Tarihi ngrsz 3
Blaskovics Jzsef 2010.01.15. 00:16
De a trtnetek elbeszli gy adjk el, hogy ezenkzben a tatr kn biztos hrt vette, hogy a kirly Peste [vrban] van, ellene akart menni, de aztn lemondott errl [a szndkrl].
A kirly pedig mindenhonnan segtsget remlve vrakozott. Vgl a nimcse s cseh tartomnyokbl nagyszm segtsg rkezett. Ekkor [a kirly] lra lt, elhagyta Pestt, hogy a tatr kn ellen tmadjon. De a kn is ber volt, sajt seregt tbb csapatra osztotta. Az egyes csapatokat egy-egy helyen lesbe lltotta, s megparancsolta nekik, hogy, nagyon vigyzzanak, ne tkzzenek meg a kirly seregvel, s ne bocstkozzanak vele harcba, csak tvolrl figyeljk. "n elremegyek, ti gyertek utnam, s kvesstek t." 59
Amikor ezt a parancsot adta, az volt a clja, hogy a kirly seregt csak ksbb knyszerti harcra, de szemmel tartotta a kirly mozdulatait, mivel a kirly clja nyilvnval volt. A kn azutn lra pattant, s egy pihennyi tvolsgra htra vonta seregt.
A kirly azon az jjelen azon a helyen [nyugodtan] pihent. Beszlgets kzben egyesek azt mondtk neki, hogy a tatrok serege megfutamodott. Kzben hajnal lett, s a kirly lhton visszafel indult, de alighogy egy pihenhelynyire ment a tatr sereg a leshelyrl elretrt. Amikor ezt ltta, azt hitte, hogy a knnal kerlt szembe. Az ngrsz sereg llig felfegyverkezve lra termett. "me, itt a kn!" s egsz estig ldztk a tatr sereget. Azon az jjelen, egsz hajnalhasadtig lhton lve virrasztottak. Amikor reggel lett s kivilgosodott, lttk, hogy ismt felbukkant az ellensg. Aznap is ldztk [a tatrokat], egszen estig a nyomukban voltak, s megszalasztottk ket. Olyan messzire mentek, hogy a Tisza foly tjn Agrija vrnak krnykre rkeztek.
Kzben beesteledett, elfradva letelepedtek s megpihentek. A kn pedig az emltett foly kzelben letborozott, s egyeslt seregvel. Az az jjel; zavartalanul telt el. A kn maghoz krette fbb parancsnokait, s gy szlt hozzjuk: "Tudjtok meg, hogy ennl jobb alkalmunk aligha lesz. Erre nincs remny. Azonnal legyetek, kszen, ma jjeli rajtatst hajtunk vgre." Azutn seregt tbb csapatra osztotta, majd maga is lra lt. A kirly seregt minden oldalrl krl fogtk, s nylzport zdtottak rjuk. Azon az jjelen, egsz reggelig, tmntelen nyilat szrtak a magyarok seregre. Annyi embert s lovat puszttottak el, hogy azt elmondani sem lehet, s szmtalan katont sebestettek meg.
Amikor reggel lett, a kirly is lra lt, s rendbe szedte csapatait. A kirlynak volt egy testvre, aki mellette jobboldalt harcolt. Bal oldaln a segtsgre jtt nemcse sereg sorakozott fel. Azon a napon egsz napnyugtig harcoltak s viaskodtak a tatr sereggel. Mindkt oldalon sokan elestek.
Mivel a tatr sereg tbb csapatra oszlott, nylzporukkal sok katont trtek le. Hevesen folyt a harc, s a csatatren lev csapatok bszlten csatztak. Mindkt fl nylzport zdtott egymsra. Vgl is az ngrsz sereg egy rszt levertk, sokukat pedig megsebestettek. A nimcse npet is teljesen legyrtk s lemszroltk.
Vgl a kirly ltta, hogy a tatrokat nem tudja legyzni, seregnek zme meg van trve, s ezrt meneklsre hatrozta el magt. Azon az jjelen a kirly s testvre, Kolomanusz lra ltek, s elmenekltek.
Vers:
Mi trtnt ezekkel, hallgasd meg bartom,
Kincst, vagyont, trnjt, csaldjt s mindent, amije volt,
Mindent elhagyta, , kedves [olvas].
A meneklst vlasztottk habozs nlkl,
Vlogatott lovakat nyergeltek fel,
Elmenekltek, elhagyvn a becsletet s szgyent.
Mindenki gy fut el tjra,
Senki sem nz sem elre, sem htra,
Mivel testvrvel szktt meg a kirly,
Mi lesz majd a sereggel, meglsd mi kvetkezik.
Prza: Amikor ezt a tatrok megtudtk, azonnal lra ltek, mg az jjel tmadst intztek, szjjelszrtk
[magyar] sereget, s a Tisza viznek hajtottk, sokukat lekaszaboltk s kardlre hnytk, raboltak s zskmnyoltak.
A kirly szomoran meneklt, a tatrok pedig a legyztt sereg kincst, vagyont zskmnyul ejtettk, a szles krnyket felperzseltk, elpuszttottk, az orszg npt lekaszaboltk, csaldnpket pedig rabul ejtettk.
Azutn a kn elindult, tkelt a Tuna folyn, s budn llapodott meg. Egy ideig ott pihent, azutn a knokat egy-egy irnyba tmadsra kldte. Azok aztn a krnyket kiraboltk s elpuszttottk, Volt egy knja, akit
Szafan knnak hvtak. Ez megtmadta s elfoglalta az (egsz krnyket]. De mr az elzkben elbeszltk, hogy [a kirly] a hadjrat megkezdse eltt felesgt s kincseit Nimcseorszgba kldte. Most a csataveszts utn is a csszrhoz ment.
A krniks gy adja el s gy beszli el, hogy a veresg utn letben maradt csszri bgek panaszt emeltek a csszrnl a kirly s bgjei ellen: "Hatalmas csszr!" gy szltak. "A tatr sereg mindennket elpuszttotta, mert Bugdan npvel az ngrsz bgek sszeklnbztek. Ellensgeskeds tmadt kztk, Bugdan fejedelmt meggyilkoltk, s emiatt a tatrok ezt az alkalmat kihasznlva vgtelen krt s vesztesget okoztak neknk."
Ezt mondtk, s szomoran sirnkoztak. Amikor a csszr panaszukat tudomsul vette, megharagudott,
Bejla kirlyt elfogatta, s egy ers vrban fogsgba vetette.
Azutn a krniks szavai arrl szlnak, hogy amikor a kirly harcban llt a tatr knnal, a kirlyi pecst a kn hatalmba jutott. Ezenkvl kzre kerlt a kirly dvnjhoz tartoz nhny rnok (titkr], akik mint rabok kerltek a tatr kn hatalmba.
A kirly testvre, Kolomanusz azonban, aki a csatbl elmeneklt, azon a vidken egy jrhatatlan hegysgben tallt menedket, s figyelte az esemnyeket. Amikor a kn errl tudomst szerzett, azonnal levelet irt Kolomanusznak a kirly nevben, s ezt rta:
"Te, aki testvrem, Kolomanusz vagy, tudd meg, hogy n most sereget gyjtttem. gy teht lgy kszen, nagy gyorsan gyere hozzm sereggel, hogy aztn megtmadjuk a knt, s bosszt llunk."
Aztn ezt a levelet a kirly pecstjvel lepecstelte. A kirly npbl nhnyan, akik a kn alattvali lettek, ezt a levelet elkldtk Kolomanusznak. A tatr kn kzben nhny ezer emberbl sereget vlasztott ki, s Kolomanusz tjba csapdul lesbe lltotta.
Amikor a levl Kolomanuszhoz rkezett, s tnak indult, a tatr sereg megtmadta, [Kolomanusz] embereit leverte s szjjelszrta. Kolomanusznak nem sikerlt megmeneklnie, kzre kerlt.
De akkor, amikor a nimcse csszr a kirlyt elfogatta, a kirly levelet rt neki: "Mi az rtelme annak, hogy elfogattl?"
Amikor a levl a csszrhoz jutott, a kvetkez feleletet kldte neki: "Ellensg tmadott meg tged, azutn te segtsget krtl tlem. n meghallgattam krsedet, segtsg cmn sok kivl s hrneves bgemet s katonmat kldtem azonnal neked. Nped kztt rgi viszlykods s rgi ellensgeskeds van, s kzttk nagyfok az elhidegls. Mirt szlltl szembe az ellensggel? Emiatt feleslegesen sok kivl emberem elpusztulst okoztad. Azon kvl, hogy egy csom kincsem megsemmislt, sszes katonmat a porba [srba] tasztottad. Ebben nyilvnval a vtked. Ha teht irgalmat akarsz a kezemtl, amg a nekem okozott krt meg nem trted, nem fog sikerlni neked tlem megszabadulnod." Ezt a feleletet adta.
Miutn a kirly ltta, hogy fejre mennyi csaps, szerencstlensg s ehhez hasonl baj s kaland zdul, tudta, hogy senki sem fogja t megsajnlni. Vgl is a kirly sszes kincseit a csszrnak adta, s azonkvl egy drgakvekkel kirakott eszkzt [fegyvert] is adott neki, s megfogadta, hogy ha sikerl az egsz orszgot visszaszereznie, azutn abbl is ajndkot fog adni a csszrnak.
Miutn a kirly sszes kincst a csszrnak adta, megszabadult tle. Egy percet s egy rt sem idztt tovbb azon a krnyken. Rm tartomnyba ment, s a pphoz fordult.
A rmi ppa is megtisztelssel fogadta, s megsajnlta. A kirly segtsgl katonasgot s pnzt krt tle. A ppa katonasgot gyjttt, s szolglatra bocstotta. Azutn [a kirly] hajra szllt, s kedvez szllel Rodosz szigetre utazott. Az emltett sziget fejedelmeitl is katonasgot s pnzt krt. Azok is szvesen fogadtk, elnyerte nluk az irgalom remnyt s az emberiessg megnyilvnulst. Azok is sereget adtak neki.
Elbeszlsnkkel most oda rkeztnk, hogy a tatrok ngrsz npt s orszgt elfoglaltk s a npet erszakkal kiztk az orszgbl. A csatkbl megmeneklt bgek nmelyike a nimcse tartomnyban, nmelyek pedig a hatr menti vidken [talltak menedket]. "Lssuk, mit rajzol majd a jvend- mondvn egyesek ragaszkodnak hazjukhoz, msok szjjelszrdtak a vrakba vagy a tvolabbi vrosokba. A hbor kvetkeztben rossz viszonyba kerltek a nimcse nppel, msrszt a tatr kn is gyjtogatta, perzselte s puszttotta az [ngrsz] tartomnyokat. Amikor a csszr ltta, hogy a tatrok szakadatlanul puszttjk az orszgot nehogy felperzseljk s elpuszttsk ngrsz orszgnak mg nem rintett rszt, parancsot adott, hogy menjenek a nimcsk, s dljk fel azokat. gy aztn a nimcse np tmadst intzett azok ellen a mg el nem puszttott helyek ellen, amelyek az orszguk hatraival szomszdosak voltak, s elpuszttottk azokat. s megmutattk az ngrsz npnek, hogy a nimcse nppel val rossz kapcsolat a tatr kn puszttsnl sokkal nagyobb [puszttst okoz], s a csszr erre alkalmat adott nekik. Azutn mg sok ms helyet is megtmadtak, kiraboltak s elpuszttottak. Az ngrsz npbl ellensgknt kit megltek, kit kifosztottak, s a parancs rtelmben rengeteg szenvedst (okoztak] s erszakot kvettek el. Az ngrsz np ezek miatt a fosztogatsok miatt nagyon sokat szenvedett.
Miutn a kirly a rmai pptl segtsget kapott, Rodosz szigetnek fejedelmeihez ment, hogy katonasgot krjen. Azok is adtak katonasgot, s gy elrkezett az ideje, hogy visszatrjen [orszgba]. Igyekezett llandan rteslseket szerezni. Mivel a nimcse np ellensgknt puszttotta [az orszgot], az ngrsz bgek sszejttek, szorult helyzetkben arra trekedtek, hogy bevonuljanak a Hirvt tartomnyba, s ott egyesljenek a kirllyal. Miutn ezt javasoltk, felkerekedtek s gyorsan elfoglaltak kt csszrhoz tartoz vrat. A vrak npt s csaldjaikat letrtk, a vrakat felgyjtottk, kincseiket zskmnyul ejtettk. A nimcse npet legyilkoltk, nhny kivlsgukat pedig foglyul ejtettk. Ekkor aztn behatoltak a Hirvt tartomnyba, s vrakozva figyeltk, milyen hrek jnnek a kirlytl.
A hrek tudi s a krniksok gy beszlik, hogy ezenkzben a tatr kn a bolgr s rm vidkek ellen tmadst intzett, s azokat a vidkeket is elpuszttotta; npket s csaldjaikat kirabolta, rabsgba hurcolta, a np nagy rszt lemszrolta s elpuszttotta. Mindegyik (vezre] visszatrt arrl a vidkrl, ahova mentek, [most] tallkoztak a knnal, s tancsot tartottak. Amikor a tatr seregek sszegyltek, egyeslt ervel a nimcse tartomny ellen akartak tmadni, hogy leverjk s elpuszttsk.
De a csszr is rteslt cselekedeteikrl, s kmek tjn beren figyelte mozdulataikat. Azonnal sereget gyjttt, s megparancsolta, hogy rizzk s erstsk meg a hatrvidki vrakat, s legyenek vatosak.
Amikor a kn rteslt, hogy a csszr sereget gyjttt ellene, azonnal lemondott [a nimcsk elleni] lovasrohamrl. tkelt a Duna folyn, s a Cseh- Morva vidk ellen indult s azt is teljesen felperzselte s pusztasgg tette. A kn azokat a tartomnyokat hrom ven keresztl hallatlan mdon kirabolta, tnkre tette, s az egsz krnyket pusztasgg vltoztatta.
Kzben hrom v telt el.
Abban az idben sztrgon vra alatt a vrral sszefgg hatalmas erdtmny volt. A kn a vr urait tbbszr felszltotta, hogy nknt adjk fel a vrat, de azok egyltaln nem voltak erre hajlandk. Vgl is ellenk tmadt, a vrat krl vette, s nagy igyekezettel (ostrom al fogta), de nem sikerlt neki bevennie. Vgl is parancsot adott, hogy a katonasg annyi tzift hordjon ssze, amennyit elmondani sem lehet, s vegyk krl a vrat fval. Magasabbra rakatta, mint a vrfalak s tornyok, felgyjtatta. Az emltett vr npe a tzvsz martalka lett, s k kvn nem maradt.
Aztn sztni Belgird vra ellen tmadt. Azt is elpuszttotta. Bejla kirly kzben ltta s beren figyelte, egyrszt a kn, msrszt a csszr perzseli s puszttja az orszgot. Hol remnykedett, hol kesergett vgl is megegyezett a rodoszi fejedelmekkel. A katonasgot hajra ltette, vitorlit szlnek fesztette, s azzal a tmntelen sereggel elindult a kn ellen.
Mivel hajra szlltak, oh, kellemes termszet
Abban a percben megfelel lett a szl.
gig r rbocot emeltek, olyat, mint s srkny.
A keresztrbocokra hellyel-kzzel ktelet ktttek
Az gig dugta cscst minden oszlop
S a tengerbe csaptk a hajk az sszes evezket.
Prza: A kn is tudomst szerzett errl az esemnyrl, s azonnal elpuszttotta budt. Aztn egsz seregvel tkelt a Dunn, s elindult Tatr orszg fel. Ekzben Bejla is tnak indult. Egy nap ngrsz fldjre rkezett, s ltta, hogy a korszak annak minden szglett megrajzolta. (83) Ilyen llapotban [ltva az orszgot], bevonult s trnjhoz rkezett. Teljesen el volt keseredve orszga pusztulsn. Azutn mg tizenhat vig lt, s vgl eltvozott ebbl a vilgbl. A Duna szigetn lev templomban temettk el.
A szenveds keser pohart tnyjtotta neki a hall,
S elhagyta az elpuszttott virgz vilgot.
Prza: A hrnkk gy beszlik, hogy [utna] tdik Isztefn lett a kirly, akirl fentebb megemlkeztnk. Ennek is maradt egy fia, akit Bejlnak hvtak. Atyja utn t ltettk a trnra. Kt vig uralkodott, amikor Csehorszg fejedelmei hadsereget gyjtve ellene trtek. Peste vrosnl sszetkztek, s nagy csata keletkezett, de a cseh katonasg elvesztette a csatt, s megfutamodott.
Nagy rszket kardlre hnytk.
A kirly [ezrt] gy hatrozott; hogy Csehorszg ellen hbort indt, s elpuszttja, de (kzben] htlen lett az lethez, s trnra jutsnak harmadik vben eltvozott a vilgbl. Atyja mell, az emltett sziget templomban temettk el.
Vers:
Vajon a Teremt mit tesz a vilg npvel
Sok sahot eltemet a fldbe.
Prza: Annak is maradt egy fia, Ladiszlausnak hvtk, Mivel atyja eltvozott a vilgbl, az helye rmaradt. Egy bizonyos ideig az uralkods trnjn lt, evett, ivott, szrakozott.
De amint fentebb elbeszltk, abban az idben, amikor regapja, Bejla kirly a tatr knnal hborskodott, s az ngrsz np szvetkezett a nimcse nppel, Bugdan tartomnynak rgi fejedelme, Kuten a tatrok tmadsa miatt elhagyta orszgt, s a kirlyhoz fordult. De t ellensgknt megtmadva meggyilkoltk. Maradt neki egy fia, akit Aldamurnak hvtak. Ez az Aldamur Ladiszlaus kirlysga idejn Bugdan fldjnek fejedelme volt, s elhatrozta, hogy ngrsz bgjein atyja vrt megbosszulja. Megparancsolta, hogy Bugdan tartomnynak sszes serege gyljn ssze. A nagy sereg sszegylt.
Ezenkzben azonban Ladiszlaus kirly errl rteslt, azonnal kmeket kldtt Bugdan tartomnyba, hogy megtudja a hr valdisgt. Azok megrkeztek Bugdanba, s kipuhatoltk, hogy Aldamur [tnyleg] sszegyjttte egsz Bugdan seregeit. Ekkor a kmek azonnal visszatrtek, a kirly szne el jrultak, s a valdi hrt tvirl hegyire elmondtk.
Ez oknl fogva Ladiszlaus kirly is sszegyjttte ngrsz seregeit, kibontotta zszlait, s eliindult Bugdan irnyba. Aldamur is felkerekedett a Bugdan sereggel, s megindult ngrsz ellen.
Miutn mindkt fl sok tszakaszt s tvolsgot tett meg, a kirly kmeket kldtt, hogy Bugdan nprl hrt szerezzenek. A kt fl, tettl talpig vrtbe ltzve, ngrsz orszgnak a hatrn tallkozott. A kt sereg lra szllt, s megkezddtt a csata. Sok veszedelmet legyrve a Bugdan seregen a fradtsg jele kezdett mutatkozni. Amikor Aldamur ezt ltta, flelmben megfutamodott s a tatrok orszga fel meneklt. Serege a csatamezn kardlre hnyatott, sszes vagyonuk, kincsk, fejedelmi straik ngrsz npnek gazdag zskmnyul estek.
Aldamur megfutamodott, s egy nap a kn szne el jrult. Keseren panaszkodott a kirlyra, s gy knyrgtt neki "Hatalmas kn, kegyeskedjl megknyrlni ezen a szerencstlenen. Ebben a slyos pillanatban fogd meg a kezemet, nyjts nekem tmogatst s segtsget!"
Mivel a tatr kn rgta ellensges viszonyban volt ngrsszel, mindig rgyet s alkalmat keresett, hogy ngrszt megtmadja. Ennlfogva Aldamur jvetele rgyl szolglt neki, s gy szlt Aldamurhoz: "Nekem is szndkom volt, hogy az ellen az orszg ellen gyzedelmes hadjratot indtok!" Aztn kihirdette az egsz Tatrorszgban, hogy fontos hadjratra kszl. Mrhetetlen sereg gylekezett ssze.
De a kirlyt is nyugtalantotta, hogy Aldamur a knhoz meneklt. Ezrt azonnal kmeket kldtt a kn irnyba, akik mihelyt hrl vettk, hogy a tatr kn megszmllhatatlan sereget gyjttt ssze, azonnal visszatrtek a kirly kapujhoz, s gy szltak: "Hatalmas kirly! A kmkeds szolglatt teljestettk, s szolgljon tudomsodra, hogy Aldamur a knhoz ment, s megtveszten tjkoztatta. Most az a helyzet, hogy szmtalan sereget gyjttt ssze, s elhatrozta, hogy ellened tr." Amikor ezt mondtk, a kirlyt ez a hr megrendtette. Ebben a nehz helyzetben parancsot adott, hogy ngrsz bgjei s seregei hinytalanul gyljenek ssze. A kn is elindult katonasgval. A kirly erre a hrre teljesen letrve indult tnak.
Amikor az orszg hatrra rkeztek, Isz prfta fnyessgnek ezerktszznegyvenedik (85) vben, Karaszcsig vra kzelben a tatr knnal tallkoztak. Mindkt fl lra pattant, harci sorokba rendezdtt, s olyan hsies kzdelem indult meg, hogy a vilg is elborzadt. Rengeteg katona esett el, vgl is a tatr seregnek sikerlt fellkerekednie, s az ngrsz sereget legyrte. A csatatren a kirlyt is kzre kertettk s legyilkoltk.
Legyilkolta akkor t az ellensg. lete plett lerombolta.
Akkor aztn [a tatrok] tmadst intztek az egsz ngrsz orszg ellen, felperzseltk, romba dntttk, npt s csaldtagjaikat rabsgba hurcoltk, s ngrsz orszgt teljesen elpuszttottk.
Aztn visszatrtek sajt tartomnyaikba. Ladiszlaus kirlynak azonban nem volt gyermeke. Mg rgebben Anderjs kirly valami oknl fogva a Firenk tartomnyba ment. Majlan vrosban egy nagy Firenk bgnek helytartja volt. Ennek volt egy gynyr, szeretetre mlt, ciprustermet, [gndr] hajfrt, hold arc lnya. Anderjs kirly flig szerelmes lett ebbe a lnyba. Vgl is hazahozta t orszgba, (annak ellenre), hogy mr volt felesge.
Amikor mr lthat volt, hogy a lny teherbe esett a kirlytl, a kirly sszeveszett a felesgvel.
Mivelhogy nem lhettek egytt, [a lny] arra krte a kirlyt, hogy engedje t vissza hazjba. Ez volt teht az oka, hogy [a lnyt] visszakldte Firenk tartomnyba. Nemsokra a lnynak fia szletett, s Ludovikusz nevet adtak neki. Egy nap [a lny] apjnak tudomsra jutott, hogy a (gyerek) a kirlytl van. Vgl is elkeseredve elhatrozta, hogy a gyereket s lnyt meggyilkolja.
Amikor a lny errl rteslt, lruhba ltztt, es Venedik vrosba meneklt. Ott lt hosszideig, anlkl a azonban, hogy valaki is megtudta volna a valsgos helyzetet. Amikor a fi felserdlt, llandan Venedik uralkodjnak a szolglatban llott. Egy nap, amikor a fejedelem figyelmesen nzegette a legnyt, arcvonsaibl s viselkedsbl azonnal megrtette [a valsgot], s ezt mondta (magban : Egsz biztosan kirlyi vrbl szrmazik ez fi, vagy pedig fnemesi (csaldbl]." Mindig figyelmesen viselkedett vele szemben, s a fit szolglatba fogadta.
Egy nap valdi hazjrl krdezskdtt tle. A fi pedig elejtl vgig elbeszlte neki trtnett. Amikor az uralkod tudomst szerzett a (legny] szrmazsrl, ujja a szjban maradt a csodlkozstl. Mivel apjnak neve Anderjs volt, neki is Anderjs nevet adta. A legnagyobb elzkenysggel viselkedett vele szemben, mintha a sajt leszrmazottja lenne, s tekintete mindig rajta fggtt.
Mivel Ladiszlaus kirly a tatr harcmezn elesett, s nem maradt utdja, Venedik uralkodja azonnal sereget gyjttt, s [a legnyt] ngrsz tartomnyba kldte.
A hrnk tovbb gy adja el, hogy, amikor Anderjs megrkezett, ngrsz trnjra lepett, s uralkodni kezdett. De a hrnk azt is elbeszli, hogy kztudoms lett Ladiszlaus kirly gyermektelensge, s hogy a tatrokkal vvott csatban elesett. Volt: azokban a napokban Rm ppjnak a szolglatban egy hatalmas bgfi, akit Karolusznak hvtak. A rmi ppa akkor elhatrozta, hogy ngrsz trnjra t lteti, s gy ngrsz orszgt a maga hatalma al hajtja.
Anderjs kirllyal bartsgot sznlelve, ennek a bgfinek a rmi ppa egy csom katont s pnzt adott, s megbzta, hogy lljon a kirly szolglatba. Azutn ngrsz tartomnyba a kirly szolglatra kldte. De [titokban] azt terveztk, hogy a kirlyt majd valahogy elteszik lb all, s magukhoz kaparintjk az orszgot. Ha azonban ez a cselvets nem sikerlne, akkor lete fogytig maradjon a kirly szolglatban.
Kzben azonban Anderjs kirly szilrdan kezben tartotta az orszgot. A bgek is szintn s llekkel alvetettk magukat, s engedelmeskedtek neki. Ez oknl fogva egy ellensge sem akadt, aki kpes lett volna vele szembeszllni. Tizenegy vi uralkods utn eltvozott a vilgbl. Budn egy nagy templom volt, abban temettk el.
Vers:
Mindenki, aki vgl is erre a vilgra jtt,
Elhagyva azt, eltvozott, oh vndor!
Prza: Mivel Anderjs kirly meghalt, nhny bg azt kvnta, hogy Karoluszt, akit a rmi ppa kldtt, ltessk a trnra. De nmelyek ezt elleneztk, s azzal rveltek, hogy az tr vnyeik szerint nem uralkodhat rajtuk olyan ember, aki Firenkbl jtt hozzjuk.
Viszly 'keletkezett kzttk. A bgek, akik elleneztk [Karoluszt], felkerekedtek, s Csehorszg csszrhoz fordultak, mivel a cseh uralkodt volt egy derk fiatal fia akit Vincselausnak hvtak. Amikor a bgek megrkeztek, gy szltak a cseh uralkodhoz: "ngrsz tartomnya jelenleg res, a kirlysgra Vincselaust akarjuk megtenni. Azrt jttnk s krjk, hogy adja t neknk, s ngrsz tartomnynak uralkodjv tesszk meg."
A kirly kvnsgukat elfogadta, s gy szlt: "hajtstokat elfogadtam, de nagyon kell vigyzni, nehogy az orszg (kirlysg] miatt fiam fejre bajt s szerencstlensget okozzatok!"
Azonnal sok bget s katonasgot adott mellje. A bgek pedig elksrtk t, a trnra ltettk, kirlly koronztk.
Az ngrsz np egy rsze azonban Karolusz prtjn volt. Kzben sok jjel s nappal telt Egy nap Vincselaus kirly a gondolkods tengerbe merlve trte a fejt, mivel ltta, hogy az orszg elkeli tbbsgnek hajlandsga s tekintete Karoluszon nyugszik, s az parancsa szerint cselekszik. "Ennek a dolognak nem lesz j vge s kvetkezmnye." gy szlt: "Ez nem j jel! Kt kard nem fr egy hvelyben, mivel Karolusz az orszg nagyobbik rszt hatalmban tartja, itt nekem csak [res kirlyi] cmem van. Az ngrsz bgek pedig ennyi id ta nem tudjk, hogy kihez legyenek hek. Msrszt, aki kzlk hsges lenne, hozzm jnne. - gy gondolkodott. -A vge ennek egy felforduls lesz, nekem pedig mi szksgem van erre a kirlysgra? Ha ez a tartomny nem lenne, akkor Csehorszg [gond] s viszly nlkl az enym lehetne."
Aztn visszaemlkezett [sajt] orszgra. "Mire val s mire j nekem ez a nagy torzsalkods korszakom [letem] szerencstlensge?" Gondolta [magban], s azonnal levelet kldtt apjnak (melyben] ezt rta: "ngrsz orszgnak van mg egy kirlya, aki az egsz orszgot hatalmban tartja. Nekem csak nevem [kirlyi titulusom] van itt. gy teht nincs lehetsg arra, hogy a helyzet elrendezdik. Ha teht azt akarod, hogy letben maradjak, gyorsan gyere egy csom katonval, s vigyl engem haza. n errl az uralkodsrl lemondok."
A levelet atyjnak, a cseh uralkodnak kldte. Mihelyt a levl megrkezett, a cseh uralkod a aggdni kezdett, hogy ez nem ltszik szerencss jelnek. Azonnal katonasgot gyjttt. A mg be nem rkezett seregrszek parancsnokul egy fvezrt bzott meg, s megparancsolta neki, hogy mihelyt [jabb] parancst megkapja, csapataival azonnal jjjn utna.
Azutn a kszenltben lev seregvel sem egy pillanatot, sem egy rt sem kslelkedve elindult. Egy napon Peste vroshoz rt, s Peste mellett letborozott. Ott tallkozott fival, Vincselausszal.
ngrsz valamennyi rdemes bgje sszejtt a cseh kirly fogadsra. Beszd kzben [tbbek kztt] a cseh kirly ezt mondta: "Bgek! Nem a mi gondolatunk volt az, hanem ti jttetek hozzm, s a fiamat krttek tlem, noha orszgotoknak mr volt egy uralkodja. Mirt cselekedtetek gy az n fiammal ? Nekem nem az a clom, hogy veszekedst s vitt tmasszak. Brkit akartok, legyen vele orszgtok szerencss."
Ezt mondta, aztn felszedte sszes kincseit s fit, Vencselaust, s visszaindult orszgba.
Vers:
Fit magval vitte s visszaindult tartomnyba.
Nem volt kapzsi a vilgi uralom irnt.
Prza: A hrek tudi gy beszlik, hogy ngrsz bgjei egyms kzt nem tudtak megegyezni, sokan fellzadtak, mert nem kvntk Karolusz kirlysgt.
Volt abban az idben a Bavorija trzsnek egy idegen bnja, akit Otonusznak hvtak. A fellzadt bgek rte mentek, s erszakkal kirlly vlasztottk. De mivel idegen szrmazs volt, az orszg tbbi bgjei sem fogadtk el t [kirlynak]. Az orszg elkeli sem egyeztek ebbe bele. Vgl is megrtette, hogy ezt a mltsgot nem fogja tudni szilrdan megtartani, s a kirlysg miatt a vgn nagy baj s veszedelem zdul majd r. De aztn elhatrozta, hogy megvrja, mit hoz majd az id.
Vers:
Tudta, hogy a vgn ez a mltsg nem marad meg neki,
Ms valaki kerl majd a helyre sahnak.
Prza: Emiatt aztn mindig nagyon elvigyzatos volt, s brhova ment, mindig magval hordozta a koront. Bejla kirlynak abban az idben lt egy fia, aki azonban nem trekedett a kirlysg elnyersre, hanem sajt birtokain Erdel tartomnyban visszavonulva nyugodtan lt. [-------] nak hvtk.
Amita azonban Otonusz kirly a trnra lpett, a tartomny npe elgedetlenkedett. Emiatt maga Otonusz kirly is elgedetlen s bnatos volt. Az orszg npe is nyugtalankodott, llandsultak a felkelsek, amik miatt a kirly is folytonos bizonytalansgban volt. Vgl is egy nap elhatrozta, hogy vadszatra induls rgye alatt elmegy Erdelbe, ott felkeresi Bejla kirly fit, megnyeri t, s egyesl vele. Ez volt a terve. Azutn felfegyverkezett, s felkszlt az tra. ------------- Tudomst szerzett az helyzetrl s az orszg panaszairl.
Azutn szltben-hosszban az orszgban elterjedt a hre annak, hogy Otonusz kirly teljesen felfegyverkezve vadszatra indult. De a kirlyi koront llandan magnl tartotta, azutn elindult.
nluk az volt a szoks, hogy rokonaik kzl volt egy borszmesterk, akinl egy ednybl sohasem hinyzott a bor. Amikor a kirly indulban volt, a kirlyi koront abba a borba rejtette el. Akik
(az ednyt] lttk, azt hittk, hogy abban a kirly szmra bor van (elksztve).
A kirly aztn vadszatra induls rgye alatt Erdel tartomnya fel vette tjt. Volt azonban a ksretben nhny bg a rokonai kzl. Amint jjel-nappal egyfolytban mentek, a borszmester figyelmetlensgbl nem vette szre, hogy az edny vletlenl leesett s elveszett. Amikor reggel lett, az illet csak akkor ltta, hogy a boros edny eltnt.
Azonnal rtestettk errl a kirlyt. Amikor a kirly ezt megtudta, mindjrt visszafordult, s mivel aznap azon az ton senki sem haladt t, (az ednyt) megtallta. gy rkezett meg Bejla kirly fihoz.
A hrnkk tovbb gy beszlik el, hogy abban az idben volt Erdel tartomnynak egy nagy bnja, akit Ladiszlausnak hvtak. A rgi kirlyok ivadkai kzl val volt. rtestettk arrl, hogy Otonusz kirly az uralkodi koront kivitte az orszgbl. Amikor errl rteslt, azonnal embereket kldtt a kirlyi udvarba, hogy megtudjk, milyen irnyban tvozott el a kirly.
Amikor azok a hrvivk megtudtk a kirly titkt is, azonnal vissza siettek a bnhoz, s tudomsra hoztk, hogy a kirly Erdel tartomnynak irnyban tvozott el.
A bn egy csom katonval a kirly el vgtatva tjt szegte. A kirlyt meglepve elfogtk, a hatalom koronjt elvettk tle. Maga Ladiszlaus vette t [a koront], s eltette.
Volt Erdel tartomnyban egy meredek (ers) vr, abba a kirlyt fogsgba vetette. gy teht Otonusz kirly fejre szakadt a szerencstlensg, melytl mindig flt. Abban [a vrban] foglyul ejtve rk rabsgba esett.
Vers:
Brtnbe vetettk t megktzve,
Sorsra az elvls pecstjt gettk.
Mivel Otonusz kirly rabsgba esett, az orszg [trnja] megresedett. Amikor ez a hr elterjedt a vilgon, a rmi ppa flbe is eljutott.
gy reglik, hogy amita a rmi ppa Karoluszt ngrsz orszgba kldte, azta mr tz v telt el. Mivel Otonusz kirly rabsgba jutott, az orszg trnja resen maradt. Amikor ez a hr elterjedt a vilgon, a rmi ppa is meghallotta, s azonnal levelet kldtt ngrsz bgjeinek, melyben ezt rta: "Ti, akik ngrsz orszgnak bgjei s legjobbjai vagytok, az n hajtsomat nem fogadttok el, s Karoluszt nem vrttok meg. Mostantl kezdve ne mondjtok, hogy [ezt] nem tudtuk. Mltk vagytok tkomra, s ezenkvl tudjtok meg, hogy szilrdan elhatroztam, hogy katonasggal szemlyesen megynk ellenetek, hogy az n kvnsgom teljestve legyen. Nem bocstok meg addig, amg kvnsgomat nem teljestitek, s ha ezt megtagadjtok, azonnal kszljetek fel." Azutn a levelet lepecstelte, egy futr kezbe adta, s srgsen ngrsz bgjeihez kldte.
Amikor a levl ngrsz bgjeihez rkezett, rmmel fogadtk, felllva fejeztk ki tiszteletket, s hallgattk tartalmt. A ppa tktl nagyon megijedtek, szksgesnek tartottk, hogy parancst teljestsk. sszejttek s tancskoztak, a ppa parancst elfogadtk, s Karolusz kirlly vlasztsval voltak elfoglalva. De mivel az orszg koronjt Erdel bnja, Ladiszlaus ejtette hatalmba, nagy figyelemmel kezdtek Erdel fel figyelni, vajon hogyan alakul majd ngrsz orszgnak a sorsa.
De gyernk tovbb. Mivel ngrsz bgjei meg akartk vrni Karoluszt, azonnal levelet kldtek a bnhoz a kirlyi korona gyben. "Lgy kegyes - rtk -, s az orszg koronjt kivl embereiddel kldd el sztni Belgirdba. Nehogy mskpp cselekedjl!"
Amikor a levl a bnhoz rkezett, mivel is a kirlyi csaldbl szrmazott, a kvetkezket mondta: "n magam is valban kirlyi csaldi vrbl val vagyok. Az orszgot neki, idegennek adttok, [ht akkor] mirt ne kvetelhessem azt n, akinek ehhez joga van." Mondvn haragra gyulladt, s nem adta t nekik a koront. A bgek ebbl megrtettk, hogy is trnkvetel.
sszejttek teht ngrsz bgjei, s megtrgyaltk [az gyet], s jbl levelet szerkesztettek a bnnak, melyben ezt rtk: "Te, aki Erdei tartomnynak bnja s fejedelme vagy, levelnket az sszes bgek kzs megegyezsvel kldjk neked, s tudatjuk, hogy te is [a kirlyi csald] leszrmazottai kzl val vagy, [s elismerjk], hogy mlt vagy a hatalomra, s megrtettk akaratodat, de most a ppnak az a kvnsga s parancsa, hogy vrjuk meg Karloszt, s teljestsk az kvnsgt, mert ha nem teljestjk a parancst, tok al helyez bennnket, s biztos, hogy sereggel jn ellennk. Most teht lgy kegyes, s az orszg koronjt magad juttasd el hozznk, vagy becsletes s rdemes embereiddel kldd el. Nehogy mskpp cselekedjl. Kldd el, mert ha jakarattal nem adod t, azonnal kszlj fel. Nehogy azt mondd, hogy ezt nem tudtad. Ezutn [tovbbi] kvetet nem kldnk. gy vedd ezt tudomsul!" Ezt a levelet kldtk el a bnnak.
Azutn az ngrsz bgek katonasg gyjtsvel voltak elfoglalva, mert ha [a bn] megmakacsolja magt, [s nem adja vissza a koront], sereggel mennek ellene, s bosszt llanak rajta.
Aztn ezt a levelet azonnal elkldtk Erdel tartomnya bnjnak.
Amikor a bn megkapta a levelet, megrtette tartalmt. Az ngrsz bgek s a rmai ppa szvetsge alapos meggondolsra knyszertene t. Ezrt aztn nhny kivl embervel elkldte az orszg koronjt ngrsz bgjeinek. Amikor az orszg koronja megrkezett, s tvettk, a rmai ppa parancst teljestettk, bevrtk Karloszt, s Isz prfta fnyessgnek ezerhromszztizedik vben megkoronztk.
Az orszg sszes bgjei meghdoltak neki. Azutn Budinba mentek, ahol [Karlosz] elfoglalta a kirlyi trnt.
Vers:
A kirlyi mltsgra lett megkoronzva
s mltsgteljesen a trnra lt.
Karlosz kirly Isz fnyessgnek ezerhromszzhuszonhatodik vben a Maros nven ismert foly melletti Lipovban egy nagy kolostort pttetett. 65
A krniks tovbb gy beszli el, hogy mivel Erdel bnja az orszg koronjt vonakodott visszaadni, kevs hjn kztk kitrt a hbor. Mivel ez gy trtnt, azt a trvnyt hoztk, hogy a kirlyi korona [ezentl] Visegrdban legyen [egy elhelyezve] s megrizve. Ahnyszor j kirlyt vlasztanak majd, abbl a vrbl hozassk el a koront s aztn vigyk oda vissza megrzs cljbl.
Ezek utn a hrek tudja gy adja el, hogy amikor Karlosz kirly egyszer Visegrdra ment, vratlanul egy kirlyi udvarhoz tartoz ember rtmadt. Meztelen karddal rontott r, levgta a kirlynak ngy ujjt, s megsebestette.
Abban az idben Eflah orszgnak volt egy fejedelme, akit Baszarat vajdnak hvtak. Egyszer Karlosz kirly azt akarta, hogy tmadjanak ellene s kertsk kzre. Ebbl a clbl hadsereget gyjttt, de Baszarat vajda is hrl vette a kirly kszldst, azonnal sszeszedte Eflah lovas s gyalogos seregeit, s btran felkszlve figyelte [a kirly mozdulatait]. Kzben a kirly is elindult seregvel Eflak tartomnya fel. Meneteltek, vndoroltak, ettek, ittak, nagy utat tettek meg, s a vgn megrkeztek Eflah tartomnyba.
Ezenkzben Eflah fejedelme az Eflah tartomnyban lev meredek hegyek szorosait gyalogos pusksokkal s nyilas hadsereggel elllta, s egyes helyeken lesben llva, a lovassg egy rszvel, a szoros kapujt megszllta. A kirly kzben bevonult hegyszorosba. A gyalogsg elretrt a lesbl,, krlzrta a [kirly seregt]. A magas sziklkrl puskatz s nylzpor al vette, s kveket hengertve a sziklaszorosban, ngrsz tartomnynak kivlsgt elpuszttotta.
A kirly is harcba kezdett. Amikor arra helyre rt, ahol a sziklaszoros el volt zrva, Baszarat vajda Eflah seregvel tallta magt szemben: Aznap a kirly seregt teljesen letrtk, s a sziklaszorosban sokan elpusztultak vagy megsebesltek. A szorosban lelemhiny s szomjsg kvetkeztben sokat szenvedtek. Mivel aznap sszetkztek Eflah tartomny fejedelmvel, mindkt oldalon heves kzdelem folyt, vgl is a kirly seregt levertk, maradk embereit is megtrtk.
Amikor a kirly ezt ltta, volt egy kedves udvari embere, ezt mondta neki: "Lgy az n- helyemben helyettesem, nekem abba kell hagynom a csatt!" Aztn elvlt a seregtl. Azonnal tltztt egy alattvalja ruhiba, s a hegyek kztt elmeneklt.
Vers
A flelemtl sohasem volt nyugta,
Seregt elhagyta s megszktt.
Prza: A kirly seregt levertk s sztszrtk A helyettest elfogtk, s mivel azt hittk, hogy Karlosz kirly, klnfle knzsokkal kivgeztk Azutn a kirlynak minden vagyont, kincst fejedelmi strt zskmnyul ejtettk.
A hrek tudja tovbb azt beszli el, hogy Karlosz kirly szolgnak tltzve megmeneklt. Sok veszedelmen esett keresztl, egy nap azonban visszarkezett sajt tartomnyba.
Tbb id elteltvel azonban sereget gyjttt, s elindult Nimcseorszg ellen. Sok tartomnyt legyztt s adfizetsre ktelezett.
Abban az idben Lehorszgnak volt egy uralkodja, akit Kaszimirosznak hvtak. Ez Isz fnyessgnek ezerhromszzharmincnegyedik vben felkerekedett, s Visegrd vrba jtt
Karlosz kirly megltogatsra. Nagy bartsgot ktttek, s a kirly sok napon keresztl fejedelmi vendgltst rendezett szmra. Azutn elbcsztak, s a leh uralkodt szvlyes dvzlettel hazaeresztette.
Abban az idben a cseh tartomnynak is volt egy uralkodja, akit Johannesznek hvtak. is flt a kirlytl, s ezrt Isz prfta 1335. vben Karlosz kirlyhoz [ltogatsra] jtt.
Visegrd vrban tallkoztak.
Isz fnyessgnek ezerhromszztvennyolcadik vben a tartomny klnbz rszrl hres s neves bgek jttek [a kirlyhoz], s hdolatukat fejeztk ki neki.
A hrek tudja elbeszlse tovbb arrl szl, hagy Karlosz kirlynak kt fia volt. Az egyiket Anderjsnak, a msikat Ludovikusznak hvtk. Azutn a kirly egy bizonyos id mlva katonasgot gyjttt, Anderjs fit is magval vitte, s mivel maga a puljai nemzetsgbl szrmazott, azt akarta, hogy fit, Anderjst Pulja vidknek kirlyv vlasszk meg. Azutn seregt sszevonta, s elindult vele Szagirijja tartomnyba, ami egy hercegi tartomny. Ott hrom vig tartzkodott, s hajkat pttetett. Aztn rbzta a sereget fira, Anderjsra, s Pulja tartomnyba kldte. maga azonban visszatrt Visegrd vrba, s ott megllapodott. Ludovikusz nev fia is vele volt.
Ezenkzben Anderjs hajra szllt, s kedvez szllel Pulja kzelbe rkezett. Egy nap partra rtek a hajk, Pulja fldjre lptek. Abban az idben Pulja trnja resedsben volt, nem volt uralkodja. Miutn Anderjs annak a tartomnynak a fldjre lpett, a np szvlyesen fogadta s dvzlte. Parancsainak alvetettk magukat, s Pulja tartomny uralkodjv vlasztottk, ahol [aztn] sokig uralkodott.
Azutn Karlosz kirly mg negyvenkt vig uralkodott ngrsz orszgban. Aztn elhagyta a mulandsg palotjt, (86) s elutazott az rkkvalsg birodalmba.
Vers:
Nzd az eget, ennek a fejedelemnek is legrbtette a termett,
Fklyval meggyjtotta a vilgot, nagy tzvszt okozott.
Oh, bartaim, ne tegyen benneteket dlyfss a vilg ze, (87)
Sok lelkes szeretetet osztott szt s sok keser napot okozott.
Prza: Az vszzadok ismeri, a titkok tudi s a hrek elmondi gy beszlik el s adjk el, hogy amikor
Karolusz kirly meghalt, az uralkods fira, Ludovikuszra maradt, aki trnra lpett. Mint ahogy elbb mr elbeszltk, Erdelben volt egy trzs, mely szikuli nven volt ismeretes. Ezenkzben azonban Ladiszlaus bn is eltvozott a vilgbl. volt az, aki a kirlyi koront makacskodott visszaadni. Neki maradt egy fia, akit szintn erdeli bnn neveztek ki.
Amikor Karolusz kirly meghalt, s fia, Ludovikusz lett a kirly, az Erdel tartomnyban l szikali trzs nem akarta t elismerni kirlynak, megmakacsoltk magukat, s fellzadtak. Ez a trzs a kirlynak volt adfizetje. De azeltt, amikor Karlosz kirly hadat viselt Iflah vajdja, Baszarat vajda ellen, s veresget szenvedett, s ngrsz kivlsgai kzl sokan elestek, kincsei pedig zskmnyul estek, ennl az oknl fogva, amikor fia, Ludovikusz lett a kirly, bosszt akart rajtuk llni. Ezrt mindig okot s rgyet keresett, s mivel most a szejkuli trzs fellzadt, felhasznlta ezt rgyl, hogy a szejkuli np ellen hadat indtson. Ezt rgyl felhasznlva Iflah fejedelmn is bosszt akart llni. Vgl is a szejkuli np ellen kszldtt, s ezen rgy alatt katonasgot gyjttt. "Elszr csak ez ellen a np ellen indulunk hadjratra" - mondta Ludovikusz kirly, s elindult.
A szejkuli np azonban hrt vette, hogy a kirly ellenk fog jnni. Ekkor sszejttek, s tancskoztak, mivel a kirlytl nagyon fltek, az aggodalom tengerbe merltek. Htlen cselekedetket megbntk, [s emiatt] nagyon szomorkodtak. A kirly el mentek, lbhoz borultak, s bocsnatrt esedeztek. A kirly ugyan megbocstotta bnket, de amikor Erdelbe rkezett, s megtekintette azt a vidket, a lzadkat s makacskodkat elfogatta s legyilkoltatta. Az emltett tartomnyt pedig a rgi trvnyek betartsra szortotta.
De a kirlynak a valdi clja az volt, hogy Iflah s Bugdan fejedelmeit megbntesse. Iflah tartomnynak abban az idben volt egy vajdja, Alekszander volt a neve.
Amikor a kirly Erdel tartomnyt ismt adfizetjv tette, egy nap hirtelen megindult Iflah fejedelme, Alekszander ellen. Amikor ez a hr Alekszanderhez rkezett, rettenten megrmlt. Nhny kivl embervel s az orszg elkelivel lra lt, s a kirlyhoz rve lba el borult, s kegyelmet krt tle. Azzal a felttellel, hogy beleegyezett az adfizetsbe, bartjnak bartja, ellensgnek ellensge lesz. A kirly visszaadta neki orszgt. De azutn azonnal bevonult Bugdan tartomnyba. Bugdan tartomnynak a fejedelme szembeszllt vele, de a vgn meghdolt neki, s alvetette magt parancsainak. A kirly onnan azutn visszatrt szkhelyre pihenni.
A krniksok gy beszlik tovbb, hogy abban az idben a tatrok serege rajtatsszeren betrt Bugdan tartomnyba, gyjtogattak s puszttottak. Bugdan npe betrseik ell sohasem volt biztonsgban. A tatr sereg ismt tmadsra kszlt
Bugdan ellen. Amikor Bugdan fejedelme megtudta szndkukat, abban az idben Erdelnek volt egy hsies bnja, akit [----- ]nak hvtak. Bugdan vajdja azonnal rtestette a bnt: "Szolgljon tudomsodra, hatalmas bn, hogy a tatr seregnek az a szndka, hogy ellennk tmad. Kegyeskedjl most [megengedni], hogy ezt a helyzetnket a kirlynak bejelentsk."
Mivel -gy esedeztek, a bn a helyzetket a valsg szerint felterjesztette a kirly trnjhoz. A kirly azonnal fegyverbe hvott nhny bget, s sajt seregbl is nhny ezer katont adott. Fvezrkl Erdel bnjt nevezte ki, s a kvetkez parancsot kldte neki: "Te, aki Erdel tartomnynak a bnja vagy, mihelyt parancsom hozzd rkezik, legyen tudomsodra, hogy ha a tatr sereg Bugdan tartomnyba betrne, me ezzel a hozzd kldtt sereggel s az erdeli csapatokkal szllj velk szembe, s bntesd meg ket. Nehogy mskppen cselekedjl."
Amikor ez a parancs megrkezett, a bn a parancs szerint hatalmas sereget gyjttt ssze, s kszen vrta [a tatrok tmadst].
Miutn azonban a tatr knhoz megrkezett annak a hre, hogy Erdel tartomnyban a bnnak ers hadserege ll kszen, lemondott arrl, hogy betrjn Bugdan tartomnyba. Azonnal felkerekedett a tatr tartomnybl, s elindult a bn ellen.
De a bn is rteslt [a kn] cselekedetrl s szndkrl, s elindult seregvel ellene. Az orszg hatrn tallkoztak a kn s a bn. Mindkt fl nyeregbe pattant, s megkezddtt a csata, melyben rengeteg tatr katona esett el. Vgl is az ngrsz seregnek kedvezett a szerencse, a kn seregt legyzte s szjjelverte. Magt a knt is elevenen kzre keltettk s elfogtk.
Kzben Ludovikusz kirly, aki abban az idben Visegrdon tartzkodott, figyelemmel ksrte a bn cselekedeteit. Mivel a kn kzre kerlt, [a bn] megktzve azonnal a kirlyhoz kldte. Egy nap a knt a kirly trnjhoz vezettk, s a szne el bocstottk. A kirlyt pedig ez az esemny nagyon megrvendeztette, s a bnnak s sszes bgeknek rtkes ajndkokat adott. Aztn megparancsolta, hogy az egsz orszgot dsztsk fel, majd nhny napig ittak, mulattak.
Azutn rvid idn bell a kirly sszegyjttte seregt,, s elindult a Hirvt s Szalavin orszgok ellen.
Azoknak az orszgoknak a fejedelmei nagyon fltek a kirlytl, elje jrultak, meghdoltak, adfizetiv vltak, s gy megmenekltek.
Miutn a kirly ezeknek a tartomnyoknak az gyt elrendezte, Damacsija tartomnyba ment, mely hercegi tartomny s Venedikhez tartozik. Itt elfoglalta Zadrt, Sebeniket s ezeken kvl sok vrat. Itt a tenger partjn idzvn, hirtelen megrkezett a tengeren Venedik hajhada, megrohantk a kirly seregt, s ngrsz kivl s hres emberei kzl sokat legyilkoltak.
A kirlynak ezzel a hadjrattal az volt a clja, hogy tkeljen Pulia tartomnyba, mivel Ludivikusz tetvre, Anderjs Pulia krnyknek volt az uralkodja. Azon a vidken egy nagy firenk bgnek volt egy szpsges lnya, s Anderjs kirly ezt a lnyt vette el felesgl. Volt azon a krnyken egy nagy, virgz vros, melyet Tarentnek hvtak Annak a vrosnak volt egy uralkodja, akinek Ludivikusz volt a neve.
A hrek ismerje elbeszlse arrl szl, hogy Anderjs kirly felesge ezzel a Ludivikusz a bggel sszeszrte a levet, s vele szeretkezett Annak a vidknek a bgjei pedig Anderjs kirly ngrszi szrmazsa miatt nem szerettk, s csak a kardtl val flelmkben sznleltk az engedelmessget. Nha, amikor sszejttek, mondogattk egymsnak: "Nem akadt egy kzlnk val alkalmas bgfi [kirlyunknak]? Mi rtelme van annak, hogy idegen tartomnybl t hoztk a nyakunkra?"
llandan ilyen beszdeket hangoztattak. Kzben Anderjs kirly felesge Ludivikusszal lte vilgt.
Egy nap az a bg [Ludivikusz] a rmai ppnak a kvetkez zenetet kldte: "Kegyeskedjk Anderjs kirly helyt [kirlysgt] s felesgt nekem odatlni. Ha nekem ezt megadja, akkor Kegyelmessgednek nagy kincset fizetnk." Ezt az ajnlatot tette. A rmai ppa pedig kincsvgy lvn ezt mondta: "Bartsgot sznlelve Anderjssal fejezztek be az gyt. Mi Anderjs helyt s felesgt elvesszk " Ezt a vlaszt adta.
Amikor Ludivikusz ilyen vlaszt kapott a rmai pptl, azonnal rtestette errl Anderjs kirly felesgt, s vele teljes egyetrtsben elhatroztk, hogy rvid idn bell a kirly letre trnek. A trtk nagy igyekezettel a fejket, hogy cselvetssel teszik el lb all a kirlyt. Vgl is egy nap alkalmat tallt az asszony, s a kirly telbe mrget kevert.
|