Kunok a wikipedia alapjn
2010.01.14. 23:25
Kunok wikipedia alapjn
2009.10.01. 20:45
kunok (kipcsak, latinul cumanes, oroszul Половцы polovci, rgiesebb magyar elnevezssel kumnok) egy trk nyelv npekbl ll trzsszvetsg, a kipcsakok nyugati trzseinek elnevezse volt. A trzsszvetsgi rendszerben l kunok nem hoztak ltre egy kzponti hatalom vezetse alatt ll llamot. A kzpontosts csri azonban a 12. szzad vgn megjelentek, ez a folyamat Kncsek nev knjukhoz kthet, kinek ilyen jelleg tevkenysgt fia, Jurij is folytatta. A folyamatnak azonban a mongolok 1223-as megjelense vget vetett, ekkor esett el ugyanis a velk folytatott harcokban Jurij. A mongolok jbli megjelense 1236-ban gykeresen megvltoztatta a hatalmi viszonyokat Kelet-Eurpban, a kunok egy jelents rsze a Balkn-flszigetre meneklt, egy msik csoport Ktny vezetsvel a Magyar Kirlysg terletre kltzkdtt, de legnagyobb rszk korbbi szllsterletkn maradt.
Kzpkori latin nevk ltalban Cumanus volt, de az rmny krnikark (pldul Edesszai Mt, 1050–1051) hartes nven ismertk ket. Az oroszok a kunokat a polovec nvvel jelltk. Az orosz sznak a jelentse 'halvnysrga, spadt', az rmny 'fak'. Egyes kutatsok szerint a koman/kuman npnv is „fak, halvny srgs” jelents volt az trkben (szemben a gktrkkkel, a „kk trkkkel”), s valsznleg a kun npnv is ugyanannak az alapsznak a szrmazka, amelybl a kuman szt kpeztk.” [1] Van olyan vlemny is, hogy a kunok kzpkori latin Cumanus elnevezse a Kuma foly nevbl ered, melynek partjain valamikor ltek s ahol tbb helysgnv is emlkeztet rjuk. A kaukzusi Dagesztnban is laktak kunok, s ott a Huns (vagy Khuns) kerletben Khunsagh nev vros llt.
A kunok egy rszt nmely kzpkori krniks „fehr kunoknak” nevezi, szemben az zok (uzok, guzok) kunok kztt l leszrmazottaival, akiket „fekete kunok” nven emlegetnek.
A kzpkori Magyarorszgon letelepedett s nyelvkben elmagyarosodott kunok a magyarsg szerves rszt kpez sajtos etnikai csoportot alkotnak, akrcsak a szkelyek vagy a palcok.
A trtneti forrsok alapjn 750 krl a Volga s Jajk, valamint a Kaukzus vidkein tntek fl elszr. A dlorosz sztyeppre 1055-ben nyomultak be, kizve a besenyket s zokat. Az orosz vknyvek elszr csak 1061-ben emltik ket, s a polovecek, azaz kunok ngy ga Nestor szerint a beseny, trkmn, trk s polovec.
A kunok nvad eldei s az ujgurok (a knai krnikkban szrik, azaz srgk) egy rsze nyugati vndorlsaik sorn juthattak el az si kipcsakok terletre, Dlnyugat-Szibriba. Itt a hrom np egyeslt, s a kipcsak trzsszvetsg keretben az Araltl az Al-Dunig terjed hatalmas terletet uraltak a 11. szzad kzeptl egszen az 1220-as vekig. Mindamellett nincs sz egy egysges, kzpontilag irnytott birodalomrl. Kelet-Eurpban a kunok lnyegben a Kazr Birodalom rkseinek tekinthetk.
Miutn a mongolok (tatrok) 1223-ban a Kalka menti csatban megvertk az egyeslt orosz-kun sereget, a kunok tmegesen menekltek nyugatra, s a ksbbi Moldva s Besszarbia terletn jtt ltre a Kunorszg (latinul Cumania) nven ismert laza llamforma, amely a magyar kirlyok rdekszfrjba tartozott. A magyar kirlysg elkezdte a kunok megkeresztelst. Milk kzponttal ltrehoztk a milki pspksget (1227). 1239-ben a mongolok ell Ktny vezr vezetsvel Magyarorszgra menekltek, miutn IV. Bla kirly befogadta ket.
A kunok Kelet- s Dl-Eurpa vidkein sztszrodtak. Letelepedtek Macedniban, Kumanovo vros vidkn (a vros neve a kunok/kumnok nevt rzi).
A magyarorszgi kunok trtnete [szerkeszts]
Anonymus mr 889-ben szerepelteti a ht kun vezrt Kijevnl, akik elbb az oroszokkal, majd a magyarokkal szvetkeztek. A ht kun nemzetsget IV. Lszl kirly is emlti .
IV. Bla kb. 40 ezer kunt teleptett le a Duna-Tisza kzn, akiket a tatrok s a furak elleni harcban akart felhasznlni. Beilleszkedsk nem volt zkkenmentes: a furak ellensgesen fogadtk ket, azt hreszteltk rluk, hogy tatr kmek, az egyhz a pogny szoksok miatt neheztelt, a kznp a nomdokra jellemz, magntulajdon elleni vtsgek miatt orrolt meg rjuk.
1240-ben a tatr ostrom alatt elesett Halics s Kijev. IV. Bla ekkor nekikezdett az orszg hbors haderejnek megszervezshez, s hadseregben kzel 10 ezer kun harcosra szmthatott, m a magyar furak az budai tborban megltk a kunok Ktny nev vezrt, emiatt azok, tjukban puszttva, kivonultak az orszgbl. IV. Bla Muhinl 1241-ben veresget szenvedett a tatroktl, akik egy ves pusztts s ldkls utn 1242 mrciusban visszavonultak keletre. A dalmciai Zra vrba meneklt kirly visszatrt az orszg belsejbe, s magval hozta a kunokat, akiket msodszor s vglegesen leteleptett Magyarorszgon. A hagyomny ht beteleplt kun nemzetsg nevt rizte meg: Borcsol, Cserbn, Kondm, Iloncsuk, Kr, Jupog, Ols.
A nemzetsgfik katonai ksrettel vettk krl magukat: ezeknek a ksrknek a kun, mongol s trk neve nger volt (ebbl szrmazik a magyar nygr sz s Nygr falu neve).
A kunok mg a 13. szzadban is olyan nagy szmban laktak "Fekete-Kunorszgban" (ahogy magyar krnikk neveztk a Krm-flszigettl a mai Dl-Oroszorszg s Ukrajna sztyeppin t egszen a Moldova s Kelet-Romnia terletig terjed kun llamot), hogy a velencei s ms olasz kereskedk rdemesnek tartottk megtanulni a nyelvet. Ennek ksznhetjk az 1303-bl val Codex Cumanicust (Petrarca-kdex), amely a fbb kun szavakat s szlsmondsokat tartalmazza s amely ktsgtelenn teszi a nyelv trk voltt.
A kun nyelv utols ismerje Magyarorszgon, a hagyomny szerint Varr Istvn, 1770-ben elhunyt karcagi lakos volt. A modern nyelvszeti kutatsok azonban azonban e hagyomnyt ers ktellyel illetik. A Varrtl gyjttt szvegek a mai vlekeds szerint ugyanolyan torzultak, mint egyb, esetenknt mig ismert kis- s nagykunsgi kiszmolkk, gyermekversekk lett kun nyelvi nyomok, azaz Varr Istvn sem lehetett mr a kun nyelvnek anyanyelvi beszlje.
Az egyetlen fennmaradt nyelvemlk a Kun Miatynk:
A kun Miatynk kunszentmiklsi vltozata
Bezen attamaz kenze kikte szen lszen szen adon dsn szen kkln nitziengen gerde ali kikte bezen akomezne oknemezne bergezge pitbtr kngn ill bezen menemezne neszen bezde jermez berge utrogergene illme bezne algyamanna kutkor bezne algyamanna szen brsn boka csalli batson igye tengria. men.
(Szappanos Lukcstl lejegyezte Baski Imre, Kunszentmikls, 1968)
A kunszentmiklsi helyenknt kiigaztott vltozat
Bezn attamaz kenze kikte szenlszen szen adon dsn szen kkln niciegen gerde, ali kikte bezen akomezne oknemezne bergezge pitbtr kngn ill bezen menemezne neszen bezde jermez bezge utrogergene illme bezne al gyamanna kutkor bezne al gyamanna szen brsn bo kacsalli bo cson igye tengere. men.
A kun Miatynk helyrelltott vltozata mai magyar helyesrssal
bizim atamiz kim-szing kkte szentlenszing szening ading ds-szn szening knglgng necsik-kim dzserde alaj kkte bizing ekmegimizni ber bizge bt-btn knde ilt bizing minimizni necsik-kim biz ijermiz bizge tr kelgenge iltme bizni ol dzsamanga kutkar bizni ol dzsamannan szen barszing bu kcsli bu csin ijgi tengri amen.
|