tarsoly-pancel
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Elrhetsg

Telefon: 06203322035 .

 
Magyar trtnelem rdekesebb rsok
Magyar trtnelem rdekesebb rsok : Magyar-Normann kapcsolatok

Magyar-Normann kapcsolatok

goston Dniel  2010.04.10. 23:21


 
Megjelent 1985- ben Genfben A magyar strtneti trsuls kiadvnyaknt.

Svdorszg slakossga a "normann", akiket ksbb mint vikingeket a" vizek kirlyaknt" emlegettek. Harci technikjuk a szittya-hunokval megegyezik. Antropolgiai hovatartozsuk is a szittya-hunokval megegyez. Kr. e. 3000-ben tnt el Eurpbl a koponyatorzts ami a szittykra s a hunokra volt jellemz majd a hunokkal tr ismt vissza. Gottlandon is talltak ilyen torztott koponyt a viking idkbl.

Az Uppsalban Kroly svd kirly ltal felbontott 18 hrmas kunhalom egyikben egy hun vezr nyugodott az akkori hun szoksoknak megfelelen hamvasztsos temetsben. (Angliban 80 kunhalmot talltak ) brzoltk lovval, magyar sujtsos ltzetben. A vikingek Nagy Krollyal val harcai megtorl hborra mutatnak.

Korunk sokfel szrt magyarsga a tanja, rsztvevje, s rszben feldolgozja annak a rengeteg trtnelmi s rgszeti anyagnak, amit szzadunkban a fld is, a vz is oly bkezen hoz napvilgra.

Az RTELEM - nevezzk gy - mintha vgleg megunta volna azt a rengeteg elhallgatst, ferdtst, lopst, hamistst amit a hivatsos rgszet, trtnettudomny -fleg szzadunkban s hadd tegyem hozz: fleg rovsunkra-ellene elkvetett, s egyre hangosabban kveteli az IGAZSGOT.

Mlnsi professzor rja kzismert trtnelem knyvben (idzem ): "A mltat azrt kutatjuk, hogy a jelent helyesen mveljk s a jvbe legalbb egy pillantst vethessnk. " Az elhallgatott, elferdtett, meghamistott mltra ptett jelent ismerjk, ljk szenvedjk. A Csobnczi szerinti "brtnk, akasztfk, adterrorok " kora nem is lehetne ms mint amilyen. A jvbe vethet pillants pedig?...

A mltkutats nlunk is fokozott temben folyik otthon is, itt kinn a nagyvilgba szrt emigrciban is. Nem messze jr az igazsgtl, aki gy vli, hogy a kutatsban, anyaggyjtsben emigrcinknak klns gondviselsszer szerep jutott. Ott vagyunk a vilg minden tjn, a helysznrl els kzbl kapjuk az anyagot, de taln mg fontosabb, hogy ki-ki a maga helyn szemlyesen li, sajt brn tapasztalja a Haztl, Nemzettl elszakadt vagy erszakkal elszaktott magyarok lett, s gy jobban tli, megrti, hitelesebben elemezheti trtnelmi emigrcink tjt, sorst, korabeli szerept. Somogyi prof. ezt tallan nevezi Kldetsnek trtnelemknyvben.

Mai trgyam, mint szakra sodrdottnak vizsglds az kori, kora kzpkori magyar-normann kapcsolatok krl, amely ltalban rinti a hun, avar, magyar np, esetleg csak hadtredkek knyszer szakra tgulst; rszleteiben pedig a magyar-viking kapcsolatok ltnek lehetsgt, mrtknek valsznsgt taglaln a ma rendelkezsre ll anyag alapjn.

Tekintettel arra, hogy aki nem l ebben a klns, idegenszer vilgban, annak a szavak nem sokat mondhatnak, mdszerl a szemlltet anyag egyidej bemutatst kell vlasztanom. Tudom, hogy ez a mdszer fraszt, figyelem megoszt, de szmoltam a hallgatsg szakrtelmvel, magas fok rgszeti s trtnelmi tudsval s remlem, ezton is meg tudom gyzni egy alaposabb, rszletesebb vizsglat szksgessgrl.

Egy kori s kora-kzpkori szaki emigrcink lehetsge vizsglatnak gondolata hivatalos krkben fel sem merlt: a viking-magyar kapcsolatok lehetsgnek vizsglata annak ellenre, hogy az anyag naprl napra szaporodik a hivatalos magyar nyelvszet, rgszet, s trtnettudomny hanyagolja vagy elbagatellizlja.

Egyes kpviseli, mint pl. a kijevi satsokat vezetett Fettich Nndor vagy a mdszeres rgszet atyja: Lszl Gyula is csak magnton, vatosan, hogy gy mondjam amatr kutatkon keresztl mernek nyilatkozni. Ez az vatossg Fehr M. Jennl gy hangzik: "Merszsgnek ltszik a knyvnek cmet ad kt npet kapcsolatba hozni... Trtnet rsunk jelenlegi leszrt eredmnyei kzt jdonsgnak hangzik.

A valsg az, hogy a klfldi kutatk tbbet foglalkoztak ezzel a krdssel, mint a magyar trtnszek. Igaz, rsos emlk csak szrvnyosan, bizonytalanul irnythattk a kzel kt vszzada megindult skutatinkat. A rgszek azonban, a kutat-sk fordulatai nyomn egyre msra knytelenek olyan jelensgeket megllaptani, amelyek eddigi trtneti szemlletnket bizonytalann teszik, st sokszor megdntik. "

Szepessy Gzt, akkoriban a vrpalotai mzeum igazgatjt pedig gy biztatja Fettich Nndor kutatsai nyilvnossgra hozatalra: "Tkletes elmlet nincsen. Amit ktsgeid szerint feltrni tudtl, azrt vllalnod kell a felelssget s ez sohasem volt knny. Vitk nlkl nincs fejlds: a Te hibid is csak akkor lehet kijavtani, ha lertad. Ne flj! Akinek nincs ellensge, annak bartja sincs... "

gy tnik a bizonytkok tmege mg ma sem tudja lednteni pl. az OBER ENNS - perencis tenger primitv, nevetsges s fl vilgot bejrt seinket srt, hivatalos tabujt!.. Nem akarja az szaki hivatalos rgsz s trtnsz vilg sem. Az uppsalai egyetem knyvtrnak dokumentum gyjtemnye bsges ide vonatkoz anyagot tartalmaz, de ahhoz a beavatottakon kvl mg a svd trgyilagos kutat sem frhet hozz, nemhogy a magunkfajta magyar.

A Viking elnevezs nem ismeretlen a hallgatim eltt. Nem ismeretlen szakon sem csak ppen nem tudnak vele mit kezdeni. Eddig ngyen ngyflekppen magyarztk: Az angol Bugge az angolszsz Wic - tbor fnvbl szrmaztatja tborlak rtelemmel; A svd Wadsten a latin Vicus - vros fnvbl, vroslak, keresked rtelemmel; Wessn az svd Vik - bl fnevet tartja a sz tvnek, s a kisebb blkbl ki-kitr kalzok elnevezseknt rtelmezi; Askeberg pedig az svd Vikja - eltr kitr, klnbzik igbl szrmaztatja, amivel az otthont hosszabb idre elhagy, s gy a szigoran zrt nagycsaldi ktelkbl kilpett vagy kizrt szemlyt, csoportot neveztk.

A valsghoz taln ez ll a legkzelebb, de minket nem kt a mai szaki germn szemllet, s gy azt a lehetsget is szmba vettk, hogy az s-skandinv VI - vz ( egybknt Gotland fvrosnak Visby-nek egyik si neve) s a KING - kirly fnv sszettele is lehet, vzi kirlyok, vizek kirlyai jelentssel.

Mi magyarok azonban ennl bvebbet is mernnk lltani rluk: a Leif Erikson orszgban TYRKER - trk Lei nevelapjaknt szerepel. Kzismert, hogy annak idejn minket hvtak trkknek, ismert az is, hogy a germn trtnszek sajttottk ki maguknak.

Szepessy Gza Nagyszombati Vinland trkpn az szaki tenger magyar rovsrssal rt Tanger, a hajt Hoyerweg nven szerepel A trkp ksr szvegt is magyar rovsbetkkel rtk ( Orosius stb. ) Orosius egybknt V. szzadi trtnsz fldrajz tuds volt, akinek a mve utn mg a kzpkorban is minden fldrajzi lerst, trkpvzlatot Orosiusnak neveztek.

Nagy Alfrd, angol kirly kt utazja Wulfstan s Otjere ler Orosiusban egy dli eredi Vinlandot is. Ez a Donau mentn, Maegtjo-landban van, ahol a SYCYLE np is l, vagyis a Duna mentn, Magyarorszgon, ahol a szkely np is l. Ahonnan Leif nevelapja, Tyrker is szrmazott.

A Bl Mtys Vinland Trkp magyar rovsszvege tbbek kztt a kvetkezket mondja: "magyariakkal rokon Varingar harcosok, akik a rusznok nyelvn Vengernek neveztetnek vala, hajikon eljutnak Indinak j rszihez, mit is utbb Amerika orszgnak neveznek. " A mai svd akadmiai rtelmez sztrban Varjager (a szvgi -er a tbbesszm jele) nven szerepelnek. Hogy aztn a Varjag t varjakat, barangolkat takar-e nyelvszeti krds. Mint ahogy az ezredfordul krl elterjedt n. harmadik rovs ABC-jk F-U-TH-A-R-K kezdbeti is megrdemelnnek kzelebbi rstrtneti s nyelvszeti vizsglatot.

Az bizonyos, hogy ez a vakmer harcos, hajs np nmagt soha nem nevezte vikingnek, s az egykor eurpai trtnetrk is az ltalnost, fajtra nem kvetkeztethet Normann - szaki embernek ismertk, rettegtk, gyalztk ket.

A Viking kort azonban minden trtnsz egyformn 800 s 1100 kz teszi, amely az akkori Eurpa kialakulban lv keresztny rendjt felforgat, bizonytalan szrmazs Karollu Magnus ( Nagy Kroly 771-814) frzek, majd a szszok elleni rabl hadjratval kezddtt s a Hastings-i tkzettel, 1066-ban vgzdtt.

Az olasz krnikk mg az 1080-as vekben is ismernek egy viking vrosllamot a mai Apuliban.

IX. Leo ppa ki akarja irtani ket, de a lovas vikingek szt verik seregt, s germn zsoldosait egy szlig kiirtjk. Utna X. Benedek vezet hadat ellenk. Megverik, s t magt kolostorba zrjk. VII. Gergely viszont segtsgket kri ellenfelei ellen. Megsegtik de Rmt feldljk. Egyes svd trtnszek pedig Orkneyinga sagra hivatkozva emltik Sven Asleifson nevt aki az 1170-es vekben ktszer is tmadja Orkney- szigetet.

Mint ismeretes, Nagy Kroly mr uralkodsa kezdetn megrohanja trts cmn szaki kis szomszdait, a frzeket, vendeket, szszokat, akiket 785 krl tipor le s foszt ki vgleg. A szsz ifjsg 792-ben felkel ellene, de a felkelst leveri s ekkor kveti el Eurpa egyik legaljasabb npirtst: Legyilkol mindenkit, aki kardjnl hosszabb. Aki meneklni tud szakra menekl. 795-805 kztt az irigyelt gazdag avarokat tmadja. Egy taln kt nyugati gyrt, kirlyi szllst kirabol- lltlag az akkori felvidknk s Morvia ura, a fekete magyar Tudun kagn lovas hadereje segtsgvel- s mintegy 14-15 trszekr aranyukat elviteti. A korona is ekkor kerl hozz.

Mrhetetlen kincshsge vonta egybknt csaldjra az avar tkot: utdai, kett kivtelvel nyavalyatrsben pusztulnak el. A kettt l dobta le s tiporta hallra; emellett provoklta ki birodalma ellen a megtorl hadjratok egsz sort. Szemmel lthatan olyan intzmnyek s szemlyek ellen akik s amelyek rszesltek a rablott avar kincsbl. A sors kln irnijaknt vgs nyughelyet mgis az aacheni dm magyar kpolnja nyjt neki.

A viking krds jobb megrtsre - gondolom - legjrhatbb t, ha a jelenbl indulunk visszafel az idben. Knnyebben kvethet, de taln bizonytk arra is, hogy nem valami "dlibbos - kds" elmletbl indulunk ki, hanem a jelen gyakorlati tapasztalataibl, ami aztn kutatsra sztnztt.

Elszr is a vezetknevek leptek meg bennnket: Andersson, Karlsson, Stefansson - Andrsfi, Krolyfi, Istvnfi stb., vgig az ABC minden betjn. Izlandon skandinv telefonknyvben lapoztunk. Ezek nem germn vezetknevek.

Azutn a rgi teleplsnevekre figyeltnk fel: ros, tbb is ma Dniban Aahus-re legfeljebb Arhus (orhz) -re torztva. Ez volt Uppsala rgi neve is. Dombos, Birka, Falun, Kalmr, akik ma is gy szerepelnek, s a sok -vaara - vr, -kati, katti - gt vg helynevek. Padnyi a Dnyeper mellett mutatott ki ht -kta vgzds helynevet, haznkban is van belle tbb is.

A Botteni bl szaki cscsn, a svd-finn hatron lev Haparandbl kpeslapot kaptunk. A vros ftern ngynyelv, magyar nmet, trk s svd felirattal. A magyar szveg 1914-1918! 205 magyar s osztrk, 11 nmet s 2 trk harcos dics emlkezetnek, akik letket ldoztk. Tvol szlfldjktl, amelyet mr nem lthattak viszont, itt talltak rk nyugodalmat. Az emlkmvet az I. vilghbor alatt, orosz fogsgbl Svdorszgba szktt s itt elhunyt hadifoglyok emlkre lltotta egy stockholmi seglyszervezet 1919- ben. Egyik Anglibl rkezett levl blyegn az rpdok 7 svos cmere lthat. Szent Istvn magyarorszgi emigrcibl hazatrt unokjra, Skciai Szt. Margitra s egyben az ezredfordul magyar - szaki kapcsolataira emlkeztet.

szak irntunk val rdekldse a mlt szzadban sem hinyzik. Egy vlheten svd diplomata lnk figyelemmel ksri 1848-49-es szabadsgharcunkat, a fleg nyugati hrmdikon keresztl Eurpa egyetlen jogos szabadsgharcnak tartja, rszletesen ismerteti a Habsburg lnoksgot, a pngermanizmus s a pnszlvizmus veszlyt Eurpra. Magyarul nem tud, mutatjk rettenetesen eltorztott szemlynevek, mgis minden tkzetrl beszmol, fleg Bem tnemnyes hadmvszett ismeri kzelrl. Teljes terjedelmben kzli Napleon kiltvnyt, Kossuth megajnlsi beszdt, st mg a cr szsztyr magyarzkodst is. Eurpa fel, s mindezt 1949-ben, a Szt. Korona megtallsa eltt!..... s nem a kt vilghbor kztti "oknyomoz" mellbeszlssel!

Heraldikusainknak sokat elrul a kzpkor eleje tjt kialakult 24 nll tartomny cmere. legfeltnbb a legszakibb Lappland. A szittyk atyja, Hercules, tlti ki meglehetsen lenge ltzetben.

Uppsalban a magyarkeresztes (gmbkeresztes) orszgalmt ltjuk. A kzpkori eredet sdertaeljei templom sarkain pedig ugyanaz van mg ma is s a vilg ngy tja fel mutat. A tartomnycmer nllsgot jelentett. A mindenkori svd kirlyt csak akkor ismertk el maguknak, ha sorba jrta ket s k maguk is megerstettk. Az els svd kirly utn Eriksgatnak nevezik ma is s a mostani kirly is vgig jrta.

Magyarorszg- szak kztti tvolsgot Pesten a Vci utca s Irnyi utca sarkn emlktbla hirdeti. Szvege: "E helyen pihent XII. Kroly svd kirly 1714. nov. 12-n. Lhton 14 nap alatt tette meg az utat Trkorszgbl Starsundig. "

Starsund nmet-dn hatrvros Budapest kb. az t feln van. Ha sajt hazjban "nylesznek, hebehurgynak" tisztelt s valsznleg meggyilkolt svd kirlynak 7 nap kellett a dn hatrig az egykori hun, avar, magyar lnak sem kellett tbb.

Az els ezredfordul utn plt Turku, svdl Abu (bu) vrt, amely a mlt szzad kzepig a svd trnrks otthona volt a finnek mostanban restaurltk. rszobja faln nevek tntek el. Az egyikk Johan von Ungarn volt, az vszm 1584.

Taln Kolombosz Amerika felfedezsnek hrre, elkerltek a Vinland trkpek is, megindul msolsuk s tart a XVII. sz. vgig. Eddig tt ismernk: Resen-trkp, egy 1606-bl val msolat, jelenleg a dn tengerszeti trkptrban; Skalholt-trkp 1590, msolat 1670, jelenleg a koppenhgai kirlyi knyvtrban; a nagy port felvert n. Yale trkp; felfedezjnek Szepessy Gznak 2 s fl v brtnt jelent Nagyszombat trkp s a Bl Mtys trkp. A hrom utbbi Nagyszombaton kszlt kett magyar rovsrssal.

A honfoglalskori kapcsolat valsznsgre Gyrffy Gyrgy trkp vzlatt s a dn Klindt-jensen viking - vzlatt mutatom be.

Jl szemllteti a hadjratok egyms kiegszt voltt de azt is, hogy az un. vikingek a Krptokon bell sohasem jrtak. Bemutatok grafikont is, hogy val kpet kapjunk a sokat emlegetett Nagy Alfrd Anglijrl is. Pirossal jelzett rszek dlen dn, szakabbra norvg felsgterlet, egyben hadmveleti clt, ksbb kivndorlsi terletet jellnek.

Mert az ezredfordul Skandinvija majdnem res. Csak imitt amott maradt abbl a nptmegbl, amely mg tven vvel azeltt is mintegy 50. 000 harcossal tmadta Prizst. Nem tancsos teht trelmetlen kzlegyintssel elintzni sem Cske Sndor kecsua - magyar nyelvszeti megllaptsait, de a barlangkutat Mricz Jnos beszmolit sem, tallkozsrl az equdori fehr indinokkal, akik "majdnem magyarul" beszltek, magyar dallamokat nekeltek, st taln nem rtana elvenni s jra rtkelni a sokat gnyolt Sajnovics pter knyvt sem, mr csak azrt sem, mert Szepessy Gza csak napjainkban gyjttt Izlandon kzel ezer szt a mai magyarral alakilag is jelentsben is egyezt. Izland lakossgt pedig mg ma is embertani paradicsomnak nevezik.

Ami a viking-kor vgn maradt, az Gotland szigetn maradt, s valsznleg onnan terjedt Skandinviba. Ez az" rksg" nem mutat kapcsolatot. Kt plda: egyik a jl ismert kpes k, a msik pedig amit egyszeren csak gotlandi festett knek neveznek. A gotlandiak maguk sem tudjk, mikori, mit brzol, mit jelent, de idnknt jrafestik.

Magukat egybknt vizigtoknak tartjk, idegent ma sem engednek maguk kz telepedni s mintha fajilag klnbznnek az eurpai tlagtpustl; fvrosuk, Visby si katedrlist rgta folyamatosan restaurljk.

Ez az 1100-as vekben egy rgi pogny kultuszhely fl plt. A feltrs sorn ni csontvzra bukkantak: 40 gerinc csigolyja van, negyvencsigolys Helgnak (Helga fyrtioka) neveztk le. Egy stockholmi orvos a 70-es vekben anatmiai vizsglatot vgzett kztk, s nem egy klnssget jegyzett fel, mint medence szklet, ketts hgy- s petevezetk stb. Mikor a sajtban nyilvnossgra hoztk a gotlandiak kidobtk.

Van azonban lelet amely gondolkodba ejti az embert: argentin rgsznk Toronyi Etelka szerint a koponya elktzs, koponya torzts hun szoks. Kr. e. 3000 krl tnik el Magyarorszgrl s Attila hunjaival tr vissza. Egy ilyen torztott gyerekkoponya Gotlandon kerlt el. Gotland legalbb is egyelre nem sokat rult el egykori kapcsolatainkrl, de ezzel azutn be is rtnk a vikingkor kells kzepbe.

Dl Dniban a dnok akkori fvrosban Hedeby-ben Harald blatand (kkagyar vagy fogfjs Harald 950-966) nagyszabs emlkmve ll apja az ismeretlen szrmazs Gorm kirly s anyja Tova, mai dnul Tyra emlkre. Rovsfelirata: - Harald kirly emeltette ezt a kvet apja Gorm s anyja Tyra emlkre, az a Harald aki egsz Dnit s Norvgit megnyerte magnak s a dnokat keresztnny tette.

Ngy mter magas emlkk egyik oldala t magt brzolja. Feje mintha Szent Lszl hermval mutatna rokonsgot. Kortrsa Taksony s Gza nagyurainknak. Felesge krnyknkrl szrmazik, Tyra lenya Boleszlvhoz megy felesgl, gy esetleg a szemlyes ismeretsg sem kizrt. Gza nagyr kedvenc vra, Melk nincs onnan messze, amit az osztrkok Gezas Raubnaeste - Gza rablfszknek neveznek, mint ismeretes. Mikor fia, Sven Tveskaegg, fellzad ellene mintha errefel akarna meneklni de menekls kzben meggyilkoljk.

A leletekbl a fegyverzet mellett nhny tvs mvszeti remeket is bemutatnk: Svdorszgban tallt szjvgeket, zablagombot, sarkantyt, egy galicai karktt s egy viking rboc- szlkakast. Nemcsak az esztergomi oroszlnokkal, egykor hazai leletekkel val sszehasonltskpp, hanem a sok szz vvel ksbbi rodosti Rkczi- mzeum anyagval is. A trtnelmi folyamatossg mindennl jobban bizonytja, hogy a Nagy Fejedelem ugyanazt hordta s hasznlta mint szittya eldei.

Mieltt a hadjratok rszleteibe bocstkoznk lpjnk mg vissza, javaslom, prszz vet az idben.

Uppsala mellett ( Ma Gamla Uppsalnak - rgi Uppsalnak nevezik, eredeti AROS nevt kerlik) hrom kunhalom van. A kzps Aun, ms nven den Gamle - reg s halma, jobbjn Egil fi, baljn Adil unokj.

A mlt szzad elejn Karl XIV. Johan svd kirly (1818-1844) engedlyvel s jelenltben a kzpst felbontottk. Hamvasztsos lovas srt talltak, aranyleleteit a Stokholmi Trtneti mzeum rzi.

A msik kettt nem bolygatjk. Kort a legmerszebb szaki trtnsz sem teszi a 400-as vek vgnl elbbre. Ez volna a ksbb nlunk is elterjedt szaki Attila mtosz alapja. Attilhoz szemlyesen nincs kze, de nem kizrt, hogy a Ynglinga- nemzetsg sei Attila hunjai kzl kerltek ki. Szepessy Gza Yndvar viking herceget a mramarosi harcokban elesettnek mondja, akitl Ungvr nevt is szrmaztatja, nem egszen Fettich kzremkdse nlkl.

jabb flezernyi lps visszafel is tartogathat meglepetseket, ami ugye Krisztus szletsnek kora.

Dniban a II. vilghbor utn tzelhiny volt, a majdnem mindentt tallhat tzeget kezdtk vgni tzelnek. Egy ilyen tzegvgsnl kerlt el az n. Tollunda- Mannen - tollunda ember 1950-ben. A humuszsav a csontot tmadja, de a lgy rszeket konzervlja. A lelet olyan p llapotban kerlt el, hogy a parasztot megijesztette, gyilkossgra gondolt s a silkeborgi rendrsget hvta ki a rgszek helyett. Konzervlsa nem sikerlt, csak a fejt tudtk csak megmenteni. Nyakn a ktl bithallra mutat, vt s brsisakjt temettk el vele. Ma is megcsodljk az arc nyugalmt ahogy a hallt fogadta. Brsisakja szittyaszabs.

Kt vvel ksbb kerlt el az n. Grauballe. Mannen nem messze Tollundtl. t mr sikerlt teljes egszben konzervlni, s most az Arhus mzeumban tallhat, abban a testhelyzetben, ahogy megtalltk. Htulrl vertk fejbe, koponyja beszakadt, gy hajtottk a lpsrba. Testhelyzete, knba torzult arca arra vall, hogy az tstl mg nem halt meg. Mindketten "kerek koponyjak.

Dniban azonban szittya korabeli halom srok is tallhatk.

Nagy kroly rabl hadjratai nem sokig maradtak megtorls nlkl. Mikor fpapja, rnoka, "klgyminisztere" Alqin ( az albn) rvetette magt a letiport frzekre, hogy megkeresztelje ket s szent forrsaikat meggyalzta, betelt a mrtk. maga jegyzi fel, hogy 2-3 kis hajbl ll viking flottk nap nap utn megrohanjk keresztnyeit, felgetik templomaikat s vadsznak hittrt papjaira.

A norvg partoktl pedig az egynapi hajtra lev Lindisfare kolostora ellen indul a megtorl hadjrat (793) A kolostort felgetik, papjait legyilkoljk. Az sszefggseket csak azta kezdik rteni az szaki trtnszek is, mita a Fuldai Annalesek zme hozzfrhet. Lindisfarne, majd a Jarrow kolostor ugyanis Fulda finlja volt, hogy a korai vikingek jl rtesltek voltak a frz, vend, szsz vagyon hovatntvel kapcsolatban, azt a szent ninias kolostornl (1952) vgzett satsok igazoljk. A templom egyik padlkve all gazdag lelet kerlt el, kzte 7 ezst ivkupa, aranyozott kardmarkolatgombok stb. Mindegyik keleti eredet.

Ezek a kis ktelkekben, parti hajzsra is alig alkalmas jrmveken vgrehajtott vllalkozsok mutatjk taln legjobban mekkora megalzst jelentett Nagy Kroly terrortevkenysge szakon is, s vltott ki tbb mint kt vszzados megtorlst. Mert a jrmvek egy rsze fatrzsbl vjt volt, msik nagyobbik rsze pedig az n. Eka (ka). A kisebb folykon, beltavakon ma is hasznlt Eka egy szles fenkdeszkra pl.

Kt vgre egy pajzsszer orr s tattkt hznak, s ezekhez hzzk a tbbi fenk s oldaldeszkalapot. Ilyeneken kimerszkedni a Keleti-tengerre, mg inkbb az llandan viharos szaki- tengerre, kockztatni estrl estre az letet, akrmilyen kivl hajsok is voltak; ehhez katonai megtorlsnl jval ersebb hajter kellett.

A hajt ert a keresztny templomokban ktsgbe esett knyrgsek fogalmaztk meg hamarosan: " Oltalmazz meg minket, Jsgos Isten az szakiak dhngstl" ( Bevare oss, o Gud, fr norrmaennens raseri)

A hajptsben hirtelen, elzmny nlkli vltozs mutatkozik a 830-as vektl kezdve, s vele majdnem egy idben megjelennek az els viking lovas alakulatok. A deszka kk helyett megjelennek a srknyorr rettegett vikinghajk. Ezek ers gerinc bordra plnek, orr tattkjk megnylik, az orrtkre hzhat s levehet srknyfejjel, kzpen rboctart erstssel. A tattkhez hosszbordk kapcsoldnak, a hosszbordkat srn elhelyezett keresztbordk fesztik, s erre a vzra kerl a deszka borts. Az pts kivl hajcsokat kvetel, az eredmny egy rugalmas jrm, amely knnyedn hajlik s tr ki a hullmok ell. Nem szik, hanem szinte repl a vz felett, amint megmaradt becenevei bizonytjk: tengeri csik, tengeri szarvas, vzimadr, tengerifecske stb.

Kzel kt vszzadon keresztl uralja a vizeket, nehzsg nlkl jut el Izlandra, Grnlandba, az jvilgba is. ltalban 24 mter hossz, kzpszlessge tehervltozatnl 5, 5 m krl, harci vltozatnl 2, 5 m krl, merlse nha mg az egy mtert sem ri el. 15 tonna teher vagy a kormnyossal egytt 65 f szemlyzet szmra hnapokra elg lelmet, vizet szllt. rboca 10 m krl, tetejn dszes kivitel srkny szlkakassal, vitorlja 92-96 nm. ers nyersvszon, szurokkal, faktrnnyal festve, vzhatlantva. Sebessge vitorln j szllel 24 csom ( kb. 44 km) fl is mehet rnknt, de nyolc pr evezjn- eveznknt 2x2 vltkezelvel- is elri a 12 csomt ( kb. 22 km ).

A hajpts roham temben halad, a harci tapasztalatokat felhasznlva hamarosan elkszl egy nagyobb s kisebb vltozat is. A nagyobb ( ma zszlshajnak neveznnk) 16 pr evezs, szemlyzete 420 f, merlse msfl mter fltt, a kisebb 4 pr evezs, ez a villmszer parti rajtatsek hajja. A hajkon szigor fegyelem uralkodik, parancsnoka a kormnyos, aki a hajt a jobb oldaln elhelyezett kormnnyal irnytja ( Styrbord - kormnyos oldal ma is rvnyben lv jelentssel) Dszhaj is kszl, mint az n. Oseberg haj, egy kirlyn hajkoporsja, legalbb olyan leletanyaggal mint az egyiptomi kirlysrok.

Hadijelvnyeik kzl hrom fajta ismert: egyik a fehr hadilobog, msik a sttvrs, benne harci brdot markol hadi oroszlnnal, a harmadik az odin zszl, a Korpbanr - holls-zszl- s nem " turulos, sasos " mint nhny trtnsznk vli- amelynek kt hollja gyzelmet jsolva kiterjeszti, veresget jsolva leereszti szrnyt. Hadipajzsuk fekete s vrs, a bkt, kereskedst jelent fehr szn.

Megjegyzend, hogy Odin, Oden, nmetl Wotan nem tartozik a germn mitolgihoz. Trtnszek ma sem tudjk- de inkbb nem akarjk tudni - honnan s mikor kerlt bele. Eredetmondja. Rviden: mindent tudni akart, s ezrt az egyik vltozat szerint felakasztotta magt ( az akaszts szakon elkel hallnemnek szmtott), a msik szerint a Vilgfarkas falta fel, s jjszletve a kgy "kinyalta a flt", ettl kezdve kezdte rteni a rovsrst s a madarak beszdt. A tudsrt a szeme vilgval kellett fizetnie, ezrt viszi a harcosait dhvel veszlynek, ellensgnek.

Az eredetmonda vilgosan kimondja, hogy" beavatott" volt, mgpedig lova a nyolclb Sleipner elrulja, hogy taln ppen a kabir-kabar kultusznak volt beavatottja, s keletrl kerlt az szaki mitolgiba.

Az j hajtpus hirtelen felbukkans, de az elzmnyek nlkl ugyanolyan hirtelen megjelen lovas alakulatok is "keleti" felhzdst feltteleznek; a hajptsben igen kpzett s gyakorlott hajcsokat. nll tpus, nem hasonlt a biznci, rmai nehz, nagy hajkhoz, sem a Hanza vrosok akkoriban pteni kezdett nehzkes, lass bizonytalan egyensly teherhajihoz. Eredett legkzelebbrl a Tisza s a Duna mentn talljuk, ahol vezredek ta forgalomban talljuk az egyrbocos, keresztbords, knny, alacsony merls vzi jrmveket.

Az j hajtpus teljesen megvltoztatja a viszonyokat. Korltlan ura a vzeknek, s egyszerre hrom irnyban is rvnyesti flnyt: nyugatnak Anglia szigetvilga fel, mgpedig az els tven vben hatrozottan megtorl jelleggel, utna terletszerzsi, letelepedsi cllal, amit Normandibl thajz vikingek fejeznek be ( Hastings 1066, Hdt Vilmos, megrktve a 70, 34x0, 5 mteres Bayeux- fali sznyegen).

Minket ebbl klnsen rdekelhet az ingleby- krnyki ( szak-Anglia) 60 kunhalom. Eddig tizentt vizsgltak t az angolok. zmkben koporss, nhnyban hamvasztsos srt talltak. Msodik a dli irny, mely hatrozottan megtorl jelleg. Kegyetlen, kmletlen, valban vak dhvel vgrehajtott, a nagy Krolyi keresztnysg minden intzmnye s kpviselje ellen. Ehhez kt megjegyzs kvnkozik: az egyik, hogy az akkori pspkk nem azonosak a maiakkal. Elssorban hadvezrek voltak, a csszrok msodik vagy fatty-gyerekeibl rekrutldtak, legtbbjk papp sem volt volt szentelve, minthogy a ppk kztt sem volt ilyen. A papsg, a misszionriusok pedig a pspk gynkei voltak, szerepk a felderts. A msik megjegyzs: a korabeli egyhzi krnikk rettenetes kpet rajzolnak a vikingek dhngseirl, rablsairl, puszttsairl, de egyetlen szval sem emltik sajt hadaikt, amelyeket egy-egy csata utn a helysznen leszereltek s minden ellts nlkl szlnek eresztettek. Ezt a trtnetrst jl ismerjk seinkkel kapcsolatban.

A harmadik irny: kelet. Ez keresked jelleg. Magyar avar, beseny, tvolabb arab, perzsa, zsid utazk, kereskedk tallkoznak velk, zletelnek velk. mindentt feltnnek nha klns viseletkkel, szoksaikkal. Nem kerlik a harcot sem, kalzkodnak is, ha egy-egy knnynek vlt zskmnnyal, legtbbszr szerencssen visszatrt hajval tallkoznak, de keleti irny tevkenysgk hatrozottan bks jelleg. Egy arab utaz vres sszecsapsrl tudst Bagdadbl, ahol nemcsak megverik, de ki is irtjk ket, de klnben ruikrl, kivl kereskedi kpessgeikrl emlkeznek meg. feltn, hogy a Krptok lt elkerlik; legdlibb tkelhelyk a Visztula-kanyar-Dnyeszter a Fekete-tenger fel. Ftvonaluk azonban a Finn-bl, Ladoga t, Volga zsia fel vagy a mai Riga bl, Duna, Dnyeper, Biznc. Az tvonalak mellett telepeket, ruraktrakat ltestenek. kzlk legismertebb a Ladoga ttl dlre Holmgard, ahol ahol ros - rusz nven ismertek, magyarul evezsk, ami nevk fennmaradt a finn rupcsi - evezs elnevezsben a svdekre. Ezzel a ros - rusz elnevezssel lnek vissza a mlt szzadtl egyes trtnszek, odaajndkozva, mint ismeretes a mai oroszoknak, akiket akkoriban kzs latin szval Sclave rabszolgnak hvtak. Ha mr a nevet oda ajndkoztk, terletet is adtak hozz visszamenleg, innen a keleti tenger dli partjn a nemrg krelt sok "szlv" orszg, st mint ismeretes a Vernadszki- fle Rus-Kagnat a Fekete tengernl. Hadi, hadfelszerelsi s hadmveleti szempontbl a hasonlsg mintegy azonoss vlik s a magyarnak itt a legknnyebb a dolga. Hedeby az akkori dn szkhely s szak legdlibb keresked kzpontja elszr vdfallal vdekezik Nagy Kroly ellen (Danevirke). Ksbb kibvtik, megerstik s ezt a munkt Harald Blatand anyjnak Tova-Tyrnak tulajdontjk. Kora Dnia megjavtjnak (Danmark bot) mellknvvel tntetik ki.

Megjelennek az avar gyrk hasonmsai. Kikpzsre s Anglia elleni hadmveletekre kszlnek de stratgiai elhelyezskbl kvetkezleg ellenrzik az Anglia-Eurpa kzti kereskedelmi forgalmat is. Ngy ilyen gyrt ismernk: Aggersborg, Fyrkat, Trelleborg s Nonnebakken Dniban. Svdorszgba pedig a Maearenben Birka tlti be ezt a szerepet s a tengert is ellenrizve s Uppsala (akkor Aros) kereskedelmi kzpontjt is vdve. Egy ezred volt a befogad kpessge. Harald Blatandrl jegyzik fel, hogy hrom regulris ezredet tervezett, de megvalstani csak egyet tudott, annak felszerelse is gondot okozott. Padnyi rszletesen kifejtette, hogy mekkora ipart s mezgazdasgot kvetelt egy csak ekkora egysg felszerelse s fenntartsa is.

Birkbl nem sok maradt, nem volt knny rekonstrulni.

A ruhzat rekonstrulsval dnt vltozs trtnt 1975 ta. rdemes a nevet megjegyezni. Betil Almgren az uppsalai egyetem rgszprofesszora s munkatrzse volt az, aki egyszeren vget vetett annak a hamistsfolyamatnak, amely a vikingruhzattal kapcsolatban folyt. Addig egy-kt megmaradt durva gyapj s vszonszvet alapjn, valamint fleg arab lersok nyomn szaki germnn varzsoltk a vikinget s mutogattk a mzeumokban. Almgren professzor a Birkban vgzett halomsrokban tallt leletek alapjn bizonytotta, hogy a viking harcos ugyanolyan sujtsos attilt hordott, mint a magyar kortrsa. gy jegyzi meg, de annyira mr nem futotta- gy ltszik- a btorsga, hogy sszehasonltsul magyar attilt s fveget mutasson be, hanem Churchill huszrhadnagyi egyenruhjt kzli a fvegre vonatkoz prszavas megjegyzssel. A ruhakveken pedig mg a primitv brzols mellett is felfedezhet a viking gyalog-harcos b gatyja, borjszj inge.

A fegyverzet nagy rszt mr bemutattam. Ezek az egyenes ma rmai mintjnak nevezett ktl kard, amit a rmaiak is vgs fokon a perzsa gyalogos felszerelsbl vettek, a magyar kopja, amellett a kt s fl mter krli hosszsg lndzsa, amit a gyalogos nemcsak harcban, hanem bkben is rdugr rdknt hasznlt szikls terepen, kisebb folykon, jgtblkon val tkelsnl.

A fokos s harci brd hasznosabb harceszkznek bizonyul a hajs vikingeknl, mint a lovasoknl, de kezelshez mindenki rtett. a szablya ritka, ltalban az avar s magyar lovas temetkezsek nyomn ismert. A frank krnikk megemlkeznek a parittyrl is, amivel lomgolykat rptettek. A IX-X. szzadforduln megjelenik a finommv lnc pncling is, csak ksbb terjed el. A f vdeszkzrl a pajzsrl, annak anyagrl s mreteirl ma sincs ltalnosan elfogadott szakrti vlemny.

Ezzel kapcsolatban a kardnl is, fokosnl is, a harci-brdnl is minsgi vltozs szlelhet, valszn avar hatsra. A nyolcszzas vek eleje tjt ezek a kzps, lgyabb anyagra kemnyre edzett acl let kapjk, finoman s nagy szakrtelemmel sszekovcsolva. nmely kutat innen eredezteti a mai kivl svd aclipart, br a valsgban a kivl svd aclipar alapjt a XIV-XV. szzadban raktk le.

Vgl az j, kezdetben kznsges, n. nyugati j, csak a harc bevezetsre hasznljk. Ez is lehet klnbz erej, klnbz hordtvolsg, kezelje erejtl fggen, de a magyar visszacsap j csak meglehetsen ksbb kezd terjedni, de inkbb a fbbek kztt, mint egyik msik ksbbi Saga is rgzti.

A harceljrssal kapcsolatban legegyszerbb s legclravezetbb a svd trtnszt idznem. "Vikingatidens Historia" cm, Stockholmban megjelent mve 132. oldaln rja: " Rendkvli hadgyakorlatuk s fegyelmk legtisztbban a meghtrlsban ( meneklsben ) rvnyesl. M meghtrls, hogy az ellensget szmra elnytelen helyzetbe csalja, minden idben hasznlatos volt, de gyszlvn soha nem sikerlt, kivve a kulturlatlannak elkeresztelt npeket. A taktikai menekls kizrlag ott eredmnyes, ahol minden ember tudja a feladatt, klnben nagy veszly, hogy az egsz semmiv vlik. Ez a csel csak az szakiaknl, a hunoknl, magyaroknl volt eredmnyes, ami abszolt seregszervezst ttelez fel, ahol mindenki ismeri s ellenrizni tudja a msikat. Ez adta erejket a valdi (vesztesg nlkli) visszavonulshoz is, amikor a sztszrdshoz taktikjt kvetkezetesen alkalmaztk, kihasznlva az erds terepet, ahol lehetetlen volt ket kvetni, hogy aztn az elre kijellt helyen gylekezzenek. A visszavonuls tjn elre sncokat, erdtmnyeket emeltek, amelyek kzelben a flotta lland kszenltben volt, hogy a tler ellen tengerre szllhassanak...

A hadjratok ismertetse egy dolgozat keretben lehetetlen, gy csak nhny sszefoglal adatra s kiemelked haditettekre szortkozhatok.

Anglit szakadatlanul tmadjk dlrl a dnok, szakrl a norvgok. Az ezredfordul tjn tartsan birtokba veszik a dnok. A Temze a hatr, London az angoloknak marad, de addig 110. 000 pund (kb. 45 tonna) hadisarcot izzad ki aranyban, ezstben. Utna bke, a dn hajzsi rendszer (danegeld) s a dn adminisztrci (danelagen) biztonsgot, bks hatalmi fejldst biztost hatalmi krben.

Skcia s a szigetvilg a norvgok, akik tmadnak s teleptenek megszakts nlkl, mg csak minden kolostort fel nem getnek, vagy ksbb birtokukba nem vesznek.

A frankok elleni tmadst 834- ben indtja egy valsznleg Anglibl rkez, 100 hajbl ll flotta Dorestad elfoglalsval s elpuszttsval. Dorestad volt a germn frank birodalomnak utols nagy keresked s rueloszt kzpontja szak fel. Tele kereskedvel, katonval s misszionriussal. Normann csak gy lphetett be, ha elbb megkeresztelkedett. A tmads hatrozottan vallsi jelleg bosszhadjrat volt, mert ahnyszor Dorestad talpra llt, annyiszor puszttottk el.

853- ban megjelentek az els lovas alakulatok, ettl kezdve nemcsak a partok mentn folynak hadjratok, hanem a kontinens belsejben is, szoros egyttmkdsben a vzierkkel. Hogy a lovakat nem alkalomszeren, szereztk, mutatja a Bayeaux- falisznyeg. Ezek nem hidegvr nehz lovak.

857- ben pldul 350 hajbl ll egysg nyomul be a Rajna- torkolaton fel, a ksr lovasok Utrechtet tmadjk, egy Hungr nev alig mer elmeneklni ellk.

Prizst llandan tmadjk. 885- ben mr 700 hajbl ll flottval, 40. 000 fnyi szemlyzettel. Az eltelt tven vben, sajt krniksaik szerint, csak a frankok fizetnek 31. 000 pund aranyat, ezstt s 12. 000 arany mrkt hadisarcknt. Ehhez mg felemlegetik azt a szm szerint nem kzlhet nemesfm s drga ruhaanyag tmeget, amit egyes kolostorok fizettek azrt, hogy le ne gyilkoljk papjaikat, fel ne gessk kolostoraikat.

A mai rtkre val megkzelt tszmtsknt a biznci pundot Nagy Kroly rendelete rontotta le, 408 gramm aranyban llaptva meg, amelybl 84 solidust veretett. A mrka kb. 20 solidus rtk volt. hamarosan felbukkant a pnzhamists "hercegi" szoksa is, de a vikingeket nem lehetett becsapni. A hamis pnzt csak egyms kztt tudtk csak hasznlni, s gy olvadt el az sszerablott rengeteg rtk az akkori Eurpban, s gy teljeslt az avar tok anyagi vonatkozsban is. Amit a vikingek nem rtek el a kontinens belsejben, azt elrtk a magyarok, mgpedig nemcsak a mi trtnelem s fejnkhz vert hrhedt Lech mezei csatig, 955- ig, hanem egszen az ezredfordulig, amint Rudnai Egyed megrja Attila trilgijban, mely szerint Gza nagyurunk 20 ven t dlta a kolostorokat egsz Fuldig, a hamistott ppai bullkra vadszva. A viking s magyar bosszhadjratok azrt maradtak abba, mert rszben visszaszereztk elrabolt vagyonukat, rszben pedig mindkt np megtelepedett, a vikingek kivndoroltak, a magyarok pedig fleg Szent Istvnnal kezdden rendbe hoztk Eurpt, s megszilrdtottk a ppa tekintlyt.

Ez volt az oka annak is, hogy a nagytuds Fehr M. Jen hiba kutatta vgig a 60- as vekben az eurpai kolostorokat, knyvtrakat, irattrakat, alig bukkant valamelyes avar eredet kincsre bennk. Ezzel szemben csak a mostani satsok gyjtttek Svdorszgban 160. 000 ezstpnzt, s naprl napra bukkannak felbecslhetetlen rtk arany s ezst trgyakra, kztk az arany s ezst tekercsekre, amiket a vikingek a karjukra csavarva hordtak, s vsrlsnl abbl levgott darabbal fizettek.

Nhny haditett: Egy viking hadvezrt Hastingnak hvtak. Szrmazsa ismeretlen, mint mindenki, akit nem lehet az "szaki germn kultrkrbe" beilleszteni. Nagy srelem rhette, mert magt Rmt akarta elpuszttani. 100 hajval indult, tkelt Gibratron, kzben meglepve nemcsak a keresztny erssgeket, hanem a mrokat, st Marokkt is. 859 karcsonyn a vihar a Spcia- blbe kergette, a megerstett Luna vros kzelbe, amirl azt hitte Rma. Szemgyre vette, megllaptotta, harccal nem tudja elfoglalni. Cselhez folyamodott, bezent a vrosba, hogy szeretnnek megkeresztelkedni, mert hossz bolyongsuk kzben megismertk s megszerettk a keresztnysget. Ezrt nagymennyisg kincset ajnlott fel,. s mg tbbet azrt, ha meghalva a templom kriptjban kapna helyet. A szerzdst megktttk rsban is, a pspk s papjai azonban nem engedtk be ket a vrosba, hanem a tborban kereszteltk meg ket.

Msnap gyszol kldttsg jelent meg a pspk eltt, hogy Hasting az jjel meghalt, temesse a szerzds szerint a templom kriptjba. Kincseit nagy brzskban hoztk nyomatkul. A kincs megtette hatst, a koporst a femberekbl ll ksrettel egytt beengedtk. A gyszszertarts kzben, amelyet a pspk maga vgzett, Hasting kiugrott a koporsbl, a templomban lvket levgtk, a vrkaput kinyitottk, s a vrost elfoglaltk.

Gotfred, Lothr kortrsa, a frzek s a szszok fldjn megkeresztelkedik. Hogy mg biztosabban ksse a birodalom maghoz, megkapja Lothr egyik zabigyerekt, Gizellt felesgl. A svd vikingeket azonban beengedi, velk egytt dl, mire Lothr msik zabigyereke, Hug a wormsi gylsen visszaveszi tle Gizellt. Teht nem Szent Istvn felesge volt a germnok zlogba adott Gizelli kzl az els.

Rurik 862- ben a magyarokkal sszedolgozva megszerzi magnak Szszorszgot, mg a magyarok a bajorokat tmadjk. Ez a krnikkbl is kimutathat els magyar-viking egyttmkds.

Horik, akit kirlynak neveznek, Jmbor Lajossal kt megkeresztelkedve szvetsget a dnok ellen.

Egyik kvett azonban ennek ellenre meggyilkoljk. Horik elgttelt kr, amit meg is kap, a mernyl grfot Jmbor Lajos kivgezteti csaldostl. Horik azonban evvel nem elgszik meg, de nem fegyverhez, hanem a "trvnyhez folyamodik". Elfog, kivgeztet nhny dn vikinget s a szmlt beadja a csszrnak. Megindokolja azzal, hogy a vikingek kztt mindenki egyenl, a kirlynak sincs joga senkit kivgeztetni. A kivgzst a csszr parancsra, a vllalt szerzds rtelmben hajtotta vgre, teht a csszr kteles a csaldoknak a szoksos vrdjat megfizetni. S a csszr fogcsikorgatva, de fizetett: 10. 000 aranyat. Ez neki mg mindig kevesebbe kerlt, mintha Horik maga hajtja be a vrdjat.

Gange Rolf, msnven Rollo 911-ben, teht a Nagy Krolyi birodalom teljesen sztesett stdiumban a prizsi grffal megegyezik, hogy Normandia fejben megvdi a tbbi vikingtl. A tbbi vikingtl ugyan megvdte, de maga innen indult tmadsra a birodalomnak a prizsi grf al nem tartozott rszeibe, olyan eredmnyesen, hogy az agyon sanyargatott parasztok tmegvel lptek szolglatba vagy knyrgtk be magukat rabszolgjnak. Az egykor krnikkban szrnylkd szavakkal jegyzik a papok, hogy mg csszri hercegn is akadt, aki azzal fenyegetztt, hogy elmegy a vikingekhez, ha nem engedik kedvre cselekedni.

Ennyit gondoltam kutatsaink hadtrtneti vonatkozsaibl bemutatni, s remlem, ennyi is elgg meggyz ahhoz, hogy rszben nem "dlibb hajszolsrl" vagy "dics skeressrl" van sz, rszben pedig, hogy valban rdemes trtnelmi szakra tgulsunk kutatsval tudomnyos alapon, szervezett kutatgrdval foglalkozni.

s mg valamit: ismers a magyar kapuflfa kifejezs, az is, hogy elbcszott vagy el sem bcszott a kapuflftl. Nos amikor az avar vagy smagyar jhaza keressre tengerre sznta magt, a kapuflft vitte magval. neki tetsz part eltt a vzbe vetette, s ahol az a partra sodrdott, ott ptette fel j otthont... s ez a part biztos, hogy nem az ber- Enns tls partja volt.

Irodalom:
B. Almgren: Vikingen; Gteborg 1979
A. Andersson - A. Sandwall: "Guldet frn Taeppen", Stockholm
F. G. Bengston: "Rde Orm I-II" Stockholm 1963
J. G. Campbell - D Kidd: The Vikings, London 1980
Fehr M. Jen. Az avar kincsek nyomban Buenos Aires 1972 smagyarok s Vikingek Buenos Aires 1973
J. Fridegrd: Traegudarnas land, hganaes 1972
H. Ingstad: Vaestervaegen till Vinland Stockholm 1967
O. Klindt Jensen - A. Ehren: Vikingarnas vaerld Gteborg 1967
P. V. Glob: mossarnas folk Stockholm 1969
Kovrczy I.: Bl Mtys viking trkp, szaki vrtn 73. szm 1976
Mlnsi .: A magyar nemzet szinte trtnete Mnchen 1959
A. Mongait: Archelogy in the USSR Moszkva 1959
A. Ohlmark: Tors skalder och vite krists, Stockholm 1957
Padnyi F.: Kldets, II. kiads Cleveland 1973
G. Svederus Ungern och magyarena rebro 1849
Szepessy G.: A nagyszombati Vinland Map, szaki Vrtn 78-79. sz. 1972
A magyar - ungar elmlet logikai alapjai, szaki Vrtn 78-79. sz. 1977
B. Wahlqvist: Vikingarnas vilda lekar, Lund 1978
 

 
ra
 
Szmll
Induls: 2008-11-28
 
Trkszentmikls

Cmertm98db4.jpg

 
Ltogatottsg
free counters
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros