Nincsen olyan np, amelynek strtnete ne volna homlyos s kds, magyarn bizonytalan vagy bizonythatatlan. S ez nem azrt van gy, mert a kutatk hanyagok, tehetsgtelenek, kznysek vagy felletesek, hanem azrt, mert a forrsok nagyon szksek, hinyosak, nem egyrtelmek (azaz tbbflekppen rtelmezhetk), vagy a legsibb idkre nzvst egyltaln nincsenek.
Nyilvnvalan mindez a magyar npre is vonatkozik, st (!) fokozott mrtkben vonatkozik. Mirt? Azrt, mert a magyarsg nem tagja termszetszeren sem a negro-szaharai, sem az ausztrozsiai, sem az indoeurpai (rja) npek hatalmas csaldjnak, sem a kreai-ajnu vagy a mongol-knai tpus nyelv npeknek, sem az amerikai snyelv npeknek, sem az indopacifikus nyelv npcsoportoknak, ugyanakkor nem sorolhat az n. elszigetelt nyelveken beszl etnikumok (eszkimk, baszkok, tasmniaik stb.) rokonsgba sem. A mig megfejtetlen eredet, kihalt sumr s etruszk npek irnti vonzds mr ennek alapjn is tbb mint rthet br mind ez idig sem a nyelvi, sem a genetikai rokonsg nem volt meggyzen igazolhat. Termszetesen nemcsak nyelvi rokonsgrl van sz, hanem legfkppen s elssorban etnikai (genetikai) s kulturlis rokonsgrl.
Ezrt elfogadhatatlan a msflszz esztendeje dogmv merevtett finnugor szrmazselmlet, mint strtnetnk megingathatatlan alapja. Ma mg nem jelents azoknak a kutatknak a szma, akik felkszltsgk alapjn kpesek, kszek s btrak is ahhoz, hogy szembeszegljenek a hivatalos s mrvad akadmista tanokkal, s keresni merszelik az egykori valsgot, a tudomnyos igazsgot, vllalva a tvedsek kockzatt, s vllalva az egykori valsgot, a tudomnyos igazsgot, vllalva a tvedsek kockzatt, s vllalva a kirekeszts s a megblyegzs diumait. Ez mindig gy volt s gy is lesz: a kutatk, a tudsok nzetei, lltsai megtkznek egymssal s az les harc vgn, a legtbbszr kiderl, hogy - esetleg - az egyik flnek sem volt igaza vagy nem egszen volt igaza. Ezrt a tudomnyban nem volna szabad vagdalkozva tleteket, kinyilatkoztatsokat hirdetni, s kpletesen vagy valsgosan is (mint a kzpkorban szmos esetben) megsemmisteni a vitatkoz ellenfelet.
Magam, lassan msfl vtizede, felvehetnm az Odssze-usz mellknevet, mivel a homroszi szrnyeteg Szklla s a szemkzti Kharibdisz kztt hnykoldom. Egyik oldalon az engem felfalni igyekv hivatalos trtnettudomnyt kpviselk sorakoznak, a msikon a kpzettsg (nem kpestst mondtam!) nlkli, szenvedlyes fktelensggel mindenflt mond s r dilettnsok hada vonul fel. A mrvadk hatalma nagy, hiszen, ha akarjk, egy blyegmzeumi vezetbl is a legnagyobb magyar kzpkorszt csinlhatjk, aki azutn btran s bszke gggel rekeszthet ki brkit, mondvn: aki a finnugrizmust nem fogadja el, az nem kutat, mert itt r vget a tudomny. Msfell pedig egy klhonba teleplt mtrgya-nagykeresked, bvben lvn a pnznek, megjelentethet szmos, egy-kt knyvbl sszeollzott "trtnelmi malkotst", ledorongolva s kicsfolva nagy magyar tudsokat. S a nagykznsg, ltalban vev mindenre, mert a zsigereiben rzi, rtelmvel tudja, hogy a tudomnyos hatalom, ltalban magyarellenes, ltalban arra trekszik, hogy a nemzetet sszetart kzssg tbb mr ne jhessen ltre, kertse hatalmba a fogy magyarsgot a kzny, az nfelads, a tehetetlensget garantl butasg.
Azt hirdetik az MTA irnyad emberei, hogy a magyar mindig egy kicsi tredk-np volt, amelynek trtnelme csak a Kr. u. IX. szzaddal kezddtt. A korbbi idben, vezredeken t, miutn az Url-vidkn elszakadt a finnugornyelv, primitv krlmnyek kztt l testvreitl, vezredeken t szakadatlanul vndorolt, bolyongott, majd vgigsodrdva a dl-orosz sztyeppn, a kazroktl, a vargoktl, a szlvoktl, a besenyktl megveretve, tvergdtt a Krptokon s pnikszeren bemeneklt a Krpt-medencbe, ahol azutn tovbb terelgette az llatait, nomd mdon vonult ide s oda, nem ismerte a hzat, a kptkezst, a vrat, a templomot, az Egyistent, a fldmvelst, az rst, a mvszetet, a magntulajdont, az erklcst. gy szksgszeren a kultrnpek kedlyes kirablsa, a vdtelenek legyilkolsa, rabszjra fzse, a nk megerszakolsa volt a legfbb tevkenysge, amirt azutn okkal s joggal meggyllte az egsz nyugati vilg a "vidm rablbandkbl ll" barbr magyarsgot. Nyilvnvalan egy ilyen "megriadt csordra hasonlt" hordnak nem lehetett csak szemlyi fggsen alapul trzsi szervezete, a terleti alapon szervezett llam, gymond, csak a nyugatiak hatsra kezdett ltrejnni, s csakis ennek ksznhet, hogy a magyarsg nem tnt el rkre a trtnelem slylyesztjben.
Mirt ragaszkodnak vajon a magyar tudomny kinevezett femberei oly konokul a fenti kphez, mirt sulykoljk bele mr a gyermekeink lelkbe s agyba azt, hogy a magyar embernek vszzadnyi idbe tellett, amg a lovaglstl elgrblt lbval megtanulta az eke utni egyenes testtartst, s leszokott arrl, hogy gynyrsgt lelje az asszonyok s a gyermekek lemszrlsban. (Glatz Ferenc: A magyarok krnikja, Budapest, 1996, 9. oldal.) Trgyilagosan elismerjk, hogy vezet tudsaink szmra szinte lehetetlen feladat volna elismernik egsz letmvk elavulst, megtagadniuk korbbi lltsaikat s befogadni az jat, az j rgszeti s forrskutatsok egyre gyarapod bizonytkait. S taln mg ennl is nehezebb volna beismerni npk elrulst. Mert a mai magyar rtelmisg nem teljesti legfbb feladatt, azt, amitl valaki rtelmisgi s nem csak diploms - vagyis: csakis az az ember rtelmisgi, aki a nprt dolgozik, annak mutat pldt, annak ad tmutat irnyt. S a tudomnyok kztt e tekintetben ktsgtelenl a legels helyen ll a mlt kutatsa, a nemzeti trtnettudomny. Nem egyszeren szrakoztat stdium a nemzet trtnelme, hanem az a szilrd alap, amelyben gykerezik a nemzet jvje. n azt vallom, hogy egyetlen tudomny sem lehet fggetlen a nemzeti lettl, a trtnelem clja azonban egyetlen np letben sem lehet ms, mint a nemzeti eszme, a nemzettudat letben tartsa s megerstse. Klnsen most, a magyar keresztny kirlysg ezerves nnepnek fnyben lthatjuk ezen sarkigazsg valdi sszetart erejt.
m ktsgtelenl szembe kell nznnk azzal a slyos nehzsggel, hogy a mlt feneketlen ktjbl nehz merteni. Nehz kikezdhetetlen tnyeket tallni, hiszen nincsen olyan rott forrs, nyelvszeti sszehasonlts vagy rgszeti objektum, amely valamilyen szempontbl ne lehetne vitathat vagy megkrdjelezhet. Mgis meg kell keresnnk minden, akr a legaprbb bizonytkot is, mltunk vals feldertsre.
Senki sem tagadja a szakkpzett trtnszek kzl, hogy a vogul, az osztyk, a zrjn, a mordvin, a mri, a szeremisz, az szt, a lett, a finn s a lapp nyelv a magyarral rokonsgot mutat, mind a grammatikt, mind bizonyos, nem tlsgosan jelents mennyisg szegyezst illeten. Az azonban mr hatalmas s alapkrds, hogy mi az oka ennek, s nem kevsb slyos krds, hogy mikor, hogyan s hol hatottak ezek a nyelvek egymsra? A legkorszerbb nyelvtudomny ma mr teljessggel elveti a nyelvcsaldokra oszts elmlett s az n. alapnyelvek egykori ltt. (Gondoljunk a nosztratikus vagy az eurzsiai nyelvosztlyozsra!) gy termszetesen kiiktathat a mestersgesen konstrult urli s finnugor alapnyelv is, vele egytt pedig elveszik az a dogma, hogy egykoron, taln a Kr. e. V-IV-III-II. vezredben az smagyarok eldei is a 40. Szlessgi foktl szakra, a zord ghajlat s kedveztlen termszeti krlmnyek kztt Szibriban vagy a Kzp-Urlban ltek volna egytt az n. finnugorokkal, jkkori sznvonalon, gyjtget, halsz-vadsz letmdban. E teria ellen szmos rv szl, mindenek eltt az, hogy csakis a magyar np lt a 40. szlessgi foktl dlebbre es vezetben, egyetlen ms n. finnugor etnikum sem. Mindazok a ksrletek, amelyek a fenti hipotzis bizonytsa rdekben a rgszetet hvtk segtsgl, sikertelenek maradtak, mivel az egyes, rott emlkek nlkli, rgszeti kultrkat ppen azon az alapon prbltk etnikumhoz ktni, hogy az adott terleten finnugoroknak kellett lnik - a nyelvrokonsg terija alapjn. Msrszt a magyar nyelv sisge s fennmaradsa teljessggel kizrja, hogy kis llekszm csoportok rks vndorlsa kzepette megmaradhatott volna a nyelvnk, hiszen ezredvekkel ezeltt sem egy lakatlan zna volt a Bcsi-medenctl a Csendes-cenig terjed risi terlet, amelyen a sztszrats s a beolvaszts veszlye nlkl brmely kis np kborolhatott volna.
A magyarsg a keleti lovas npek nagy csaldjba tartozott, a szkta, a hun, a trk s az avar elnevezs npekkel egytt. A megtelepedett fldmves s (ma mr szmos satsbl tudjuk) az ugyancsak lland teleplsekkel is rendelkez nagyllattart mozgkonyabb npek sztvlsa a Kr. e. I. vezred elejn trtnt, s ez valban korszakhatr az emberisg trtnetben. A hziastott vadl mr a kzps holocnban elterjedt, a hziastott lovak feltnse azonban a neolitikum idejre tehet, de tbb ezer vnek kellett eltelnie, amg a lovat fogatolni s meglni tudtk. A l vontatta harckocsi s a lovagls, valamint a vas fegyverek s a nagy erej reflexj feltallsa alapveten megvltoztatta az egykori vilg arculatt Kntl, Mezopotmitl az Atlanti-cenig.
seleink hromezer vagy ktezer vvel ezeltt magukat taln nem magyarnak neveztk, br ezen nevnk mig hirdetett "megoldsa", hogy ti. manysi - ember-ember jelents (vogul-osztyk eredet) lett volna, teljessggel elfogadhatatlan, amint jragondoland a hungar elnevezsnk eredete is, mert egyltaln nem kifogstalan az onogur npnvbl val "levezetse". rott forrsokbl tudjuk, hogy seinket egykor rgen szavrdoknak (szabroknak) hvtk, s az is tny, hogy a Muager-Mogyer nv elfordul mr a VI. szzadban. Az a cfolhatatlan tny, hogy a magyar nyelv mr a XI. szzadban (amikortl az els nyelvemlkeink ismertek) teljesen kiforrott nyelv volt, snyelvi mivolta mellett szl, az pedig, hogy fennmaradt, azt jelzi, hogy egykoron igenis sok ember beszlte. Vegyk itt figyelembe, hogy pldul a keleti s a nyugati frankok (a ksbbi nmetek s francik) a IX. szzadban mr nem rtettk meg egymst. Felvethet, hogy mr sztakorban (Kr. e. VIII-III. szzad) is szmosan magyarul beszltek, valamint a hun kori npek kztt is (Kr. e. III-Kr. u. VI. szzad) ott kellett legyen a magyar. Ktsgtelenl nagy fogyatkossga strtnetnknek, hogy sem a szktktl, sem a hunoktl, sem az avaroktl vitathatatlanul rtelmezhet (kifogstalanul olvashat) nyelvemlk egyetlen egy sem maradt fenn, az egyre gyarapod rovsrsos emlkek ugyanis nehezen megfejthetk. Ez valjban egy trtnelmi abszurdum, elvgre a Bels-zsitl a Bcsi-medencig terjed hatalmas trsgben (Eurzsia terlete 54 milli km2) lt npek nagyobb rsznek nyelvi hovatartozst msflezer esztendn t nem ismerjk! Ezrt, mint hipotzis, igenis felvethet, hogy a magyar nyelvvel is szmoljunk, elvgre ez az egyetlen kori zsiai keleti nyelv ltezik ma Eurpban.
Annak alapjn, hogy eleink a VII-VIII. szzadban a kazr birodalom terletn ltek, mgpedig nem mint alvetett szolganp, hanem mint Kazria llamalkot etnikuma (errl rott forrsok s a szaltov-majackojei rgszeti kultra emlkei tanskodnak), valamint a rgszetileg bizonythat, ers s magas fok kulturlis rokonsg alapjn, felttelezhetjk, hogy a magyarsg igen hossz idn keresztl lakott a Kaszpi-tenger vidkn, rszben annak keleti, rszben a nyugati oldaln (Kaukzus vidke). Trtneti kptelensg az a hivatalos llspont, mely szerint a magyarsg "rk vndorlsban" lt cca. ktezer esztendn t, hol a trk nyelv npek egyikhez-msikhoz, hol mongol nyelv nphez, hol irni nyelv npekhez csapdva. Ezen a terleten volt lehetsg arra, hogy a magyar nyelv hasson a peremterleteken lak n. finnugor npcsoportokra, mint rintkez (lingua franca) nyelv. Ez igen fontos krds, mert elfogadhat magyarzatot ad az obi-ugor s a volgai-permi nyelvekkel val kapcsolatra, viszont - tagadhatatlanul - nyitott krds marad a balti-skandinviai lett, szt s finn nyelvi rokonsg. A krdst mg slyosbtja, hogy a finn strtnszek kinyilvntottk npk nyolcezer ves autochton voltt, azaz megcfoltk s elvetettk a keletrl val ksei bevndorlst.
Kazria a Kr. u. VII-X. szzad kztt az eurzsiai trsg igen jelents s fejlett llama volt, vrosokkal, vrakkal, fejlett, ntzses fldmvelssel, kertgazdlkodssal, iparral, utakkal, hajhaddal, zsoldos hadsereggel, kzigazgatsi s igazsgszolgltatsi szervekkel, az adz npek kztt voltak keresztnyek, mohamednok, zsid vallsak s zoroasz-trinusok. A jelents llekszm magyarsg egy rsze a VII. szzad utols harmadban, az egyre erteljesebb arab tmadsok kvetkeztben Kzp-zsibl a Volga kzps folysvidkre kltztt (Julianus magyarjai), mg a npessg zme a Kubn foly vidktl a Don-Donyec kirlysg utdaiknt, a Kaukzus terletn is ltek magyar nyelv npcsoportok (szavrd magyarok s Madzsar vros), amelyek fennmaradtak a XIV. szzadig.
|