tarsoly-pancel
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Elrhetsg

Telefon: 06203322035 .

 
Nomd npek
Nomd npek : Egy elfelejtett okri vilgbirodalom Prtia 3

Egy elfelejtett okri vilgbirodalom Prtia 3

Tbori Lszl  2010.01.17. 21:55


TBORI LSZL II: ARSAKIDK BIRODALMA

Tbori Lszl  2008.12.03. 14:11

Parthus 3
 

 

II/27. "Prtus lovas" /Parthian Horseman/
A kopt egyhz mvszeti motvuma, amely valsznleg a grg s egyiptomi kzvettssel kerlt a koptokhoz. A keresztny koptok az ldsra emelt jobb kz motvumval dsztettk sznyegeiket a IV. szzadtl a IX. szzadig. (Bourget, P.: Muse National du Louvre. Catalogue des toffes coptes. Vol. I. Paris, 1964.)
II/28. A "Prtus lvs"
Azt jelentette, amikor a lovas, meneklst sznlelve, htrafel nyilaz a l htrl. Justinus ezt rta: "Saepe etiam fugan simulant, ut incantiores adversum vulnera insequentes hebeant." (Lsd: Rostovtzeff: The Parthian Shot. American Journal of Archeology, 47.) A "prtus lvs" - Parthian shot - mint sznhzi kifejezs. Ez azt jelenti, hogy a szerepl, mieltt elhagyn a sznpadot, visszafordul s valamilyen eps megjegyzst tesz.

II/29. Rgi magyar szerzk a prtusokrl.
Antolginknak ebben fejezeteden a kvetkez rgi magyar szerzkrl emlkeznk meg:
Bartal Gyrgy, (1785-1865) jogtrtnsz az MTA tagja. Lukcsy Kristf (1804-1876), Jerney Jnos az MTA lev. tagja (1800-1855), Bihari Jnos (1936). k mind prtus- magyar prhuzamokat vettek szre. Biharit kivve az korukban modern tudomnyrl mg nem beszlhetnk, a prtusok nyelvt sem ismertk, ezek a szerzk azonban mgis sok fontos prhuzamot, hasonlsgot vettek szre, s hatalmas klasszikus forrsanyagot ismertek.
A prtus, hun-magyar szktkrl tanulmnyai befejezsl rta Belehzi idsb Bartal Gyrgy, 1862. (rszletek)
XIII.
"Herodot (IV. 70) azt mondja: ha a szittyk szvetsget ktttek, bort ntenek egy ednybe, s abba azoknak vrbl, kik a szerzdst tevk, vagy trszrs, vagy kardmetszs ltal eresztettek. Ez meglvn kardot, nyilat, drdt, gerelyt mrtottak abba, s sokat fohszkodva kiittk azt, mind magok, mind, kik ksrik kzl a legjelesebbek voltak. Errl a legrgibb, legsajtsgosabb, s gy legjellemzbb szkta szoksrl, mely Herodotnak, s minden rott hagyomnyoknak korn tl kezddvn, fajunknak egymst felvltott szittya, prtus, hun, magyar nemzeti gylnevnek vszakait vele egytt szakadatlanul folytatvn t lte, neknk mr nincs ms mondani, vagy is inkbb ismtelni valnk, minthogy az, az els, legnagyobb, legblcsebb magyar kirly alatt a vilgszerte hres magyar tok eskbe ment ltal".
XVI.
"Kurtbban rszaknak mondtk ezt a szriaiak, macedonok, grgk, latinok s onnt lett a helln szabs Arsacides sz. Nkem pedig engedjk meg bartaim, hogy ezen rtekezsem kzben az ltalam ismeretes Arsaces szt hasznlhassam az orszgos r helyett. Arsacest Polybius - a hozz legkzelebb (203. Krisztus eltt) lt, s mly eszrl dicsrt klasszikus grg r a prtusok orszga alkotjnak, s az egyik legblcsebb trvnyhoznak mondja; msok azt mint ilyent dicstik, s ebben az istentsben bizonyosan a prtus szktk, kik t Trogus Pompejus bizonysga szerint is mindenek felett szerettk, elfelejthetetlennek hirdettk, lettek volna az elsk, ha sajt istenket olyannak gondoltk volna, mint a grgk, vagy rmaiak, a kik tudniillik, lehetne is, kellene is szaportani".
XVIII.
Arsaces tovbb mindazt, a mit Herodot a vreskrl, a megykrl, a megyeispnokrl rva hagyott, - elbbi rtekezsem tartalma szerint meghagyta; de a min az emberisg, a halads, a mveltsg bartjnak - br mi nemzetbeli legyen az - nem lehet nem rvendeni; st de a min mr magn is Arsacesben a szittyknak msodik Anacharsist nem ltni nem lehet - mindezeket azzal a blcs mrsklettel hagyta meg, hogy mindazt, a mi ezekben kegyetlen s emberisg ellenes volt, mint p. o. a foglyoknak ldozatkppen leletse, a kivgzett ellenfejek bemutatsa s ms ilyek megszntette. (Lsd, ha gy tetszik, Herodot IV 62.64.65.71. sat.)
XIX. Arsaces blcs mrsklete ltal lett az elbbeni borzaszt pldk ellenben a prtusoknl ltalnos trvnny az, amit Strab (XI. 11.) szinte csodakpen emlt fel a kaukzusi szittyk szoksai kzt: "usum esse, neminem eorum, qui gravissimum in se admiserint scelus, intorficere; sed tantum cum liberis extra fines ejicore; (szmzni) contra ac Darbices, qui etiam ob levia facinora morte mulctant." Ez a trvny az, mely Arsacesnek minden egyb trvnyeivel egytt az rpdok korban jelesl az anathema, a szmzs, a regisztrls, a kiads neve alatt ltalban fenntartatott.
XX.
Mindezen trvnyeit Arsacesnek, gy mint a szeldl erklcs sajt nemtjt, nem lehetett az akkori vilgblcseknek nem dicsrnik, de ezeken kvl mg egy ms trvnye is volt Arsacesnek. Ezzel szndknak egyenessge, igazsga s nagylelksghez kpest egy oly bajnak kvnta a prtus szktknl elejt venni, melyet ezen blcsek nagy rszt otthon magok is reztek s orvosoltatni kvntak. S ez az a trvny fkppen, melynl fogva azok neki, gy mint a legnemesebb trvnyhozk egyiknek tettk fel a koszort. Miutn tudni illik a prtus szktk t s maradkt olykppen vlasztottk orszgos uruknak, hogy mind hatalmra, mind udvara dszre, mind jvedelmeire nzve mindenekben az legyen, s maradkai is azok legyenek, a kik a medus kirlyok voltak; - viszont Arsaces is velk egyeslt akarattal hatrozta rk idkre, hogy a min nagy r brjuk volt a medusoknak, pen oly tekintly nagy r brt vlaszthasson npe is magnak.
XXI.
Ez a nagy r br volt az, ki az orszgos urat az sszes np gylsben a medusok szoksa szerint, fejt elbb fejedelmi fehr szalaggal vezvn, arany szkbe iktatta. volt az ltalnos legfbb br, pen gy, mint a magyar arany bullnak 8-dik cikke e szavaival mondja: "Palatinus omnes homines regni nostri indifferenter discutia." Arsaces korban a prtus szittyknak sem mgusaik, sem tltosaik nem voltak; ezekre teht Arsaces nem gyelt; a mire pedig seinknek a keresztny valls tekintetbl gondolniok kellett volna, azt az 1231-dik vi 17-dik trvnycikk ltal kiptoltk.
XXIII.
A nagy r br az orszgos r s a nemzet, vagy annak rsze kzt tmadt meghasonlst vagy kzbenjrsa trvnyes tekintlyvel megszntette, vagy, mint br, tlete ltal elhatrozta, hogy a legvgs esetben, ha a kirly elmozdtsrl volt sz, mint az orszgos tancsnak (senatus parthicus) feje, errl is, valamint szinte a kirlyvlaszts krdsben is adta el a voksot; de viszont is tartozott arra szorosan gyelni, hogy a vlasztand kirly az els orszgos r maradkai kzl legyen, ms csaldbl ne lehessen.
XXIV
Arsacesnek mg egy trvnyt kell emltenem. Ez a vrosokat, telepeket, gyarmatokat illette. Ezeknek lakosai grgk, macedoniaiak, szriaiak s zsidk voltak ; ezek ztk a prtusok kztt a kereskedst s ltalban a mipart. Ezekre nzve Arsaces llamtrvnyben meghatroztatott, hogy ki-ki kzlk a maga nemzetsgnek trvnyeivel, szoksaival lhessen, azok szerint tltessk. Ez volt a magyarok els kirlynak is a prtus eldktl rkltt trvnye, melyet nmelyek jobb szeretnnek ennek trvnyei kzt nem ltni. Ezek, ha magyarok, szgyellhetik azt nem tudni, hogy egykori seink hoztk ezt a rgibb seink trvnyt magokkal zsibl.
XXVII.
Strabo (XI. k. 11 , f.) azt mondja, "hogy a kik valaha az amazonokrl rtak, mindazok nem az igaznak szeretetbl, hanem mer hzelkedsbl rtak" s ebben n is vele tartok. Nem lehetett teht a legnagyobb rmmel nem olvasnom, hogy mr Herodotnak bizonysga szerint (IV. 110-111.) mint egszen idegen jvevnyek tntek fel a szktk eltt is az Amazonok hadiszerekkel s lhton, mg nmaguknak nejeik straik alatt, vagy szekereiknl asszonyi munkkkal voltak elfoglalva, a nlkl, hogy vadszatokra jrtak, vagy ms olyast, mi frfit illet, tettek volna.
XXVIII.
Kvetkezetes magval Herodot, mert midn a szittya nket termszeti rendeltetskhz hveknek ltja, klns gonddal tnteti fel azoknak kenderrel volt legfbb foglalatossgukat. Mindazon eszkzknek, melyek ltal ebbl azutn a fonl s ezekbl a vszon lesz: a til, a gereben, a rokka, a gyalog rokka, az ors eredeti prtus hun-magyar neveik; a hm s hmetlen szavak, s ezeknek oly szmos ivadkai, mindannyi bizonysgok az irnt, hogy a foglalatossgok a prtus hun-magyar nknek elvitathatatlan dicsretket teszik. Arsacesnek a prtusok els orszgos urnak trvnyei voltak a szittya nk hsgnek rei. Ezeknek pedig nem csak szigor ktelessgk, de legfbb rmk sajt mindkt emljkkel, s gy egy igen tisztelt akadmiai tag bartomnak rtekezse szelleme szerint az des anyai tejjel szoptatni szlttjket, a mg csecsem prtus hadfiakat, hanem majd a lrakelket vszonruhval is, vagy ruhakpp idomtott brkkel elltni. Nluk azonban bujn ntt a vadkender is, annl gazdagabban pedig a vetett".
Jerney Jnos utazst tett A Don-Dnyeper vidkre, de Irnban nem jrt. Meg volt gyzdve a prtus-magyar rokonsgrl. Mvnek cme: Keleti utazsa a magyarok shelyeinek kinyomozsa vgett. (1851.)
Jerney mvnek fontosabb rszei:
- Mikor kltztt ki Prtibl a magyar nemzet?
- Kazrok, masagtk. - Trk npek.
- A viseletrl
- A tz tisztelete. Stb.
Lukcsy Kristf rmny lelkipsztor, kerleti esperes "A magyarok selei, hajdankori nevei s lakhelyei eredeti rmny ktfk utn" c. mve 1869-ben jelent meg 2000-ben jbl kiadtk, hasonms kiadsban (Hunyadi Lszl gondozsban). Lukcsy hatalmas rmny; latin, grg forrsanyagot dolgozott fel, de az korban mg modern tudomnyrl nem beszlhetnk. Az Arsakida- csald hun eredetre nzve lsd: antolginkban "Az Arsakidk". A knyv jbli kiadsa mindenkppen tiszteletremlt vllalkozs volt.
A knyv msodik fejezete foglalkozik a prtusokkal. vatosan kell kezelni azt az rmny sajtossgot, hogy az sszes szktnak mondott trzset azonosnak tekintettk. Pl.: dahk = szakk = masszagtk. Lukcsy gazdag rmny forrsanyagt jra kellene vizsglni, s magyarra fordtani!
Bihari Jnos:
A prtusokra vonatkoz etnogrfiai adatok antik forrsok utn (1936) (rszletek)

VIII. A szvetsgkts formja, s np jelleme, prtus ernyek
Ha a prtus idegenekkel bketrgyalsra akart sszejnni, jt leajzotta, jobb kezt kinyjtotta annak jell ahogy nem ellensges szndkkal kzeledik hozzjuk. Rendszerint semleges terleten - vagy az Eufrtesz egyik szigetn, - vagy egy hdon jttek ssze a kvetek, vagy a vezrek, mg a csapatok a foly kt partjn helyezkedtek el. Barti mdon, tbbnyire grg nyelven vitattk meg gyeiket, s a szerzds feltteleit rsba foglaltk. A trgyals befejeztvel nneplyes fogadalmat tett a kt vezr a bkefelttelek megtartsra, s klcsnsen megvendgelte egymst. rdekes szoks volt nluk magyar szempontbl a szvetsgktsnek az az nneplyes formja, amit vrszerzdsnek neveznk, s ami ktsgkvl megvolt a tbbi turni npeknl is.
Tacitus emlti, hogy kt Arsakida, Mithridates rmny kirly s Pharasmenes prtus kirly kztt hbor trt ki, s Pharasmenes fit, Rhodomisthust kldte el Lithridates ellen. Mikor bkt ktttek, vrszerzdssel erstettk azt meg, amely a kvetkez mdon trtnt: Mos est regibus, quotiens in societatem coeant, implicare dextras pollicesque inter se vincire nodoque praestringere, mox ubi sanguis in artus extremos suffuderit, levi ictu cruorem elciunt atque invicem lambunt. Id foedus arcanum habetur quasi mutuo cruore sacratum. - Ugyanezt a szokst megemlti Herodotos. A szktknl, kiknek letben mg nagyobb szerepet jtszott a vrszerzds: "Szvetsget a szktk, mr akikkel ktnek, kvetkezkpp ktnek: egy nagy cserpserlegbe bort ntenek, s azt a szvetsgesek vrvel sszekeverik, miutn brket elbb felmetszettk, vagy karddal kiss felvgtk. Azutn a serlegbe kardot, nyilakat, brdot s drdt mrtanak; ennek vgeztvel sokat imdkoznak, s mind maguk a szvetsgesek, mind ksretknek legtekintlyesebb tagjai isznak belle". - A szktk nemcsak a szvetsget, hanem az egyms kztt kttt bartsgot is vrszerzdssel erstettk meg. A barti hsget s szeretetet nagyon sokra becsltk, amire csodlatos pldkat tallunk nluk, s mg a sztoikusak is a szktk letbl vettek pldkat a bartsg illusztrlsra.
Ha valakirl a szktk szrevettk, hogy kivl jellem s nagy tettekre kpes, annak a bartsgrt valsggal versenyeztek, s miutn a bartsgot vrszerzdssel megpecsteltk, attl kezdve nem volt a vilgon semmi, ami sztvlasztotta volna ket. A barti szeretetnl nagyobb valamit nem tudtak elkpzelni, s legnagyobb bszkesgnek tartottk, ha osztozkodhattak bartjuk j- s balsorsban, s viszont nem ismertek nagyobb szgyent, mintha valaki a bartsgban rulnak bizonyult. Trvny volt, hogy ilyen bartsgot legfeljebb hrom ember kthetett egymssal, mert nem lehet ers az olyan bartsg, amely sok ember kztt jn ltre. - Vgl emltsk meg a magyar vrszerzdst annak bizonysgul, hogy a turni kultrkr e ksi ga mg msflezer v utn is megrizte ezt az si turni szokst: Tunc supra dicti viri pro almo duce more paganisno fusis propiis sanguinibus in unum vas ratum fecerunt iuramentum.
A prtus np jellemben sok nemes vons van, ami elrehaladott civilizci jele. Ilyenek: vallsi tren gyakorolt trelem, humnus bnsmd a hadifoglyokkal, a szmztteknek asilumot adtak, tisztelettel s szeretettel bntak velk. Az adott szt s bkefeltteleket szigoran megtartottk. Ezzel ellenttben Justinus azt mondja, hogy a prtus csak addig tartja meg adott szavt, amg abbl haszna van: Fides dictis promissisque nulla nisi quatenus expedit (41, 3). s Horatius is hasznlja egyik epistuljban a "Parthis mendacior" kifejezst (I, 2, 112), de ezeket gy tekinthetjk, mint a "Punica perfidia"-val prhuzamosan keletkezett ellenrgalmakat. Hogy a rmaiak ilyen eltorztott sznekben mutatjk be a prtusok jellemt, azt jobbra annak lehet tulajdontani, hogy a sok slyos veresg utn csak gyllettel gondoltak a krvallottak a rettegett s vitzsgk miatt flelmetes prtusokra, ezrt a hadicljaik megvalstsnl alkalmazott kmletlen szigorsgot jellembeli fogyatkossgnak tntettk fel. Ha nem is voltak olyan civilizltak, mint a rmaiak, de ktsgtelen, hogy nem volt kztk civilizci tekintetiben olyan thidalhatatlan klnbsg, mint a klasszikus rk lersbl kitnik.
A szigor katonai nevels eredmnye lehetett, hogy a sprtai fegyelemre emlkeztet vonsokat ismerhetnk fel a prtusok termszetben: natura taciti, ad faciendum, quam ad dicendum promptiores; proinde secunda adversaque silentio tegunt. Trvnyeik nagyon szigorak voltak, klnsen a hldatlanok s szkevnyek ellen hozott trvnyek, s ha valaki bnt kvetett el, mg hozztartozit is rintette a bntets: Leges apud eos inpendio formidatae, inter quas diritate exsuperant latae vontra ingratos et desertores, et abominandae aliae per quas ob noxam unius omnis propinquitas perit. Hasonl szigor trvnyeket tallunk a szktknl, akik mr Homrosz ta ismertek s hresek voltak j trvnyeik s igazsgossguk miatt.
Termszetesen katonai llamszervezetknek megfelelen a katonai ernyek kifejlesztse volt a f s minden egyebet httrbe szort cl. Fleg arra volt gondjuk, hogy az ellensggel szemben vitzl viselkedjenek, ezrt gyszlvn egsz letket a hadszat elsajttsra fordtott gyakorlatok tltttk ki. Tettk ezt egyfell azrt, mert a fegyverforgats volt ffoglalkozsuk, msfell az idegenek eltt flelmetes s csaknem utnozhatatlan prtus taktika elsajttsa csak hosszas s lland gyakorlatok mellett volt lehetsges, amely megkvetelte a hideg s meleg, hsg s szomjsg hsies trst, s szigor fegyelmet ttelezett fel gy az egsz hadseregben, mint az egyes katonkban kln-kln. Ammianus Marcellinus a kivl katonai fegyelemnek s kpzettsgnek tulajdontja, hogy a prtusok akr a legnagyobb hadseregre nzve is veszedelmet jelentettek: Militari cultu ac disciplina, proludiisque continuis rei castrensis et armaturae, quam saepe formavimus, metuendi vel exercitibus maximis (23, 6, 83).
Legfbb erny volt a vitzsg. Tacitus jegyzi fel, hogy az istenek oltrai eltt eskvel kteleztk magukat az ellensg csalrdsgnak a megbosszulsra. Els s utols kirlyuk harcban esett el, abban talltk minden rmket, a bke terhkre volt. Boldognak csak azt tartottk, aki vitzkedse kzben esett el, ha valaki termszetes halllal mlt ki, azt gyvasggal s szidalmakkal illettk ... indicetur inter alios omnes beatus, qui in proelio profuderit animam. Excedentes enim e vita morte fortuita, conviciis insectantur ut degeneres et ignavos.
A turni npek ltalban a vitzsget tartottk legfbb ernynek. A szktk szintn a vitzkedsben talltk legnagyobb rmket s tekintlyk annl nagyobb volt, minl tbb ellensget ejtettek el harc kzben. Minden szkta jrsfnk (nomarches) venknt nnepet rendezett a sajt jrsban, s ezen az nnepen egy borral telt serleget hordoztak krl, amelybl csak az ihatott, aki mr lt ellensget. Ha valaki ezt mg nem tette meg, flrelt tiszteletlenl, s ez volt a legnagyobb szgyen. Blcs Le pedig a magyarokrl mondja, hogy egyb pompa s jlt mellett csak arra van gondjuk, hogy ellensgkkel szemben vitzl viselkedjenek.
A kivl prtus hadszatnak s vitzsgnek tulajdonthat, hogy flezredves uralmuk alatt a rmaiak legersebb rivlisai voltak, s megakadlyoztk Rma terjeszkedst Keleten. Msik vilgtrtnelmi jelentsgk abban ll, hogy az zsiai barbr npek elrenyomulsnak is gtul szolgltak, s ha k nem lettek volna, az emberisgnek taln mr akkor olyan sorsot kellett volna elszenvedni, ami nem sokkal buksuk utn a npvndorls idejn be is kvetkezett.

II/30. A prtus kirlyok koronzsa
A prtus kirlyt Mitra isten megtesteslsnek tekintettk. Az alattvalk jelenltben a kirly a barlangban szletett istensg szerept jtszotta el. (Siz vros kzelben ismeretes ilyen barlang) A koronzst igyekeztek az jesztend bekszntsnek idejn tartani. A Surena tiszte volt a koronzs. (Minderrl rszletesen: Widengren, 1976.) A Surn nemzetsg keresztny hitre trt, ismeretes egy Surn pspk a VIII. szzadbl. (Harmattor, 1970/2). A koronzskor az uralkod a np kztt ajndkokat osztott s gyngyt(!) szrt szt. (Mindez megtallhat a Wis u Ramin c. romantikus eposzban is)

II/31. Aranytrn
"Az arany trnusnak igen nagy Jelentsge volt az Arsakida, mint pedig a Szsznida idkben" - rja Czegldy Kroly az egyik tanulmnyban.  "Az Arsakida arany trnt rmeken is brzoltk. 116-ban Trajanus zskmnyul ejtette, s magval vitte Rmba. Ksbb, Hadrianus visszagrte a prtusoknak, de mg Antonius Pius sem adta vissza".

II/32. Az j mint hatalmi jelvny
Az Arsakidk pnzeinek htoldaln gyakran lthat a mitikus I. Arsak, jjal a kezben. Az aranyj a hunoknl is hatalmi jelvny volt. Aranylemezekkel bortott jakat tbb alkalommal talltak elkel hun srokban (Lsd rszletesen: Harmatta Jnos tanulmnyt: Harmatta J.: The Golden Bowl of the Huns. Acta archaelogia, 1951/I. Jakuszowicze s Pcsszg. (Nagykazsny- szgpuszta)

II/33. Temetkezs a prtus birodalomban
"Mindegy; br eget rt cifra-torny vrunk
 Csak egy leplet nyernk,
 mikor holtra vlunk."
Firdauszi. ( Rad A. fordtsa.)
Az rmny krnikkbl lehet kvetkeztetni a prtus kirlyok temetsre. A temetsi menetet fegyveres lovassg ksrte s trombitsok szolgltattk a zent. (Artaser rmny kirly temetst rszletesen lerja Henning: Two Central A. Words. (Transactions of the Phylological Society, London, 1945.)
Klnsen rdekes a ritulis ngyilkossg, amit a kirly gyasai s szolgi kvettek el! (Ld. a sumer kirlysrokat, gy Paubi kirlyn srjnak feltrst. L. Woolley: Ur in Chaldea. Brockhaus, 1957.) A ritulis ngyilkossg az rmny keresztnysg megszilrdulsa utn elmaradt. A prtus birodalom terletn tbbflekppen temetkeztek (Zarathustra hvei a holttestet a madaraknak hagytk, ismeretesek n. "papucskoporsk" is. A prtus kirlyok temetkezsi helye Nysban (Ashabd mellett) mg nem kerlt el. Most az n. nemesfm, szem-, s szjlemezes temetkezssel foglalkozunk. gy temettk el ugyanis a birodalom egyes rszein az elkelket.
A mai Szria keleti rszben, a hajdani prtus hatrvros Dura-Europos srjaiban szemlemezeket talltak.  "Rostovtseff bsges jegyzetanyaggal bizonytja, hogy az El-zsiban a prtus idkben ismt szokss vlt szem-, s szjlemezes temetkezs ugyanezen a terleten s a Fldkzi tenger medencjben mr az igen korai idben elfordult. (Benk Mihly: Halotti maszk s srobulus. A honfoglal magyarok halotti larcnak eredetrl. Anti Tan.(1987-88). Benk Mihly ebben a tanulmnyban rszletesen r a sumer kirly srokban tallt, Woolley ltal "Homloklemez"-knt meghatrozott aranylemezekrl. A krmi szkta fvros Neapolis szktica (Kr.e. II-1.szzad) kriptiban, tbb zben talltak szemlemezeket. 1852-ben C. Rassam Ninivben prtus srokban arcmaszkokat, arany "szemvegeket", stb. tallt. "Valsznnek ltszik azonban, hogy Mezopotmiban s Szriban az elz vszzadokban feltn.szem- s szjlemezes temetkezsi szokst szles krben a prtusok terjesztettk el a Kzel-Keleten s a birodalmuk hatrain kvl l, velk kapcsolatba kerl  npek kztt. A prtus korszakbl szrmaz szemlemezek feltrsi helyei: Warka, Babyton, Nippur, Seleuceia, Assur, stb.)
A szemlemezes, arcmaszkos temetkezs szoksa a magyar olvast klnsen rdekelni fogja, ugyanis honfoglalskori fejedelmi srokban is talltak ezst szemlemezeket! (Lszl Gyula: rpd npe: " rpd npe halotti lepelbe takarta halottait, s nylst vgott a szem s szj szmra. Az elkelbbeknl ezt a nylst ezst lemezekbl ksztettk el." 54. old) "vtizedeken t az egyik legfontosabb bizonytknak tekintettk a szemfedl szokst arra nzve, hogy a magyarok finnugor eredetek, mivel ez a szoks - csak az obi-ugoroknl volt elterjedve. Tz esztendeje megdnttte ezt az elmletet Benk Mihly, mgis tovbb l s nem akarunk tudomst venni ms tnyekrl. Bakay: 1997 II. 21. old.)
Shanrong (proto-hun) vagy rong (ejtsd: rang) srokban bronz szem- s szjlemezeket talltak. a Kr.e. Vlll. szzadbl. ( rdy Mikls: A hun lovas temetkezsek magyar vonatkozsokkal. /2001. 39. old./ " Ennek a temetkezsnek sok prhuzama van a honfoglal magyar temetkben, amikor a szemet s a szjat zr lemezek bronzbl, ezstbl vagy aranybl lehetnek a szemfedn") A prtus-hun prhuzamok trgyalsakor (lsd az errl szl fejezetet), rdemes figyelembe venni rdy megllaptsait a temetkezsi szoksokkal s a srok szerkezetvel kapcsolatban (Temetkezsi ednyek, rszleges lovastemetkezs - errl lsd Lszl Gyula idzett mvt -, kszerek, fmlemezes halotti szemfed szoksa, stb.( rdy idzett m 108. old.)
El-hun s hun temetkezsi szoksok magyar prhuzamait rszletesen trgyalja mg Horvth Izabella is. A srok tjolsa, rszleges lovastemetkezs, kantrdszek, zablaplck, fegyverek, nylvesszk, vek, halotti arctakark, stb. sszefoglalan elmondhat: "A fent trgyalt temetkezsi szoks rszleteinek prhuzamai ismt egy pr szllal ktik a magyarok seit a bels zsiai lovas npek seihez. A temetkezsi szoksok igen szvsak, s tkrzik a trsadalom rtkrendszert".
Veres Pter "A honfoglal magyarok temetkezsi szoksainak problematikja" c. rsban ktsgeit fejezi ki a szemlemezes temetkezssel kapcsolatban. Ezt rja: "A nprajztudomny rszrl a rgszszerzvel szemben fleg azt hozhatjuk fel kritikai szrevtelknt, hogy a legklnbzbb npektl szrmaz nagyszm konkrt adat teljes mrtkben ellentmond a kizrlagos trk, illetve sumr eredet koncepcijnak". (sk, tltosok, szentek. MTA. Nprajzi Kutatintzete. Budapest, 1996.)

II/34. Prtus szemlyisgek
II. Mithridatsz (Kr.e. 123-88)
Prtus nagykirly, 11. Artaban fia. Hadjrataiban a nyugati tartomnyok kormnyzit legyzte, aztn a keleti hatrokrl verte vissza a nomd tmadsokat. Az uralkodsa alatt a prtus kirlysg keleti hatra az Oxus foly, a mai Amu-darja. A prtus kirlysg fennhatsgt India nyugati llamai is elismertk  s a nagykirly egsz Irn felett uralkodott. Kr.e. 115-ben megegyezs szletett Knval, az zsiai kereskedelem zavartalansgnak biztostsrl. Felvette a "kirlyok kirlya" cmet, kegyenct Tigranszt az rmny trnra segtette. Az uralkodsa idejn kerlt sor az els rintkezsre Rmval az Eufrtesznl. (Kr.e. 92.) Szerzdst knlt Sullnak, aki ezt visszautastotta. Justininus szerint II. Mithridatszt sajt ccse, Orodsz gyilkoltatta meg. (Historiae Philippicae, XLII)
Egy prtus szrmazs buddhista misszionrius
An Si-kao .buddhista szerzetes, Prtibl szrmazott, az Arsakida dinasztibl. 148-ban Knba utazott, megrkezett Lojangba s sszesen 179 buddhista szutrt (rst) fordtott le knaira. "Ezzel Ansi-kao iskolt alaptott: kidolgozta a buddhista szvegek knai fordtsnak mdszereit. A lojongi kolostor a knai buddhistk elismert kzpontja lett. An Si-kao tevkenysge joggal vvott ki npszersget a knai buddhistk egymst kvet nemzedkeinek kreten: gy nztek fel r, mint a knai buddhizmus valamifle satyjra, sajt ptrirkjra. " ... (Vasziljev, 1977.)
Vilgost Szent. Gergely
Az rmny forrsok szerint brta r a keresztnysg felvtelre III. Tiridat kirlyt. (Egyes forrsok szerint 287-330-, ms forrsok szerint 286-294)  Megknzatsnak lersa megvan Agathangelosz IV. szzadi trtstrtnetben. A modern kutatsok szerint Agathangelosz valsznleg sohasem ltezett, krnikja, amely az rmny np megkeresztelkedst trgyalja, mgis lvezetes olvasmny. Rszletnkben arrl van sz, hogy Gergely visszautastja az Anahita istenn szobra eltti tiszteletadst.
"A kirly elrendelte, hogy ktzzk ssze a kezeit, tmjk be a szjt, meghagyta, hogy akasszanak egy tmb st a htra, s vessenek hurkot a mellkasra, s kteleket fzzenek e mellkast tfog ktsbe, s megktzve hzzk fel csigkkal a palota oromzatnak tetejbe. s ott fggtt ktzve emgyen ht napon t. Majd ht nap mlva megparancsolta a kirly, hogy oldjk meg szorongat ktelket. s hoztk s a kirly eleibe lltottk". (A rszleteket Schtz . fordtotta )
(Gergelyt a szenvedsek nem tntortjk el hittl, fejjel lefel fggesztik fel, talpba szgeket vernek, olvasztott lmot ntenek r, stb. 23 vig tmIcben tartjk, vgl a kirly bocsnatot kr tle s az egsz orszg megtr a keresztny hitre.) Vilgost Szent Gergely valsznleg egy Anak nev prtus frfi fia volt. "Gergely, aki a prtus nemzetbl, Phlv tartomnybl, az Arsakida uralkodhz szureni ghoz tartoz nktl szrmazott, gy tnt fel az orszgunk keleti tjn, mint eredet a szellemi nap sugaraibl, mint a szellemi nap megismerhet sugara, mint szabadt a blvnyozs mly gonoszsgtl...
Az Agathangelosznak tulajdontott hagyomny szerint a grzokat is Vilgost Gergely trtette meg. A Kaukzusban l hunok kztt is terjesztette a keresztny eszmket. Az evangliumok a IV. szzadban mr lteztek hun nyelven. A Szentrs hun nyelv vltozata rmnybl kszlt.
Bardeszn (Bardeszansz) 154-222
Az els nagy "szr"-nek mondott vallsfilozfus. "A korai edesszai keresztnysg kiemelked alakja volt Bardeszansz, IX. Abgr kirly bizalmasa, aki szintn keresztny volt. Megtrse eltt Bardeszansz asztrolgival foglalkozott, kivl tuds hrben llt, aki olyan kltemnyeket rt, amelyek ma is a szr irodalom klasszikus alkotsai kz tartoznak. ... A mester s, tantvnyi kre Edesszban ellenllt a markionitk befolysnak, ellensge volt a gnoszticizmusnak, de ksbb mgis gnosztikus elemek szremkedtek be rsaiba, tantsba, hiszen igen npszer volt." (Vany L.: Az skeresztny egyhz s irodalma. Budapest, 1980. 265. old.)
A gnosztikus irodalom remekmvnek, a Gyngy-himnusz a szerzje valsznleg Bardeszansz krhez tartozott. A Gyngy-himnusz grg szvege az apokrif  Tams aktkban maradt rnk. ( 726 old. id. m.) A hivatkozott mrl lsd rszletesen ebben a ktetben: Apokrif gondolatok egy apokrifrl.
Mani (216-276)
"Szinte trvnyszer, hogy az els nagy szr vallsfilozfus s tuds, Bardeszn (154-222) prtus szrmazs volt s elfutra lett a prtus fri csaldbl szrmaz, ktsziphni szlets Maninak (216-276), aki a rgi perzsa zoroaszter vallsbl s a keresztnysgbl egy j vallst hozott ltre. (manicheizmus!) Mani magt Zarathusztra (Zoroaszter) Mzes, Buddha s Jzus utni utols prftnak tartotta s gy vlte, neki kell rsban rgztenie az igazi j valls eszmerendszert." (Bakay, 1998. 11. 38. old.)
Mani-rl knyvtrnyi irodalom van. Nhnyat ajnlunk: Lexikon fr Theologie und Kirche (Freiburg, 1934.); Die Stellung Jesu im Manicheismus. (Berlin, 1926.). Ez a ktet kzli Stein Aurl ltal felfedezett manicheus szvegeket. (Knai fordtsokban maradtak fenn.)

II/35. A prtusok s a hunok
Prtusok s hunok kapcsolatra nzve nagyon kevs forrs ll rendelkezsnkre. A knai adalkok alapjn azonban biztosan tudjuk, hogy Csicsi hun uralkod Kr.e. 48-ban a Selyem t ellenrzsnek megszerzsre trve a knaiak ellen fordult. Az els ilyen tmadsra, amelyrl tudunk Kr.e. 36-ban kerlt sor s ebben a tmadsban nehz fegyverzet prtus csapatok segtettk! (Ch'en Tang nletrajza, idzi: H.W Haussig: Die Geschichte Zentralasiens in vorislamischer Zeit, D. 1983.)
Ez volt az els olyan eset, amikor knai hadsereg sszetkztt "nyugati" hadsereggel. A prtusok teht a knaiaknak "nyugatinak" szmtottak.

Prtusok
Hunok
Az ARSAKIDA
 
 
 
idszmts kezdete Kr.e. 247.
TOU-MAN sanj
I. ARSAK (238-210)
 
II. ARSAK (210-191)
 
I. Mithridates (171-138)
MO-TUN (209-174)
II. Mithridates (123-87)
 
 
Huhan-Jie (Dli hunok) 58-31
 Carrhae Kr. e. 53
Csi-csi (szaki hunok)
(II. Orodes) 57-36
 
 
A hun birodalom
 
kt rszre szakad Kr.e. 53.

 

II/35 Prtus s hun prhuzamok
-  A l fontos szerepe, Szinte egsz letket lhton tltttk,
-  Hasonl fegyverzet s harcmvszet, kivl lovas jszok,
-  Madr s llatbrzolsok,
-  A slyom, mint harci jelvny, koronadsz (lsd: prtus korona, illetve ordosi hun korona!!?)
-  Temets szemre helyezett remmel, szemlemezzel, arcmaszkokkal, (lsd: elhun, hun, avar s magyar    srokban!),
-  Az jak szerkezete s hasznlata, (htrafel nyilazs), - A dob s lassz hasznlata,
-  Vrszerzds (szktkrl: Herodotos, prtusokrl: Tacitus, a magyarokrl: Anonymus)
-  A Nap tisztelete, (prtusoknl, hunoknl, avaroknl, magyaroknl, a magyar Szentkoronn: nap s hold),
-  rs (a prtus s hun rovsrs egyarnt arameus rsjeleket hasznlt),
-  Az adott sz fontossga,
-  Zarathustra tantsa mindkt birodalomban ismert volt, - Rszleges lovas temetkezs hun s magyar   srokban, (lsd: rdy M.),
- Padmalyos temetkezs. (hun srokban: lsd rdy, szarmata srokban: lsd.: Bakay, 1977. Magyar srokban: rdy, 2001., pl.: Budakeszi s lbrny),
(A hun s magyar temetkezsi szoksok prhuzamait rszletesen mutatja be rdy M. 2001.)
-  Az Arsakidk magukat a "Nap s Hold fivr"-nek tartottk, A hun Shanj: a Nap s Hold a szlei. (Rugyenko. 1969.)
-  Az sk tiszteletnek fontossga, Hit a hall utni letben (lsd rszletesen: Rugyenko, 1969., rdy, 2001.),
-  A kirlysg szakrlis jellege,
(Czegldy: A szakrlis kirlysg a sztyeppei npeknl, LXXX/1974. Magyar Nyelv
- Aranytrn a prtusoknl
- A hunok arany stra s asztala.

II/36. Mi lett prtusokkal
A szsznidk is prtus eredetek voltak. (De nem Arsakidk!) A prtus nemessg bizonyos pozcikat megtartott a perzsa uralom alatt is. A prtus nyelv s irodalom Kelet-Irnban tovbbra is megmaradt. A szsznidk bizonyos prtus hagyomnyokat megtartottak. A rmai hadsereg alkalmazott prtus knnylovasokat. Sok prtus ment rmnyorszgba, Bizncba, tbben a biznci hadseregben magas pozcikat tltttek be. A prtus nyelv mai, irni nyelvjrsokban folytatdik.

II/32. Irniak s magyarok
"Az Attila-kard teht a hun tudat egyik, trgyhoz kthet rsze". (Makkay, 1993. 108. old.) A Kr.e. V. vezredtl ltezhettek kapcsolatok az sirni trzsek s finn- ugorok kztt. (Harmatta, 1990. 3. 247.) Ugyanitt azt olvashatjuk, hogy a .Kr.e. VII. szzadtl a szauromatkkal trtnhetett rintkezs. A finnugor nyelvek irni jvevnyszavaival egy msik Harmatta tanulmny foglalkozik: Irniak s finnugorok, Irniak s magyarok. (Magyar strtneti tanulmnyok, Budapest, 1977. 167. old.). Ebbl idznk nhny gondolatot.
1. Az sirni jvevnyszavak finnugor nyelvekben, a Kr.e. 4600 s 1600 kztt.
2. Etnikumok kztti rintkezs,
3. Az irni korban, irni hatsok (Kr.e. 800-300 /200 kztt).
szaknyugat irni md s prtus jvevnyszavak a magyarban. Ebbl egy sz kialakulsa: irni v hac ra - prtus vacar - vsr.
Knyvnek egyik fejezetben Makkay Jnos a magyarok szarmata s aln kapcsolatairl szl (Makkay, 1996. 71. old.). Egy msik knyvben (Attila kardja, rpd kardja. Szeged, 1995.) a szent kard legendk irni eredetrl van sz, de olvashatunk az Arthur legendk irni kapcsolatairl is. A Grl-legendk irni forrsaira Harmatta J. korbban rmutat. (Harmatta, 1992., 1994.)
Irni npekrl (jszok) rszletesen olvashatunk mg Makkay J. egy msik knyvben: Eltletek nlkl a jszokrl. (Makkay, 1997)
(T. L.)

II/ 38. 11 szarmatkrl
Bakay Kornl knyvnek egyik fejezetben rszletesen szl a szarmatkrl. k azrt fontosak szmunkra, mert:
a) Bels-zsiai eredetek,
b) a dahk a prtusok s szarmatk sei is: a dahk a Kszpi-ttl szakkeletre s keletre ltek,
c) Tth Tibor (s msok) szerint: a Fekete-tenger vidki s nyugat- kazahsztni szarmata embertani anyag mutatja a legnagyobb hasonlsgot az smagyarokkal. Remljk. hogy ezzel az Olvas eltt vilgoss vlt, mi kti ssze a sztyeppei npeket (gy a prtusokat s magyarokat is!) s mirt fontos terlet az Aral-t vidke. (T L.)
"sszefoglalan rendelkezsre ll leletek alapjn megllapthat, hogy a honfoglal magyarsg embertani kialakulsnak folyamata eltr az Url mellki ugor csoportoktl s kronolgiailag a folyamat mr a szarmata korszakban elkezddtt, regionlisan pedig nem az Url-, hanem az szak-Kspi tenger mellkn ment vgbe".
(Tth, 1965.)

II/39. Az Aral-t krnyke
Az Aral-t mentn s krnykn jelenleg a kvetkez llamok vannak: Kazahsztn, zbegisztn, (a Szovjetuni ltezsnek idejn a ttl dlre Karakalpak SzSzK fekdt). Nem kzvetlenl rintkezik az Aral-trsggel Trkmenisztn, melynek terletrl az korban a prtus "honfoglals" indult, teht a parnok vagy parnik innen indultak Irn meghdtsra. rdekessg tovbb, hogy a Tolsztov expedci az Aral-ttl dlre trta fel az si Khorezm birodalmnak emlkt.Itt folyik az Amu-Darja (korban Oxusz), a Szr-Darja (az kori Jaxartesz). kori forrsok ide helyezik a parnok lakhelyt. Lsd: Arrianos Anab. III. 8. s Q, Curtius VILI. 1.8. rszletesen lerja: Schippmann, 1980, A. Herrmann, 1914. Pauly VI. ktet. Bakay, 1997. 56. old.
A Kr.e. II. vszzad kzepn (kb. 170 s 60 kztt) az zsiai hunok birodalmnak hatra az Aral-trsg lehetett. Ammianus Marcellinus Ierja, hol az alnok trzse mr ( a "Massageta Halani" kifejezst hasznlja, XXII. 8.31.) rintkezett a hunokkal. Csicsi hun kirly hatalmnak tetpontjn a prtusok orszgig terjedt a hun birodalom! Lsd tovbb Szsz, 1994. 16. oldal: (rszlet) "A hunok a nyugati forrsok szerint csaknem egsz vndorlsuk idejn szomszdai a (masagta-) aln npnek... a kt np trtnete szzadokon t klcsns vonatkozsokat mutat fel".
A magyar olvast igazn rdekl sszefggsek most kvetkeznek. Az elmlt vtizedek tudomnya a magyar etnogenzis (az embertani kp kialakulsa) helysznl az Aral-t s a Kaszpi-tenger krnykt jelli ki. "az a kp bontakozik ki, hogy a honfoglal magyarsg embertani kpletnek hosszan tart kialakulsi folyamata mr az i.e. XII. szzadban elkezddtt, spedig nagyjbl a Kaspi-tenger szaki trsgben az Als-Volga s a Mugadzser-hegysg, valamint az Aral-t ltal hatrolt terleten. Itt a Dl-Url krnyki sztyeppken ment vgbe az i.e. Xll.II. szzad kztt koponyaalkatuk morfolgiai formldsa, amely az indoirni etnikai jelleg gerendasros, valamint az andronovoi europid antropolgiai szubsztrtum hatst mutatja. (Ugyanez a kp bontakozik ki a szovjet etnogenetikai kutatsokbl is.) Veres Pter: A szovjet etnogenetikai kutats s a magyar strtnet. ("A populcis genetika mdszereivel dolgoz antropolgiai kutats a Szovjetuniban s haznkban egyarnt arra a kvetkeztetsre jutott, hogy az smagyarok embertani arculatnak kialaktsban az un. andronovoi tpus meghatroz jellegnek tekinthet.")
2001 mjusban orosz s amerikai rgszek jelentettk be kzs kutatsaik eredmnyt: a mai Trkmenisztn s zbegisztn trsgben egy 4000 ves, eddig ismeretlen civilizci teleplseinek nyomait trtk fel. Az akkori npessg agyagtglbl ptkezett, gabont termelt s rsrendszere is volt! A kutatk szerint ez a felfedezs jrarhatja az kori kultrk trtnett. Lsd rszletesen a Histria 2001/4-es szmban.

II/40. Az antropolgia bizonysga
"Az emberi nemnek fajti vannak: rmai, grg, prtus".
(Seneca)
Az antropolgia szerint (tbbek kztt Ginzburg vizsglatai) az Uraltl keletre lt szkta npek az n. andronovi tpusba tartoztak. Ezen bell a turanid s pamri csoport hozhat kapcsolatba a magyarokkal.
"Etnikai, embertani vizsglataim eredmnyei arra utalnak, hogy az slakos eredet magyar npessgeknl - melyek az ltalam felmrtek 62,79 %-t teszik ki - a kzp zsiai (trks) tpusok (turanid, pamri, kaszpi, mongoloid) 52,2%-ban, a finnugor formk (ural, lapponoid, a keletbalti rgi finnugor alakjai) 3,8%-ban - az utbbin bell a vogulokra, osztjkokra jellemz urali 0,2%-ban, a kaukzusi eredet formk elzsiai, kelet dinaroid 9,3%-ban szlelhetk.
(Henkey Gyula cikknek rszlete. (Kapu 2001. Ob-07.) Henkey Gy. j knyvnek cme: A magyarsg s ms krpt-medencei npek etnikai embertani vizsglata. Bp. 2002. Magyar strtneti Kutat s Kiad Kft. Ebben foglalja ssze vizsglatainak eredmnyeit.)
Henkey Gyula ezt rja kutatsairl: "sszefoglalva 42 vi kutatmunkm eredmnyeinek npesedstrtneti skra kivetthet lnyegt, az ltalam vizsglt sszes magyaroknl, a kzp-zsiai (trks) tpusok arnya a finnugor formkhoz kpest tzszeres (46,8% a 4,6%-hoz) a finnugor alakhoz kpest a kaukzusi eredet formk gyakorisga is jelentsen nagyobb 7,9%. "A magyar np embertani kpe (Turn, 1/1. 1998. mrcius 33. old.) Az idzett Lszl Gy. knyv: strtnetnk. A cikk szmos szakmunkt is felsorol, tovbbi tanulmnyozsra. (Bartucz, Ginzburg, Liptk, stb.) "Vizsglataim igazoltk Lszl Gyula (1981) azon nzett, hogy nyelvszeti adatokbl kiindulva nem lehet a magyar np szrmazst meghatrozni s a rgszet, embertan, nprajz egyre fokozottabban kapcsoldik be a magyar strtneti kutatsokba. (s hogy hogyan viszonyul mindez a finnugor nyelvrokonsghoz? "A nyelvek rokonsga nem jelent egyttal antropolgiai, genetikai rokonsgot"

TBORI LSZL  II. Az Arsakidk birodalma

II/41. II. prtusok s a magyar strtnet
(sszefoglal gondolatok)

A prtusok eredete
A prtusok sei a DAHA (Daai) trzsbl vltak ki s fokozatosan meghdtottk Irnt. Kt forrsra tmaszkodva llthatjuk, hogy a dahk Bels-zsibl, az Aral-t krnykrl szrmaztak, onnan vndoroltak le elbb a Kaspi-t keleti rszre, onnan pedig Prtia tartomnyba. Az Aral-t krnyki npek nagyrszt az un. ANDRONOVI-kultrkrhz tartoztak. (Illetleg a TAZABAGJAB- kultrhoz, de ezek kztt csekly a klnbsg.). Lsd az elz trkpet.

A magyar strtnet
A magyarsg seinek embertani kialakulsa az Aral-ttl szakra, szak-keletre trtnt. Ennek ismerett az antropolginak, klnsen az orosz tudomnynak ksznhetjk. A magyarsg sei az ANDRONOVI-kultrkrhz tartoztak. Teht: A prtusok s a magyarok nemcsak az antolgiban felsorolt s tudomnyosan altmasztott prhuzamok miatt, hanem antropolgiailag is kapcsolatba hozhatk egymssal! Az eurzsiai sztyeppe npeiknt, az ANDRONOVI-kultrhoz tartozva kt kzs embertani sszetevvel brtak, ezek a turanid s a pamri tpusok.
Szp ajndk a sorstl, hogy az orosz tudsok kutatsainak ksznheten mltunknak ezt az rdekes sszefggst megismerhettk. A sztyeppei lovas npek Eurpba kerlt tagjaiknt, kznk van az irni keretek kztt vilgbirodalmat alkot prtusokhoz is. Fontos hangslyozni, hogy mindez nem mond ellent a magyar nyelv finnugor kapcsolatainak, sszhangban van a modern tudomnnyal s megersti a magyar krnikk igazsgt is! Szktia alatt ugyanis az eurzsiai fves pusztt kell rtennk.

Prtia hagyatka /utsz/
 Antolgink megprblta feltrni egy alig ismert, kori kirlysg rtkeit. Az Arsakidk birodalma csaknem tszz ven t ltezett Irnban s nhny vazallus llamban, de csaldjukbl szrmaz kirlyok uralkodtak rmnyorszgban is. Megriztk a grg s perzsa hagyomnyokat, virgz kereskedelmet folytattak, kitn thlzatot tartottak fenn. Irnban egyfajta korai feudalizmus alakult ki, sajtos, csak tredkekben fennmaradt mvszettel, amely azonban a rmai, biznci s az ket kvet perzsa mvszetre is hatssal volt. Irodalmuk szban terjedt, mire lejegyeztk, a prtus birodalom mr nem ltezett.
Prtia szertefoszlatta Rma legyzhetetlensgnek illzijt, a sztyeppei npek hadmvszetvel harcol lovashadserege megakadlyozta Rma keleti terjeszkedst. A sors szoksos, furcsa fintoraknt azok neveztk ket "barbrok"-nak, akik rabszolgkat dolgoztattak s cirkuszaikban msok szenvedsben (gyakran ppen keresztnyekben) leltk rmket. Az ldzsek ell a keresztnyek Prtiban is menedkre talltak. Ugyanakkor a prtusok lovas-, s jszversenyeket, vadszatokat rendeztek.
A birodalomban vallsszabadsg volt, gyakoroltk a zoroasztrizmust, terjedt a buddhizmus, megkezddtt a Perzsa Halottasknyv lejegyzse, megszletett a manicheizmus irodalma. Mg Rmnak is adtak vallst: a keresztnysg megersdsig a Prtibl odakerlt Mithrasz-kultusz volt a rmai birodalom legnpszerbb vallsa.
A keresztnysghez kzvetve volt kzk. Az apostolok kzl nhny biztosan eljutott Prtiba, az birodalmuk terletrl rkezhettek a "napkeleti blcsek" Palesztinba. Hatrvrosukban, Dura-Europosban plt az els keresztny templom, az rmnyek nagy trtje, Vilgost Szent Gergely prtus szrmazs volt. Vazallus llamuk fvrosa, Edessa pedig a vilg egyik els keresztny vrosa lett. Itt kerlt el a keresztnysg fltett ereklyje a torini Szent lepel 525-ben, jval birodalmuk megsznse utn. Az sem kzismert tny, hogy a Krisztus szletse eltti msodik szzadban, az eurzsiai sztyeppe npeinek (a hunoknak s a prtusoknak) a birodalma a Csendes-centl az Eufrtesz folyig terjedt. Ezrt tartottuk szksgesnek a hun prhuzamok felsorolst. A tny, hogy alig ismerik ket s hasonlan a hunokhoz, tlk is idegenkednek, nem minden tanulsg nlkl val. Nyugaton taln azrt nem foglalkoznak velk kimertbben, s azrt nem veszik szmba a hun prhuzamokat, mert nem szvesen veszik tudomsul, hogy az egysges irni civilizcit egy bels-zsiai, sztyeppei np teremtette meg, s k voltak a hatalmas Rma egyik legersebb ellenfele is. Nlunk pedig azzal a gondolattal kell megbartkozni, hogy a magyarsgnak ehhez a nphez nemcsak nprajzi rtelemben, hanem etnokulturlisan is kze van!
Ha olvasink ennek az antolginak a megismersvel a feltrs szellemi izgalmnak rszeseiv vltak, elrtk clunkat. Ezt a munkt nem tekinthetjk befejezettnek, a jv szmos, mindez ideig rejtett, vagy kevss ismert rszlet s sszefggs megismerst gri.

Ksznetnyilvnts
A ktet szerkesztje ksznett fejezi ki az albbi szemlyeknek s intzmnyeknek:
IFJ. cs Lszl trtnsznek,
DR. BAKAY KORNLNAK,
CSAJGHY GYRGYNEK,
DR.ERDLYI ISTVNNAK
DR. RDY MIKLSNAK (LISA),
DR. FARKASINSZKY TIBORNAK,
HARMATTA JNOS AKADMIKUSNAK,
HEINZ BAUMANN- NAK (Svjc)
DR HENKEY GYULNAK
KDR ISTVNNAK (USA),
KISS IRN eszmetrtnsznek,
KUN ATTILNAK,
MAKKAY JNOSNAK,
PELEJTEI PRIHODA ANDRSNAK,
SZCHNYI GOSTNAK (Bcs),
SZEKULA atynak (USA),
SZLLSY KLMNNAK,
VERES PTERNEK
A bcsi Kunsthistorisches Museumnak,
A bcsi rmny kolostornak s klnsen VAHAN atynak,
A velencei rmny kolostornak,
Az MTA Keleti gyjtemnynek,
A londoni British Museumnak, klnsen J. Simpson rnak (Ancient Iran Gallery),
Az Orszgos Szchnyi Knyvtrnak,
A Louvre-nak, (Prizs)
Az Egyetemi Knyvtrnak (Budapest).
Ksznet illeti a Magyar strtneti Kutatt s Kiadt, hogy felismerve ennek a vllalkozsnak a jelentsgt, antolginkat megjelentette.
A SZERKESZT

III. Fggelk: Uralkodsi tblzatok

Perzsa uralkodk
(Kr.e.)
1.
II. Krosz
538-530
2.
II. Kambzsz
529-522
3.
Bardiya
522
4.
III. Nab-kudduri-uszur
522

 
ra
 
Szmll
Induls: 2008-11-28
 
Trkszentmikls

Cmertm98db4.jpg

 
Ltogatottsg
free counters
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros