nincs minden ktsgen fell ll rgszeti bizonytka, de a Moldviban feltrt keprerijai (Cpreria) „kznpi” temet korai szakaszban (viseleti trgyak, trepanlt koponyk, „szaltovi” jelleg fazekak sekly nyugat-keleti irny srokban), avagy ugyanott a sajtos magyar rtuselemeket tartalmaz braneti temetben feltehetleg magyarokkal is szmolhatunk. Nem beseny jelleg, esetleg magyar lovas temetkezsek Dl-Moldviban (Friedensfeld/Mirnopole, Sabalat/Szadovoj – kifejezetten magyar a Frumusika/Frumuicban tallt sregyttes: magyar jelleg jmerevt csontok, vasveretes tegez, 7 nylcscs), st Moldvban is elkerltek (Holboca, Moscu, Probot, Grozeti). Nehz, sokszor lehetetlen eldnteni egy-egy magnyos 9–10. szzadi rszleges ltemetkezst, pusztai fegyvereket, tbbnyire tegezt s nyilat tartalmaz „nomd” lovassrrl, hogy 900 eltti magyar vagy 900 utni beseny temetkezs lenne-e. A besenyk orszga ugyanis a kortrs Knsztantinosz Porfrogenntosz 948 krli hiteles tudstsa szerint „mr 50 ve” „a Duna als folystl kezdve Drisztrval (ma: Szilisztra) tellenben” terlt el. „Elvileg” mgsem tagadhat a magyarok 9. szzadi jelenlte sem Moldva, sem az Al-Duna trsgben. gy a Iai-tl szakra a Prut vlgyben Probotn feltrt rszleges (gngylt) ttemetkezses frfi (tegezben 7 jellegzetes nylcsccsal), Grozeti ugyanilyen temetkezse vagy a Bukaresttl szakra, a Ialomia vlgyben, Movilin kisott nyugat-keleti tjols rszleges ltemetkezses, tegezes harcos (tegezben 6 rombusz alak nylheggyel) maradvnyai knnyen szrmazhatnak magyartl is. Aminthogy a munteniai Trgorban lelt, lira alak bronzcsatot publiklja valban a magyaroktl szrmaztatja.
862-ben a morva Rasztiszlv hvsra s szvetsgben magyar lovassereg kel t a Krptokon s puszttja Pannonit („Hostes… qui Ungri vocantur, regnum… depopulantur” Annales Bertiniani a. 862). Nmet Lajos kormnyzata a kvetkez, 863. vben bolgr szvetsggel torolja meg Rasztiszlv politikai hzst. A Borisz-Mikhael kntl kldtt lovassereggel („cum auxilio Bulgarorum ab oriente venientium”) sikerl Rasztiszlvot trdre knyszertenie. – Ekkor alakult ki az a negyedszzadon t mkd Duna-vidki katonai mrleg (magyarok s morvk a bolgrokkal s frankokkal szemben), amelynek megbillense egyik kivlt oka lesz a magyar honfoglalsnak. 881-ben Szvatoplukot kt irnybl segtik a magyarok kabar segdcsapatai s egy magyar sereg, amely egszen Bcsig nyomul („Primum bellum cum Vngaris ad Veniam, Secundum bellum cum Cowaris ad Culmite” – Annales Iuvavenses maximi a. 881). Vlaszul, 883-ban Szvatopluknak ismt el kell szenvednie a bolgrok csapst. Amikor 892-ben Szvatopluk „jbl megtagadja a hsget” a frankoknak, mg bizton szmtott magyar szvetsgeseire, de bolgr megtorlsra is. Mindent megtesz, hogy a bolgrokhoz igyekv frank seglykr kvetsget elfogja, a kvetek csak a Szvn tudjk elrni Belgrdot. A helyzet azonban 892 szeptemberben dnten megvltozik. Arnulf kvetsge Vladimir knnl ezttal eredmnytelen – a bolgrok nem tudnak beavatkozni a Krpt-medence gyeibe, csak gazdasgilag, a sszllts megtagadsval tudjk frank szvetsgeseiket tmogatni. A frank kvetsg ottjrtakor kerl a bolgr trnra az egykori biznci tsz, Simeon, aki bosszvgytl sarkallva azonnal hadikszldsbe kezd Biznc ellen. Ezzel prhuzamos Biznc politikai hzsa: bolgrellenes szvetsg a magyarok fejedelmeivel. VI. Le csszr megbzottja, Niktsz Szklrosz az Al-Dunnl magval rpddal s Kursznnal trgyalt. A szerzds eredmnyeknt rpd fia, Lintika (Levente) vezetsvel a biznciak magyar sereget hajztak t a Dunn Simeon bolgr kn htba. Simeon a Biznc elleni hadjratot abbahagyja, s a magyarok ellen fordul. Veresget szenved azonban, s knytelen Drisztra (Szilisztra) vrban menedket keresni.
Egyidejleg (894) magyar sereg jelenik meg a Krpt-medencben s Pannoniban. Eredetileg Szvatopluk tmogatsra, a bolgrokkal szvetsges frankok ellen rkezett, Szvatopluk hallhrre azonban visszavonul – de feltehetleg mr csak a Fels-Tisza-vidkig. E sereg nyomban nyomul be nagy erkkel 895 tavaszn rpd, s az Alfld terletn kisebb harcok utn vget vet a bolgr uralomnak.
A Krpt-medencben a honfoglals idejn a magyaroknak nem kellett a terlet birtokrt jelents bolgr erkkel mrkznik. Abbl, hogy a bolgrok – ha kellett, s ha akartk – meg tudtk tmadni a Garamon tl lak morvkat, nmagban nem kvetkezik, hogy Belgrdtl szakra valaha is nagyobb erket tartottak volna. A morvk „vgeitl” 10 napi jrfld szles pusztasg („Avar[or]um solitudo”) terlt el a bolgr „vgekig” („Vulga[ro]rum fines”), lovassg szmra knnyen jrhat vidken. A bolgrok szmra csaknem vgzetes 894–899 kzti vekben csak a szokvnyos helyrsgekkel (egy Csongrd-szer vrban alig lehetett tbb egy-kt szz fegyveresnl) lehet szmolni.
A Biznccal sebtben bkt kt Bolgrorszgban sszevont bolgr seregek veresget mrtek Levente seregre. Ezzel egyidben tmadtak r a bolgrok jdonslt szvetsgesei, a besenyk a magyarok etelkzi szllsaira.
A 11. szzadi Gesta Ungarorum a relis tvonalat rizte meg: a felbolygatott magyar szllsok ztt npe a Keleti-Krptok valamennyi jrhat szorosn keresztl, hrom hnapon t tmrlve s tolongva hajtottk a barmaikat s lovaikat pusztt „sasok” (besk = besenyk) ell az erdkn s hegyeken tli, vdelmet jelent Erdlybe („Exinde montes descenderunt per tres menses et deveniunt in confinium regni Hungariae, scilicet in Erdelw”). Itt vgre megpihentek, megmaradt nyjaik is erre kaptak („In Erdelw igitur quieverunt et pecora sua recreaverunt”). Minden bizonnyal hiteles hagyomny – magnak a dinasztinak a csaldi hagyomnya –, hogy lmost Erdlyben megltk, nem mehetett ugyanis be Pannoniba („Almus in patria Erdelw occisus est, non enim potuit in Pannoniam introire”).
Mshov, mint Erdlybe, nem meneklhettek a Bulgriban megvert sereg maradvnyai sem, az Al-Duna dli oldaln hzd keskeny tszorost ers bolgr vrak, Vidin s Belgrd riztk.
A magyar honfoglals els llomsa a rnk maradt legkorbbi magyar hagyomny s rsos forrs tansga szerint teht Erdly volt. A honfoglals tovbbi tja a Maros s a Sebes-Krs vlgyn, s taln a Meszesi-szoroson t kifel vezetett az Alfld irnyba.
Egy-kt v mlik el, s egy krlbell 5000 lovast szmll magyar „expedcis” sereg olyan fegyvertnnyel robban be az eurpai trtnelembe, amely egy teljes emberltn t megbntja Itlia erit. 899. szeptember 24-n a Brenta folyn t szemtl szembe rsztatva a tlparton bmszkod, az egykor itliai forrs szerint is hromszoros erej lombard seregre, tnkreverik I. Berengrt, Itlia kirlyt. Az esemnyt nem sokkal kveti Mosaburg (Zalavr) s Pannonia elfoglalsa, majd 902-ben Morvia „usque ad solum” – a fld sznig – trtnt leverse. Az a Morvi, amellyel fl vszzadon t mg bolgr segtsggel sem brt a keleti frank birodalom.
907. jlius 4–5-n Braszlav keleti frank dux egykori vra alatt (Bresalauspurc-Pressburg, Pozsony) mrkzik meg Bajororszg tmad hadserege a magyarokkal. Az eredmny: Luitpold herceg s 19 grffa, Theotmar salzburgi rsek, 2 pspke, 3 aptja s sok ezer harcos holtteste bortotta a csatamezt.
A sebes viz Brentn harcolva-nyilazva sztattak t. Pozsonynl a jlius 4-rl 5-re virrad jjel teljes fegyverzetben keltek t a Dunn. A kvetkez vtizedekben se szeri, se szma, hnyszor kelnek t a Dunn, a Szvn, a Pn, az Innen, Lechen s Illeren, a Rajnn, a Rhne-on, a Szajnn, a Loire-on, az Elbn, a Weseren, egy zben mg az Ebrn is. – Egyetemes trtnelmi sszefggseket figyelmen kvl hagy klfldi s magyar trtneti munkkban mgis az olvashat, hogy a Krpt-medence kisebb folyin vekig-vtizedekig sem voltak kpesek tkelni…
A pozsonyi csata utn elszabadult a pokol. 908. augusztus 3-n Eisenachnl Tringia erit zzzk szt, elesik Burckhart tring rgrf s Rudolf wrzburgi pspk. 910 jniusban a keleti frank birodalom ferit verik meg – igazi „napleoni” taktikval, megakadlyozva egyeslsket. Jnius 12-n az Augsburg melletti Lech-mezn a svb–alemann sereggel s Gausbert grffal vgeznek, jnius 22-n pedig Rednitznl a Konradin Gebhardt hercegtl vezetett frankokat gyzik le – a herceg is az ldozatok kztt volt. 919 nyarn Pchen mellett veresget mrnek I. (Madarsz) Henrik szsz hercegre, ugyanazon v szn sztugrasztjk Rudolf burgund herceg seregeit. 920/21 teln Brescia s Verona kztt mrnek csapst szvetsgesk, I. Berengr burgund s lombard ellensgeire, 924-ben pedig mr III. Raymund, Toulouse grfja a szenved fl. gy megy ez 933. mrcius 15-ig, a Riade mellett elszenvedett els igazn szmottev veresgkig. A felsorolt katonai s harci sikerek szraz tnyek, amelyeket a kortrsak, az esemnyek szemtani, szenvedi, a magyarok ellensgei jegyeztek fel vrl vre, gyakran napnyi pontossggal. – Anonymus Gestja s a neki felttlen hitelt ad trtnszek szerint egyedl csak „Menumorout” bihari vezrrel nem brtak volna…
Mr 900. jnius 29-n vllalkoztak a szinte lehetetlenre: Velence ostromra; lncokkal kellett ellk elzrni a Canale Grandt. Mg ll Mosaburg Pannoniban, amikor Vercellit s Modent dljk s getik. A morva erdk aligha voltak gyengk, ha az egyetlen Dovint leszmtva soha nem tudtk ket elfoglalni a frankok s bajorok. A pozsonyi csata idejre egykori vdik kzl mr szp szmmal akadtak olyan morvk, akik pogny mdra varkocsot nvesztettek, s vllvetve harcoltak a magyarokkal. Kisvrtatva sorra kvetkezik Verona, Bergamo, Brescia, Pavia, Piacenza, Tarentum, Lucca s Beneventum, nyugaton pedig Altaich, Augsburg, Freising, Fulda, Brma, Bzel, Sankt Gallen, Verdun, Chlons, Reims, Nmes, Narbonne, Besanon, Malmdy s Tournai bevtele vagy felgetse. – Anonymusnl s kvetinl azt olvassuk, hogy Zemplnnel, Szatmrral, Dobokval alig-alig, Biharral pedig csak a honfoglals legvgn, hossz ostrom utn, s akkor is csak megegyezssel boldogultak…
Hallatlan tvolsgokat szguldoztak be. 913-ban a Rajnn t Burgundiig, 915-ben a Weser vlgyben Brmig s Dniig, 917-ben ismt a Rajnn tl Elzszig s Lotaringiig, 922. februr elejn Apuliban Otrantig s Tarentumig jutnak, visszatjukban Npoly s Rma krnykt puszttjk. 924-ben a Pireneusokon t elrik Barcelona tartomnyt, tjuk hazafel a Rhne vlgyn s a Rajnn t vezet. 926-ban a Loire mentn elszr jutnak el az Atlanti-cenig, egy szaki seregk pedig kijut a La Manche-csatornig. 927-ben a ppa szvetsgeseiknt Rma krnykn, kivlt Toscanban tevkenykednek, 934 prilisban Konstantinpolyt ostromoljk, utna Macedniban s Thesszliban portyznak, 935-ben Burgundiban s Aquitaniban vannak, 937. vi nagy hadjratuk sorn Lotaringit, a francia fldet, Aquitanit puszttjk ismt az Atlanti-cenig, majd Burgundin vgigszguldva Itliba trnek, ahol Capua, Nola, Npoly, Beneventum krnykt dljk. 938-ban jbl Rma krnykn bukkannak fel, 942 nyarn szak-Itlin s a Provence-on t Hispniba nyomulnak, egszen Andalziig, br vgcljukat, Crdobt nem sikerlt elrnik. 943 prilisban ismt Biznc s Hellsz volt soron, 947-ben Itliban Apuliig szguldanak, Otrantt s Lerint puszttjk. A Karni-Alpokban erre az idre mr olyan otthonosan mozogtak, hogy Itliba vezet tvonalukat mg szzadokig „strata ungarorum”-nak fogjk nevezni. 951-ben szak-Itlin t ismt Gallit dljk, 954-ben nagyszabs hadjratukra kerl sor szak-Franciaorszgban. Br nyugat fel a 955. vi augsburgi csataveszts vget vet hadjrataiknak, nem gy Biznc fel. 959. prilis 3-n megint Konstantinpoly alatt tnnek fel, tmadsukat 961-ben megismtlik, 968-ban mg mindig Konstantinpoly s Thesszalonik krnykt dljk. Az Anonymusra tmaszkod modern rgszeti s trtneti irodalom egy rszbl gy tnik, hogy csupn Vmosprcstl Glospetriig s Szalacsig, rtndtl Biharig, Nagylaktl Sajtnyig nem voltak kpesek pr kilomteres skvidki utat megtenni…
Nincs mit idealizlni vagy szpteni a „kalandozsokon”. A tmad magyar seregek szrny pusztulst zdtottak Eurpa vrosaira, falvaira, egyhzaira, kolostoraira – kegyetlen dlsaikat jogosan tlte el a korabeli kzvlemny. m semmivel nem voltak rosszabbak vagy puszttbbak, mint elttk msfl szzadon t a vikingek, akiknek nem kevsb dics „hstetteit” ma az szak-eurpai trtnettudomny gazdasgi szksgszersggel mentegeti s magyarzza. Ma mr tudjuk, hogy a nyugati hadjratokban nem „a magyarok” vettek rszt, hanem a sereg: a fejedelmek, trzsfk „hivatsos” katonai ksrete s fegyveresei. E seregek stratgija nemegyszer az egymssal hadakoz eurpai fejedelmekkel val szvetkezs volt (s itt kornt sincs minden rendben a kortrsak erklcsi tlete krl), taktikja pedig fegyelmezett lovascsapatok villmgyors, jl sszehangolt harcmodorban rejlett. E katonai er teljestkpessgvel tisztban kell lenni, ha a honfoglals esemnyeit a korabeli relis Duna-vidki erviszonyok szemszgbl akarjuk megrteni.
Honfoglal magyar rgszeti leletek teht 895-tl lehetnek Erdlyben – ebben az vben mr fejedelmet is temettek fldjbe. A kvetkez vekben, vtizedekben egy, a Krpt-medencben unikumnak szmt bajor pnzbl, Berthold (Hrahtoldvs) dux (938–947) veretbl kvetkeztetve, erdlyi magyarok is rszt vettek a nyugati hadjratokban (a Tordn tallt bevagdosott perem pnz egykor Kemny Jzsef gyjtemnyben volt).
Az erdlyi bolgr uralom jelents, de kisszm kpviseli a sokezernyi tler ell meneklni sem tudtak, a csombordi temet tansga szerint magyar uralom al kerltek, a temett a 10. szzad elejn ugyangy bkn tovbb hasznljk a bolgrok, mint nhny v mlva a morva temetket, Star Mĕstt, Mikulict s a tbbit a magyar uralom al kerlt morvk. A maroskarnai bolgrokat viszont – mint megltjuk – magyar fegyveres lakossg ellenrizte.
Kurszn halltl s az rpd-csald egyeduralmtl kezdve szmolhatunk azzal, hogy „Turkia msodik mltsga” j nemzetsgre szllt. Nincs adatunk r, hogy a gyulk mikortl teszik t szkhelyket, szllsaikat a Kzp-Maros vlgybe. 934 prilisban s 943 prilisban a Biznc elleni tmadsokat a gyula vezeti, a dli s keleti gyek teht hozz tartoztak. „nll” biznci politikjuk els szakaszra a Maros–Tisza–Krs-vidk honfoglal srjaiban ruhadszknt felvarrott vagy msvilgi „kapupnznek” sznt biznci solidusok s ezstpnzek utalnak.
A Maros vlgye a hunok s az avarok idejben fejedelmi szllsvlt tvonal volt, a legjabb kutatsok fnyben gy tnik, ez a szerepe a gyulk idejben is felledt. A 10. szzad kzps harmadban itt alakul ki a gyulk nyri szllsa, amely a szzad utols harmadban fehr antik kvekbl ptett rmai vrval, krtemplomval s palotjval az j erdlyi hatalom szkhelye lesz: a gyulk Fehrvra.
A HONFOGLAL MAGYARSG RGSZETI HAGYATKA ERDLYBEN
A kevs rgszeti lelet is elegend annak megtlsre, hogy Erdly klnbz pontjain a 9–10. szzad forduljtl kezdve egyszerre kezddik el a honfoglal magyarsg klnbz trsadalmi rtegeinek a megteleplse, temetkezse.
A legkorbbi kzpont az egykori antik Napoca kzlekedsi s stratgiai csompontja volt – maga Kurszn ezzel egyidben Aquincumban az amfitetrum hatalmas plett vlasztja vrul. A 12. szzad vgtl Kolozsvrnak nevezett antik falmaradvnyokon kvl a honfoglalk temeti jelennek meg. Kzlk a rmai vrostl keletre, a Zpolya utcban (ma: Dostoievschi utca) feltrt temetrsz – csonkasga dacra – csak a legjelentsebb honfoglal temetkkel, pl. a kenzlivel mrhet ssze. A kavicsbnyszattal elpuszttott, illetve beptett terleten fekv, feltrhatatlan temetbl 12 temetkezst ismernk, taln a harmadt az eredeti srszmnak. t srbl felszerszmozott, sszehajtogatott lbrrel, egy hatodikbl a halott mell fektetett kitmtt s felszerszmozott lbrrel temetkez szablys, jas, tegezes frfiak kerltek el – az egyiknek trepanlt (agyafrt) koponyja volt! Legalbb ngyet ismeretlen idben kiraboltak s feldltak. Egykori gazdagsguknak csak halovny visszfnyei a srrablktl rtktelennek tlt, ezst vdszekkel kivert fegyvervek, lira alak vcsatok, ezst hajfonatkarikk, lszerszmok, ezstszerels-ezstberaksos kengyelek, avagy a brtarsolyrl rulkod ezst tarsolyfggesztfl. Egyik lszerszm nlkl tnak indtott – kirablsra rdemtelen – frfi fegyverzete mg mindig szablya, vaspntos tegez s nyilak. Asszonyaik, lenygyermekeik ruhjt a nyakon s csukln ezstlemezek szeglyeztk, ezst mentegombokat s -gyrket, valamint pomps „tokaji tpus” szlfrtcsngs ezst flbevalt (tmr nttt s granullt reges vltozatot egytt!), dszgombot viseltek. Nemcsak viseletk, fegyverzetk (szablyk, vasveretes tegezekben ktg vills s tlyukasztott pengj ftyl nylcscsok is a szokvnyosak mellett), temetkezsi mdjuk j, minden korbbi elzmnytl merben klnbz, hanem az asszonyok s gyermekek srjba helyezett lelemtart fazekak is. A Don-vidki „szaltovi” tpus fazekak j jvevnyek a Krpt-medencben. jabban hasonl, nagyobb temet srjait stk ki a Sznt utcban.
A Zpolya utcai srok tbb lelete „archaikus” a honfoglal emlkanyagban, gy a keleti prhuzamokkal rendelkez, szv alak lszerszmcsng, egy klns kelet-eurpai dsztmny, de maguk az v- s lszerszmveretek is. A temett kzvetlenl a honfoglals utn nyitottk. Nem valszn, hogy gazdag kzprtegbeli nagycsald temetje lett volna. Inkbb a Szamos-teraszon megszllt rangos r katonai ksretnek s csaldtagjainak temetje.
A Farkas (ma: M. Koglniceanu) utca 23. sz. alatt ni srban tallt szp szlfrtcsngs flbeval alapjn harmadik egykor – taln hasonl – temetvel is szmolni lehet a Belvros peremn.
A katonskod „kzprteg” kengyeles, lovas, fegyveres srjai-temeti a hromszki Eresztevny-Zdogos-tettl (lovassr kengyellel s lndzsval) s Kzdivsrhelytl (a berecki vast ptsekor tallt zabla s szablya – lovassrbl? –, valamint dsztetlen ednyek) terjednek az orszg belseje fel. Kpec-Kcsukkon mr az els vilghbor eltt talltak lovassrt, ugyanott 1927-ben egy msik lovassrbl olyan patk kerlt mzeumba, amelynek prjt a faragott csontlemezzel dsztett nyeregkps soltszentimrei srbl ismerjk. Sepsiszentgyrgy-Epres-tetn lndzsacscs s egy ritka fegyver: bronz keresztvassal felszerelt biznci kard volt a kitmtt lbrs srban. Szkelyderzs-j utcban lkoponya, llbszrcsontok s kengyel jelzik a rszleges lovas temetkezst. Sajnos, nem tudni kzelebbit a Rty-Telekrl emltett 10. szzadi teleprl s temetkezsrl.
A ksbbi Szkelyfldnek a fenti srleletekbl tkrzd gyr korai katonai megszllst a veszedelmes beseny szomszdsg magyarzza. Valsznleg egykor velk a nhny kznpi temetkezsre utal szkelyfldi korai lelet is. A 10. szzad utn ennek a csoportnak nincs nyoma. j hatrrszervezet kialaktsra, a szkelynek nevezett magyarok beteleptsre csak a komn–kun veszedelem jelentkezse utn, a 12. szzadban kerl sor.
A Maros vlgyben Marosgombson a Zeyk-szlben kerlt el Erdly els honfoglalskori temetje 1895-ben. Az 1911–12-ben folytatott satsokbl egy jmd megszll kzssg egyetlen sorban nyugv 12 temetkezse bontakozott ki: a srsor egyik szrnyn szablys, harci balts, tegezes frfiak, a tegezekben 7-5-3 nylcsccsal, a msik szrnyon a nyakkivgs krl ezst veretekkel bortott, ezst mentegombos ltzetben bolgr s magyar flbevalkat, lemezkarperecet visel asszonyok – az egyltaln nem „ktelez” ltemetst a gazdag kzssg nem gyakorolta. A mindmig kzletlen 5–9. srbl jabb szablya, tegez s nylcscskteg kerlt el, nhny ni temetkezs pedig elpusztult. Egy hz tzhelyt is feltrtk itt, szja eltt rombusz pengj magyar nylcsccsal s lkoponyval. Magyarlapdon a vr alatti vlgyben a „kzprtegre” jellemz kszereket visel asszonyok srjai utalnak hasonl temetre, Borosbenedeken pedig dszes lszerszmveretek (kzletlenek) sejtetik gazdagabb honfoglal magyar asszony srjt. Gyulafehrvron a 11. szzadi templom ptsekor romboltak szt egy lovastemetkezst, maradvnyai kzt a Zpolya utcaihoz hasonl, levl alak, lszerszmdsz is volt. Dvn, a Maros-vlgy e fontos kzlekedsi csompontjn fegyveres kzprtegbeli nagycsald srsorbl 7 temetkezs mellkleteit mentettk meg. A legrangosabb frfi mell, a bal keze vagy karja mentben ktl Karoling-kardot fektettek, ugyanabbl vagy msik srbl tegezvasals, rombuszpengj s ktg vills hegy nylcscsok kerltek el. A frfiak ruhzatt mentegombok dsztettk, asszonyaik flbevalkkal, sima hajfonatkarikkkal s gyrkkel – kztk egy vsett dszvel – voltak felkszerezve. A lovastemetkezst e csoportnl is valsznleg csak a lszerszmok (kengyelek, zablk) jelkpeztk. Ms helyekrl, gy Piskirl egyelre csak „10. szzadi lovassrok” ltezsrl olvashatunk.
Klnleges helyet foglal el Maroskarna-Szlhegy temetje. A (sajnos nem teljesen) feltrt maroskarnai „B” temet mintegy 2000 mterre fekszik a bolgr korszak temetjtl („A”). A 15 feltrt srbl nehz a temett megtlni, mivel 11-et feldltak s kiraboltak. A temetkezsi rtus bizonyos elemei (pl. a „fejprnaknt” a fej al helyezett nagy k), a temet szerkezete, rszben leletei is, emlkeztetnek a Zpolya utcai temetre, m ltemetkezs nem kerlt (vagy mg nem kerlt) el a srokbl. A megmaradt szablyatredk, tegezvasalsok, nylcscsok, fmgombok, gyngyk, szlfrtcsngs ezst flbevalpr, s vgl, de nem utolssorban a „szaltovi” tpus srfazk idben a Zpolya utca mell helyezik a temett. Fegyveres, hadi szolglatot teljest csoportot sejthetnk itt, amelyet a honfoglalskor a kzelben lak bolgrok ellenrzsre teleptettek le. Viszonylagos gazdagsguk – amely ksbb a srrablk figyelmt is felkeltette – fegyveres megbzatsukbl fakadt. A szegnyebb rokonok srjaibl szrmaz egyszerbb leletek (bronz karperecek, gyrk, flbevalk) kitn tmenetet nyjtanak a nem fegyveres kznpi temetk „rgszeti kultrjhoz”. Ilyen lehetett Maroscsap temetje, amelybl zabla, nyakperec, karperecek, ednytredkek jutottak mzeumba.
A Kirlyhgn s a Sebes-Krs vlgyn thaladva, Biharorszg keleti bejratt riztk – s ezttal nyilvnvalan rsgrl lehet sz – a Krajnikfalvra teleptett lovasok. A Krajnikfalvrl szrmaz 4 darab 10. szzadi kengyel kzl 3 normann–karoling tpus, ezstberakssal, vagyis inkbb hrom, mintsem kt lovastemetkezsbl szrmaznak. Az Alfld peremre kijutva, Biharvrban s krzetben olyan kzpont kialakulsa figyelhet meg, amely mltn kapcsolatba hozhat a magyarsg egyik 10. szzadi fejedelmi szkhelyvel.
Valszn, hogy a nem tl nagy mret bihari bronzkori fldvr „tptse” hatalmas vrr nem sok idvel a honfoglals utn elkezddtt. A magas fldsncokra emelt gerenda-fld falakkal krlvett vrak ptse nem magyarzhat csupn bels politikai szervezssel. A 10. szzad kzepig a beseny veszly brmelyik pillanatban fenyegette a magyarsgot, hiszen Knsztantinosz Porfrogenntosz szerint „tlnyom flnykkel s erejkkel” Bulgrit is fenyegettk, „a trkk nemzetsge” pedig egyenesen „rettegett s flt” tlk. A csszr jl tudta, hogy a magyarok nem mernek „kikezdeni” ezekkel a „gonosz fickkkal”. Az egyelre csak nyomokban ismert gyepvd erdrendszer a Keleti-Krptok mentben ppgy a flelem s a vdelem tanbizonysga, mint a Tisza, Krs s Maros alfldi bejratainl emelt hatalmas erdk: Szabolcsvr, Biharvr s Marosvr avagy az al-dunai kapuban Krassvr.
A ma is 9–12 mter magas, kzel 15 mter szles fldsncokkal krlvett, erdtmnyeivel egytt 8 katasztrlis holdat elfoglal (a snc tetejn 200182 mteres alapterlet) Biharvr rgszeti snctvgsainak (zavaros) eredmnyei szerint tbb korszakon t plt. Jelenleg lthat formjt-mrett a 11. szzadban vette fel – utols korszakban kfal emelkedett a fldsncon, akrcsak Dobokavron vagy Tordavron. Eredetileg csak egy kapuja volt, a dlnyugati. A snc szak- s dlkeleti sarkait 1704. vi tborozsakor Rkczi nyittatta ki. 11–12. szzadi hercegi-ispni ptkezsek maradvnyai a belsejben tallt kalapozsok, taln templomalapok is. 10. szzadiak viszont alattuk az n. C. rteg leletei. Erre az idre tehet nhny, jabban a vrban feltrt lakputri is.
Biharvr („civitas Bichor”, 1075) els „nagy” korszaka a 10. szzad els felre nylik vissza. A vrral szemben fekv Somlyhegyen kerlt el a „helyrsg” temetje, amely nmagban is szinte pratlan a honfoglals kori rgszetben. Egyetlen sorban egyms mellett 8 nyugat-keleti tjols lovassr sorakozott. Valamennyi (lbhoz tett) felszerszmozott lbrs temetkezs, a halottak jobb oldaln megvasalt tegez 2-4-6 nylcsccsal, illetve nylvesszvel, az egyik harcosnak fokosa is volt. Ezsttel kivert dszves vezetjket szablyja is megklnbzteti. Rangos lehetett a szomszdja is, ezstszgecsekkel kivert csizmban, aranycsngs flbevalval. A tbbiek viselete, ruhzata egyszer volt, erre legfeljebb nhny mentegomb utal, vket vascsat fogta ssze, az vn viselt brtarsolyban kst s tzszerszmot hordtak. Lval, kismret kengyellel temettk el a csoporthoz tartoz egyetlen asszonyt is – egyedl ennek a keleti gyngysorcsngs flbevalt visel nnek mellkeltek a msvilgra lelmet egy szp „szaltovi tpus” fazkban. A Bihar-Somlyhegyen tallt temet a 10. szzad els felbl, a vrat rz katonaelemtl szrmazik. A nylcscsok klnbz szma taln rangklnbsget tkrz: a temetben nyugvk kisebb-nagyobb harci egysgek parancsnokai, tisztesei, altisztjei lehettek. – Hozztartozik vagy msik sorban, vagy a srsor folytatsban nyugodhatnak.
A vrban lak uraknl korn feltnik a ktl, vas markolatgombos Karoling-kard (1862. vi srbl, kengyellel, ednnyel egytt), rjuk utal a vrban tallt dszes, „rozetts” lszerszmdsz is, mg az uralmuk alatt l vrnp sszettelre szilgynagyfalusi tpus szlv s „szaltovi tpus” magyar fazekakbl s stkbl nyerhetnk bepillantst. A vr npe a 10. szzad vgtl kezdve a kzeli Tglagyr mellett temetkezett, a Tisztl keletre ismert eddigi legnagyobb kznpi temetben. A temet kisott rszben a „pnzforgalom”, a halotti obulusads szoksa I. Andrs s Salamon rmeivel keltezett srokkal kezddik, zme I. Lszl s Klmn kori. Az rmek tansga szerint a temet hasznlatban maradt II. Istvn, II. Bla, II. Gza, III. Bla idejben is egszen II. Andrsig, amire csak az lehet a magyarzat, hogy a 11. szzadban valsznleg templom plt a terletn. Az 520 sros temet kezdetei nyilvn a 10. szzadba nylnak vissza (erre mutat egy, „a temetbl” szrmaz p edny s egy korai tpus sodrott nyakperec), ez azonban csak teljes feltrsval, vagy legalbb a Roska Mrtontl feltrt 506 sr leleteinek kzzttelvel lenne igazolhat. Az jabban itt feltrt s kzztett 14 sr a 10–11. szzad forduljrl szrmazik.
Biharvr krzethez tartoz lovassrok kerltek el Krstarjn-Csordsdombon, ahol maga a Tarjn is trzsi eredet helynv. A kelta temet terletn feltrt (az eredeti kzlemny szerint is) „12 magyar” srbl szablyval felszerelt frfi s ezst szlfrtcsngs flbevalkat visel ni temetkezsekrl van hrads.
A kznp s vrnpek szmos tovbbi 10–11. szzadi temetje veszi krl Biharvrat: Biharszentandrson (srok I. Lszl korig), Hegykzkovcsiban (10–11. szzadi bronzcsrg srbl), Biharflegyhzn, Nagy Blint telkn (sodrott nyakperec, llatfejes karperec, gyr), Biharszentjnos-Klastromdombon (I. Lszl-obulus, gyrk, gyngyk srokbl), Hegykzszentimrn (I. Istvn pnzvel), Jankafalvn (10–11. szzadi ednyek s „majsi” tpus bronz mellkereszt), nyugat fell pedig rtndon, ahol a kzssget vezet rangos emberek lovassrjai is a temetben voltak.
Biharvrtl dlre komoly korai magyar telepls volt (Nagy-)Vrad terletn, br vras(hely) rtelm magyar elnevezse nmagban vve nem bizonytk arra, hogy I. Lszl eltt vr is ltezett volna itt; Biharvr tszomszdsgban kezdetben nem volt szksg msik vrra. Az 1890-es vek elejn az akkori vros dlnyugati peremn, a Pece-patak s az Aradi t kztt az j huszrlaktanya ptsekor kznpi temetbl gazdag 10. szzadi ni srleleteket mentettek meg: ruhanyakat dszt kttag ezstcsngket, 7 darab csavart nyakperecet, szmos sima s egy llatfejes karperecet, szlfrtcsngs flbeval ezstbl nttt vltozatt s „szaltovi tpus” magyar fazekat. A temett a 11. szzad elejig hasznltk (korai tpus S vg hajkarikk, flholdcsng, n. lunula). A ksbbi vrtl keletre, a Sebes-Krs dli oldaln a Szalka-teraszon is feltrtak jabban egy 7 sros 10. szzadi temetrszletet, amelybl vsett madrfigurval dsztett fejes gyr, bronz szlfrtcsngs flbevalk, sima hajfrtkarikk kerltek el.
A kt 10–11. szzadi falu kztt, a Sebes-Krs s a Pece-patak kzti rterlet szigetn 1091–1093 kztt plt fel az I. Lszl alaptotta monostort vd 150 m tmrj, mintegy 600 m kerlet, kr alak fldvr – az 1091-ben a kunoktl feldlt Biharvr ettl kezdve egyre inkbb elveszti jelentsgt. A vrtl („Varadynum de Byhor”, 1093) nyugatra hamarosan felplt a Szentllek-plbniatemplom, temetjre a Nagyvsrtren tallt 12. szzadi pnzek utalnak. A pspksg szkhelynek thelyezst, a pspkk gazdagsgt s kapcsolatait jelents rgszeti leletek tkrzik: egy 11. szzad vgi krmeneti kereszt vagy feszlet (tredk), amely legkorbbi a maga nemben rpd-kori bronzmvessgnkben, egy 11–12. szzadi – eredetileg hegyikristly kvekkel dsztett – lotaringiai kszts krmeneti kereszt (tredk), s egy korai, mg 12. szzadi limoges-i oltrkereszt.
Nagyvrad krnykn is kznpi temetk tallhatk Peceszentmrtonban (pityke, gyngy), valamint Meztelegden, ahol kis ntttbronz mellkereszt kerlt el, hasonlk hiteles krlmnyek kzt 10–11. szzadi gyermeksrokbl szrmaznak (Majs stb.) s orszgosan elterjedtek. Nagyszalontn sodrott nyakperec s ms kszerek utalnak korszakunkra.
Az rmellk s a Szilgysg kisebb-nagyobb 10–11. szzadi temeti: Mezfny (llatfejes s sima huzalkarperecek, sima S vg s bordzott S vg hajkarikk, sodrott s lemezgyrk 30 srbl), Iriny (rombuszpengj nylcscs), rtarcsa (szlfrtcsngs flbeval vltozata), Kismajtny (12 sr), Szalacs-Vida-domb bronzkori telephalomba sott temetje (12 nyugat-keleti irnyts sr, az egyikben szlovn vagy bajor (?) asszonyra utal „Kttlach tpus” zomncdszes hajfonat-fggpr volt sima hajkarikkkal s egy karikagyrvel egytt, egy egyszer frtkarikkat visel ember koponyja trepanlt volt, egy asszony hajfonatt pedig S vg hajkarikk dsztettk), Szalacs-Vrbt-domb (ahol Roska Mrton trt fel 10–12. szzadi – kzletlen – kznpi temett), Glospetri-Malomdomb (4 sr), Nagykroly-Bobdi-domb bronzkori telephalomba sott 10–11. szzadi srjai (s ugyanott templom krli temetje), valamint rdengeleg, rsemjn, rmihlyfalva (sima nyakperec), rkrtvlyes (sima nyakperec, flholdcsng), Mezterem, Szilgypr, Szilgysomly (bronzcseng, gyrk srokbl), Zilah-Vrtelek (S vg hajkarikk, vasksek, lira alak bronzcsat 31 srbl) rszben szrvnyos kszerleletei, Szkelyhd s Kalcsa (utbbi a Fekete-Krstl dlre) srednyei. Mindezek miben sem klnbznek a szomszdos Szabolcs, Szatmr s Bihar megyk egykor srleleteitl.
Kiemelked jelentsg az egyik glospetri sr, amelyben a „szaltovi tpus” fazk, a mentegombok s az ttrt dszts ntttbronz hajfonatdszt korongok a gazdagabb 10. szzadi magyar ni temetkezsek jellemzi. A lalakkal sszefond indamotvummal – segt szellemmel – dsztett korong jl ismert a honfoglal temetkbl (Mndok, Sarkad stb.), a msikon a honfoglalk palmetts letfa-brzolsainak ritka pldnya lthat. Glospetri „mellklet nlkli” (valjban sima hajfrtkarikk is voltak) 3 temetkezse (kztk feltehetleg kirabolt srok is) a honfoglal temetkben mindentt megfigyelhet trsadalmi tagozdst bizonytja.
A gyulk egyik korai szllshelyre utalhatnak a Gyula krzetben elkerlt gazdag temetk. Muszka-Szldombrl 3 lovas temetkezsbl szrmaz 3 pr lszerszm kztt kiemelked szpsg, ezstberaksos kengyel s zabla (v. Kolozsvr-Zpolya utca) kerlt el, a ni csaldtagok srjban is kszerek, tbbek kztt llatfejes karperecek voltak. A krnyk jelents temetje Gyultl dlkeletre a sikli, ahol 12 temetkezs kzl kettt a testre helyezett sszegngylt lbrrel, hetet pedig lszerszmmal temettek el, teht 9 tartozott a „lovas” temetkezsek kz, kztk kt vagy hrom rangos asszony is. A kzssg vezetjt szablyval felszerelve temettk el, a tbbi fegyverest tegezben viselt 6-8 nyllal. Az 1. sr dszes, aranyozott ezst „rozetts” lszerszma az elkel kzprtegbeliek kz sorolja a temett hasznl kzssg vezetit, a nk ruhzatnak gazdag ezst kszerdszei, mentegombjai, s fleg a ruhikra varrott ezstpnzek azt sejtetik, hogy a kalandozsokban is rszt vev, katonskod, elkel nagycsald emlkeirl van sz. A temet jelentsge pontosan fel sem mrhet, mivel hrom leggazdagabb srjt – kztk a szablysat – mr a keresztny korszak kezdetn feldltk s kifosztottk, 6-7 tovbbi temetkezs pedig mr az satsok eltt elpusztult.
A Fekete-Krs vlgyben egyelre elszigetelt Felspojnybl I. Makedn Baszileosz biznci csszr (867–886) tfrt, valaha ruhra varrva viselt solidusa, amely azonban Orsovn tallt prja s tbb egykor prhuzama alapjn mgiscsak gazdag honfoglals kori temetkezst sejtet.
Figyelemre mlt a Gyulavarsnd-Laposhalom bronzkori telephalmn nyitott temet. Azon nagy kznpi temetkezhelyek kz tartozik (pl. Magyarhomorog, Bks-Povd, Tarhos-Vroserd, Pcska-Nagysnc – mind a ngy skori telepls is, az utbbi kett bronzkori telephalom), amelyeket a 10. szzadban szabad fegyveresek (kengyellel, zablval elltott gngylt lbrs temetkezsek jjal, tegezzel, nyllal felszerelve) s csaldtagjaik (nk srjban nyugaton zskmnyolt, a 10. szzad els felbl szrmaz aranyozott ezstkorong, ezst ruhadszek, llatfejes karperecek, mentegombok) nyitottak, majd I. Istvntl I. Andrson t I. Lszlig folyamatosan hasznltak pogny s flkeresztny magyarok.
Erdly s az Alfld kztt a Maros mentben ktsgkvl a legjelentsebb 10. szzadi kzpont a „Marosvr” (Civitas/Urbs Morisena, Moroswar) krl kialakul. A 10–11. szzad forduljn itt volt a kzponti hatalommal szembefordul Ajtony „szkvrosa”. Marosvr krzethez tartoz honfoglal temet volt a Maros szaki teraszn Sajtnyban, ahol egy megdlt frfisrban a tarcali dszv egyszerbb prjnak veretei, lemez karperec s pntgyr maradt meg, kt msik temetkezs bolygatott, kirabolt volt, egy szegny negyedikbe pedig csak „szaltovi tpus” csuprot mellkeltek – a temet tbbi srja 1925–1945 kztt elpusztult.
A Maros–Aranka-vidk honfoglals kori temeti s srjai: Arad-Cslya (lbrs temetkezsek lszerszmmal legalbb 3 frfisrbl, fegyvereik kzt egytt fordul el a dszes, aranyozott markolatgombos, ezstberaksos keresztvassal felszerelt szablya s a ktl kard, valamint kkves gyr s lemezes karperecek), Nmetszentpter (gazdag, rozetts lszerszmos temetkezs, kengyel, zabla, mentegombokkal dsztett ruhzat, gyngysorcsngs keleti flbevalpr elkel n srjbl), Nmetszentpter-Rmai snc (10–11. szzadi srok, 1860), Fnlak (kengyeles lovassr s ni srok kszerekkel), Nagyteremia-Szlhegy (mentegombok, mentelnc, gazdag ltzet asszony ngyzet alak veretei, ednyek), Nagysz-Tglagyr (10–11. szzadi srok S vg hajkarikkkal, gyrvel, ugyaninnen sztdlt srokbl flbevalt, lndzsacscsot s kardot is emltenek) s -Kishalom (gazdag 10. szzadi ni sr, klnleges szpsg aranyozott ezstvvel, palmettamints nagyszjvggel, lira alak csattal). Egyedlll a honfoglals kori emlkanyagban az a vkony aranyberakssal dsztett kengyelpr, amely Perjmoson a Posta utcban (feldlt?) lovassrbl kerlt el. Egykor gazdag ni temetkezs ismert plosrl (szlfrtcsngs flbevalk, nyakperec, karperecek), valamint ni kszerek (fonott karperecek, huzalgyr, bords pntgyr) Kovszi/Kovaszincbl. Nagykomls kirabolt (?) lovassrja (kitmtt lbrs temetkezs, tegez 5 nylcsccsal), Nagykomls-Posztszlls lovassrjai (lcsontok, zabla, nylcscsok, arany hajfrtkarika), ugyanonnan (Nmet-Komls) egy tovbbi gazdag lovassr leletei (nttt vveret, szjvg, rozetta s levl alak veret) a katonskod harcos elem temetkezsei. A Marostl dlre, Marosvrtl (Csand) nem messze, Keglevichhzn markolatgombos ktl kard kerlt el, minden bizonnyal srbl. Hasonl 10. szzadi nyugati kard szrmazik Zsombolyrl is.
A fentebb felsorolt dsgazdag sroktl krlvve a Maros s az Aranka kztt Nagyszentmikls-Bukova-pusztn az skor sksgbl-mocsrbl kiemelked lapos telephalmain s az skor vagy rmai kor halomsrjaiban szinte kivtel nlkl megtallhatk a lovas-fegyveres np temetkezsei. A feltrjuk eredeti kzlemnyeit kivonatol s flrert sszefoglal irodalomban mindmig „halomsrokknt” szerepelnek. A halmos-kurgn temetkezst a honfoglal magyarok nem gyakoroltk, annl jellemzbb volt nagy ellensgkre, a besenykre. A bukovapusztai „halomsrok” gy vltak az utbb a magyarokhoz csatlakozott, a ksbbi elmletekben pedig kifejezetten a magyarokkal szemben ll besenykk (Ajtony, „Glad” stb. „besenyiv”). St, a bukovai srokbl szrmaz lelettpusok, pl. az ttrt, hajfonatdszt korongpr – a honfoglal asszonyok jellegzetes hajviseletnek kessgei! – a halomsros „rtus” alapjn nmagukban is beseny „etnikumjelzv”. A bukovai korongok prhuzamait nyomon kvetve a magyarokkal szemben ll valsgos „beseny hatrsvot” lmodtak ssze kelet-alfldi honfoglal magyar temetkbl.
Valjban a 10–11. szzadi magyarsgnl az egsz vzjrta Alfldn egyetemesen elterjedt temetkezsi szoksrl van sz, s nem halomsrokrl. Halottaikat, kis temetiket vztl vdett skori telephalomba (l. fentebb Gyulavarsnd, Szalacs, Nagykroly, valamint Ndudvar, Hencida stb. temetit, albb Perjmos-Snchalom s Hodony leleteit), ritkbban – fleg a gazdagabbakat – skori kurgnokba (ilyen Zempln is) stk bele. A bukovapusztai „halmok” rszben a neolitikus Krs-kultra lapos telephalmai, amelyeknek valamelyik rszbe, rendszerint nem is a kzepbe voltak a halottak 40–100 centimter mlyen besva – ltalban alattuk kezddtek a telep rtegei. A kurgnokban is msodlagosak voltak a 40–80 centimter mly magyar srok, amelyikben tovbb stak, ott a kurgn aljn megtalltk az eredeti tulajdonos srgdrt s temetkezsi maradvnyait.
A bukovapusztai II. s III. halombl egy, illetve kt felszerszmozott lbrs temetkezs kerlt el megvasalt tegezben 4 s 7 nylcsccsal, az V. halomban pedig hrom fegyver nlkli felszerszmozott lbrs temetkezs, az egyik megdlt temetkezsben a frfinak fmgombos mentje s fmveretes ve volt. A II. halombl szrmazik a pomps rozetts lszerszmos, hajfonatkorong-pros ni temetkezs is. A IV. „Telephalomban” 18 sros temet volt, legalbb 2-2 felszerszmozott lbrs s lszerszmos tegezes-nylhegyes srral, valamint egyszerbb frfi- s ni temetkezsekkel. Az I. halombl dszesebb ltzet tegezes (5 nylcscs) frfitemetkezs kerlt el. A vizesdi szarmata halomsrba is kt honfoglal temetkezs volt besva, frfi lcsontokkal s egy n nyakpereccel, karperecekkel kestve. A perjmosi Snchalomban tallt szp ezst vdsz s bordzott gyr is gazdagabb srra utal.
Csak rszben kzltek a szzad elejn (Magyar-)Pcska-Nagysncon kisott srleletek (ruhanyakat dszt kszlet kttag csngkbl, mentegombok, lira alak bronzcsat, szlfrtcsngs flbeval, sodrott nyakperec, sima s sodrott karperecek, klnfle gyrk, veg- s Cyprea-gyngyk), s teljessggel kzletlen az ugyanott feltrt lovassr, kengyelekkel, rombusz- s vills hegy nylcscsokkal. Az 1960-as vekben a Nagysncon kisott 140 10–12. szzadi temetkezsrl csak annyit tudni, hogy flbevalk, S vg hajkarikk, gyrk, gyngyk s rpd-kori pnzek kerltek el bellk. A nyugatrl szomszdos Nagylakrl S vg hajkarika, keletrl, a mai Arad terletrl 10–11. szzadi fonott ezstgyr ismert. Ismeretlenek viszont az Aradtl keletre a Maros szaki oldaln, Aradkvin, s dli oldaln, Szpfalun feltrt 10–11. szzadi srok leletei.
Az rpd-kori Aradvr (Urodvr, castrum Orod) azonos az thalom/Glogovc melll rgta ismert Fldvrral (Die Schanzen). A vizenys, mocsaras krnyezetbl kiemelked 100–120–160–160 mteres, trapz alak vr fldsncai mra ersen lekoptak. A cserpstkkel mindvgig ksrt bsges kermia a 10. szzad vgtl a 13. szzadig keltezi a vr lett, a leletek zme 11–12. szzadi. Belsejben, ppgy, mint Abajvrban, Dobokavrban, -Kolozsvrban, mr korn temett ltestettek, valsznleg a vrtemplom kr. Obulus-mellkletei Pter, I. Andrs s I. Bla pnzeivel indulnak, s folyamatosak a 12. szzadig, jl keltezve az elkerlt hajkarikkat, sodrott ezstgyrket s ms kszereket. -Aradvrtl 500 mterre a Szent Mrton-templom mellett 12. szzadi templom krli temet is ismert, III. Istvn (1162–1172) pnzvel is keltezve.
Ott, ahol a Maros a hegyvidkrl az Alfldre lp, a vlgyszoros kijratt szakrl a szlv nev Kalodva/Kladova patak fltti magaslatra ptett 11–12. szzadi fldvr vdte. A mellette elkerlt srok egyszer s vastag S vg hajkariki, Klmntl II. Istvnon (1116–1131) t IV. Lszlig terjed obulusokkal, templom krli temetre utalnak, maga a vr is aligha plt ht a 11. szzad vgnl korbban.
A Temeskzben a honfoglal magyarok kzpontja mr a 10. szzadban a ksbbi Temesvr terletn lehetett. A vrostl szaknyugatra, a Cska-erdben, az egykori Cskafalu krzetben megmentett nagycsaldi temet a biharsomlyhegyi temet kzeli rokona. A srok egyik felben vasveretes tegezekben 5–7 nylcsccsal felszerelt, mentegombos, rszben lszerszmmal, kengyelekkel, zablkkal is ksrt fegyveres frfiak nyugodtak. Asszonyaik, gyermekeik kizrlag 10. szzadi kszereket (nyakperec, karperecek, kztk llatfejes is) viseltek. Temesvrtl szaknyugatra, Hodonyban neolitikus telephalomba sva kerlt el egy kevsb mdos nagycsald temetjnek (eddig) 11 srja, kt prhuzamos srsorbl. Mint a szimbolikus ltemetkezsek (kengyelpr, zablk), a mentegombok s a ruhadszt pitykk tanstjk, a temett a 10. szzad vgn – 11. szzad elejn hasznltk, ezt erstik meg a nk s gyermekek sima hajfrtkariki s dszes gyri is – a halotti obulusok: STEPHANUS REX pnzei pontosan keltezik a temett. Temesvrtl szakra, Hidasligeten kznpi temet (25–30 sr, hajkarikk, I. Andrs pnze), nyugatra a szaklhzi lovassrok (zabla, kt klnbz kengyel) igazoljk a kzpont korai kialakulst, dlre, Temesligeten 10–11. szzadi temet srjai (nyakperec, mentegombok, hajkarikk, gyr, I. Andrs pnze), keleten, Temesremetn pedig telepls, p 10. szzadi ednyekkel.
Magrl Temesvrrl eddig, VII. Knsztantinosz Porfrogenntosz (912–959) bronzpnzt nem szmtva, csak 11. szzadi srleleteket ismernk a Bga partjrl (hajkarika, 1898) s mshonnan (I. Andrs pnzvel). A belvros terletrl 10. szzad vgi flbeval, kora rpd-kori bronzkereszt, 12–13. szzadi ketts kereszttel dsztett fej bronzgyr s III. Bla rzpnze ismert mg (1910–1913).
A Temeskz dlebbi rszein tallt magyar srok kzl kiemelkednek Detta-jtemet (1882) gazdag korai srleletei, frfi ezst vveretei s mentegombjai, az egyik halott szjban VI. Blcs Le (886–912) bronzpnze, egy szlv-magyar viselet asszony gazdag kszerei (kttag, csngs veretek kivgott ruhanyakrl, ntttbronz csngs flbeval s zomncberaksos hajfonatcsng; egy kisebb s egy nagyobb sznes zomncberaksos korongfibula – az utbbi a dlnmet vagy Rajna-vidki zomncmvessg remeke, s okvetlenl a Karolingok vagy az Ottk birodalmbl szrmazik) s egy egyszerbb viselet asszony hajkarikja, gyrje. Ugyanott kerlt el egy 10–11. szzadi pomps aranygyr, sodronyrekeszben kkberakssal. Keveset tudunk eddig a germni (Ermny)-Rmai snci (sodrott nyak- s karperecek, sima hajkarikk 11 srbl), cskovai (rombusz pengj nylcscsok, huzal karperecek s gyr), vrnyi, illydi (granullt csngj flbeval, karperec) s mehdiai (utbbi helyen a szegnyes, ednyeket, kseket tartalmaz 10 srbl a 7. szmt a szjban tallt I. Istvn-rme keltezi) srokrl, valamint az moldovai kznpi temet srleleteirl (sodrott nyakperecek, bronz s valsznleg dunai bolgr eredet veg karperecek, 10. szzadi lomkereszt, g
|